Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ders saydirma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Çrş Mar 21, 2012 8:18 pm

Arkadaslar bir kac gun once belirttigim gibi FH Gelsenkirchende kabul aldim 5. semestir icin. Tabi 5 semestir icin kabul alinca zannettim ki derslerimin cogu sayilacak. Derssaydirmak icin bircak profla gorustum yalniz ders icerikleri nerdeyse ayni ama problem benim okulda gordugum butun dersler 3 credi ama burda fh da hep farkli 5 yada 6 genelde. Proflarin hepsi Prufungsausschussvorsitzende ile konusmami istiyor o tamam dersse bizde sayariz diyor hatta bugun profun biri derssimin birini saydi ama bir not dustu: bizde bu ders 6 credi 3 credi eksik yazdi.

Bugun fh dortmundtanda kabul geldi onlarda beni 4. semestira atmislar.

sizce bu durum halledilebilirmi ??

yardimci olursaniz sevinirim.

derbederyk

Ders saydirma

Mesaj gönderen derbederyk » Çrş Mar 21, 2012 8:25 pm

Turkiye ile Almanya Universiteleri arasinda kredi olusturma acisindan farklilik var. Bizim Tr deki Kredi sistemi ECST sistemine baska turlu cevriliyor. Bu yuzden bende madur oldum. Mesala Tr de 6 saatlik matematik dersinden 5 kredi alirken , Almanya 4 saatlik dersten 6 kredi aliyosun. Bu yuzden bircok arkadas bu ders saydirma isinde senin ve benim gibi madur oluyor. BU konuya yetkililerin acil bir el atmasi lazim. Tr deki kredi sistemi ECST ye cevrilirken eksik cevriliyor. Bu konuda yapilacaklari konusup harekete gecmeliyiz.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Çrş Mar 21, 2012 8:33 pm

[quote]derbederyk tarafindan yazilan metin:

Turkiye ile Almanya Universiteleri arasinda kredi olusturma acisindan farklilik var. Bizim Tr deki Kredi sistemi ECST sistemine baska turlu cevriliyor. Bu yuzden bende madur oldum. Mesala Tr de 6 saatlik matematik dersinden 5 kredi alirken , Almanya 4 saatlik dersten 6 kredi aliyosun. Bu yuzden bircok arkadas bu ders saydirma isinde senin ve benim gibi madur oluyor. BU konuya yetkililerin acil bir el atmasi lazim. Tr deki kredi sistemi ECST ye cevrilirken eksik cevriliyor. Bu konuda yapilacaklari konusup harekete gecmeliyiz.[/quote]

peki derslerini saydira bildin mi bir bolumunu yoksa hicbirini sayilamdilar mi? Haftalik ders saatleri tutmasi halinde dersler sayila bilirmi??

derbederyk

Ders saydirma

Mesaj gönderen derbederyk » Çrş Mar 21, 2012 8:40 pm

ben direkt master a basladim dersleri hep saydilar. Benim ki o kadar vahim degil. sadece mathematik dersini ekstran yazcam o kadar. O da bu kredi cevirme yuzunden. Normalde ben 24 saat matematik dersi almisim 22 kredi ediyor. Adamlarin 20 saat matematigi 32 kredi ediyor o yuzden bana bir matematik dersi verdiler kredi eksik diye. Anliycan TR deki bazi uniler ECST ye cevirirken sacma sapan cevirior. bununla ilgli sen kendi universitenle gorus derim. disiliskiler bolume mail at bence ECST de sikinti varsa dersleri saymazlar.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Çrş Mar 21, 2012 8:53 pm

