Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

G.E.Z

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 1:32 am

Almanya da yurt da veya odanizda herhangi bir televizyon veya radyo varsa aylik tv icin mesela 17 euro vergi oduyorsunuz. bigun evde otururken elinde makbuzla bi adamin karsinizda tv markaniz ne diye sorarken gorurseniz sasirmayin... ben kac aydir oturuyorum burda odamda tv var hersey var ama gelen giden olmadi demeyin, ne zaman gelecekleri belli olmuyor =)

peki bu paradan yirtmanin yollari nelerdir ?

kanuni olarak, ogrenci oldugunuz icin asagidaki formu doldurup

https://teilnehmerdienste.gez-service.d ... ngOpen.jsp

size en yakin GEZ temsilcigiline yolluyorsunuz.. Ama kabul edilmedimi ? ona da benim buldugum bi cozumu anlatayim hemen =)

eger ayni sehirde bi tanidiginiz varsa, aslinda orda kaldiginizi, kendi evinizin hauptwohnung olmadigini form da isaretleyin ve ikamet adresiniz olarak yakininiz kimse onun adresini verin ( ama bu cozumle sadece 1-2 yil en fazla yirtarsiniz :D )

der Nordostwind

G.E.Z

Mesaj gönderen der Nordostwind » Prş Şub 12, 2009 1:41 am

kardes sen herseyde yolunu bulmuusun yawww:p:p:p:p:p

kitty26

G.E.Z

Mesaj gönderen kitty26 » Prş Şub 12, 2009 1:41 am

iste bu tam ihtiyacim olan seydi sagol gurkan ya..bende simdi tasinicam kara kara bunu dusunuyordum..peki bisiy sorucam bir adreste kayitli vergisi odenen tv varsa baska bir odasinada tv koyucaz bunun icinde ayri bisiy odeniyormu

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 1:42 am

ikinci bir tv mi demek istiyorsun ayni evde ?

omier

G.E.Z

Mesaj gönderen omier » Prş Şub 12, 2009 2:08 am

abi ben , bana gelen kagidi direkt yirtip attim, gelen adama da musait degilim sizi iceri alamam dedim, ne gelen var ne bise.. tanidigim herkes bole yapti.. 17 euro 3o lira yapar .. yazik gunah vermem vala :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 2:09 am

[quote]omier yazdi:
abi ben , bana gelen kagidi direkt yirtip attim, gelen adama da musait degilim sizi iceri alamam dedim, ne gelen var ne bise.. tanidigim herkes bole yapti.. 17 euro 3o lira yapar .. yazik gunah vermem vala :D[/quote]

pesin odersin o zaman daha yazik olur omer =)

ipek

G.E.Z

Mesaj gönderen ipek » Prş Şub 12, 2009 11:03 am

[quote]kitty26 yazdi:
iste bu tam ihtiyacim olan seydi sagol gurkan ya..bende simdi tasinicam kara kara bunu dusunuyordum..peki bisiy sorucam bir adreste kayitli vergisi odenen tv varsa baska bir odasinada tv koyucaz bunun icinde ayri bisiy odeniyormu[/quote]

Evet benim bildigim odeniyor. Benim odada var 2. bi tv. Biz odemiyoruz gerci kacak:) Kontrole gelen olmadi simdiye kadar.

omier

G.E.Z

Mesaj gönderen omier » Prş Şub 12, 2009 12:51 pm

yok be gurkanim, kac tane ogrenci tanidiysam hepsi yirtip atmis, gerek almanyada dogup buyuyen gerek bizim gibi turkiyeden gelen olsun..

mektup u yollamadiginda bir mektup daha geliyo, biraz uslubu sert bi sekilde..sonra bi tane daha geliyo muydu bilmiyorum.. sonra adam gelio.. adamin iceriye girme yetkisi yok zaten.. musait degilim falan filan dedin mi, ya da almanca bilmio ayagi da yapsan olur :D adam tipis tipis gidio :D

insallah bu zamana kadar dert olmadi simdi de olmaz 1 sene gecti..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 12:56 pm

dikkat et derim omerim, adami sen iceri almayabilirsin ama sonucta ellerinde frekanslardan dolayi liste ile geliyorlar.. yani senin evinde ne var hepsini biliyorlar zaten :D ben de 2.5 yil oyaladim oyle ama dun artik kagit geldi =)

peki almanya nin bu vergilerle yilda 7 MILYAR EURO topladigini biliyormusunuz ?

omier

G.E.Z

Mesaj gönderen omier » Prş Şub 12, 2009 1:10 pm

abi ben almanyanin kapitalist mi komunist mi ne tur bi devlet oldugunu anlamadim zaten. herseye vergi herseye vergi.. bu olayi gorunce zaten $ok olmustum bu ne lem bi de benim telefonumda radyo var bunun icin de vergi vercek miyim flan diyodum. cok sacma gelmisti.. ama isvicrede de bu olay varmis.. alman zihniyeti belki de bu kim bilir. belki diger avrupa ulkelerinde de vardir.

