Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

universite mezunu askerlik sorunsali

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cmt Tem 28, 2012 5:45 pm

arkadaslar yeni degisen kanunla birlikte de bizim icin onemli bir durum ortaya maalesef cikmadi.Yani biz turkiyede lisans bitirdikten sonra askerligi uzatmamiz icin ancak yukseklisans kaydi yapmamiz lazim almanyada.

*Cunku kanunda fakulte bitirenlerin askerlik uzatabilmesi icin denge ve asagisi olmayan bir kurumda egitime kaydinin gerektigi yaziyor.

Anlicaginiz almanyada tekrar lisans okurken askerlik uzatamiyoruz.Bu konuda tecrubesi olan var mi?

Askerligi uzatmadan orda yabancilar dairesinde oturumu uzatmada sikinti oluyor mu? Askerligi nasil uzatabiliriz,mesela hem yuksek kaydi hem lisans kaydi gibi iki farkli uniye kayit yaptirabilme imkanimiz olur mu ordan?Turkiyeye geldik diyelim hemen havaalaninda asker kacagi diye alinir miyiz veya tekrar geri giderken boyle bir durum gerceklesir mi? Okulu dondurma sartlari nelerdir ve o sekilde yapip geri gelebilir miyiz,konsoloslukta sorun olur mu?

Tecrubesi bilgisi olan arkadaslar sizden ricam bizi aydinlatmaniz.

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Cmt Tem 28, 2012 10:19 pm

Turkiye\'de lisans bitirdikten sonra askerligini 2 yil tecil edebilirsin. Ama benim de bildigim tekrar ayni seviyede okula gidersen, bu 2 yildan sonra tecil etmiyorlar.

Yabancilar dairesi senin askerligine falan bakmaz. Vizeyi alip Almanya\'ya geldiginde oturumunu uzatirlar, cunku Turkiye\'deki askerlik hizmetin Alman devletini ilgilendirmiyor.

Ama olur da bizim konsolosluklara isin duserse, hele ki pasaport cikartmaya / uzatmaya gittiginde karsina askerlik problemi cikacaktir ve islemini yapmayacaklardir.

Konsolosluga gittiginde zaten askere zamaninda gitmediysen bakaya oldugun ortaya cikar, savunmani alirlar, savunma icin belge falan isterler ama tabii senin gecerli sebebin olmadigindan saniyorum cezai islem yapilir en sonunda.

Turkiye\'de havaalaninda alirlar mi? O biraz sans isi. Ben de lisanstan sonra askerligi tecil ettirmeden Almanya\'ya geldim, saniyordum ki 2 yil otomatik tecil ediliyor.
Sonra tabii bakaya kaldim. Kimisi havaalaninda alirlar dedi, kimisi hicbir sey olmaz dedi. En sonunda gozumu karartip gittim, kimse de almadi. Ama bu dedigim gibi sana olmayacagi anlamina gelmiyor.

jamjam

Mesaj gönderen jamjam » Cmt Tem 28, 2012 11:08 pm

askerlik olayinin pasaportla alakasi artik kalmadi passaport cikartirken askerlikle ilgili hicbirseye ihtiyacin yok. eski sitelerdeki guncel olmayan bilgilere kanmayin

oldun bakaya kaldin onuda emmi para cezasina cevirdi para lazim nasil donecek cark artik mahkeme falan yok en son 3000 lira yillik heryil artiyor. nasil olsa 2 senede bir af geliyor. yeni cok sikinti yasamasin
artik alip nezaret yada direk askerlik derdi yok.

bide o iki yillik uzatma hakkin varsa turkiyeden uzat gel. burda uzatmakta zorlaniyorlar baya.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cmt Tem 28, 2012 11:12 pm

2 yil tecilli suanda diger sene agustosta biticek.diyelim gittim boyle bir sorunum olucak iste. Sonra dil kursu kaydi ile 18 ay uzatsam diyorum yine geriye zaman kaliyor.Tamam oturumu etkilemiyor anladigim kadari ile

pekiiii almanyada bi uniden master bi uniden lisans kaydi yaptirabiliyormuyum,ikisini yapabilir miyim? digeri ise okulu dondurabilir miyim askere gidip gelene kadar eger oyle bir durum olursa,en en kotusu artik kacak olucaz gitmicez,benim pasaportum 10 senelik 2021de son buluyor o konuda mezun olana kadar sorun yasamam diye dusunuyorum.

