Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri 13 - Visumtagebuch

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Eyl 06, 2012 11:35 am

[quote]natur06 tarafindan yazilan metin:

Herkese Merhaba,

Bundan 4 yil once Almanyaya lisans egitimi icin gittim(turkiyede 4 yillik uni bitirmistim) 1.sene iyiydi sinavlari verdim ancak 2.yil tam gun calismak zorunda kalinca okula gidemez oldum ve 3.yil da atildim.Ben de fazla ugrasmadim zaten usanmistm.Donecegim diye aldirmadim ama sonra biriyle tanistim evlenmeye karar verince vizemi uzatmaya gittim.Yabancilar polisi bana artik ogrenci olmadigim icin 7 aydir illegal kaldigimi soyledi ama resmen evlilik basvurusu uzatti.Amma velakin ozel sebeplerden dolayi evlenmdim ve turkiyeye dondum.6 ayi gecti ve yazmasi uzun surer uzun lafin kisasi ben tekrar almanyadaki uniden kabul aldim.Vizeye basvuracagim.Davetiyeyi bir tanidik yollayacak onu bekliyorum.Okul kaydim 5 ekimde.Endiseliyim cunku disardan manzara hos degil.ordaki polisin vize vermeyecegini dusundum.Bildigim kadariyla ogrenim hakki engellenemez.Ama ben cidden bu defa bitirmek istiyorum.6 ayi gecmesi de iyi cunku ordaki belediyede calisan bir kadinla telefonda gorustum dedi ki 6 ayi gecmisse yeni dogmus gibi olursun...Ne deriniz vize alabilir miyim ya da ne yapmaliyim? Yabancilar polisine Mail atayim diyorum anlatayim herseyi cidden okumak istedigimi ve bana bir sans daha vermesini isteyeyim ne dersiniz?Kadin diyecek simdi kapidan atiyoruz bacadan giriyor bu kiz

Biraz uzun oldu..Sabredip okuyanlara ve yorum yazacak olanlara tesekkur ediyorum..

Herkese kolay gelsin...

Yukardaki yaziyi daha once buraya baska bir baslikta yazmistim...
Ve bugn vize basvurumu yaptim Ankarada..Bloke hesapla ve uni kaydiyla ve diger gerekli evraklarla..Karsima cok tatli bir memur cikti cok guleryuzlu zaten sonunda da kendisine de soyledim bunu..Sadece nasil gecinecegimi sordu sonra da kagit verdi nedenlerimi falan yazmami istedi mudur gorsun bunu ondan sonra vize basvurunu alalim dedi.Bense 3 sayfa yazdim.10 dak sonra cagirdi ve hesaba para yattigina dair makbuzu bir ara birakmami istedi.Sonunda da eger 28 Eylule kadar Almanyadan herhangi bir cevap gelmezse 1 Ekimde gelin vizenizi alin dedi...

Iste boyle..Sanirim olumlu olacak siz ne dersiniz?[/quote]

ankarada guler yuzlu , cevap gelmezse biz veririz diyen bir memur oldugunu duyunca cidden sasiriyorum;) niye bana denk gelmedi bunlardan biri.Normalde ankaradan cevap gelme suresi ortalama 1 aydir , umarim olumlu olur.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 06, 2012 11:41 am

[quote]marijek tarafindan yazilan metin:

arkadaslar merhaba
universiteye kayit icin su belgeler lazimmis:
\'Einzahlungsbeleg uber die Semestergebuhren\'\'
\'\'Kopie der Aufenthaltsgenehmigung\'\'
\'\'Nachweis der gesetzlichen Krankenversicherung\'\'
bunlari nasil alacagim,nerden alacagim konusunda bilgisi olan var mi?[/quote]

bankada universite harcini yatirdiktan sonra zahlungsbeleg veriliyo.

oturum ya da vizenin fotokopisini cektiriyosun

saglik sigortasi icin krankenkasse\'ye gidip "ogrenciler" icin yapilan saglik sigortasi var. ordan aliyosun belgeleri. almanyada duydugum kadariyla birkac tane var. hangisinden yaptirmak istersin sen bilirsin. yaklasik 60euro/ay odemesi var sanirsam. gereken belgeler hakkinda bilgim yok

