Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada Muhendislikler Hakkinda Bir kac Nokta

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Pzr Ağu 12, 2012 12:20 pm

Herkeze iyi gunler oncelikle.

Danismanlik sirketi araciligiyla almanyaya gitmeyi dusunuyorum. bu yuzden onume bir kac secenek sunuldu sartli kabul dolayisiyla.

Bunlar

Tu Clausthal

Enerji ve Hammadde
Enerji Teknolojileri

Tu Erfurt

Yapi ve Enerji Teknolojileri

bunlardan ikisini secmek istiyorum fakat aklima bisey takildi.
bunlarin yanlarinda muhendislik yazmiyo gordugunuz uzere okulun web sitesindede oyle. Acaba "informatik" de oldugu gibi bundada oyle bi olay olabilirmi. yani adinda muhendislik olmasada muhendis unvani alirmiyim ?

Danismanliktaki kadin Almanyada 3 yillik bi muhendislik bolumu yani atiyorum makine muhendisligi bolumu bitirsen dahi muhendis unvani alamiyormussun. master "2 yillik" olani bitirmemiz gerekiyormus. bunun hakkinda bi bilginiz varmi. insan acikcasi korkuyor. oraya muhendis olmak icin gidiyorum ben fakat boyle bi olay cikarsa karsima hic iyi olmaz.

Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum tesekkurler :)

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 12:33 pm

Danisman kadin hangi gezegende yasiyormus ? :D

mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Pzr Ağu 12, 2012 12:35 pm

Valla inanin bilmiyorum :D

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Ağu 12, 2012 1:16 pm

Lisansi bitirince tam olarak Turkiye\'deki gibi muhendis sayilmiyoruz. Master\'i bitirince tam bir muhendis oluyoruz. Bize bunu universitenin ilk gunu profesor soyledi.

mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Pzr Ağu 12, 2012 1:19 pm

bu cok onemli bi ayrinti aslinda. isimiz zor ya.

Peki bisey daha

Bachelor of science den mezun oldugumuzda muhendislik icin master yapabiliyormuyuz ?

"Pardon" sen hangi bolumu okuyosun ?

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 1:20 pm

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Lisansi bitirince tam olarak Turkiye\'deki gibi muhendis sayilmiyoruz. Master\'i bitirince tam bir muhendis oluyoruz. Bize bunu universitenin ilk gunu profesor soyledi.[/quote]

Ben diploma farkini merak ediyorum , yani tr de gazi universitesi makine muh. lisans mezunu birisinin diplomasi, burada makine muh. lisans diplomasina gore daha mi ustun ?Ama sonucta denklik diye birsey var yani, hatta bu diplomayla dunyanin heryerinde calisilirken , Turkiyeden alinan diplomayla avrupada calisilamiyor , bu soylenilenler hikaye mi simdi ? ilk defa duyuyorum boyle birseyi.. Bilen arkadaslarin bu olaya bi aciklik getirmesini temenni ediyorum.

mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Pzr Ağu 12, 2012 1:22 pm

kadin da oyle dedi. 3 yillik uniyi bitirdigimizde diplomada muhendis yazmiyormus.

sway

Mesaj gönderen sway » Pzr Ağu 12, 2012 2:00 pm

bende bu konuya cok kafayi takmistim

bizim diplomalarin ustunde Bachelor of science yaziyor.

alicagiiz diplomadada bu yazacak

onun icin ayni oldugunu dusunuyorum. sonucta master turkiyede de master almanyada da abd de de. :)

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 2:07 pm

Ateselige mail attim , donerlerse buraya cevabi yazacagim.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Ağu 12, 2012 2:11 pm

[quote]mkb_435 tarafindan yazilan metin:

bu cok onemli bi ayrinti aslinda. isimiz zor ya.

Peki bisey daha

Bachelor of science den mezun oldugumuzda muhendislik icin master yapabiliyormuyuz ?

"Pardon" sen hangi bolumu okuyosun ?[/quote]

Insaat muhendisligi okuyorum.

