Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Universite Kabulleri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
gallery

Mesaj gönderen gallery » Pzt Şub 27, 2012 1:43 am

Herkese merhaba,

Sitede actigim ilk konu oluyor sanirim.Fakat pekcok konu ve mesaj okudum, tecrubelerinizden,bilgilerinizden fazlasiyla yararlandim.Tum DS ailesine, bu mesaj araciligiyla tesekkur etmek isterim.Gercekten faydali bir olusum.

Almanya\'da universite kabulleri hakkinda bir sorum olacak.
Yakin zamanda kismetse, Almanya\'ya gelmeyi planliyorum, siki bir DSH hazirliginin ardindan universiteye baslama niyetindeyim.
Sizlerden ogrendigim kadariyla, pekcok universitede "Numerus Classus" sistemi uygulaniyor.

Belki bunun cevabini vermek zor olacak ama, merak ettigim;

Lise mezuniyet ortalamasi 100 uzerinden 70-80 arasi olan bir ogrencinin,DSH-3 ile sinavi gecse dahi kabul alamayacagi universite-bolum var midir?
Ornegin LMU,Freiburg ya da Freie Berlin\'i hukuk-tip gibi bolumler icin dusunelim..
Yapacagimiz basvurularda DSH-3 bizi diger adaylara gore ne kadar one cikarir?

Basvurularda, DSH3, 100/70lik ogrenciye mi hak taninir, yoksa -atiyorum - C1 sertifikali, 100/90\'lik ogrenciye DSH hazirlik hakki mi taninir?

Biraz garip ornekler oldu sanirim ama, kisacasi merak ettigim, Almanca bilgimiz mi, Lise notlarimiz mi "Numerus Classus" uygulamasinda bizi on plana cikaracak?

Saygilar, Egitim hayatinda herkese basarilar,
gallery

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Şub 27, 2012 12:36 pm

Universite alimlarinda 2 kosul goz onune alinir:

1- bolumun sartlarini saglama.

2- dil sartini saglama

ikisi de birbirinden farkli olarak degerlendirilir. Yani dsh 2 veya dsh 3 almakla nc uygulamasinin hic bir baglantisi yok.

Nc ile ilgili ayrintili bilgi asagidaki linkte var:

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=66

Schrodinger

Mesaj gönderen Schrodinger » Pzt Mar 05, 2012 2:18 pm

Basvurdugum okul kabul mektubu yollamis ve

"Die zulassung erfolgt auflosend bedingt unter der Auflage, binnen eines Jahres den Nachweis fur Deutschkenntnisse auf dem Niveau B2 zu erwerben."

yaziyor. Derslere baslayabilmem icin B2 mi olmam gerekiyor yoksa derslere basladiktan sonra 1 yil icinde B2 mi olmaliyim?

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Pzt Mar 05, 2012 4:06 pm

1 yil icinde Almanca bilgini ispatlaman sartini kosmuslar ve b2 ye sahip olmalisin diye cevirdim ben emin degilim ama bak :)

Schrodinger

Mesaj gönderen Schrodinger » Pzt Mar 05, 2012 4:16 pm

Sagolasin. Fakat kime sorsam farkli soyluyor. Okuldaki iletisimde oldugum kisi tatildeymis, onunla gorusemedim fakat diger gorevli yuksek lisans derslerine baslayabilecegimi, 1 sene icinde de B2 almam gerektigini soyledi.

Metnin tamami:

[img]http://web.itu.edu.tr/~kayaut/kabul.png[/img]

dejawuu

Mesaj gönderen dejawuu » Pzt Mar 05, 2012 5:29 pm

merhaba arkadaslar ben de sizin gibi bi yola basvuracam ama sizin de onerilerinizi almak istiyorum.. ben simdi universiteye hazirlaniyorum sinavada az kaldi hukuk istiyorum ve kazanacagimi dusunuyorum. ama baska bi durum var isvicrede evlenecegim kiz orda simdi onunla evlenip gitsem orda hukuk okuyabilirmiyim. ve nasil olur sizce cok mu zor olur. bazilari cok zor olur diyorlar. ama bilmiyorum? almanyadaki arkadaslardan bi oneri alabilirsem sevinirim tesekkurler..

technonur

Mesaj gönderen technonur » Pzt Mar 05, 2012 10:24 pm

[quote]Schrodinger tarafindan yazilan metin:

Sagolasin. Fakat kime sorsam farkli soyluyor. Okuldaki iletisimde oldugum kisi tatildeymis, onunla gorusemedim fakat diger gorevli yuksek lisans derslerine baslayabilecegimi, 1 sene icinde de B2 almam gerektigini soyledi.

