Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Askerlik Uzatmada Cok Onemli Degisiklikler !!!

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 30, 2012 12:13 pm

Asagida ki yazi Essen Konsoloslugun\'da ki Egitim Ateseligi\'nce yazilmistir.

TUM LISANS OÐRENCILERIN (ERKEK) DIKKATINE!!!!

ASKERLIK KANUNUNDA OÐRENCILERLE ILGILI YENI DUZENLEME YAPILMISTIR.BU DURUM LISANS OKUYAN OÐRENCILERIN LEHINE BIR DURUM OLUP BU SENEKI ASKERLIK ERTLEMELERI ICIN TUM LISANS OÐRENCILERIN ATASELIÐIMIZE SAHSEN GELMELERI GEREKMEKTEDIR. GELIRKEN YANLARINDA AKTUEL OÐRENCI BELGELERININ YANISIRA UNIVERSITEDEN OKUDUKLARI BOLUMUN NORMAL EÐITIM SURESINI (KAC SOMESTRE OLDUÐUNU) GOSTERIR BIR BELGEYIDE YANLARINDA GETIRMELERI GEREKMEKTEDIR. AYRICA ASAÐIDA YUKLU ASKERLIK ERTELEME FORMUNUDA DOÐRU SEKILDE DOLDURUP YANLARINDA GETRIMELERI GEREKMEKTEDIR.

Kisaca, artik her yil yillik askerlik erteleme yapilmayip, egitim suresi ile ilgili olarak dogrudan erteleme yapacagiz. Azami egitim suresi dolan ogrencilerinde dosyalari kapatilmayip ogrenciliklerini kanitladiklari takdirde 29 yasina kadar uzatma istenebilecek. Son sinir 29 yas ( Lisans ogrencileri icin )

Lisans ogrencileri icin gecerli bir durumdur. Master,doktora ogrencileri icin durum ayni olup bir degisiklik bulunamakta.

Yururluge girmesi bizim acimizdan bugun itibari iledir ve eski yeni farketmeden tum ogrenciler ( Lisans ) ekim ayi ile aralik ayi icerisinde ataseligimize gelerek yukardaki belirttigim belgeler ile yeni askerlik ertelemeleri yapacaklar. Ondan sonraki asamada sizleri mezuniyetinize kadar rahat birakacagim :))))))

SORU :
Turkiye\'de lisans bitirip almanya\'da tekrar lisans okuyanlarin durumu nedir ? Bir degisiklik var mi ?

CEVAP :
o konuda herhangi bir degisiklik yok. Lisans bitiren bir ogrenci ust bi,r ogrenime gecmedigi surece askerligini yapmadan yeni bir lisans egitimi goremez.

Ogrenci Dosyasi Actirmak ve Askerlik Erteleme Formu

http://deutschstudent.de/forum/viewthre ... ad_id=1303
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Prş Ağu 30, 2012 12:55 pm

iyi olmus bu ya .. haber icin Tesekkurler Staatsmann.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Ağu 30, 2012 1:17 pm

ya bu ikinci kez lisans okuyanlarda durum ne,kanunu okudumda niye herkes farkli yorumda bulunuo anlamadim,kesinligi ne ,net cvp ne yok ortada :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 30, 2012 2:06 pm

essen baskonsoloslugu egitim ateseligi sayfasinda senin dedigin sekilde bi duyuru bulamadim. sayfanin linkini gonderebilir misin ?

lisans bitirenlerin tekrar lisans okumasi icin 1111 sayili askerlik kanununun 35. maddesinin C fikrasinda o ifadenin kaldirilmasi ya da degismesi gerek bu da suanda pek olasi gozukmuyo.

Agustos 2013\'te askere sevk tarihleri ve sekli degistirilcek o yuzden isimiz daha da zorlasicak mi kolaylasicak mi gorcez

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Ağu 30, 2012 2:18 pm

Cumhurbaskani dahi artik twitter uzerinden duyuru yapiyor :)

Turk Ogrenciler Grubu , Egitim Essen

http://www.facebook.com/groups/141887719262496/
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Ağu 30, 2012 2:50 pm

yakinda twitter, facebook hesabi olmayanlara para cezasi vercekler bu gidisle :)

sayfaya kabul edilince bakayim bi

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Ağu 30, 2012 8:09 pm

Iste bu cok iyi olmus :)

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Cmt Eyl 01, 2012 7:43 pm

Ne guzel bir uygulamaya gecilmis...Konu guncel olmali bence erkek uyelerin gormesi icin
So geht nicht !

