Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

turkiyede hangi bolum okuduysam burada da o bolumu mu okumak zorundayim ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
prato

Mesaj gönderen prato » Prş Şub 12, 2009 4:05 pm

ya arkadaslar bugun bi haber aldim.. sok oldum kendim icin... simdi ben tr 2yillik
onlisans mezunuyum... bolum bilgsayar ve programla. almanyada ben tamamen baska bi bolum okumak istiyorum.... bun mumkun mu yada degilmi yada nerden tam olarak bunu ogrenebilirim....herkes farkli bir ses cikiyor bunun dogrulugunu nerden ogrebiliirm...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 4:06 pm

ne okumak istiyorsun ?

prato

Mesaj gönderen prato » Prş Şub 12, 2009 4:07 pm

okumak istedigim hukuk.... ben mumkun oldugunu duymustum... sonra bugun ogrendim ki sadece o bolumle ilgili bir bolum okuyabilirmisim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 4:09 pm

tr de 2 yillik bilg. programlama okuyup burda hukuk okumak ?

tabiki okuyamazsin.. sadece bilg. programlamaya yakin bolumler secebilirsin..

prato

Mesaj gönderen prato » Prş Şub 12, 2009 4:11 pm

bilioyrum cok sacma ikisíse farkli tamamen.. ama burada bir yillik hazirlik sinifindan sonra istedigim bolum okuyabilirim diye duymustum.....

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 4:14 pm

yanlis duymusun

prato

Mesaj gönderen prato » Prş Şub 12, 2009 4:28 pm

ok. saol

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Prş Şub 12, 2009 7:23 pm

[quote]Physiker yazdi:
yanlis duymusun[/quote]
physiker isvicrede okuyan birisi oss ye girip baraji gecmen yeterli dedi bana
eger tercih yaparsan okudugun bolumu veya alt dallarini secebilirsin dedi
yani arkadas tekrar ossye girip baraji assa istedigi bolume gidemez mi veya bi bolumu tercih etse :)

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Şub 12, 2009 7:29 pm

aman arkadasim onu soyleyen cok yanlis soylemis.mutlaka bi yer tercih ediceksin.ben o uyduruk baraj gecme yuzunden bir yilimi emegimi ve bir suru parami heba ettim.bolum degisirsin ama iste kazandigin bolume yakin bolum daha dogrusu,sayisalciysan sayisal bir bolum secebiliyorsun ayni tr deki gibi.yani hukuk esit agirlikta oldugu icin bi sayisalin secememesi gibi.ha hazirlik okulu(Studienkolleg) ise yine kendi bransinda baska bir bolum okumak istiyorsan bir yil okumak zorundasin o sekil bolum degisikligi mumkun.yani sen diyelim ziraat muhendisligi kazanmissin ama denklik yaparken sana dediler ki,iste ziraat orman yada tarim ile ilgili bolumler secebilirsin.sende makina muhendisligi okumak istiyorsun o zaman iste o okulda bir yil okumak zorundasin.umarim anlatabilmisimdir.ama tercih yapmayi unutma,yoksa gume gidersin arkadasim:)

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Prş Şub 12, 2009 8:12 pm

[quote]romeo-87 yazdi:
aman arkadasim onu soyleyen cok yanlis soylemis.mutlaka bi yer tercih ediceksin.ben o uyduruk baraj gecme yuzunden bir yilimi emegimi ve bir suru parami heba ettim.bolum degisirsin ama iste kazandigin bolume yakin bolum daha dogrusu,sayisalciysan sayisal bir bolum secebiliyorsun ayni tr deki gibi.yani hukuk esit agirlikta oldugu icin bi sayisalin secememesi gibi.ha hazirlik okulu(Studienkolleg) ise yine kendi bransinda baska bir bolum okumak istiyorsan bir yil okumak zorundasin o sekil bolum degisikligi mumkun.yani sen diyelim ziraat muhendisligi kazanmissin ama denklik yaparken sana dediler ki,iste ziraat orman yada tarim ile ilgili bolumler secebilirsin.sende makina muhendisligi okumak istiyorsun o zaman iste o okulda bir yil okumak zorundasin.umarim anlatabilmisimdir.ama tercih yapmayi unutma,yoksa gume gidersin arkadasim:)[/quote]
ben tercih yaptim ya kibris deniz liman isletmeciligi kazandim
bi taninabilirligi olmadigindan almanyada isletme okuycam iste hannover\'de dil kursu sonra Studienkolleg iste sonra uni. ama ben 3 yillik lise okudugum icin gitmek zorundayim Studienkolleg\'e iste o yani kotu