Onemli bir konu benim durumumdaki kisiler icin iyi planlanmali:)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Tem 29, 2012 12:01 am

Ds den bir arkadas oyle yapmisti mehmet gecmis konulara bakabilirsin.;)

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 12:26 am

ben baktim bi turlu bulamadim eren ya ogrenci dosyasi actirma konusunda geciyor bu varsa linki atsana bana veya nasil yapmisti tam olarak anlamadim

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzr Tem 29, 2012 12:45 am

hocam ayni benim durum. benimde agustosta tecilim bitioyor.
ben kaydimi master a yapip, lisans okumak istedigim bolumden ders alirim diye dusunuyorum. askerlik tecili icin master studienbescheinigung u konsolosa verdikten sonra 2.donem kydimi istedigim bolum olarak degistiririm diye planliyorum. nede olsa master tecil icin basvuruldugunda direk tecil alirsin en az bir 4 yil. ama bunlarin hepsi var sayim tabi.

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Pzr Tem 29, 2012 1:28 am

[quote]mehmetsah tarafindan yazilan metin:

ben kaydimi master a yapip, lisans okumak istedigim bolumden ders alirim diye dusunuyorum. askerlik tecili icin master studienbescheinigung u konsolosa verdikten sonra 2.donem kydimi istedigim bolum olarak degistiririm diye planliyorum. nede olsa master tecil icin basvuruldugunda direk tecil alirsin en az bir 4 yil. ama bunlarin hepsi var sayim tabi.[/quote]

Almanya\'da ogrenci olup da askerligi tecil ettirmek icin konsoloslukta ozel ogrenci dosyasi actirmaniz lazim. Lisanstan sonra buraya gelirken Turkiye\'de askerligi mutlaka tecil ettirmek gerekiyor. Elinizde askerlikle iliskisi yoktur belgesi olmasi lazim, aksi taktirde bu dosya acilmiyor.

Dosyayi actirdiktan sonra her donem yeni Studienbescheinigung\'u konsolosluga ulastirmak mecburi. Yani 1. donemin kagidini yuksek lisans, 2. donemin kagidini lisans kagidi olarak yollayinca konsolosluk durumu cakarsa ogrenci dosyasini kapatabilir. Dolayisiyla da tecil isinde problem cikabilir.

Ikinci risk de, yuksek lisansa basvurdunuz, yabancilar dairesi oturma iznine (yeni oturma izinlerinde nasil bilmiyorum tam olarak) XY universitesi AB bolumu yuksek lisans programinda ogrencidir diye yaziyor. Bolum veya universite degistirdiginizde yabancilar dairesine haber vermek durumundasiniz. Adamlar yuksek lisanstan lisansa geri donmeyi gorunce killanip sorun cikarabilir.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 2:34 am

[quote]ybrk tarafindan yazilan metin:

[quote]mehmetsah tarafindan yazilan metin:

ben kaydimi master a yapip, lisans okumak istedigim bolumden ders alirim diye dusunuyorum. askerlik tecili icin master studienbescheinigung u konsolosa verdikten sonra 2.donem kydimi istedigim bolum olarak degistiririm diye planliyorum. nede olsa master tecil icin basvuruldugunda direk tecil alirsin en az bir 4 yil. ama bunlarin hepsi var sayim tabi.[/quote]

Almanya\'da ogrenci olup da askerligi tecil ettirmek icin konsoloslukta ozel ogrenci dosyasi actirmaniz lazim. Lisanstan sonra buraya gelirken Turkiye\'de askerligi mutlaka tecil ettirmek gerekiyor. Elinizde askerlikle iliskisi yoktur belgesi olmasi lazim, aksi taktirde bu dosya acilmiyor.

