Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk Ogrencisinin Almanya Anatomisi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
kamuran

Mesaj gönderen kamuran » Cum Eyl 09, 2011 6:12 pm

merhaba arkdaslar
bende yeni katilanlardanim bu almanyada okuma merakina bakalim neler yasiyacagiz..
suan almanca kursuna basladim 4 ay surecek. 4 ayda asagi yukari nekadar ogrenebilirim dersiniz ?
sorasin yeterlilik sinavlarina girip unv okumayi dusunuorum.

pardon

Mesaj gönderen pardon » Cum Eyl 09, 2011 6:35 pm

almancan sifirsa a2 seviyesine gelirsin yaklasik ama 4 ayda uniye baslicak almancayi alman cok cok zor.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Eyl 09, 2011 6:58 pm

universitenin dil kursuna devam etmekten bahsediyor sanirim. 4 ayda imkani yok dsh vermenin :)

kamuran

Mesaj gönderen kamuran » Cum Eyl 09, 2011 11:49 pm

yok 4 ayda imkansiz saten :) ilk etapda 4 ay aldim sadece. burdan bir universiteye kabulumu saglarsam onlarin kurslarina devam edebilirm heraldee ?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzt Eyl 19, 2011 1:21 am

Bu okuldan okula degisir. Mesala 4 ayda atiyorum a2 aldiniz eger okulunuz b1 kursu veriyorsa gidersiniz ama belki sadece C1 kursu veriyordur belkide hic vermiyordur.

Okuldan bilgi almalisiniz. Eger okulun dil kursu kabulu icin istedigi seviyeyi seviye tespit sinavinda verirseniz dil kursuna kabulu alirsiniz ve oradan devam edersiniz bu arada okula da alismis olursunuz.

FurkanY

Mesaj gönderen FurkanY » Çrş Eki 05, 2011 3:45 pm

Bende Almanyaya gitme meraklilarindanim.
Henuz Lise son sinifim hem burdan bi yeri kazanip gitmek istiyorum arkamizdan konusmasinlar :D
Kendi ayaklarimin ustunde durmayi ogrenmek istiyorum OSS hazirlandigim icin suan Turkiye\'de dil kursu almam olanaksiz zamanim olmayacak.Eger Almanyaya gitmem kesinlesirse pek bilgim yok ama sartli kabul alip orda dil egitimi gormek istiyorum.Birisi yazdiklarimi yorumlarsa iyi olur haha :D

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Sal Kas 08, 2011 2:51 pm

Furkan bunlar guzel idealler :) yazdiklarinda her hangi bir soru guremedim ; ama sen zaten izleyecegin asamalari biliyorsun suanda.geriye tr de guzel bir bolumu kazanip rotayi bu tarafa cevirmek kaliyor :)

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Prş Ara 01, 2011 6:31 pm

Almanya muhendislik egitiminde bana gore 1 numara.Tr\'e 2.5 saatte uculmasi,ucretsiz universiteler,tum dunyada gecerli diploma alabiliyor olmak da cabasi:)Durum boyleyken bence muhendislik konusunda yetenekli arkadaslarin mutlaka Almanya da egitim almasi gerekli..

Ben oradaki yasami da begeniyorum,sistem,temizlik,insanlarin birbirine saygisi cok guzel,insanlar bencil ama saldirgan degil,cizgi ince;kisisel haklariniza asla saldiri yok,selamsizlik durumu da yok ama hakkini asla yedirmez,sen ne sekilde gorunursen gorun seni asla goruntunle yargilamaz,belki de en kotu yonu hava berbat-kapali buna da katlanilir sanirim :)

Ben sahsen cocugumun mutlaka bu ulkede egitim almasini istiyorum.Hatta is bulup kalmasini da istiyorum,cunku gelismis ulkelerin sagladigi universitedeki egitim-arastirma olanaklarini Tr de bulmalari cok cok zor!

Alisamayacak (duygusallik harici) bir durum da yok bana gore,sistem kurulmus,herkesin yeri gorevi belli,hakka tecavuzler torpiller adam kayirmalar yok,isini iyi yapmak kaydi ile herkes emeginin kasiligini aliyor,daha ne olsun :)

Bir omur tr de olanaklari kisitli universitelerde koreleceklerine,gidip tum materyallerin saglandigi okullarda okuyup kendilerini gelistirsinler,hem kendi ayaklari uzerinde durmayi ogrensinler hem de dunyaya bakis acilari degissin,insan yasaminda egitim cok onemli,bu nedenle illa gelismis ulkeler :)

Bol sans..
Degismeyen tek sey degisimdir!