yorumcu

G.E.Z

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Şub 12, 2009 1:23 pm

banada gelmisti kolnden boyle bir form. yirtip atmistim. okumamistim bile hatta. soyle zannetmistim. hani varya su ilanlardan bize uye olun felan. oyle birsey sanmistim. hatta iki kere gelmisti.demek vergi olayiymis bu.
neyse yeni adresime tasininca orda artik bakariz caresine
sagol paylasim icin

Sakura

G.E.Z

Mesaj gönderen Sakura » Prş Şub 12, 2009 5:55 pm

gelen kagidi oole yirtmakla olmiyor :))) Gelen seyi hemen copede atmak muhtesemmis ehuehue :PP:o
Fizikerim dedigi gibi oole boole gelirler...Kapiyi acmam demeklede olmiyor sonra gelen cezayla gozlerine inanamazsiniz..Izlemeyin TV olsun bitsinnn euheuhue :PPP

KurusSs

G.E.Z

Mesaj gönderen KurusSs » Prş Şub 12, 2009 7:17 pm

almanlara bak yaf ucan kusa vergi kesiyolar
peki orda dijiturk gibi dijital platformlarin maliyeti ne kadar arkadaslar
alcagimdan degil meraktan soruyorum:p

romeo-87

G.E.Z

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Şub 12, 2009 7:36 pm

bizim kullandigimiz 50 euro.yani pekde bir sey yok icinde sadece 4yada 5 tane turk kanali var ne yapalim memleket hasretimizi gidermek icin mecburen havadan veriyoruz 50 euroyu.bu arada burda vergi isi gercekten cok agir.babamin maasinin dortte biri vergiye gidiyor,bunun ustune bide faturalar gelince ortada bir sey kalmiyor.yani almanyaya gelenler burda okul bitip kalmaya karar verdiklerinde verginin bi guzel tadina bakicaklar ha vergiden kurtulamazsiniz ama vergiyi azaltmak icin bi care var bekarliga veda edip evleniceksiniz:p burda bekar olupta calismak maasinin yarisini ki abartmiyorum devlete vermek demek.:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 10:09 pm

[quote]romeo-87 yazdi:
bizim kullandigimiz 50 euro.yani pekde bir sey yok icinde sadece 4yada 5 tane turk kanali var ne yapalim memleket hasretimizi gidermek icin mecburen havadan veriyoruz 50 euroyu.bu arada burda vergi isi gercekten cok agir.babamin maasinin dortte biri vergiye gidiyor,bunun ustune bide faturalar gelince ortada bir sey kalmiyor.yani almanyaya gelenler burda okul bitip kalmaya karar verdiklerinde verginin bi guzel tadina bakicaklar ha vergiden kurtulamazsiniz ama vergiyi azaltmak icin bi care var bekarliga veda edip evleniceksiniz:p burda bekar olupta calismak maasinin yarisini ki abartmiyorum devlete vermek demek.:)[/quote]

tam tersi diye biliyorum ben, evliysen daha cok vergi oduyorsun..

romeo-87

G.E.Z

Mesaj gönderen romeo-87 » Prş Şub 12, 2009 10:38 pm

yok vallahi physiker kardesim hem calisiyorsan hemde bekarsan seni iyice soyuyorlar.etrafimdakilerden biliyorum ondan soyledim.:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

G.E.Z

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 12, 2009 11:24 pm

[quote]omier yazdi:
abi ben almanyanin kapitalist mi komunist mi ne tur bi devlet oldugunu anlamadim zaten. herseye vergi herseye vergi.. bu olayi gorunce zaten $ok olmustum bu ne lem bi de benim telefonumda radyo var bunun icin de vergi vercek miyim flan diyodum. cok sacma gelmisti.. ama isvicrede de bu olay varmis.. alman zihniyeti belki de bu kim bilir. belki diger avrupa ulkelerinde de vardir.[/quote]

puhahah = ) islerine gelince kapitalis, gelmeyince kominist bunlar omerim ..

arabalardan alinan vergiler de oyle mesela, is yeri uzakligina gore vergi oduyorsun.. bu arada tr den yeni gelen bazi dangalaklar abi burda araba cok ucuzmus 1500 euro ya bi araba alirim diyorlar :D sanirim burda araba vergilerinden haberleri yok..:(

ipek

G.E.Z

Mesaj gönderen ipek » Cum Şub 13, 2009 12:55 am

Almanya somuru ulkesi olmus, adimini attigin yer para.
Bide yeni cikan kanunla bir arabayi dileyen kullanamiyor.
Kullanicak her kisi ayri ayri sigortali olmasi gerekiyor o araba uzerinden:S

Bu is yeri uzakligi:)ama hakketen pes yanii:D

kitty26

G.E.Z

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Şub 13, 2009 1:12 am

gurkan evet ayni evde ikinci tv diyorum..bizde bir tane odeniyor..ikincisinedemi odemek zorundayim

kitty26

G.E.Z

Mesaj gönderen kitty26 » Cum Şub 13, 2009 1:20 am

bensimdi postaneye girmeye calisiyorum..ayda ortalama 800 euroymus maas.bu arada devletle calismak dogru bir karar olurmu onuda bilmiyorum.benden kesilecek vergi ne kadardiracaba..bide bunu sene sonu alicam dimi arkadaslar(ogrenci oldugum icin)