Dosyayi actirdiktan sonra her donem yeni Studienbescheinigung\'u konsolosluga ulastirmak mecburi. Yani 1. donemin kagidini yuksek lisans, 2. donemin kagidini lisans kagidi olarak yollayinca konsolosluk durumu cakarsa ogrenci dosyasini kapatabilir. Dolayisiyla da tecil isinde problem cikabilir.

Ikinci risk de, yuksek lisansa basvurdunuz, yabancilar dairesi oturma iznine (yeni oturma izinlerinde nasil bilmiyorum tam olarak) XY universitesi AB bolumu yuksek lisans programinda ogrencidir diye yaziyor. Bolum veya universite degistirdiginizde yabancilar dairesine haber vermek durumundasiniz. Adamlar yuksek lisanstan lisansa geri donmeyi gorunce killanip sorun cikarabilir.[/quote]

hayda bide o mu cikti.ben sormustum onu sitede oturumda sikinti olmaz demislerdi,oturumu falan iptal etmezler dimi?

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzr Tem 29, 2012 3:59 am

nasil yani, askerlik icin her donem ogrenci belgesini isteyeceklerini hic dusunmedim acikcasi:(( sen bundan emin misin? ki konsolosta ki kadin ole birsey benden istemedi ?
eger dogruysa desene tek care asker kacagi olmak gerekecek!!

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 4:13 am

yuksek lisanstan,lisansa donmekte sorun cikma ihtimali ne ki? yani sonucta fikir degistirme hakkimiz yok mu,boyle bir sorunu yasayan eden var mi

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzr Tem 29, 2012 4:45 am

aslinda bunu bilse bilse physiker bilir.ona danismak lazim...yoksa biz bu isn icinden cikamayiz:(

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Pzr Tem 29, 2012 3:36 pm

[quote]mehmetozkan89 tarafindan yazilan metin:

hayda bide o mu cikti.ben sormustum onu sitede oturumda sikinti olmaz demislerdi,oturumu falan iptal etmezler dimi?[/quote]

Edip etmeyecekleri konusuna bir sey diyemem. Universite veya bolum degistirsen tabiiki etmezler. Ama sen yuksek lisanstan lisansa gecis yapiyorsun. Dolayisiyla adamlarda soru isareti olusabilir.

@mehmetsah

Ogrenci dosyasi actirdigin zaman her donem Studienbescheinigung\'u Turk konsolosluguna gondermen gerekiyor. Benim de 1,5 senedir dosyam var, her donem gonderiyorum. Benim dosyam Nurnberg\'te, hatta Mart ayinda bir isim oldu, konsolosluga gittim. O arada ogrenci belgesini de egitim ataseligine teslim ettim. Adam gozumun onunde dosyami cikardi, her donemin belgeleri ilistirilmis sekilde.

Koln Konsoloslugu\'nun sitesinde de aynen su yaziyor bakin

[quote]Dosyasi acilmis olan ogrenciler her donem basinda Ataselige okul kayit belgesi gondererek ogrenciliklerinin devam ettigini belirtmek zorundadirlar. Her donem basinda Ogrenci Belgesini (Immatrikulationsbescheinigung) bagli bulundugu ataselige postayla gondermesi veya getirmesi gerekir. 2 donem belge getirmeyenlerin dosyalari ogrenim durumu hakkinda bilgi alinmadigindan kapatilir.[/quote]

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzr Tem 29, 2012 6:38 pm

peki dsh yi basarmis olmama ragmen tabi bunu konsolosluga soylemeden 18 ay o sekilde tecil edilebilir mi ?

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 9:32 pm

ikinci unide oturum uzatmada sorun yasanmicagi ama askerlik sorun alinacagina dair bilgilendirmeler oldu,basligi ilgili gorup giren arkadaslara referans olsun diye bilgilendirmedeki son noktayi aktarayim istedim,saygilar

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzr Tem 29, 2012 11:44 pm

anlamadim desem:))

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Pzr Tem 29, 2012 11:46 pm

yani benim sorunlarimdan bitanesi olan burda yuksek dedik orda lisans yaparsak yabancilar polisinde sorun olma durumu diye birsey yok bu:D

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Pzt Tem 30, 2012 11:17 am

himm burda yuksege basvurup orda lisans dion yani.. guzel bir mantik