Tamamda bunlar 5.semestira atarken gormuyorlarmi benim butun derslerimin 3 credi oldugunu. bu iste bir gariplik war bence.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ders saydirma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 22, 2012 12:44 am

semesterin kacinci semester olarak gectigi onemli degil, kac kredi tanidiklari onemli. Ayrica 5. semestera kayit yaptirdiysan en az bir 120 kredi taninmis olmasi gerekiyor. Sayet daha altiysa konus o semester sayisini dusurt en azindan 4. semester diye kayit yapsinlar yoksa ilerde oturumla ilgili sorun yasayabilirsin. Bu kredi sistemleri benim de yillardir anlayamadigim bir konu. Turkiye de lisans egitimi 4 yil suruyor, almanya da 3 yil. Almanya da toplam 180 krediyi veriyorsun ve mezun olabiliyorsun. Fakat Turkiye de adam 4 sene okuyor ve transkriplere bakiyorum hepsi farkli farkli ama hic biri 180 kredi yapmiyor.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Prş Mar 22, 2012 12:53 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

semesterin kacinci semester olarak gectigi onemli degil, kac kredi tanidiklari onemli. Ayrica 5. semestera kayit yaptirdiysan en az bir 120 kredi taninmis olmasi gerekiyor. Sayet daha altiysa konus o semester sayisini dusurt en azindan 4. semester diye kayit yapsinlar yoksa ilerde oturumla ilgili sorun yasayabilirsin. Bu kredi sistemleri benim de yillardir anlayamadigim bir konu. Turkiye de lisans egitimi 4 yil suruyor, almanya da 3 yil. Almanya da toplam 180 krediyi veriyorsun ve mezun olabiliyorsun. Fakat Turkiye de adam 4 sene okuyor ve transkriplere bakiyorum hepsi farkli farkli ama hic biri 180 kredi yapmiyor.[/quote]

benim toplam kredim 120. yani 120 kredi ile mezun oldum sanirim o yuzden 5 somestir diye geciyo. bizim ders kredilerini ECTS ye donusture biliyormuyuz onun bir yolu warmi ??

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ders saydirma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 22, 2012 12:56 am

turkiye de hangi unide hangi bolumu bitirmistin?

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Prş Mar 22, 2012 1:00 am

turkiye de hangi unide hangi bolumu bitirmistin?[/quote]

kibrista yakin dogudan isletme

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ders saydirma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 22, 2012 1:31 am

yakin dogunun sayfasina baktim, gercekten her ders 3 kredi ve toplam 120 kredi yapiyor. SPSS nin ne oldugunu anlamadim ama umarim tez yerine gecmiyordur. 3 kredilik bir tez kredisi olmaz. Bunun disinda derslerin toplami 120 krediyse, sadece tez 60 kredi sayiliyorsa abartmislardir.

Degerlendirmede butun dersleri saymislar aslinda, not ortalaman iyiyse tez olayini da devreye sokup daha cok ders tanittirabilirsin.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Prş Mar 22, 2012 1:47 am

yakin dogunun sayfasina baktim, gercekten her ders 3 kredi ve toplam 120 kredi yapiyor. SPSS nin ne oldugunu anlamadim ama umarim tez yerine gecmiyordur. 3 kredilik bir tez kredisi olmaz. Bunun disinda derslerin toplami 120 krediyse, sadece tez 60 kredi sayiliyorsa abartmislardir.

Degerlendirmede butun dersleri saymislar aslinda, not ortalaman iyiyse tez olayini da devreye sokup daha cok ders tanittirabilirsin.[/quote]

SPSS bilgisayar dersiydi. Yani derslerin 3 kredi olmasi sorun degilmi?? Cunku kayit oldugum Hochschulede dersler genelde 6 kredi. Bugun bir profun yanindaydim ders saydirmak icin ve dedi ki bu ders sende 3 kredi ama bizde 6 bu problem olabilir dedi. beni Prufungsausschussvorsitzende ye yonlendirdi o tamam dersse sayarim dedi. Birde beni 5 semestira atan bu kisi gormedimi benim derslerimin hepsi 3 credi oldugunu. ilgin dogrusu?!?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ders saydirma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 22, 2012 9:33 am

hayir gormus iste ve 120 kredi tanimis. Normalde burda butun derslerin toplami bachelor da en az 150 kredi tutar ve 30 kredi de tez icindir. Ama yakin dogudaki sistem bayagi sacma, 3 kredilik dersler hepsi de ve esit kredi butun dersler icin=)