[quote]MiTRaLYoZ tarafindan yazilan metin:

[quote]pardon tarafindan yazilan metin:

Lisansi bitirince tam olarak Turkiye\'deki gibi muhendis sayilmiyoruz. Master\'i bitirince tam bir muhendis oluyoruz. Bize bunu universitenin ilk gunu profesor soyledi.[/quote]

Ben diploma farkini merak ediyorum , yani tr de gazi universitesi makine muh. lisans mezunu birisinin diplomasi, burada makine muh. lisans diplomasina gore daha mi ustun ?Ama sonucta denklik diye birsey var yani, hatta bu diplomayla dunyanin heryerinde calisilirken , Turkiyeden alinan diplomayla avrupada calisilamiyor , bu soylenilenler hikaye mi simdi ? ilk defa duyuyorum boyle birseyi.. Bilen arkadaslarin bu olaya bi aciklik getirmesini temenni ediyorum.[/quote]

Bence diploma denkliginden dolayi degil de anlayis farkindan geliyor. Almanya\'da muhendislerin onunde "Diplom Ingenieur" veya " Master Ingenieur" yaziyor. Bachelor bitirince ne yaziyor bilmiyorum ama profesor muhendis olmuyorsunuz demedi, "TAM" muhendis olmuyorsunuz dedi. Almanlara gore tam muhendis master seviyesini bitirince oluyor herhalde. Turkiye\'de ise lisansi bitiren muhendis, masteri bitiren de yuksek muhendis oluyor. Bachelor diplomasiyla Turkiye\'ye gidersen muhendis oluyorsun yani.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 2:13 pm

Bende oyle dusunmustum pardon , adam aklindaki gercek muhendis nasil olmali sorusuna bir cevap vermis olmali.. Yuksek muhendis meselesiyle ayni oldugunu dusunuyorum ..

Ama hala o danismanliktaki kadinin niye boyle birsey soyledigini cozemedim , acaba o da mi gercek muhendisi kastediyor ? :)

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Ağu 12, 2012 2:17 pm

Bende oyle dusunmustum pardon , adam aklindaki gercek muhendis nasil olmali sorusuna bir cevap vermis olmali.. Yuksek muhendis meselesiyle ayni oldugunu dusunuyorum ..

Ama hala o danismanliktaki kadinin niye boyle birsey soyledigini cozemedim , acaba o da mi gercek muhendisi kastediyor ? :)[/quote]

Benim demek istedigim tam olarak o degil. Adam kendi gorusunu soylemedi. Almanyada arkadasimdan duydugum kadariyla bacheloru bitiren muhendisler, master veya diplom yapan muhendisler kadar yetkili degiller. Yani onlarin yaptigi bazi seyleri yapamiyoruz. Bu yuzden de tam muhendis sayilmiyoruz.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 2:21 pm

Herneyse abi benim kafa allak bullak oldu , almanyayi dusunmuyorum ben :) turkiye icin bilsem yeterli zaten. turkiye onemli benim icin. burada tutmak isteselerde kalmam :D

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzr Ağu 12, 2012 2:23 pm

Herneyse abi benim kafa allak bullak oldu , almanyayi dusunmuyorum ben :) turkiye icin bilsem yeterli zaten. turkiye onemli benim icin. burada tutmak isteselerde kalmam :D[/quote]

Almanya\'da bachelor bitirirsen, Turkiye\'de muhendis olursun. Onda bir sikinti olcagini sanmam.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Pzr Ağu 12, 2012 5:56 pm

"tam muhendis sayilma" durumunun yalnizca Almanyaya ozel oldugunu boylece ogrendik, burada onceden "diplom" yapanlar master yapmis sayildiklari icin .. gercek muhendis oluyorlarmis :) bu tabirede iyi alistim..
Herneyse diplom 2 yil once kalkmis ve onun yerine normal Turkiyede ki duzen lisans ve master sistemine gecilmis , bu sebeple almanyada sadece lisansi yapan bir kisi , almanlarin gozunde "Diplom" a esit olmadigi icin tam muhendis sayilmiyor ve master yaptiktan sonra(yani diplom seviyesine geldigi vakit) "tam muhendis" sayiliyormus..

Turkiyedeki de "bachelor of science" diplomasiyla buradakinin herhangi bir farki yok. Yani Turkiyede Lisansi bitiren birisi ne olarak goruluyorsa , burada lisans yapan birisi de ayni sekilde goruluyor.

mkb_435

Mesaj gönderen mkb_435 » Pzr Ağu 12, 2012 6:07 pm

Arkadaslar cok tesekkur ederim cok yardimci oldunuz :)