Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fizik Bolumu Hakkinda Ne Dusunursunuz?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
janvaljan

Mesaj gönderen janvaljan » Pzr Eyl 02, 2012 1:24 am

Sitede yazilmis bir makale var bu konu ile ilgili, okudum ama kafamda yine de soru isaretleri var.

Taktir edersiniz Ki bu bolumu okumak ISKENCE gibi, muhendisliklerden dahi zor oldugu soyleniyor.

Fizik okumayi isterim ben, lisede fizigi cok severdim fizikci olmak isterim.

Turkiyede KOC universitesini kazansam bu universitede bir iki yil okuyup mu almanya da devam etmem yoksa, yukseklisansta mi gitmem daha mantikli?

Ya da HIc TR de okumayip direk mi almanyada okumaliyim?

Gercekten de denildigi gibi FIZIK bolumu bitirip te issiz kalan yok mu Almanyada?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 02, 2012 1:46 am

[quote]janvaljan tarafindan yazilan metin:

Sitede yazilmis bir makale var bu konu ile ilgili, okudum ama kafamda yine de soru isaretleri var.

Taktir edersiniz Ki bu bolumu okumak ISKENCE gibi, muhendisliklerden dahi zor oldugu soyleniyor.

Fizik okumayi isterim ben, lisede fizigi cok severdim fizikci olmak isterim.

Turkiyede KOC universitesini kazansam bu universitede bir iki yil okuyup mu almanya da devam etmem yoksa, yukseklisansta mi gitmem daha mantikli?

Ya da HIc TR de okumayip direk mi almanyada okumaliyim?

Gercekten de denildigi gibi FIZIK bolumu bitirip te issiz kalan yok mu Almanyada?[/quote]

oncelikle soyle soyliim cok cok cok cok iyi arastirma yapmani tavsiye ederim.

fizik okumadim ama kendimle ilgili ufak bisey anlatayim:

Lisede fizigi ben de severdim ama sadece mekanik konularini ama elektrige isinamadim bi turlu ve olmadi yani. daha sonra turkiyede gida muhendisliginde okurken fizikten birkac arkadasim oldu ve fizigin bitcek bi bolum olmadigi cok zor oldugunu falan anlatirlardi. modern atom teorisini kendim arastirdim biraz ve genel olarak anladim fakat tabi hesaplama yontemleri falan girince icinden cikmak zor. hem sevdim hem de cok karisik dedim.

gelelim sonuca; turkiyedeki unilerde nasil bi egitimimiz var asikar, almanya\'daki universitelere girmenin kolay mezun olmanin zor oldugu yargisini dikkate alirsak almanyada daha agir ve zor olacaktir diye tahmin ediyorum. yani gitmek sana kalmis gidip basaramamak da var ama basarirsan da daha iyi bir egitim almis olcaksin.

bunun disinda ben gida muhendisligine baslamadan once almanyada okumak istemistim. vize ret gelince ustelemedim, vazgectim ve turkiyede mezun oldum. keske zorlasaymisim ve almanyada okusaymisim bastan diyorum.

yine de karar senindir dedigim gibi cok iyi arastirma yapman lazim..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 02, 2012 1:53 am

modern atom teorisi dedigin sey ne?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 02, 2012 2:19 am

Cern\'de yapilan deney bu teorinin hem dogrulugunu sinamakta hem de teorinin gerektirdigi Higgs Bozonunu(tanri parcacigi) aramaktaydi, yani en basit haliyle atomu olusturdu dedigimiz notron, proton ve elektronlari olusturan atom alti parcaciklarla ilgili bi teori diyebiliriz. burdan yola cikarak hem merak uyandiran hem de karmasik bi teori diyebilirim :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 02, 2012 3:35 pm

modern atom teorisi lise mufredatinda yer alan bir konu aslinda. Atomun genel yapisini klasik fizikle anlatmak. Klasik fizigi asan konumda ise heisenberg ilkesi ve elektronlarin hareketinin hem dalga hem de tanecik olarak yayilma ilkesi(de broglie)ne gore tanecik hareketlerinin schrodinger denklemiyle aciklanmasi diyebiliriz.

Aslinda demek istedigim, lisede veya osym de gordugunuz fizikle universitede gordugumuz fizik arasinda hic bir baglanti yok gibi. Hatta Turkiye de gordugumuz fizikle almanya da gordugumuz fizik arasinda da ayni oranti var. Turkiye deki fizik dersleri burdaki lise dersi gibi kalir. Zor olmasina cok zor, evet bitirdikten sonra is bulamama durumu yok gibi. Ama tavsiyem once fizigin turkiye de lisans seviyesinde bitirilmesi, daha sonra master icin almanya dusunulebilir.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzr Eyl 02, 2012 5:09 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

modern atom teorisi lise mufredatinda yer alan bir konu aslinda. Atomun genel yapisini klasik fizikle anlatmak. Klasik fizigi asan konumda ise heisenberg ilkesi ve elektronlarin hareketinin hem dalga hem de tanecik olarak yayilma ilkesi(de broglie)ne gore tanecik hareketlerinin schrodinger denklemiyle aciklanmasi diyebiliriz.