Tanimalari gerektigi kadar dersi tanimislar aslinda, yerinde olsam eksik kredileri tezinden dolayi biraz daha tamamlatabilirsin. Bachelorarbeit(tez) transkript de bulunmadigini ve tezinin sayilmadini soylersen bir kac ders daha saydirma olanagin yuksek.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Prş Mar 22, 2012 11:07 am

hayir gormus iste ve 120 kredi tanimis. Normalde burda butun derslerin toplami bachelor da en az 150 kredi tutar ve 30 kredi de tez icindir. Ama yakin dogudaki sistem bayagi sacma, 3 kredilik dersler hepsi de ve esit kredi butun dersler icin=)

Tanimalari gerektigi kadar dersi tanimislar aslinda, yerinde olsam eksik kredileri tezinden dolayi biraz daha tamamlatabilirsin. Bachelorarbeit(tez) transkript de bulunmadigini ve tezinin sayilmadini soylersen bir kac ders daha saydirma olanagin yuksek.[/quote]

yani senin dediginden ben sunu anliyorum; Ders saydirmada onemli olan toplam kredi. yakindogudaki ders kredileri ile burdaki Hochshulenin bire bir ders kredilerinin tutmasi onemli degil.Budurumda ben simdi 120 credim oldugu icin 120 crediye kadar ders tanittirabilirim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Ders saydirma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 22, 2012 2:22 pm

universite bitirmis birisi icin oncelikle not ortalamasi onemli, daha sonra kredi sayilari. Sayet yakin dogudaki ders programlari ve kredi sayilari dogruysa bence gayet iyi ders tanimislar. Not ortalamani bilmiyorum ama maximum ders sayisi taninmis zaten.

Ama anlamadigim halen yakin dogu unisi. Her ders 3 kredi ve bir donem 5 ders var. Bu da toplam 15 kredi yapiyor. Bir donem en az 30 kredi olmasi gerekiyor ama. Acaba kredi puanlarinimi yanlis yazmislar? Bir de universitenle kontaga gec derim.

harun

Ders saydirma

Mesaj gönderen harun » Prş Mar 22, 2012 3:36 pm

Arkadasima sordum o da ayni uniden ayni bolumden mezun ondada 15 kredi yaziyor. Dun FH dortmund tan da kabul geldi int. managment icin ordada 4. semestirdan basliya bilecegimi soyluyorlar. Uni ortalamamda cok iyi degil 2.3 o yuzden tekrar lisans yapiyorum.

Akin

Re: Ders saydirma

Mesaj gönderen Akin » Prş Haz 21, 2018 10:48 pm

Merhaba Arkadaslar,

Sakarya üniversitesi mekatronik onlisans mezunuyum ve su anda almanya da FHWS üniversitesinde ingilizce isletme muhendisligi okumaktayim. Ben derslerimi basta transfer etmedim bunun nedeni ise eger ki 30 kredi transfer ettiginizde 3 ncu donemden basliyorsunuz ve okulu maximum 4 donemde bitirebiliyorsunuz. bunun yerine her dönemin basinda transfer edebilecegim dersleri transfer edip azalan derlerim yerine üstten ders aliyorum.

Simdiye kadar yaklasik 12 ders transfer ettim ve bunlarda hicbir sorun yasamadim. Ders iceriklerini verdiginizde ve bunlar %75 uyumlu ise derslerinizi kabul ediyorlar. bir diger yasadigim olay ise 3 kredilik dersleri 5 kredi olarak saydirmak. Bununla ilgili bologna sürecini ve adaptasyon sürecini öne sürüp hocanizdan da sözlü sinav talep edip bu sinav sürecinde de sorulari az cok cevaplayabilirseniz dersinize imza atiyorlar ve daha sonra sinav komisyonu da bunu kabul etmek zorunda kaliyor.

su anda 3 ders daha transfer etmek üzereyim ki bu derslerden birini de daha önce saydirdim. Bu olayida bugun ogrendim. Bologna sürecinde dersin adina degilde dersin icindeki konulara bakiliyor ve her ders icin gerekli konular transfer ediliyor.
Bakalim bu dönemde bu 3 dersi transfer edebilirsem hic sinava girmeden dönemi bitirmis olacagim ve sonrasi da tez. bu arada tez konusunda da transfer imkanimiz var ancak burada tez yazmadan kurulu ikna etmek yazmaktan daha zor.