Metnin tamamini yazsam daha iyi olacak.

"hier mit wird bestaetigt, dass Sie zum Sommersemester 2012 an der
Georg-August-Universitaet Gottingen zum Studium im Master-Studiengang (M.Sc.) Mathematik zugelassen sind.

Die fachlichen und sprachlichen Voraussetzungen fur die Aufnahme des Studiums im Masterstudiengang Mathematik sind von der Fakultaet fur Mathematik und Informatik gemaeß Zulassungsordnung dieses Studiengangs gepruft und fur gegeben befunden worden.

Die Zulassung erfolgt auflosend bedingt unter der Auflage, binnen eines Jahres (d.h. bis spaetestens Ende WiSe 2012/13) den Nachweis fur Deutschkenntnisse auf dem Niveau B2 zu erwerben.[/quote]

aynen bu sekilde arkadasim yani bu donem derslere baslayacaksin ayni zamanda almanca bilgini kis somestri 2012-13 donemine kadar b2 yapmak zorundasin hayirli olsun.

Schrodinger

Mesaj gönderen Schrodinger » Pzt Mar 05, 2012 10:50 pm

Tesekkurler technonur, vize asamasina gecebilirim o zaman. Gorusmede benden B2 kursuna kayit isterler mi acaba?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Mar 06, 2012 4:50 pm

[quote]dejawuu tarafindan yazilan metin:

merhaba arkadaslar ben de sizin gibi bi yola basvuracam ama sizin de onerilerinizi almak istiyorum.. ben simdi universiteye hazirlaniyorum sinavada az kaldi hukuk istiyorum ve kazanacagimi dusunuyorum. ama baska bi durum var isvicrede evlenecegim kiz orda simdi onunla evlenip gitsem orda hukuk okuyabilirmiyim. ve nasil olur sizce cok mu zor olur. bazilari cok zor olur diyorlar. ama bilmiyorum? almanyadaki arkadaslardan bi oneri alabilirsem sevinirim tesekkurler..[/quote]

Hukuk okumak;

- Turkce olacaksa zor olur
- Isvicre Almancasi olacaksa coooooook Zooor olur.
- Hele ki Isvicre\'nin Almanca harici resmi dilleri olan ; Fransizca, Italyanca, Romanca dillerinden de bilmek zorunda kalacaksan o zaman buyuk harflerle yazayim COOOK DAHA ZOR olur.

Onerim ; Zor olan sey imkansiz degildir ama cok zor olan bir sey imkansiza yakindir..Bir gun evlenecegin kisinin yanina gidersen seni universiteye gotursun ve beraberce hukuk derslerine dinleyici olarak bir girin.
Almancan yoksa sonradan ogrenecegin Almanca ile hukuk okumak gercekten cok zor...
Turkiye\'de oku ve master icin gelmeyi dusun.

Illa Isvicre Hukuk istiyorsanda cok cok cok cok iyi bir yabanci dilin olsun.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Ferhat

Mesaj gönderen Ferhat » Çrş Mar 07, 2012 11:42 pm

Herkese merhabalar.foruma yeni uye oldum.degerli bilgiler var ve almanya ile ilgili cogu bilgiyi burdan alabilecegime inaniyorum :) su anda izmirde gediz universitesine onlisans elektronik haberlesme teknolojileri okuyorum.almanyada egitim almak istedigim icin bu bolumu sectim ve bittiginde lisans egitimini almanyada tamamlamak istiyorum.berlin veya stuttgart liste basinda dogal olarak ama universite kabul sartlari nedr bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.simdiden tesekkur ederim :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 08, 2012 12:16 am

sitemizde her iki sehirdeki universitelerin de tanitimi var, orda yaziyor sartlari.

Ferhat

Mesaj gönderen Ferhat » Prş Mar 08, 2012 1:40 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

sitemizde her iki sehirdeki universitelerin de tanitimi var, orda yaziyor sartlari.[/quote]

tesekkur ederim sitede yeni oldugum icin yavas yavas cozuyorum kusura bakmayin.ayrica sormam gerekn bir soru daha var onlisans mezunu oldugum zaman almanyaya lisans egitimi icin basvurabiliyormuyum ? cunku okudugum bolumu almanyada lisans egitimi almak icin sectim.yanlis bi yola girmek istemem :) yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
=)

yildiz

Mesaj gönderen yildiz » Prş Mar 08, 2012 1:59 pm

Herkese merhaba.