Aslinda demek istedigim, lisede veya osym de gordugunuz fizikle universitede gordugumuz fizik arasinda hic bir baglanti yok gibi. Hatta Turkiye de gordugumuz fizikle almanya da gordugumuz fizik arasinda da ayni oranti var. Turkiye deki fizik dersleri burdaki lise dersi gibi kalir. Zor olmasina cok zor, evet bitirdikten sonra is bulamama durumu yok gibi. Ama tavsiyem once fizigin turkiye de lisans seviyesinde bitirilmesi, daha sonra master icin almanya dusunulebilir.[/quote]

evet lise mufredatinda var. Cern\'i surekli duyup merak edip internetten kisa bi arastirma yapmistim ve lisede gorduklerimiz tek tuk basit konular, tarihcesini ve tanimini yapmak gibi geldi lisedeki olay. ben sadece 1-2 saatlik kisa bir arastirma yaptim bolumunde okuyan neler neler gorur :)

ama tabi fizik sadece bu teori degil ve bir suru konu var ve daha detayli isleniyo

hangi bolumdesin Physiker?

janvaljan

Mesaj gönderen janvaljan » Pzr Eyl 02, 2012 5:49 pm

@ Physiker

O bahsettigin konular lise mufredatinda var cok basit konular, modern atom teorisi denilen sey sanirim cok daha farkli olmali, kuarklar ve orbitallerin daha derin konulari ilgili diferansiyel denklemler ile hesaplanacak agir bir konu oldugunu dusunuyorum, yada bilmiyorum bu sadece benim hayal gucumdu :)

+ Olarak

KONUMU OKUYUPTA FIZIK OKUMAK ISTEYENLER;

Ben arastirdim, bir arkadas bu bolume girdiginde ilk yil 48 kisilermis, bunlarin 8 i mezun olmus, ODTU fizik gibi 80 000 lerden alan bolumler var. Adina aldanip sirf ODTU diye secmeyin mezun olamama ihtimaliniz 40/48 den yuzde 85 civari haberiniz olsun. Yani fizik bolumlerinin puanlarinin neden dusuk oldugunu bir nevi cozdum gibi. Kimse bu kadar zor bir bolumu okuyup ta ogretmen olmaya sicak bakmiyor...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 02, 2012 6:05 pm

keske ogretmen olsan iyi, artik formasyonu da kaldirdilar. Bos kalmasinin tek sebebi bitirenlerin is bulamamasi, zor olmasi falan degil. Bu sene Gazi Universitesi bile 93 bos kontenjan cikardi tercihler sonucu ve bolumu kapatma karari aldiysa ve bir ulkede artik fizikci yetismeyecekse o ulkenin teknoloji durumunu var sen dusun. Turkiye de fizik okumak hatta bunun icine odtu, bogazici, itu vs hepsini eklerim zor falan degil, sadece kendilerini kandiriyorlar.:) O yuzden once orda lisansi bitir sonra buraya master a gel diye tavsiye de bulunuyoruz.

janvaljan

Mesaj gönderen janvaljan » Pzt Eyl 03, 2012 12:28 am

keske ogretmen olsan iyi, artik formasyonu da kaldirdilar. Bos kalmasinin tek sebebi bitirenlerin is bulamamasi, zor olmasi falan degil. Bu sene Gazi Universitesi bile 93 bos kontenjan cikardi tercihler sonucu ve bolumu kapatma karari aldiysa ve bir ulkede artik fizikci yetismeyecekse o ulkenin teknoloji durumunu var sen dusun. Turkiye de fizik okumak hatta bunun icine odtu, bogazici, itu vs hepsini eklerim zor falan degil, sadece kendilerini kandiriyorlar.:) O yuzden once orda lisansi bitir sonra buraya master a gel diye tavsiye de bulunuyoruz.[/quote]

Physiker,

Ben fizik okuduktan sonra alman vatandasi olmayi dusunecegim muhtemelen,. Orada fizik okuduktan sonra bankada calisirim veya baska bir yerde. Yani en azindan issiz kalmam ama her halukarda fizik okumak istiyorum bu benim tutkum ne yapayim :)

Oranin vatandasi olmam icin uzun bir sure almanyada kalmam + orada calismam gerekiyor sanirim. Bu yuzden LISANS veya LISANSUSTU ne almanyaya gitmem benim icin ne kadar farkeder? Orada yukseklisans programlari kac yilda biter fizik icin?