Sumeyrakyc

Mesaj gönderen Sumeyrakyc » Cum Haz 22, 2018 8:23 am

Akin yazdı: Prş Haz 21, 2018 10:48 pm Merhaba Arkadaslar,

Sakarya üniversitesi mekatronik onlisans mezunuyum ve su anda almanya da FHWS üniversitesinde ingilizce isletme muhendisligi okumaktayim. Ben derslerimi basta transfer etmedim bunun nedeni ise eger ki 30 kredi transfer ettiginizde 3 ncu donemden basliyorsunuz ve okulu maximum 4 donemde bitirebiliyorsunuz. bunun yerine her dönemin basinda transfer edebilecegim dersleri transfer edip azalan derlerim yerine üstten ders aliyorum.

Simdiye kadar yaklasik 12 ders transfer ettim ve bunlarda hicbir sorun yasamadim. Ders iceriklerini verdiginizde ve bunlar %75 uyumlu ise derslerinizi kabul ediyorlar. bir diger yasadigim olay ise 3 kredilik dersleri 5 kredi olarak saydirmak. Bununla ilgili bologna sürecini ve adaptasyon sürecini öne sürüp hocanizdan da sözlü sinav talep edip bu sinav sürecinde de sorulari az cok cevaplayabilirseniz dersinize imza atiyorlar ve daha sonra sinav komisyonu da bunu kabul etmek zorunda kaliyor.

su anda 3 ders daha transfer etmek üzereyim ki bu derslerden birini de daha önce saydirdim. Bu olayida bugun ogrendim. Bologna sürecinde dersin adina degilde dersin icindeki konulara bakiliyor ve her ders icin gerekli konular transfer ediliyor.
Bakalim bu dönemde bu 3 dersi transfer edebilirsem hic sinava girmeden dönemi bitirmis olacagim ve sonrasi da tez. bu arada tez konusunda da transfer imkanimiz var ancak burada tez yazmadan kurulu ikna etmek yazmaktan daha zor.

Peki okulu bitirmeniz ne kadar zaman aldı desem ?

sethazn

Mesaj gönderen sethazn » Sal Tem 31, 2018 12:55 pm

Merhaba İTÜ İşletme Mühendisliğinde okuyorum Münih Teknik Üniversitesi Management&Technology(%100İngilizce) bölümüne kabul aldım ve geçiş yapmayı düşünüyorum. İTÜ de aldığım dersleri münihte saydırmak istiyorum.Fakat İTÜ de bölümüm %30 ingilizceydi türkçe aldığım dersleri münihte saydırabilir miyim ? Dersin diline bakıyorlar mi yoksa sadece içerik mi önemli ?

kiss25

Mesaj gönderen kiss25 » Sal Tem 31, 2018 1:50 pm

sethazn yazdı: Sal Tem 31, 2018 12:55 pm Merhaba İTÜ İşletme Mühendisliğinde okuyorum Münih Teknik Üniversitesi Management&Technology(%100İngilizce) bölümüne kabul aldım ve geçiş yapmayı düşünüyorum. İTÜ de aldığım dersleri münihte saydırmak istiyorum.Fakat İTÜ de bölümüm %30 ingilizceydi türkçe aldığım dersleri münihte saydırabilir miyim ? Dersin diline bakıyorlar mi yoksa sadece içerik mi önemli ?
bunu okula mail atip sormalisin derslerinin cogu sayilmayabilir , sayiladabilir en iyisi durmu acikca anlatan bir maille okula yazmak
Arkadaslar ben erkegim =)