Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da ikinci kez lisans okumak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Prş May 24, 2012 9:06 pm

Turkiye\'de tip fakultesinde temel tip bilimleri derslerine katildim ve yuksek notlarla gectim. Sorum; Almancamin cok iyi olmasi kaydiyla, bu akademik kayitlarla Almanya\'da bir tip fakultesine direkt olarak basvurabilir miyim? Buradaki gorevli olabilir dedi ancak ingilizcesi cok iyi degildi ve ben acikcasi emin olamadim. Fikirlerinizi/tecrubelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim

coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Prş May 24, 2012 9:09 pm

Bu konuyla ilgili olarak baska bir baslik altinda, askerligin uzatilmayacagi ve doktora sonrasi tekrar lisans yapmak uzere basvurunca vize almanin zor olacagina dair bir yazisma oldu. Ben askerligimi yaptim ancak diger konularla ilgili olarak bilgisi olanlar varsa ve paylasirlarsa sevinirim.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Prş May 24, 2012 9:37 pm

Hocam senin durum baya karmasik yaa...Yani sen doktorayi bitir sonra Tipa lisanstan tekrar basla...Bu azmin karsisinda saygiyla egilinir...Tipa kabul alip-alamayacagini bence basvurmak istedigin universiteden direk ogrenmen lazim...Bir universite kabul verirken baska bir yer kabul vermeyebilir...Diger olayda oturum izni...Ben bu konuda 2 farkli rivayet duydum...
Birincisi : Oturum iznin uzatilir ancak onceki egitimini (arastirmani) bir adim daha ileri gotumen durumunda...Yani PostDoc calisman durumu oluyor galiba...
Ikincisi ise: Onceki yaptiklarina bakilmaksizin Almanyada herhangi bir okula kaydin olmasi durumunda oturumun uzatilir seklinde...
Dedigim gibi her ikiside benim duyduklarim, okuduklarim sen oturum olayina dair en dogru bilgiyi yabancilar dairesinden alirsin...Basvurmayi dusundugun Uni ve yabancilar dairesine danisman en kesin bilgiyi sana verir...

coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Prş May 24, 2012 10:13 pm

Tesekkurler. Turkiye\'deki lisansinin uzerine burada 2. kez lisans yapan bir arkadasim aklima geldi. Ondan bilgileri alinca buraya da yazarim. Dedigin gibi en iyisi okulla konusmak. En kisa zamanda da yabancilar dairesine gidecegim

coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Prş May 24, 2012 11:57 pm

biraz once o arkadasimla konustum, kendisine onceki lisansi ile ilgili hicbir sey sorulmadigini soyledi. Tabii doktora sonrasini hala bilemiyoruz. Bildigim kadariyla Almanya\'ya ogrenci olarak ilk gelisten itibaren 10 sene icinde istedigi kadar okuyabiliyor yabancilar. Doktora/lisans/master diye bir kisitlama yok. Bu durumda onemli olan sadece okuldan akseptans alabilmek gibi gorunuyor oturum icin.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum May 25, 2012 12:19 am

Hocam 10 yil gibi bir sure olayi var ama benim bildigim kadari ile bu toplam 10 yillik sure ( dil kursu+bachelor+master) icin ongorulmus...Yani master icin oturum almis bir ogrenci ile dil kursuna yeni baslayan bachelor adayi ogrenci icin taninacak toplam surenin ben ayni olmayacagini dusunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum May 25, 2012 1:20 am

Bu durumu oturdugunuz sehirdeki yabancilar polisiyle gorusun, biraz da onlarin insiyatifine kalmis. Ayrica askerlik sorunu varsa turk konsolosluguna da danisin. 3 donemden sonra askerlik uzatmiyorlar.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal May 29, 2012 4:29 pm

Ikinci kez lisans okumak vize acisindan problemli alan var ama problemli.

coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Pzt Haz 04, 2012 9:21 pm

Bugun burgeramt\'a gittim ve doktorami bitirdikten sonra tekrar lisansa basvurmak istedigimi bir engel olup olmadigini sordum. Gorevli kisi sefine, sefi de mudure sordu ve bir sakinca olmadigini soylediler. Merak eden arkadaslar olabilir diyerek yaziyorum. Tabii eyaletler arasi farkliliklar olabilir.

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Haz 04, 2012 11:36 pm

Ben tam bildigimi yazayim.
1. Studienkolleg yapamazsin. Cunku en az bir yil okumussun.
2. Almanya\'da universiteye ilk defa basvurscakmissin gibi yapacaksin, o zaman STK yapabilirsin. Bu da sonra ciksa okuldan atilmana neden olur.
Ucuncusu ise eger OSS den sonra 10 yil gecmisse bu da baska bir problemdir ve gecersizdir bu belge.

Beni yanlis anlama sanirim yeteri kadar yetiskinsin. ;)
Psikoloji cok guzel bir bolumdur. Burada Psikolojinin NC si tipinkinden daha yuksektir. Ve tip alaninda da calisabilirsin. 6 yil tip okuyacagina Habilitation yapip Professor olursun.
Sadece bir oneri. Naturlich nur wenn ich waere.

coupdetat

Mesaj gönderen coupdetat » Prş Haz 07, 2012 8:12 pm

o zaman ben de turkiyede universite sinavina tekrar girer biyoloji vs. gibi bir bolum kazanir onunla basvururum