Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yuksek Lisans ve Sonrasinda Is

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
deeptrance

Mesaj gönderen deeptrance » Cum Tem 20, 2012 10:12 am

Arkadaslar merhaba. Turkiyede bilgisayar muhendisliginden mezunum.
Almanyada yuksek lisans yapmayi dusunuyorum. Ancak bundan sonra veya yuksek lisansin son senesinde, almanyada kendi alaninda is bulma imkanlari nelerdir ? Almanca bilmiyorum. Ingilizce egitim veren bir programa katilmayi dusunuyorum. Kafamdaki okulda munih teknik universitesi. Yuksek lisanstan sonra Turkiyeye donemeden Almanyada kalmayi planliyorum. Yuksek lisansida bitirdikten sonra yasta 30 a merdiven dayiyor :)
Simdiden bilgi verecek olan herkese tesekkur ederim

deeptrance

Mesaj gönderen deeptrance » Cmt Tem 21, 2012 2:13 pm

Almanyada ingilizce egitim alip, ozellikle yuksek lisans icin,
daha sonra is bulan basvurma sureclerini yasayan arkadaslar tecrubelerini paylasirsa cok sevinirim.

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Tem 21, 2012 6:20 pm

[quote]deeptrance tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar merhaba. Turkiyede bilgisayar muhendisliginden mezunum.
Almanyada yuksek lisans yapmayi dusunuyorum. Ancak bundan sonra veya yuksek lisansin son senesinde, almanyada kendi alaninda is bulma imkanlari nelerdir ? Almanca bilmiyorum. Ingilizce egitim veren bir programa katilmayi dusunuyorum. Kafamdaki okulda munih teknik universitesi. Yuksek lisanstan sonra Turkiyeye donemeden Almanyada kalmayi planliyorum. Yuksek lisansida bitirdikten sonra yasta 30 a merdiven dayiyor :)
Simdiden bilgi verecek olan herkese tesekkur ederim[/quote]

Turkiyede neden calismayi dusunmuyorsunuz ? Bilg. muhendislerinin durumu nasil su an ? Veya en kolay is bulunan muhendislik dali nedir Turkiye icin.. Mezun oldugunuz icin soruyorum bunlari.

TUM Almanya da RWTH Aachen ile birlikte en iyi universitedir muhendislik dalinda. RWTH Aachen i de alternatif olarak goz onunde bulundurun bence.

deeptrance

Mesaj gönderen deeptrance » Cmt Tem 21, 2012 7:06 pm

Turkiyede genelde yazilim olayina muhendislik olarak bakilmiyor.
Sirketlerde ticari amacli calisan muhendis olmak istemiyorum acikcasi. Isin su muhendisligi okursan su kadar para alirsin kisminda degilim aslinda sadece muhendislik yapmak istiyorum . Ve almanya\'nin da muhendislikte ne kadar ileri oldugunu goz onune alirsak, ayrica ustune birde universiteler ucretsiz olunca muhendislik alaninda yuksek lisans yapilacak en iyi ulke olacagini dusundum.

goksel

Mesaj gönderen goksel » Prş Ağu 09, 2012 8:10 pm

1)yuksek lisans icin lisans diploma ortalamasi kac istiyr uniler. 2.50 diye duyudum.

2) yuksek lisans sonrasi almanyada is ve kazanc olarak nasl olur?

3)birde ogrenci vizesine cevrilebilen vizeyi onerirmisinz ?

teskurler...

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 09, 2012 8:18 pm

Ben 2,60 ile alamadim. Ama daha dusuk ort. ile alanlar var diye duydum yani bolume ve uni ye gore degisiyor.Son sorunu anlayamadim ogrenci vizesine cevrilen vize ne oluyor ?

goksel

Mesaj gönderen goksel » Prş Ağu 09, 2012 8:51 pm

3 vize sekli var diyebiliyrm bu dedigim turist vizesiyle dil kursuna gitmek degil.
dil kursuna gidecegim diyrsun daha sonrada yuksek lisansa basvuragani belirtiyrsun yani ogrenci vizesi olarak devam ediyrsun.