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 06, 2012 11:50 am

[quote]natur06 tarafindan yazilan metin:

Herkese Merhaba,

Bundan 4 yil once Almanyaya lisans egitimi icin gittim(turkiyede 4 yillik uni bitirmistim) 1.sene iyiydi sinavlari verdim ancak 2.yil tam gun calismak zorunda kalinca okula gidemez oldum ve 3.yil da atildim.Ben de fazla ugrasmadim zaten usanmistm.Donecegim diye aldirmadim ama sonra biriyle tanistim evlenmeye karar verince vizemi uzatmaya gittim.Yabancilar polisi bana artik ogrenci olmadigim icin 7 aydir illegal kaldigimi soyledi ama resmen evlilik basvurusu uzatti.Amma velakin ozel sebeplerden dolayi evlenmdim ve turkiyeye dondum.6 ayi gecti ve yazmasi uzun surer uzun lafin kisasi ben tekrar almanyadaki uniden kabul aldim.Vizeye basvuracagim.Davetiyeyi bir tanidik yollayacak onu bekliyorum.Okul kaydim 5 ekimde.Endiseliyim cunku disardan manzara hos degil.ordaki polisin vize vermeyecegini dusundum.Bildigim kadariyla ogrenim hakki engellenemez.Ama ben cidden bu defa bitirmek istiyorum.6 ayi gecmesi de iyi cunku ordaki belediyede calisan bir kadinla telefonda gorustum dedi ki 6 ayi gecmisse yeni dogmus gibi olursun...Ne deriniz vize alabilir miyim ya da ne yapmaliyim? Yabancilar polisine Mail atayim diyorum anlatayim herseyi cidden okumak istedigimi ve bana bir sans daha vermesini isteyeyim ne dersiniz?Kadin diyecek simdi kapidan atiyoruz bacadan giriyor bu kiz

Biraz uzun oldu..Sabredip okuyanlara ve yorum yazacak olanlara tesekkur ediyorum..

Herkese kolay gelsin...

Yukardaki yaziyi daha once buraya baska bir baslikta yazmistim...
Ve bugn vize basvurumu yaptim Ankarada..Bloke hesapla ve uni kaydiyla ve diger gerekli evraklarla..Karsima cok tatli bir memur cikti cok guleryuzlu zaten sonunda da kendisine de soyledim bunu..Sadece nasil gecinecegimi sordu sonra da kagit verdi nedenlerimi falan yazmami istedi mudur gorsun bunu ondan sonra vize basvurunu alalim dedi.Bense 3 sayfa yazdim.10 dak sonra cagirdi ve hesaba para yattigina dair makbuzu bir ara birakmami istedi.Sonunda da eger 28 Eylule kadar Almanyadan herhangi bir cevap gelmezse 1 Ekimde gelin vizenizi alin dedi...

Iste boyle..Sanirim olumlu olacak siz ne dersiniz?[/quote]

bana gore olumlu gecmis gorusmen :)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Prş Eyl 06, 2012 11:56 am

Bu gunlerde nedesne bir tarih veriyorlar ve bu tarihe kadar vizen gelmese gel vizeni al diyorlar :blu bana biri bunu aciklayabilir mi sakami bu yaa biz ama cok ugrastik simdide gel resmen al diyorlar..
So geht nicht !

marijek

Mesaj gönderen marijek » Prş Eyl 06, 2012 2:13 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

arkadaslar merhaba

saglik sigortasi icin krankenkasse\'ye gidip "ogrenciler" icin yapilan saglik sigortasi var. ordan aliyosun belgeleri. almanyada duydugum kadariyla birkac tane var. hangisinden yaptirmak istersin sen bilirsin. yaklasik 60euro/ay odemesi var sanirsam. gereken belgeler hakkinda bilgim yok[/quote]

tesekkur ettim.
yani bunlarin hepsi almanyada yapilacak isler deil mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 06, 2012 2:16 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

arkadaslar merhaba

saglik sigortasi icin krankenkasse\'ye gidip "ogrenciler" icin yapilan saglik sigortasi var. ordan aliyosun belgeleri. almanyada duydugum kadariyla birkac tane var. hangisinden yaptirmak istersin sen bilirsin. yaklasik 60euro/ay odemesi var sanirsam. gereken belgeler hakkinda bilgim yok[/quote]

tesekkur ettim.
yani bunlarin hepsi almanyada yapilacak isler deil mi?[/quote]

evet

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Eyl 06, 2012 6:15 pm

vizemi bugun bastirdim d tipi vize,21inde antalyadan hannovere geciyorum,ordan olan arkadaslarla kontak kurmak isterim

osman

Mesaj gönderen osman » Prş Eyl 06, 2012 7:45 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

vizemi bugun bastirdim d tipi vize,21inde antalyadan hannovere geciyorum,ordan olan arkadaslarla kontak kurmak isterim[/quote]

master mi lisans mi?