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Şub 12, 2009 10:41 pm

evet 3yil oldugu zaman studienkolleg zorunlu arkadasim.ama studienkollegin avantaji cok arastirdigima gore.yani dsh sinavina hazirlanicaksin ki onun maliyeti 2000 euro civari,ama studienkollegde sadece 500 gibi semester harc parasi tek veriyorsun yani onlarda kitap parasi falan.sonucta o hazirlik okulunu bitirdiginde unide fazla zorlanmazsin yani gerekli alt yapiyi orda veriyorlar sana:)

prato

Mesaj gönderen prato » Cum Şub 13, 2009 12:36 pm

[quote]romeo-87 yazdi:
evet 3yil oldugu zaman studienkolleg zorunlu arkadasim.ama studienkollegin avantaji cok arastirdigima gore.yani dsh sinavina hazirlanicaksin ki onun maliyeti 2000 euro civari,ama studienkollegde sadece 500 gibi semester harc parasi tek veriyorsun yani onlarda kitap parasi falan.sonucta o hazirlik okulunu bitirdiginde unide fazla zorlanmazsin yani gerekli alt yapiyi orda veriyorlar sana:)[/quote]

ama studienkollegin a basvurmak icinde yine dsh kazanmis olman gerekmiyor mu.... yani yine burada okuman icin dsh seviyesinde almanca bilmen gerekiyor... yoksa baska turlu mu?

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Şub 13, 2009 1:56 pm

hayir dsh ile studienkollegin bi alakasi yok.yani sen o okulda almancada ogreniceksin.yani dsh degilde studienkolleg bitince seni feststellung sinavina sokuyorlar o da dil sinavidir,ve butun unilerde gecerlidir.anlayacagin oraya basvurmak icin dsh kazanman gerekmiyor zaten dsh kazanmissan ne isi var git direk universite oku:)

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Cum Şub 13, 2009 2:25 pm

[quote]romeo-87 yazdi:
hayir dsh ile studienkollegin bi alakasi yok.yani sen o okulda almancada ogreniceksin.yani dsh degilde studienkolleg bitince seni feststellung sinavina sokuyorlar o da dil sinavidir,ve butun unilerde gecerlidir.anlayacagin oraya basvurmak icin dsh kazanman gerekmiyor zaten dsh kazanmissan ne isi var git direk universite oku:)[/quote]
bi yilimdan olumcan ama studienkollegin biraz daha avantaji var diyosun...

romeo-87

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Şub 13, 2009 6:48 pm

vallahi arkadasim ikiside ayni kapiya cikiyor sonucta dsh almak istiyorsan mecburen dsh kursuna gidip dsh sinavina girecekesin yine asagi yukari 1 yili buluyor,yani hersekilde almanca bildigini ispat etmelisin.ayrica dsh ya veridigin parada cabasi.hic olmazsa studienkollegde derlesrin almancasini gorur alt yapini hazirlarsin,dsh da oyle avantajin yok yani,almanca ogretiyorlar ama matematik yada fizik gibi dersler almanca nasil anlatilir veya yapilir diye bir sey ogretmiyorlar.kolay gelsin sana arkadasim:)

KurusSs

Mesaj gönderen KurusSs » Cum Şub 13, 2009 7:29 pm

saolasin

idleboy

Mesaj gönderen idleboy » Prş Tem 02, 2009 2:36 am

tam aradigim konuyu buldum.Bende gecen hafta bilgisayar tekn. ve programlama bolumunden mezun oldum.Almanya da isletme,dis ticaret,uluslararasi lojistik yada bilgisayar muhendisligi okuma ihtimalim var midir ?
Bir de 2 yillik bitirdigim icin bu bolumlerden birine direk olarak devam edebiliyomuyum bi sinava filan girmeme gerek varmidir (dil haric ).

memet34

Mesaj gönderen memet34 » Prş Tem 02, 2009 2:57 am

okyabilirsin arkadasim ben tarih bolumunu bitirmis birini tniyorum burda tip bolumune baslicak

prodigysrcan

Mesaj gönderen prodigysrcan » Prş Tem 02, 2009 12:35 pm

Arkadaslar bu konu daha once bircok kere acildi.Aslinda okursun okuyamazsin mavzuu cok degisken oldugu icin kesin okursun ya da okuyamazsin diye bisey yok.

