Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

FH\'lar dan mezun olan biri Uni-Master yapabilir mi??

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
celticayvali

Mesaj gönderen celticayvali » Cmt Eyl 29, 2012 7:52 am

Arkadaslar,Internette biraz arastirdim ama tam anlamiyla bulamadim.Anladigim kadariyla FH\'larin ve Uni\'lerin kendi icinde ayri Master programlarina sahipler.

FH-Master ile Uni-Master arasinda ne gibi farklar var?
Fachhochschule\'den mezun olursam Teknik Universite\'de Master yapabilme sansim var mi?
Fachhochschule\'den mezun olursam Uni\'ye Master icin kabul olma oranim yuzde kac?

Tesekkur ederim zamaninizi ayirdiginiz icin.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cmt Eyl 29, 2012 12:28 pm

[quote]celticayvali tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar,Internette biraz arastirdim ama tam anlamiyla bulamadim.Anladigim kadariyla FH\'larin ve Uni\'lerin kendi icinde ayri Master programlarina sahipler.

FH-Master ile Uni-Master arasinda ne gibi farklar var?
Fachhochschule\'den mezun olursam Teknik Universite\'de Master yapabilme sansim var mi?
Fachhochschule\'den mezun olursam Uni\'ye Master icin kabul olma oranim yuzde kac?

Tesekkur ederim zamaninizi ayirdiginiz icin.[/quote]

FH ile uni arasindaki tek fark unilerin daha cok teorik ve bilimsel egitim vermesi, fh larin daha cok pratige ve is sahasina yonelik egitim veriyo olmasi diye biliyorum.

sonuc olarak master master\'dir bachelor bachelor. yok sen FH master yapmissin uniye giremezsin olayi bana sacma geliyo acikcasi ama bilgim yok bu konuda :)

celticayvali

Mesaj gönderen celticayvali » Cmt Eyl 29, 2012 12:48 pm

Bence genel olarak isverenler yaptigin en son egitimi dikkate aliyorlar.Eger Uni-Master yaparsam universiteden mezun olmus sayilicam.Sonucta daha prestijli kabul ediliyor. Yada yaniliyor muyum?

alevv

Mesaj gönderen alevv » Cmt Eyl 29, 2012 8:55 pm

benim bildigim fh den bachelor bazinda mezun olan biri uni de master yapamiyor ama fh de master yapan biri uni de doktora yapabiliyor. Bunla ilgili daad la birseyler var oraya bakabilirsiniz. fh mezunun unide master yapamadigindan eminim ama fh de yapiyor mu onu bilmiyorum

celticayvali

Mesaj gönderen celticayvali » Cmt Eyl 29, 2012 10:13 pm

evet kotu bir haber bu hmmm FH larin ve Unilerin kendi iclerinde ayri master programlari oldugunu biliyorum.

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Pzr Eyl 30, 2012 1:00 am

Kim demis olmaz. ;)
Olur arkadaslar. Bachelor yukarda dendigi gibi Bachelordur ve her universite kabul eder. Tabi her uninin kendi sartlari var.
Ben bir cok resmi sayfalarda okudum. Sadece bu problem olabilir: Belki bir iki modulun bazi derslerini almak. Bunlar da olsa olsa unideki teori dersleridir.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Eyl 30, 2012 11:20 am

http://www.gutefrage.net/frage/kann-man ... uni-machen

Burada da sorulmus ve yapilabilir denmis.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 30, 2012 12:38 pm

fh bachelor mezunlari uni de master yapamaz diye genel bir kural yok. HEr universite kabul sartlarini kendisi olusturur ve universitelerin %90 i kabul etmiyor

celticayvali

Mesaj gönderen celticayvali » Pzr Eyl 30, 2012 1:33 pm

Anladim kabul ediliyor ama girilmesi cok zor, girenlerde cok yuksek puanlarla mezun olan kisiler.
Arkadaslar bir kac soru daha sorabilir miyim?
-Peki FH-Master ile Uni-Master arasinda cok buyuk farklar var mi ?
-FH-Masterin degeri Turkiye\'de nasil gorulur?(Almanya\'da daha asagi uni\'ye gore galiba)
-Avrupa veya amerika\'da almanya disindaki bir ulkede master yapmak istersem FH mezusunu olmam dezavantaj yaratir mi?
-FH-Master yapmak ilerde bana ne gibi sorunlar yaraticak Uni-Master\'a gore?

sway

Mesaj gönderen sway » Pzr Eyl 30, 2012 1:47 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

fh bachelor mezunlari uni de master yapamaz diye genel bir kural yok. HEr universite kabul sartlarini kendisi olusturur ve universitelerin %90 i kabul etmiyor[/quote]

peki uni de master yapmak icin FH\'den ne mezunu olmak gerikiyor??:lan

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Pzr Eyl 30, 2012 3:01 pm

[quote]celticayvali tarafindan yazilan metin:

Anladim kabul ediliyor ama girilmesi cok zor, girenlerde cok yuksek puanlarla mezun olan kisiler.
Arkadaslar bir kac soru daha sorabilir miyim?
-Peki FH-Master ile Uni-Master arasinda cok buyuk farklar var mi ?
-FH-Masterin degeri Turkiye\'de nasil gorulur?(Almanya\'da daha asagi uni\'ye gore galiba)
-Avrupa veya amerika\'da almanya disindaki bir ulkede master yapmak istersem FH mezusunu olmam dezavantaj yaratir mi?
-FH-Master yapmak ilerde bana ne gibi sorunlar yaraticak Uni-Master\'a gore?[/quote]

Universitede daha cok teorik bilgi alirsin. Buyuk siniflarda, cok fazla ogrenciye pratik yaptirmak pek mumkun degil.
FH\'da ise pratik bilgi alirsin. Bu demek degil ki hic kitabin, defterin yok.
Sadece teori ogrenecegin dersler de var ama bunun yaninda projelerin, odevlerin vs. oluyor.