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Eyl 06, 2012 8:25 pm

vize master icin cikti ama lisans okuma dusuncem var.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 12:01 am

arkadaslar almanyanin ikamet yonetmeliginin(AufenthV) 31. maddesine gore;

(1)vizede asagidaki durumlarda ongorulen ikamet yeri icin yabancilar subesinin on onayina ihtiyac duyulur:

1. yabanci federal bolgede 3 aydan fazla kalmak istiyorsa,
2. yabanci federal bolgede bir meslek icra etmek istiyorsa,
3. yabancinin bilgileri ikamet yasasinin 73. madde 1. paragraf 1. fikrasina gore guvenlik dairelerine iletilecekse.

Yetkili yabancilar subesi bilgiler aktarildiktan sonra 10 gun icersinde vize verilmesine itiraz etmezse ya da farkli durumda dis temsilcilige degerlendirmenin bu sure icersinde tamamlanamayacagini bildirmez ise, (1). paragraf 3. fikra gecerli oldugu durumlarda onay verilmis olarak sayilir. Vize 34. madde 3 ve 4. fikralara gore onay gerektirmeyen sekilde olmadigi surece, ayni durum sure 3 hafta 2 is gunu olmak kaydiyla ikamet yasasinin 16. madde 1. ya da 1a. paragrafina ya da 20. maddeye gore duzenlenen oturum izni amacli vize tanzimi icin de gecerlidir.

diger iki paragraf alakasiz. gerek duymadim yazmaya. 16. madde 1. ve 1a. paragraflari ogrenci vizesi ve aday ogrenci vizelerine oturum izni verilmesini duzenliyo.

@marijek arkadasimiz galiba cuma gunu 31.08 cuma gunu basvuru yapmis ve 25-26 eylulde sonuc gormezsen internet sitesinde gel al vizeni demisler. konsolosluklar bunu son zamanlarda birkac kisiye daha soylemis forumda paylasan arkadaslarimiza gore. ben de arastirayim dedim ve bunu buldum. icinizi biraz daha ferah tutun supheye dusen varsa :)

bu yasayi bilmek su avantaji da saglayabilir. almanyadan cevap bekleniyo diyen konsolosluk ve biz gonderdik cevabimizi diyen yabancilar subesi arasinda dolastirilan ve basvurunun uzerinden uzun sure gecmis arkadaslar icin kolaylik saglayabilir.

sakingelme

Mesaj gönderen sakingelme » Cum Eyl 07, 2012 12:27 am

merhaba arkadaslar. ne guzel forum bu, yardimlasmalar acisindan.

ben dun doktora programi icin kabul belgemle istanbul alman konsoloslugu\'na gorusmeye gittim. en gec iki uc hafta icinde vizemin cikmasi gerekiyordu, o yuzden burda yazan aylar boyu suren sure beni endiselendirdi.

fakat hic bu kadar seri olmasini beklemedigim bir sekilde bugun telefonuma ups\'ten sms geldi. xx numarasiyla tasinacak gonderiniz konsolosluktan teslim alindi. gonderinin teslimati 07.09.2012 tarihinde yapilacaktir diye. yani bu, bu ogrenci vizesinin 1 gunde cikmasi demek. bunu ben mi yanlis anladim? pasaportu bana gonderiyor olabilirler mi, yoksa konsolosluktan aldilar, baska yere mi yollayacaklar vs., ama bunun icin bana mesaj atarlar miydi? bu tur bir mesaj geliyor mu normalde?

degilse vize 1 gunde cikmis demek, ki bu da yeterince sasirtici bir sey.

hem bilgi vermis, hem soru sormus oldum boylece. fikirlerinizi beklerim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 12:54 am