Tip dishekimligi gibi bolumleri okumak icin gercekten Turkiye de yakin bisiy kazanman gerek mesela en azindan biyoloji.Hukuk ta cok populer bir meslek ve almanlarinda istedigi bir bolum girmek zor ayrica bazi hukuk bolumleri dsh 3 le kabul edior sadece.

Ama en kolay yol ve de en guvenli yol universitenin kendine sormak.Simdi almancam yok nasil soracam bilmiorum karisik demeyin.Cunku her internet sitesinin ingilizceside var ve basit anlatimli.

Ingilizcemde yok bulamiyorum bir e mail adresini bile diosaniz cevrenizde bilen biri vardir oraya durumunuzu anlatan bir mail yollayin kesin cevap gelicektir.

Onuda yapamadim derseniz bana durumunuzu kisaca turkce aciklayin olmadi artik ben ingilizceye cevirim sizde yollarsiniz.

Buradaki yoneticilerimiz her ne kadar bircok konuda deneyimleri olsada sunu iyice anladim ki bu bilgi isi degil cunku burda genel bir merkez den ote(turkiyedeki gibi) universiteler kendi karar verior.bir bakarsin a universitesi tamam gel oku dil isini hallettikten sonra der kimisi okuyamazsin once studienkolleg de o bolumun derslerini alman gerek der kimiside yok hicbiturlu okuyamazsin der.Aslinda hangi bolumu okuyacagini denklik kurumu sana soyleyebilir almanyadaki.Bayern bolgesinde zorunlu zaten, diger bolgelerde sen istersen basvurursun ve ogrenirsin zorunluluk yok. sen bu bolume kesin girersin yada giremezsin diye bir olay genel itibariyle( tip gibi bolumlerde haric) yok.

Simdi o denklik kurumu nedir, ben nasil okucam yaw ,peki hangi belgeler lazim, almancam sifir ne onerirsiniz, sifir almancayla olurmu gibi insanin aklina ilk gelen ve hemen baslik actigi konular sitede cook ayrintilariyla mevcuttur.Arattirin hemen cikar.

2 saatlik bir arastirma sonucu hersey ogrenilebilir ama ozel birdurum olursa tabiki sormak gerek hatta kesin sormak gerek cunku belki bu baska bir insanada yaricak ve sorununu cozmede yardimci olacaktir.

EEE yoneticiler ne gune duruyor burda:) Her turlu soruna burdaki bilgisi olan herkes elinden geldigince yardim ediyor. Kisaca DS almanyada ki yada almanya ya gitmek isteyen ogrenciler icin bir dayanisma,hak arama merkezi ve ortak bilgi havuzudur.

Cok mu edebiyat yaptim:P nese kolay gelsin herkese..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Tem 02, 2009 3:34 pm

[quote]idleboy tarafindan yazilan metin:
tam aradigim konuyu buldum.Bende gecen hafta bilgisayar tekn. ve programlama bolumunden mezun oldum.Almanya da isletme,dis ticaret,uluslararasi lojistik yada bilgisayar muhendisligi okuma ihtimalim var midir ?
Bir de 2 yillik bitirdigim icin bu bolumlerden birine direk olarak devam edebiliyomuyum bi sinava filan girmeme gerek varmidir (dil haric ).[/quote]

saydigin bolumler turkiye de okugun bolumlerden cok farkli degil.. o yuzden hepsine de basvurabilirsin ama elbette bilgisayar muh. den daha kolay kabul alabilir ve bir cok dersini de tanittirabilirsin..

Bu arada UYARI yaramis =)