Bu siteyi yaklasik bir yildir takip ediyorum ve benimde almanyada master yapma hayallerim var.Bu hayalin arkasindan sorular meydana geliyor.
Benim sorularim:

Ben gecen yil Marmara universitesi tekstil ogretmenligini bitirdim. Almanyada kendi alanimda master yapmak istiyorum ve bolumum bulunan universiteler, Dresden teknik universitesi, aachen teknik universitesi, niederrhein universitesi(FH), reutlingen universitesi(FH) ve sigmaringen albstadt universitesinde var.

kis somestir icin basvuru yapacagim ama dil sorunum var. kendim calisarak A2 seviyesine geldim ancak universiteden sartli kabul alip almanyada dil kursuna gitmek istiyorum. basvuru yapacagim universiteler testdaftan en ez 3 istiyorlar.

Bunun icin ne yapmaliyim. diploma puanim 73.

Ilginiz icin tesekkur ederim
safak

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 08, 2012 5:02 pm

[quote]Ferhat tarafindan yazilan metin:

sitemizde her iki sehirdeki universitelerin de tanitimi var, orda yaziyor sartlari.[/quote]

tesekkur ederim sitede yeni oldugum icin yavas yavas cozuyorum kusura bakmayin.ayrica sormam gerekn bir soru daha var onlisans mezunu oldugum zaman almanyaya lisans egitimi icin basvurabiliyormuyum ? cunku okudugum bolumu almanyada lisans egitimi almak icin sectim.yanlis bi yola girmek istemem :) yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.[/quote]

On lisans bitirdikten sonra Almanya da lisans okuyabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 08, 2012 5:03 pm

[quote]yildiz tarafindan yazilan metin:

Herkese merhaba.

Bu siteyi yaklasik bir yildir takip ediyorum ve benimde almanyada master yapma hayallerim var.Bu hayalin arkasindan sorular meydana geliyor.
Benim sorularim:

Ben gecen yil Marmara universitesi tekstil ogretmenligini bitirdim. Almanyada kendi alanimda master yapmak istiyorum ve bolumum bulunan universiteler, Dresden teknik universitesi, aachen teknik universitesi, niederrhein universitesi(FH), reutlingen universitesi(FH) ve sigmaringen albstadt universitesinde var.

kis somestir icin basvuru yapacagim ama dil sorunum var. kendim calisarak A2 seviyesine geldim ancak universiteden sartli kabul alip almanyada dil kursuna gitmek istiyorum. basvuru yapacagim universiteler testdaftan en ez 3 istiyorlar.

Bunun icin ne yapmaliyim. diploma puanim 73.

Ilginiz icin tesekkur ederim
safak[/quote]

Saymis oldugunuz universitelerde FH Niederrhein ve Reutlingen den su andaki dil seviyesiyle on kabul alabilirsiniz.

Ferhat

Mesaj gönderen Ferhat » Prş Mar 08, 2012 5:30 pm

[quote]Ferhat tarafindan yazilan metin:

tesekkur ederim sitede yeni oldugum icin yavas yavas cozuyorum kusura bakmayin.ayrica sormam gerekn bir soru daha var onlisans mezunu oldugum zaman almanyaya lisans egitimi icin basvurabiliyormuyum ? cunku okudugum bolumu almanyada lisans egitimi almak icin sectim.yanlis bi yola girmek istemem :) yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.[/quote]

On lisans bitirdikten sonra Almanya da lisans okuyabilirsiniz.[/quote]

Tesekkur ederim :)
=)

Ferhat

Mesaj gönderen Ferhat » Prş Mar 08, 2012 7:29 pm

Almanyaya az bir almanca ile gidecegim icin orada hazirlik yani almanca kursuna gitmem gerekio ama soyle bir sorunum var burdaki okuldan mezun oldugum zaman o senenin sonunda askerlik beni beklio olucak.almanyada kursa kayit oldugum zamanda okulun ogrencisi olarak gozukuyormuyum ?
=)

GK

Mesaj gönderen GK » Prş Mar 08, 2012 8:52 pm

buraya geldiginde dil kursu belgenle bile ozel ogrenci dosyasini actiriyorsun ve dil kursundayken toplamda 18 ay askerligini uzatabiliyorsun.

Ferhat

Mesaj gönderen Ferhat » Prş Mar 08, 2012 10:27 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

buraya geldiginde dil kursu belgenle bile ozel ogrenci dosyasini actiriyorsun ve dil kursundayken toplamda 18 ay askerligini uzatabiliyorsun.[/quote]

Ozel ogrenci dosyasi okuldan kabul geldiginde burda halledebilcegim biseymi yoksa almanyada hazirlatacagim bi dosyami ?
=)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 09, 2012 4:48 pm

Almanyadaki Turk konsoloslugunda bulunan egitim ateseliginde actiriliyor.