Turkiye\'de pek kimsenin FH-Uni gibi bir ayrimdan haberi oldugunu sanmiyorum. Olsa bile yurtdisinda okumus olmak her zaman avantajlidir. Onemli olan bu isi bilen biri neden Uni degil de FH sectin dediginde bunu mantikli bir bicimde nedenleyebilmektir.
Bu ayni sekilde Almanya icin de gecerli.

FH master yapmak sana bir sorun cikarmaz. Doktora yapmak istersen soyle bir dezavantaji var, FH master yapan biri direkt doktora yapamiyor. Yapabilmesi icin bolumde basarili olmasi ve bolumdeki bir profesorun doktora icin referans olmasi gerekiyor.

Is piyasasina gelince, firmalar FH mezunu da aliyor Uni mezunu da. Ben Turkiye\'de lisansi bitirip yuksek icin Almanya\'ya gittim. Bende de FH mi Uni mi sorusu vardi. FH sectim ve en ufak pismanligim yok. 2 sene gercekten kendime bir seyler kattim. Cok da zevk alarak gittim derslere, mezun oldum, is buldum.
Benimle beraber mezun olup su an Almanya\'da buyuk firmalarda calisan arkadaslarim da var.

Uni\'ye girip, oh nasil olsa Uni etiketi kazandim diye yatan adam, FH okuyup kendini gelistiren adam karsisinda is piyasasinda bir hictir.
Kisacasi Uni sana etiket verir, FH ise seni is hayatina daha yatkin hazirlar.

alevv

Mesaj gönderen alevv » Pzr Eyl 30, 2012 3:17 pm

bachelor bachelordur evet ama 13 sene degilde 12 sene bitirip almanyada fh lerde lisansa baslanabiliyor benim bildigim. bu bir farktir. Mutlakada biyerde bunu ortaya koycak bir engel koyuyorlardir.sonucta orda lise egitimi arbitur vs bizden daha farkli isliyor.

celticayvali

Mesaj gönderen celticayvali » Pzr Eyl 30, 2012 3:18 pm

"Onemli olan bu isi bilen biri neden Uni degil de FH sectin dediginde bunu mantikli bir bicimde nedenleyebilmektir. "PPPP

cok tessekkurler

karanlik

Mesaj gönderen karanlik » Pzt Eki 01, 2012 9:45 pm

Hazir konu acilmisken bende bir soru sormak istiyorum.
FH bitiren birisi almanyada uni`de master yapma sansi var,Turkiyede bilmiyorum acikcasi neler yapmak gerekir. Peki farkli ulkelerde nasil isliyor durum mesela ABD veya Kanada da durum nasil.
Oradada direk master a baslanabilinir mi?

Cvbiniz icin simdiden tesekkurler

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Eki 09, 2012 8:35 pm

[quote]alevv tarafindan yazilan metin:

bachelor bachelordur evet ama 13 sene degilde 12 sene bitirip almanyada fh lerde lisansa baslanabiliyor benim bildigim. bu bir farktir. Mutlakada biyerde bunu ortaya koycak bir engel koyuyorlardir.sonucta orda lise egitimi arbitur vs bizden daha farkli isliyor.[/quote]

realschule ya hauptschule bitirenler daha sonra FOS(Fachoberschule) ya da BOS(Berufsoberschule) ye giderek bir yillik acigi kapatip abitur ya da esdegeri bi sonucla mezun olup oyle geliyolarmis hochschuleye... dun konusu gecti almanyada dogup buyumus bi arkadasla.

alevv

Mesaj gönderen alevv » Sal Eki 09, 2012 9:07 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

[quote]alevv tarafindan yazilan metin:

bachelor bachelordur evet ama 13 sene degilde 12 sene bitirip almanyada fh lerde lisansa baslanabiliyor benim bildigim. bu bir farktir. Mutlakada biyerde bunu ortaya koycak bir engel koyuyorlardir.sonucta orda lise egitimi arbitur vs bizden daha farkli isliyor.[/quote]

realschule ya hauptschule bitirenler daha sonra FOS(Fachoberschule) ya da BOS(Berufsoberschule) ye giderek bir yillik acigi kapatip abitur ya da esdegeri bi sonucla mezun olup oyle geliyolarmis hochschuleye... dun konusu gecti almanyada dogup buyumus bi arkadasla.[/quote]

Evet aynen banada kuzenim ve bikac arkadas demisti:) ama bana arbitursuz fh lerde okunabiliyor demislerdi (lisans icin). Aynen dedigin gibi sanirim basarili olurlarsa gecis yapip gymnasium gibi 13 seneyi tamamlayabiliyorlar ve arbituru da verebiliyorlar. Zaten herkes fh lerde universitelerin bir farki yok oyle bariz diyor. Ama akademik anlamla ilerlemek isteyenler icin fh pek onerilmiyor.