Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Nanoengineering

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
itueew

Nanoengineering

Mesaj gönderen itueew » Pzr Nis 08, 2012 5:15 pm

Herkese selamlar,

Mikro ve Nanoteknoloji devri. Hizla buyuyen bu alan her ne kadar Turkiye\'mizde gelismemis adim atamasa da dunya ve teknoloji adina onemlidir.

Nano veya mikro uzerine kisa bir arama yapiyordum. Maalesef ki yeni gelistigi icin lisans egitimi veren universite bulmak kolay degil ki verenlerde dunyanin sayili universiteleri oluyor. (University of Toronto, EPFL-Microengineering...). Almanya\'da ise tamamen tesadufen Duisburg-Essen\'i gordum.

Bu bolumu okumak muhendisliklere gore daha zor. Zira isin icine fizik ve atomlar giriyor. Benim merak ettigim bu bolume girebilmek icin Turkiye\'den hangi bolumu kazanmak gerekiyor?

En onemlisi bu alandan mezunlarin is bulma ve maas durumu Almanya\'da nedir? Zira Turkiye\'de kolay kolay is bulacagina ihtimal vermiyorum. TUBITAK, Aselsan\'da vs. calisabilir lakin oyle is ilanindan sirket bulup CV gonderilerek bulunacak bir sey degilmis gibi duruyor. Akademik kariyer yapilirsa Turkiye\'deki bircok universitelerde rahatca ogretim gorevlisi olarak calisabilme ihtimalini de yuksek goruyorum.

Almanya\'da baska universite var mi bu alanda lisans egitimi veren..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 08, 2012 5:53 pm

Nanoengineering olarak sadece Duisburg Essen de var ama ayni bolum Nanoscience, nanotechnologie ismiyla farkli universitelerde de okutuluyor(kassel, regensburg, wurzburg vs). Ayrica bir cok universitede fizik bolumu altinda ana dal olarak da okutuluyor.

Bolum olarak bir cok kisiye tavsiye ettigim bir bolum. Almanya da is bulma problemi yok. Maas olarak da gayet iyi maas aliyorlar. Fakat egitimi oldukca zor. Ilk 3 donem nerdeyse fizik bolumuyle ayni dersleri aliyorlar.

itueew

Nanoengineering

Mesaj gönderen itueew » Pzr Nis 08, 2012 6:05 pm

Fizik bolumunu kazanan biri nanoengineering bolumu okuma sansi elde etmis olur mu?

Bu arada nanoengineering calisma alanlari cok genis, TIP\'ta bile yeri var. Almanya\'da hangi tur sirketlerde calisabiliriz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Nis 08, 2012 9:08 pm

illaki surda daha yogun bir calisma alani var demek cok zor. Teknolojinin oldugu her sektorde is bulabilir bu bolumun mezunlari ve her alanda diger muhendislik alanlarindan her zaman bir adim ondedir. Fizik, kimya veya herhangi bir muhendislik kazanman yeterli bu bolume girmek icin. Bolume giris cok kolay, zor oldugu icin ve tam daha taninmadigi icin pek tercih edilmiyor ama bitirmesi de cok zor. Bir fizikci kadar fizik bileceksin, matematigin cok iyi olacak, informatik de iyi olman gerekiyor, bilhassa computersimulation alaninda kendini cok iyi gelistirmen gerekiyor. Elektronik alaninda zaten fizik dersleri sayesinde zaten kendini gelistirmen gerekiyor. Anlayacagin oldukca kapsamli ve bitirmesi oldukca zor bir bolum.

mbasalak

Nanoengineering

Mesaj gönderen mbasalak » Pzr Nis 08, 2012 10:52 pm

Nanoteknoloji Turkiyede siyasi nedenlerden fazla yayginlastirilmamis bir bolumdur.ve turkiyedeki hicbir universitede lisans egitimi yok ancak y.lisans ve doktora tezini nanoteknoloji uzerinde yapabiliyorsun.
Dunyada en populer ve ihtiyac duyulacak meslek nanoteknolojisi olacak bence ve bugunku genetik muhendisligi gibi deger kazanacak her yerde.
Bu bolumu hakkiyla okuyan birinin hic bir zaman bosta kalacagina inanmiyorum. Suan bile yoldan gecenlere sorsan %1 nanoteknolojisi ne oldugunu veya ne ise yaradigini bilmez.
Nanoteknolojisi fizik,kimya ve muhendislikleri kapsayan bir bilim dalidir. Nanoeknolojisi ve kullanim alanlari hakkinda bilgi almak istersen facebooktan Nanoteknolojisi tanitim ve arastirma platformuna bir gozatmani tavsiye ederim.
Sana tavsiyem hedefinde ogretim gorevliligi varsa bu bolumu iyi bir sekilde hazmet ve kendi ulkede bu bolumu yayginlastir,calisma yap ,anlayacagin halkina cok yararin olur.Saygilarimla iyi gunler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 09, 2012 12:49 pm

hangi siyasi nedenler?

mbasalak

Nanoengineering

Mesaj gönderen mbasalak » Pzt Nis 09, 2012 12:51 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

hangi siyasi nedenler?[/quote]
Ulkenin gelismesinin istenmedigi siyasi nedenler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 09, 2012 12:54 pm

iyi de aselsan, tubitak ve itu ve bogazicindeki teknoloji merkezinde nano ve parcacik fizigi uzerine yogun calismalar yapiliyor zaten.:) Izmir teknoloji universitesinde de bu bolum bir kac yila kadar acilacak alt yapisi kuruluyor. :) biraz paranoya olmus.

