Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Bachelor Uni Sistemi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
aida

Mesaj gönderen aida » Cum Şub 04, 2011 12:53 am

Arkadaslar deneyimlerinizi paylastiginiz icin cok tesekkurler. Sommersemester da Uni ye basliyorum fakat bazi konularda tereddutlerim var. Oncelikle ilk semester da dersleri anlamada dil yuzunden cok zorluk yasar miyiz ? Sonucta tabiki herkesin seviyesi ayni degil ama dsh ya hazirlanma surecinde ogrendigimiz almanca yeterli olacak mi ?
Bir diger konu yabanci ogrencilere diger ogrencilerin bakis acisi nasil ? Hemen samimi olabilecekmiyiz cunku Ubungsgruppe denen birsey var ve bu gruplar nasil olusacak?
Bir de aranizda Ekonomi okuyan arkadaslar varsa biraz dersler hakkinda bilgi verirse cok sevinirim. Comez gibi sorular sordugumun farkindayim ama ne oalcak ne bitecek diye stres oldum :help

pLotoniC

Mesaj gönderen pLotoniC » Cmt Tem 02, 2011 4:13 pm

[quote]Okyanus tarafindan yazilan metin:
bu basligi daha once nasil gormemisim :( cok fayladi birsey.[/quote]

Faydalanabiliyorsaniz ne mutlu bize :)

reportr05

Mesaj gönderen reportr05 » Pzt Ağu 22, 2011 6:26 pm

[quote]aida tarafindan yazilan metin:

Arkadaslar deneyimlerinizi paylastiginiz icin cok tesekkurler. Sommersemester da Uni ye basliyorum fakat bazi konularda tereddutlerim var. Oncelikle ilk semester da dersleri anlamada dil yuzunden cok zorluk yasar miyiz ? Sonucta tabiki herkesin seviyesi ayni degil ama dsh ya hazirlanma surecinde ogrendigimiz almanca yeterli olacak mi ?
Bir diger konu yabanci ogrencilere diger ogrencilerin bakis acisi nasil ? Hemen samimi olabilecekmiyiz cunku Ubungsgruppe denen birsey var ve bu gruplar nasil olusacak?
Bir de aranizda Ekonomi okuyan arkadaslar varsa biraz dersler hakkinda bilgi verirse cok sevinirim. Comez gibi sorular sordugumun farkindayim ama ne oalcak ne bitecek diye stres oldum :help[/quote]

ayni durum bende de var merak etme. cok fazla stres olmus durumdayim hatta dogru duzgun uyudugum da soylenemez. baktigin zaman bi ust siniflara studivz den mesaj yazdiginda sana cok guzel ve aciklayici sekilde cevap veriyolar. senin durum acikcasi biraz kotu ortadan girdigin icin. daha dogrusu ben de oyle ortadan girdim yani sommersemester Bruckensemester diye bisey yaptim. seminar yoktu ve sadece vorlesunglar vardi arkadas bulmak imkansiz gibi bisey oylede. simdi wintersemester Offiziell basliyorum okula. yasadiklarinin aynisini yasiyorum yani.

arkadas bulabilcek miyim? bulsam da beni aralarina alcaklar mi hemen?
Lerngruppe (bence bu bizim icin onemli) bulabilcek miyim? yine ayni sekil ben onlarla bu bilgi alisverisinde etkili olabilir miyim yoksa beni dil sorunum yuzunden dislayabilirler mi?
Vorlesunglari anlayabilecek miyim? en onemlisi bu dersleri nacharbeiten yani tekrar edip sinava hazirlayici sekilde notlar cikarabilecek miyim?
yani anliycagin sacma sorular da var kafam da mantikli olan da. yine de studivz den okuyacagin okuldaki bolumun sayfasini bul ve onune gelene mesaj at. baktin biriyle iyi konusuyorsun sor sorabildigin kadar zaten yuz yuze geldiginizde biraz daha iyi olabilir muhabbet.