direk ogrenci vizesi mi daha iyi yoksa bu dedigim mi arasinda kaldim.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 09, 2012 9:09 pm

O dedigini yapamiyorsun.Dil kursu vizesini almanya da ogrenci vizesine donduremiyorsun.Buraya gelip yeniden vizeye basvurmak zorunda kaliyorsun.

goksel

Mesaj gönderen goksel » Prş Ağu 09, 2012 9:20 pm

Almanya Vizesi

Ogrencilerin Almanyada dil egitimi veya universite egitimi alabilmeleri icin Almanya vizesine ihtiyaclari vardir. Ogrenciler ilk vizelerini Turkiye\' deki Alman Konsolosluklarindan almalari gerekir.
Almanyada Universite egitim almak isteyen ogrenciler Almanya vizesi icin gerekli evraklarin hem asillarini hem de fotokopilerini Turkiye\' deki Alman Konsolosluklarina ibraz etmeleri gerekir.
Almanya Konsoloslugu ogrencilere 3 cesit Almanya vizesi vermektedir.

1-Almanya Ogrenci Vizesi: (Studentenvisum)
DSH veya TestDAF gibi Almanca sertifikasina sahip ogrenciler Almanyada Universitelerden kabul belgesini (Zulassungsbescheid) alabilirler. Almanya Universite kabul belgesi ile Almanya Konsolosluklarina muracaat ederek ogrenciler Almanya Ogrenci Vizesi alabilirler.

2-Almanya Ogrenci Adayi Vizesi: (Studienbewerbervisum)
Almanyada Almanca dil kursundan sonra Almanyada Universite egitim almak isteniyorsa bunun icin daha bastan isabetli vize olan Almanya Ogrenci Adayi Vizesine (Studienbewerbervisum) basvurmak gerekir. Ogrenciler Almanyada Universitelerden basvuru teyidi (Bewerberbestaetigung) almis iseler bu vizeye basvurabilirler. Bu vize ile uc ay sure ile Almanya\' da universite ogrenimi hakkinda bilgi alabilirler. Almanyada Universiteler ile irtibata gecebilirler ve gerekli belgeleri Almanyada Universitelerden temin edebilirler.

3-Almanya Dil Egitim Vizesi: (Sprachvisum)
Almanya Konsoloslugu, Almanya Dil Egitim Vizesi icin:

Almanca Dil Kursunun haftalik en az 20-24 saat arasi olmasini ve
DSH veya Test-DAF gibi Almanca dil sinavlarindan birine hazirlik amacli oldugunu belirten kurslara kayit olma
zorunlulugu getirmistir. Almanya\'ya gelis tarihinden itibaren 18 ay icinde universiteye kayit yapildiginda (yani gerekli olan Almanca Dil Sertifikasi alindiginda) Almanya dil vizesi , ogrenci vizesine cevrilir. Almanya Konsoloslugundan Vize alinirken bu durum Konsolosluk yetkililerine onceden bildirilmelidir.
Almanyada Universite Lisans veya Yuksek Lisans mezuniyeti sonrasi 1 yil icinde is bulundugunda Almanyada oturum vizesi alinabilir.

biseyler buldm saolsin ;)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Ağu 09, 2012 9:51 pm

Bu yazinin kaynagi nedir bilmiyorum ama ben direk buyukelciligin sayfasindan bir yazi kopyaliyorum.

Not: Hemen dil kursunu muteakip Almanya`da ogrenim gormek istiyorsaniz, dogrudan ogrenci ve ogrenim vizesi basvurusunda bulunmaniz gerekir.

Zaten dil kursu vizesi almak ogrenci adayi vizesine gore cok daha zor ama tabi bu senin tercihin.

deeptrance

Mesaj gönderen deeptrance » Cum Ağu 10, 2012 9:48 am

Arkadaslar muhendislik master\'iyla ilgili
RTWH Aachen ve TUM hakkinda bildiginiz seyleri paylasabilir misiniz ? Buradaki okullardan herhangi birinde okuyan arkadaslar bilgi aktarirsa cok sevinirim.