[quote]sakingelme tarafindan yazilan metin:

merhaba arkadaslar. ne guzel forum bu, yardimlasmalar acisindan.

ben dun doktora programi icin kabul belgemle istanbul alman konsoloslugu\'na gorusmeye gittim. en gec iki uc hafta icinde vizemin cikmasi gerekiyordu, o yuzden burda yazan aylar boyu suren sure beni endiselendirdi.

fakat hic bu kadar seri olmasini beklemedigim bir sekilde bugun telefonuma ups\'ten sms geldi. xx numarasiyla tasinacak gonderiniz konsolosluktan teslim alindi. gonderinin teslimati 07.09.2012 tarihinde yapilacaktir diye. yani bu, bu ogrenci vizesinin 1 gunde cikmasi demek. bunu ben mi yanlis anladim? pasaportu bana gonderiyor olabilirler mi, yoksa konsolosluktan aldilar, baska yere mi yollayacaklar vs., ama bunun icin bana mesaj atarlar miydi? bu tur bir mesaj geliyor mu normalde?

degilse vize 1 gunde cikmis demek, ki bu da yeterince sasirtici bir sey.

hem bilgi vermis, hem soru sormus oldum boylece. fikirlerinizi beklerim.[/quote]

biraz sasirtici bir durum. almanyadaki yabancilar subesinden onay muafiyetinde arastirma icin gidenler de var. ama doktora programini bu grupta mi degerlendirdiler bilemem.

hic kimseden pasaportu baska yere gonderiyolar diye bisey okumadim. cok dusuk bi ihtimal. bu mesaj pasaport, sahibine iletilmesi icin gonderildiginde geliyo forumdan okudugum kadariyla.

yabancilar subesinden onay gerekmedigi durumda konsolosluk 1 gunde cikariyo vizeyi ama senin durumda ret olma ihtimali de var. yari yariya bi durum.

son olarak gorusmen nasil gecti onu da anlatir misin ? hangi bolumu bitirdin hangi doktora programina basvurdun mesela ?

sakingelme

Mesaj gönderen sakingelme » Cum Eyl 07, 2012 1:05 am

gorusmede bana pek bir sey sormadilar aslinda, belgelere baktilar daha cok. belgelerin arasina ne bulduysam koymustum. lisans diplomasi, transkripti, yukseklisans ogrenci belgesi ve transkripti, gecen yaz almanya\'da yaptigim staji basariliyla tamamladigima dair bir belge vs. yalniz bana gonderdikleri kabul mektubunda bana 1200 euro ustu burs verecekleri yaziyor, belki bunu belirtmem gerekir. bir de babam (yerine ben aslinda!) bi sirket kagidina yazi yazmisti-m ek masraflari tarafimca karsilanacak vs diye.

burda yuksek lisansi bitirdim, humboldt universitesinin bir doktora programina gidiyorum psikoloji icin.

yani merak ettigim, aslinda bu isi hic yabancilar polisi teranesine sokmadan da yapabiliyorlar? ben burda okuduklarimdan bunun zorunlu bi prosedur oldugunu sanmistim.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 1:29 am

gorusmede bana pek bir sey sormadilar aslinda, belgelere baktilar daha cok. belgelerin arasina ne bulduysam koymustum. lisans diplomasi, transkripti, yukseklisans ogrenci belgesi ve transkripti, gecen yaz almanya\'da yaptigim staji basariliyla tamamladigima dair bir belge vs. yalniz bana gonderdikleri kabul mektubunda bana 1200 euro ustu burs verecekleri yaziyor, belki bunu belirtmem gerekir. bir de babam (yerine ben aslinda!) bi sirket kagidina yazi yazmisti-m ek masraflari tarafimca karsilanacak vs diye.

burda yuksek lisansi bitirdim, humboldt universitesinin bir doktora programina gidiyorum psikoloji icin.

yani merak ettigim, aslinda bu isi hic yabancilar polisi teranesine sokmadan da yapabiliyorlar? ben burda okuduklarimdan bunun zorunlu bi prosedur oldugunu sanmistim.[/quote]

evet yapabiliyolar. ama benim okuduklarim disinda onay gerekmeyen baska sartlar var mi bilmiyorum.