mesut0701

Mesaj gönderen mesut0701 » Pzr Eyl 04, 2011 12:20 pm

Merhaba benim kirmizi pasaportum var. Almanyada master yapmak istiyorum. Avrupa birligi vatandaslarina almanyadaki universitelerde indirim uygulaniyor mu? Bazi ulkelerde ucretsiz okuma hakki taniliyo. Almanyada bu gecerli mi? Bir de benim kirmizi pasaporta sahip olmamin vizeden baska ne gibi avantajlari var. Tesekkur ederim

yakuza

Mesaj gönderen yakuza » Pzr Eyl 18, 2011 12:40 am

bilen birisinden bir cvp ..alabilirsem sevinirim...almanyada yeni aile birlesimiyle 2 yil oturum aldim..anadolu meslek lisesi makina bolumu mezunuyum..egitim yilim toplamda 12 yil.ilkogretim 8 lise 4 yil..almanyada universite okuma sansim varmi.varsa ne tur bolumler okuyabilirim...2. bir konu.. turkiyede kamu yonetimi ogrencisiyim on lisans almam icin tek dersim kaldi..temmuz diplama alicam..ingilizce ogretmenligi okuma sansim varmi..hangi diplomayla basvurmam gerekiyo...cvp yazacaklar icin tesekkurler...

ysfcanbay

Mesaj gönderen ysfcanbay » Pzr Eyl 18, 2011 12:53 pm

arkadaslar ben sunu anlamadim simdi ben orada lisans egitimimi aldigimda her sekilde yuksek llisansli sayilmiyor muyum yani ben bitirince yuksek mimar olarak mezun olacagimi dusunuyordum direk doktora falan dusunuyordum simdi sistem geregi boyle degil mi yani lisans egitimimi bitirip birde yuksek lisans mi yapmam gerekiyor???

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 18, 2011 1:13 pm

6-8 Semester Bachelor(Lisans) + 4 Semester Master daha sonra doktora yapabilirsin.

cem1905

Mesaj gönderen cem1905 » Pzt Eyl 26, 2011 12:32 am

slm arkadaslar uzun ve yorucu almanca kursundan sonra pek basarili olamasamda testdafi gecip okuldan kabul almayi basardim ve kismetse bana gonderdikleri kagida gore 4 ekimde weingarten fachhochschulede elektrotechnick und informatik bolumune baslayacagim.. ama acigini soylemek gerekirse bir yandan sevinip bir yandan yeni yeni korkulara gark oluyorum . trde uniye baslamadan once ders kaydi felan vardi acaba burdada varmi bu tip bir suru soru var aklimda bu konuda bilgisi olan arkadaslar ufak bi aydinlatirlarsa sevinirim simdiden tsk ediyorum

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Eyl 26, 2011 12:49 am

her unide nasil bilemem ama ben benim yaptiklarimi soliim hemen hemen aynidir. bizim bolumun sitesinde bizim icin olan vorlesung plani koyuluyor semester baslarinda, ordan o plana gore sende cakismayacak sekilde tutorium seciyorsun o dersler icin. bazen de laboratuara gidilmesi gerektiginde falan yine laboratuar icin kayit oluyorsun. korkulcak birsey yok ama oldukca basit 5 dakkalik bir is.

cem1905

Mesaj gönderen cem1905 » Cum Kas 04, 2011 11:29 pm

slm arkadaslar asagi yukari almanyada uniye baslayali 1-1.5 ay oldu. Bu zamana kadar tum derslere katildim ama dilden dolayi anlamakta zorluk cektigim dersler oluyor matematik fizik gibi daha cok isleme dayali derslerde ise su ana kadar bi sIKInti cekmedim .burda deginmek istedigim sey ne kadar dersleri takip etsemde icimde bir guvensizlik var sanki basaramayacak yapamayacak gibi burda forumu surekli takip ettigimden dolayi ilk semesterda derslerin zorlayacaginin bilincindeydim benim merak ettigim bu zorluk ne zaman kadar devam eder ayrica ilk donem bi ekstra sansim var tr de uni bitirdigimden dolayi burada bi kac ders saydirdim ondan dolayi ders programim cok yogun degil . burada nasil calisarak basarili oldunubu konularda bi kac yardim nezninde tavsiyeleriniz bekliyorum herkese iyi forumlar...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 05, 2011 12:02 am

Cem endiselerini cok iyi anliyorum benimde ilk somestirim ve bende ise tamamen sozel hersey.
Derlslerin %60-70 ini anliyorum bazen tamamini anliyorum.