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 03, 2012 4:35 pm

arkadaslar lisans bitirip de tekrar lisans okumak isteyenlerle ilgili bir degisiklik yok hala.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzt Eyl 03, 2012 4:56 pm

[quote]welly275 tarafindan yazilan metin:

arkadaslar lisans bitirip de tekrar lisans okumak isteyenlerle ilgili bir degisiklik yok hala.[/quote]

aynen ya,ancak dil kursu kaydi ile once 1 sene sonra 6 ay uzatma sansi doguyor yani 1 bucuk sene uzatabiliyoruz.Peki ben birsey sorucam,

Mater kaydi yaptirip gidip bunla uzatip sonra kaydimizi sildirsek nasil olr? artk 29 yasina kadar direk uzatma verdiklerinden olr mu veya 2 sene uzatma hakkimizi bu sekilde kullanabilir miyiz?

murat181818

Mesaj gönderen murat181818 » Pzt Eyl 03, 2012 7:21 pm

Arkadaslar essen baskonsoslugun egitim atesisi yetkilisi olan bir memur facebookta sorullariniza ilk elden cevab veriyor Grubun ismi Turk ogrenciler Grubu oradan daha net bilgiler alabilirsiniz
So geht nicht !

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Pzt Eyl 03, 2012 8:14 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

arkadaslar lisans bitirip de tekrar lisans okumak isteyenlerle ilgili bir degisiklik yok hala.[/quote]

aynen ya,ancak dil kursu kaydi ile once 1 sene sonra 6 ay uzatma sansi doguyor yani 1 bucuk sene uzatabiliyoruz.Peki ben birsey sorucam,

Mater kaydi yaptirip gidip bunla uzatip sonra kaydimizi sildirsek nasil olr? artk 29 yasina kadar direk uzatma verdiklerinden olr mu veya 2 sene uzatma hakkimizi bu sekilde kullanabilir miyiz?[/quote]

evet dil kursuyla 1bck sene uzatabiliyoruz.. bildigim kadariyla her semesterda guncel ogrenci belgesi goturuyosun ve okulla ilisik kesme durumunda ateselige bilgi verme bizim sorumlulugumuzda ve belirli bir suresi vardi sanirim. ogrenci belgesini goturmediginde ogrenci dosyan kapaniyo.

askerlik kanununu ve ozel ogrenci statusuyle ilgili mevzuati okuyali 1 ayi gecti. bu sekilde hatirliyorum ama %100 emin degilim :)

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 06, 2012 5:19 pm

arkadaslar almanyanin ikamet yasasinin(AufenthG) 51. madde 1. paragraf 7. fikrasinda; yabanci ulke disina ciktiginda, 6 ay icerisinde ya da yabancilar subesinin belirledigi sure icinde tekrar giris yapmazsa oturum iznini kaybeder yaziyo.

ama ayni maddenin 3. paragrafinda; sure sadece ana ulkesinde mecburi hizmeti yuzunden olacaksa ve yabanci hizmetten saliverilme sonrasi 3 ay icerisinde geri giris yaparsa 1. paragraftaki 7. fikraya gore oturum izni olmez diyo.

bunun yaninda baska bir yerde de 6 aydan fazla ulke disina cikacak yabancilar yabancilar subesinden onay olarak bu sureyi uzabilirler diye bi bolum vardi onu bulamadim simdi.

diger duzenlemeleri falan okumadim ogrenim amaciyla gidenler de ogrenim amaci icin oturum izni aliyo. bu durum icin farkli bi duzenleme var mi? bu konu sadece ben degil diger ikinci lisans yapcaklar icin onemli duyumu olan, bilen varsa lutfen paylassin :)

bu durumda lisans okuyanlar turkiyeye gelip 5 aylik askerlik yapip gittikten sonra okulla devamsizliktan atilma ya da sinavlara katilmamaktan atilma gibi sorun yasar mi? bu konuda bilgim yok. halihazirda almanyada okuyan arkadaslar bu konuda bilgi verebilir mi ? yarim semester ya da 2 semester devamsizliktan sonra atilma gibi bir durum var mi ? ya da bunun icin ozel bir izin alabiliyomuyuz okuldan? nasil okul mevzuati almanyada ?

pardon

Mesaj gönderen pardon » Prş Eyl 06, 2012 5:57 pm

Almanyada devamsizlik diye birsey yok. Universiteyi dondurabiliyorsun da semester olarak.