mbasalak

Nanoengineering

Mesaj gönderen mbasalak » Pzt Nis 09, 2012 1:01 pm

bunun paranoya ile alakasi yok gercek ortada :)
Kurum formaliteden acilmis ona bakarsan bilkenttede nanoteknoloji arastirma merkezi var :)
Elle tutulur bir eser varmi adamlarin yaptigi :)
Cunku nanoteknolojisi yeterince turkiyede gelisirse bor madenlerini turkiye kendisi isleyecek ve disa islenmemis sekilde boru hammade olarak satmayacak.
Seninde bildigin gibi borun cok fazla turevi var,cok onemli bir madde.
Bor madenlerinin onemini ortaya cikarmaya calisan denizli valisine ne oldu ?
Kaza suru verilerek olduruldu yani tubitak ve aselsan calisanlari gibi.
Cikar devletleri nasil ki osmanliyi paylasmak icin yaristilarsa bu gunde ulkede bulunan hammaddelere goz koymuslar.
Bizim yapmamiz gereken bu konudan haberdar olup bu teknolojiyi ogrenmek ve ogretmek olmali . :)
:)
iyi gunler

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Nis 09, 2012 1:45 pm

tespitlerinde sonuna kadar haklisin. Fakat su anda elle tutulur bir gelisme olmamasinin sebebi siyasi degil tamamen eksiklik. Bunun orneklerini cok verdim. Ornegin Almanya nin bilimsel calismalara ayirdigi para( sirf universitelere 33 milyar euro yillik) ile Turkiye nin ayirdigi parayi karsilastirirsan, okyanus icerisinde sandalla kiyiya ulasmaya calisan bir ulke gorursun.

Son olarak, Turkiye deki bor maden rezervlerinin %90 civari ozellestirme adiyla yabanci firmalara satildi bile 5 sene once. :)

itueew

Nanoengineering

Mesaj gönderen itueew » Çrş Nis 11, 2012 10:25 pm

Peki arkadaslar, bu muhendisin gorevi nedir? Yani TIP\'ta ne is yapar, sanayide de calisabilirmis hangi gorevle calisir, veya elektronikte, tekstil\'de... gorevleri nedir?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Prş Nis 12, 2012 8:52 pm

haberlesme teknolojisinde ozellikle calisma alanlari genis. TIP alanini tam bilmiyorum.

mbasalak

Nanoengineering

Mesaj gönderen mbasalak » Cum Nis 13, 2012 10:17 pm

[quote]itueew tarafindan yazilan metin:

Peki arkadaslar, bu muhendisin gorevi nedir? Yani TIP\'ta ne is yapar, sanayide de calisabilirmis hangi gorevle calisir, veya elektronikte, tekstil\'de... gorevleri nedir?[/quote]
tipta ne iseyaradigini ogrenmek istersen
Nanoteknolojisi fizik,kimya ve muhendislikleri kapsayan bir bilim dalidir. Nanoeknolojisi ve kullanim alanlari hakkinda bilgi almak istersen facebooktan Nanoteknolojisi tanitim ve arastirma platformuna bir gozatmani tavsiye ederim.

itueew

Nanoengineering

Mesaj gönderen itueew » Sal Tem 03, 2012 7:22 pm

Fizik bolumunden emin olabilmek icin universiteye sordum. 12 gun sonra soyle bir geri donus yapildi.

[quote]Ben:
Hallo,

Ich habe Interesse an Ihrer Hochschule NanoEngineering zu studieren. Fur welche Studiengaenge/faecher soll/sollte ich in der Turkei zugelassen werden?

Mit freundlichen Grußen,

-----

Cevap:

Sehr geehrter Herr itueew,

Ihr gewaehltes Studienfach sollte aus dem Bereich Ingenieurwissenschaften, Elektrotechnik oder Informationstechnik kommen.

Mit freundlichen Grußen,

i.A. Vanessa Petz

Universitaet Duisburg-Essen / Campus Duisburg

Akademisches Auslandsamt (International Office)

Geibelstr. 41

47057 Duisburg

Tel.: +49 203 379 3706

Fax: +49 203 379 3705

[/quote]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Tem 04, 2012 12:31 am

nano icin basvurunu yap kesin kabul alirsin sorun etme.

itueew

Nanoengineering

Mesaj gönderen itueew » Cum Tem 20, 2012 2:45 pm

Olaylardan sonra 23’unde tercihler baslar mi bilmiyorum.

Simdi hocam,
Ben ilk tercih olarak Istanbul U. Fizik yazacagim veya dusunuyorum. Diger universitelerin Ingilizce hazirliklari mevcut. Bu da 1 sene anlamsiz kayip demek.

Ailem ise planlarimi IDEALIST gibi gorunen HAYAL olarak yorumluyor. Turkiye’de Veterinerlik okumami tavsiye ediyor. Ardindan ekliyorlar “yinede sana karismiyoruz”

Simdi hocam ben Fizik yazarsam Duisburg-Essen U. beni %100 Nano icin kabul eder mi?

Ailemin “hayal, hayal…” telkinleri bende “hayal mi acaba?” dusuncesine itti.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Nanoengineering

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Tem 21, 2012 7:58 pm

fizik yazarsan kabul alirsin. Okula girmek sorun degil, buraya gelip almanca sonra dsh gectikten sonra universiteye giris yapacaksin. Kendine guveniyorsan gel gercekten burda nano, fizik okumak turkiye de aldigin hic bir egitime benzemez. Siyirmayi goze al.:)