Benim sana tavsiyem Moodle \'lar oluyor Vorlesunglara girmeden once bunlari indir ve bilmedigin kelimeleri vs cikar ve bir kez oku.
Sizde nasil bilmiyorum ama bizde Vorlesunglara girmek mecburi degil , Vorlesung\'da ne anlatiliyorsa aynisi internette PDF dosyasi halinde Moodle\'lerde var.
Bu buyuk bir sans bence.

Korkular ise bir cok kiside dil uzerinde oluyor ama herkesin farkli sorunlari oluyor , calismak tek basina yeterli degil , coook calismak gerekli.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Kas 05, 2011 11:11 am

Fachmentorprogramlari var. Genelde matematik veya fizik gibi dersler icin oluyor ama belki senin istedigin dersler icin de vardir.

reportr05

Mesaj gönderen reportr05 » Pzt Kas 28, 2011 10:52 am

ben de ilk semesterdayim ve psikoloji okuyorum. ben de istatistik disinda hersey sozel. ben ama 2 sinavi 3. semestera attim biraz daha rahat ders calisip sisteme alismak icin. sen de oyle yapabilirsin eger hala sinavlardan cekilme hakkin varsa. FuNdeRSchatteN in da dedigi gibi folyolar oluyor hocalarin derslerde anlattigi bi gun onceden koyuyorlar zaten nete. onlari cikartip bi iki kere oku. ben oyle yapmaya calisiyorum. dersi ben de 70 bazen 80% anliyorum ama mitschreiben yapamiyorum pek. :( onda da kitaplar oluyor zaten dersler icin. onlardan hocalarin folyolarinda olanlari buluyorum bi de tabi dersi dinledigimden ne denildigini hatirliyorum cunku hemen derslerden sonra nacharbeiten yapiyorum. bu 5. hafta bizde daha tekrar yapmak icin vakit bulamadim ama yapabiliyorsan her hafta gordugun derslerin tekrarini yap sinav icin en azindan daha kolay hazirlanirsin ve de aylik genel bi tekrar super olur tabi basarabilirsen. ben yogunluktan daha basaramadim :(

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Kas 30, 2011 4:21 pm

Iyi yapmissin reportr05 , umarum ustesinden kalkabiliriz. :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

sway

Mesaj gönderen sway » Çrş Oca 04, 2012 8:12 pm

dostlar bn cok arastirmistim ve buldum nihayetinde.bn muhendslk okumak istyrm. bachelor of science diplomasi bizim muhendislk diplomasina denkmis. forumda arkdslar baya dalga gecmislerdi bnmle ama iste ispati alttadr

[img]http://musaymuhendislik.com/belge/7.jpg[/img]

berkk

Mesaj gönderen berkk » Cmt Mar 10, 2012 7:20 pm

Nereye yazacagimi bilemedim kusura bakmayin.Aklima takilan birsey var , lisans egitiminde iken dil dersi alabiliyor muyuz ( Almanca degil.Oteki diller orn Ingilizce )

MiTRaLYoZ

Mesaj gönderen MiTRaLYoZ » Cmt Mar 10, 2012 7:46 pm

paran varsa tabii ki de alabilirsin , zaten boyle biseyi niye sordun anlamadim ama kim karsi cikabilir ki ? :D

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Mar 10, 2012 8:03 pm

Universitelerde Almanca disinda da dil ogrenebilirsin diye biliyorum sitesinde gormustum cunku.Kurs aciyorlar ve parasiz olmasi lazimdi ogrenip soylerim tekrar.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Mar 10, 2012 9:12 pm

Her universitede nasil bilemiycem ama Berlin´dekilerde Hu, TU ve FU unilerinin kendi dil kurslari var. Orada belli bir miktar odeyerek bircok dil arasindan dil ogrenebilirsin. Diller arasinda Farsca, Cince gibi diller de var. Universite ogrencisi isen normalden daha uygun fiyata kayit olabiliyorsun.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cmt Mar 10, 2012 9:13 pm

Hatta basariyla bitirdigin kurslardan ECTS puanlari da alabilirsin.