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Prş Eyl 06, 2012 6:18 pm

cok guzel o zaman. ikinci lisans okuyanlarin askerlikle ilgili sikintilari cozulmus oldu bu durumda :)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Eyl 06, 2012 6:18 pm

aynen,demekki b, sure sonra ozel izinle gidip yapip gelebiliriz

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Eyl 11, 2012 6:23 pm

arkadaslar lisans bitirenlerin durumuyla ilgili yukarda yazdiklarimin tersi bi duzenleme buldum. bu kisimda biraz sorun cikabilir. oturumla ilgili

http://www.bundesrat.de/cln_090/SharedD ... 669-09.pdf

burda 16.1.1.5 nolu maddede oturumu uzatmada devamsizliklar, yurtdisinda kalma suresi gibi durumlara dikkat edilecektir diyo.

bunun disinda 16.0.2 noldu maddede ogrenim sureci hakkinda bilgi toplanir ve dikkat edilir diye bi bilgi notu da var.

yani yabancilar subesinden izin alip da askere gittikten sonra oturumda sorun cikma ihtimali var.

arastirmaya devam ediyorum bakalim bulucam bi acik :)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Eyl 11, 2012 8:03 pm

arkadaslar lisans bitirenlerin durumuyla ilgili yukarda yazdiklarimin tersi bi duzenleme buldum. bu kisimda biraz sorun cikabilir. oturumla ilgili

burda 16.1.1.5 nolu maddede oturumu uzatmada devamsizliklar, yurtdisinda kalma suresi gibi durumlara dikkat edilecektir diyo.

bunun disinda 16.0.2 noldu maddede ogrenim sureci hakkinda bilgi toplanir ve dikkat edilir diye bi bilgi notu da var.

yani yabancilar subesinden izin alip da askere gittikten sonra oturumda sorun cikma ihtimali var.

arastirmaya devam ediyorum bakalim bulucam bi acik :)[/quote]

ben bu aciklamadan aksi birsey anlamadim yani sorun olacagini sanmiyorum fakat en azindan 5 ay yapip 6 ay dolmadan donmek daha mantikli olr gibi geliyor bana.riske gerek yok 5 ayda da bitiririz sanirim izin almadan :D

Kullanıcı avatarı
welly275

Mesaj gönderen welly275 » Sal Eyl 11, 2012 8:21 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

arastirmaya devam ediyorum bakalim bulucam bi acik :)[/quote]

ben bu aciklamadan aksi birsey anlamadim yani sorun olacagini sanmiyorum fakat en azindan 5 ay yapip 6 ay dolmadan donmek daha mantikli olr gibi geliyor bana.riske gerek yok 5 ayda da bitiririz sanirim izin almadan :D[/quote]

oturum duzenlemesi veya uzatmasi sirasinda bunlar dikkate alinarak uzatma yapilacaktir diyo.

devamsizlik surekli olursa oturum iptali icin gecerli bi sebep mi bilmiyorum. daha arastircam.

bu arada uygulamada bu maddeler ne kadar uygulaniyo onu da bilmiyorum. federal sistem oldugundan bu usul ve esaslardaki bazi maddeler bazi eyaletlerde gecerli olmayabiliyomus :)

sonuc olarak askerlik mi ?... aman aman :D

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Sal Eyl 11, 2012 9:45 pm

valla ben gidicem askerlige ama su almanyadaki egitimi garantiye aldiktan sonra cekinmem yok ama suan icin sikinti olucak,bakalim umarim dil okulu ile uzatma sansimi kullanabilirim kendi acimdan :D