Vatandaslik sartlarini biliyorum, zaten cok kesin sinirlari da yok. 5 yilda vatandas olanlar bile var. Orada en uzun sure kalabilmem icin en mantiklisi nedir?

Mesela Lisans egitiminin 2 yilini burada tamamlayip sonra Yatay gecis yapsam mantikli mi?

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 03, 2012 4:41 am

[quote]janvaljan tarafindan yazilan metin:

keske ogretmen olsan iyi, artik formasyonu da kaldirdilar. Bos kalmasinin tek sebebi bitirenlerin is bulamamasi, zor olmasi falan degil. Bu sene Gazi Universitesi bile 93 bos kontenjan cikardi tercihler sonucu ve bolumu kapatma karari aldiysa ve bir ulkede artik fizikci yetismeyecekse o ulkenin teknoloji durumunu var sen dusun. Turkiye de fizik okumak hatta bunun icine odtu, bogazici, itu vs hepsini eklerim zor falan degil, sadece kendilerini kandiriyorlar.:) O yuzden once orda lisansi bitir sonra buraya master a gel diye tavsiye de bulunuyoruz.[/quote]

Physiker,

Ben fizik okuduktan sonra alman vatandasi olmayi dusunecegim muhtemelen,. Orada fizik okuduktan sonra bankada calisirim veya baska bir yerde. Yani en azindan issiz kalmam ama her halukarda fizik okumak istiyorum bu benim tutkum ne yapayim :)

Oranin vatandasi olmam icin uzun bir sure almanyada kalmam + orada calismam gerekiyor sanirim. Bu yuzden LISANS veya LISANSUSTU ne almanyaya gitmem benim icin ne kadar farkeder? Orada yukseklisans programlari kac yilda biter fizik icin?

Vatandaslik sartlarini biliyorum, zaten cok kesin sinirlari da yok. 5 yilda vatandas olanlar bile var. Orada en uzun sure kalabilmem icin en mantiklisi nedir?

Mesela Lisans egitiminin 2 yilini burada tamamlayip sonra Yatay gecis yapsam mantikli mi?[/quote]

goc ve kacak merkez dairesinin sayfasinda vatandaslik hakkini kazanma sartlari yazilmis:

1) vatandasliga gecmek istediginiz an itibariyle oturum hakkinin bulunmasi
2) vatandaslik testinde basarili olma(almanyadaki yasam kosullari gibi hak ve toplum duzeni hakkinda bilgi)
3) 8 yil almanyada duzenli ve yasal olarak ikamet( bu zaman basarili integrasyon kursu ile 7 yila, ozel integrasyon basarilarinda 6 yila indirilebilir)
4) sosyal yardim ve issizlik parasi II(Hartz IV) olmaksizin bagimsiz gecim garantisi (sorumlu olunan aile bireyleri icin de)
5) yeterli almanca bilgisi
6) herhangi cezai mahkumiyetin bulunmamasi
7) federal almanya anayasinin ozgurlukcu ve demokratik ana duzeni kabul eden taahhutname
8) eski vatandasligin kaybi ya da birakilmasi

NOT:

bu sartlardan birinin yerine getirilmemesi durumunda vatandaslik hakkiniz bulunmamaktadir. ama yine de degerlendirerek vatandasliga gecme mumkundur. bu, vatandaslik dairesi bariz sekilde vatandaslik icin ilgi ve isteginiz oldugunu gordugunde vatandasliginizi onaylayabilecegi anlamina gelmektedir.

vatandaslik testi nedir sayfasinda da kimler bu teste girmelidir kisminda:

alman vatandasligina basvurdugunuzda, almanyandaki hak ve toplum duzeni ve yasam sartlari bilginizi kanitlamak zorundasiniz.

istisnalar:

1) almanyada okul bitirmek
2) bedensel ya da ruhsal haslik, sakatlik ya da yasla ilgili durumlar yuzunden sartlar saglanmadiginda

-vatandasliga gecme islemi icin 255euro odenmesi gerekiyormus.

ayni dairenin almanyada ogrenim basligi altinda da bir paragrafta su yaziyor:

giristen sonra yabanci ogrenciye oturum izni duzenlenir. ilk oturum tanzimi ve sonraki uzatmalarda gecerlilik suresi en az 1 yil olarak ve 2 seneyi gecmeyecek sekilde verilir.

basarili sekilde ogrenimi bitirdikten sonra uygun bir isyeri arama icin oturma izni 1 seneye kadar uzatilabilir.

sartlari nerden arastirdin bilmiyorum ama ben yine de resmi kurumda yazanlari yazdim. ogrencilik suresi vatandaslik hakki icin gecmesi gereken sure icinde kabul edilmiyo diye bir bilgiye rastlamadim. bunu yabancilar dairesinden kesinlestirebilirsin.

en uzun sure icin bakarsan lisansa orda baslamak daha mantikli gorunuyo bence