· Turkiye`den alinan bursa iliskin belge (burs miktari belirtili olmali), Almanca veya
Ingilizce tercumeli
Sokrates/Erasmus veya Leonardo da Vinci gibi AB kismi burslarinda, Federal Egitim
Tesvik Kanununa gore belirlenmis ve halihazirda 638,- Euro olmasi gereken meblaga
gore eksik kalan kisim icin ikamet suresini kapsayacak sekilde asagida belirtili
sekillerde kanitlar getirilmesi gerekmektedir:
- Anne ve babanin noter tasdikli yazili taahhutnamesi (tercumesiyle birlikte) ve
- Taahhutnameyi veren kisinin (garantorun) odeme gucune iliskin banka hesap
cuzdani, maas bordrosu vs. gibi belgeler (bunlarda tercume gerekli degildir)
· Tam burs alanlarda, bursun belgelenmesi halinde, finansmanla ilgili kanit zorunlulugu
yoktur

konsolosluk sayfasinda gerekli belgelerde bu kismi zaten okumussundur. bunlarda eksik bisey yoktur heralde ?

1 gunde uzun sureli vize verdilerse cok sasirtici olcak benim icin. ama yine de pasaportu gelince gormek lazim. hem doktora bolumu hem daha once staj yapmissin hem de burs hakkin var, cok avantajlisin aslinda.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 1:33 am

bu arada 1-2 saat once vize gunlugu sayfasinda ikamet yonetmeliginin 31. maddesinin ilk paragrafini yazdim. istersen okuyabilirsin.

sakingelme

Mesaj gönderen sakingelme » Cum Eyl 07, 2012 1:36 am

evet bunlari okumustum ama tam burs aldigim icin bu bloke hesap garantor gibi seylerle ugrasmadim, orda yazana guvenip. vize harci da odemedim, bursu alman kamu kurulusu verdigi icin.

haklisin avantajli sayilabilirim dedigin sebeplerle, yine de 1 gunde (uzun sureli vize icin basvurmus olmama ragmen) bana pasaport yollamalari tuhaf geldi. oyle ki red alma ihtimalini bile dusunduruyor gercekten. :) gun ola hayrola.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 1:41 am

belki onceden staja gittigin icin ayri bir muafiyet durumun soz konusudur. o kadar bilmiyorum.

gun ola hayrola bakalim. pasaportu alinca paylasir misin burda? 1 gunde verilen vizeyi duymak istiyorum :)

sakingelme

Mesaj gönderen sakingelme » Cum Eyl 07, 2012 1:48 am

tabii paylasirim. bu arada dun dedigim de bugun aslinda, bu sabahin koru yani. simdi 12\'yi gecince dun olmus oluyor gerci. yani gorusmenin ertesi gunu pasaport gelmis olacak.

bir de, pek bilmiyorum ama okuduklarima gore zaten ogrenci vizesi soz konusu oldugunda ilk once ilk 3 aylik vize filan veriyorlar sanirsam. artik onu da yarin ogrenecegiz bakalim.
:)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Cum Eyl 07, 2012 1:52 am

tabii paylasirim. bu arada dun dedigim de bugun aslinda, bu sabahin koru yani. simdi 12\'yi gecince dun olmus oluyor gerci. yani gorusmenin ertesi gunu pasaport gelmis olacak.

bir de, pek bilmiyorum ama okuduklarima gore zaten ogrenci vizesi soz konusu oldugunda ilk once ilk 3 aylik vize filan veriyorlar sanirsam. artik onu da yarin ogrenecegiz bakalim.
:)[/quote]

alman konsolosluklari 2 tur vize veriyo:

1) Schengen; 3 aya kadar
2) nationales Visum; 3 aydan uzun sureli olanlar.

ikinciyle almanyada oturum izni alabiliyosun.

ayni gun geri yolladilar yani bu durumda. bu iste bi bit yenigi var ama hadi bakalim.

sakingelme

Mesaj gönderen sakingelme » Cum Eyl 07, 2012 2:07 am

bu durumda ornegin 2 yil ya da daha fazla kalacak ogrencilere nationales visum veriyolar? ben once kisa sureli veriyolar, gidince uzatiyorsun vs diye anlamistim. ya da belki oturma izniyle karistirmisimdir onu. ogreniliyor adim adim.

Kilitli