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Ara 02, 2011 1:24 am

Yazdiginiz cumlelerin her birinin ardindan "katiliyorum" kelimesini tekrarladim icimden.o kadar guzel ifade etmissiniz ki... Ben lisans egitimimi Turkiyede aldim ve Almanyada masterimi yapiyorum.Buradaki egitim sistemini ve kalitesini gordukten sonra,Turkiyede egitim icin harcadigim zamana yandim! Secmeli derslerin dahi "zorunlu secmeli ders" halini aldigi bir egtim sisteminde egitim gormek,ogrenciye hic bir sey katamiyor ne yazik ki. Sayfalarca bilgilerin ezberlenip gecildigi dersler de hic bir zaman ufkunuzu genisletmiyor!

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Pzt Ara 05, 2011 12:41 am

[quote]
Yazdiginiz cumlelerin her birinin ardindan "katiliyorum" kelimesini tekrarladim icimden.o kadar guzel ifade etmissiniz ki...[/quote]

Tesekkurler :)

[quote]Ben lisans egitimimi Turkiyede aldim ve Almanyada masterimi yapiyorum.Buradaki egitim sistemini ve kalitesini gordukten sonra,Turkiyede egitim icin harcadigim zamana yandim!![/quote]

Eger size yon gostereilecek kadar bu ise egilen bir buyugunuz yoksa ne yazik ki bunu tek basiniza farketmeniz ve kendinizi programlamaniz olanaksiz.Ben okuduklarimdan lisans egitiminin bile fersah fersah farkli oldugunu sezebiliyorum..

[quote]Sayfalarca bilgilerin ezberlenip gecildigi dersler de hic bir zaman ufkunuzu genisletmiyor![/quote]

Tr nin egitim sisteminin en buyuk sorunu bu iste.Ezbercilige dayali,muhtemelen bircogu gereksiz bilgiyle kafa doldurmak,muh.mezun olunca is konusunda o kadar zayif cikiyor ki o safsata bilgilerinde hicbirisi ise yaramiyor :(

Umarim master sonrasi olanaklar umdugunuz gibi gelisir.Ben en cok da oradaki lisans egitiminin ardindan neler oldugunu(is bulma,gecimini saglayacak duzeyde kazanma) merak ediyorum..

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Pzt Ara 05, 2011 1:07 am

[quote]mavisim tarafindan yazilan metin:

Ben en cok da oradaki lisans egitiminin ardindan neler oldugunu(is bulma,gecimini saglayacak duzeyde kazanma) merak ediyorum..[/quote]

Insallah bizde bu merakimizi yasayarak gidericez :)

pardon

Mesaj gönderen pardon » Pzt Ara 05, 2011 1:41 pm

Almanya´da muhendislik icin bachelordan sonra tam olarak muhendis sayilmiyorsunuz. Bize hocalarin soyledigi, stajdan sonra o sirkette kalmamamiz ve mastera devam etmemiz.

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Çrş Ara 07, 2011 2:11 am

[quote] Bize hocalarin soyledigi, stajdan sonra o sirkette kalmamamiz ve mastera devam etmemiz.[/quote]

Hocalariniz soyluyor tamam da peki firmalarda rahatca istihdam saglaniyor mu?

Ornegin Tr de muhendis mezun olur ,formaliteden stajini yapar ama o firmada %5 ihtimalle kalabilir,aynen issiz vatandas olarak caresizce hayata doner ve aylarca stres yasar,birkac okul harici durum budur.

Ola ki okurken cidden staj yaptiginiz yerlerde kalabiliyorsaniz en azindan bunun ihtimali %80 gibi biseyse daha ne olsun!

pardon

Mesaj gönderen pardon » Çrş Ara 07, 2011 6:35 pm

Kalan sayisi cok herhalde ki oyle soyledi. Sahsen bir fikrim yok ama hocanin dediklerine gore genelde kaliniyor herhalde.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 07, 2012 12:05 am

Tam konunun basligindaki yaziya uygun tipler goruyorum hergun kursta. O kadar farkli irkdan ogrenci gordum dil kursunda ama turk ogrencisi kadar nankor, cok bilmis gecinen ve ukala tipleri baska hic bir irkta gormedim. Daha 2 gun once almanya ya gelip, ogretmene nasil ders anlatmasini gerektigini ogretmeye calisan bir tip gorurseniz, bilinki o turktur. Onun sonunu da soyleyim, gezer 5-6 farkli kurs kimseyi begenmez sonra 22 ay olur dsh yi veremez, kivranmaya baslar ya dsh siz universite arayislarina ya da kolay dsh alabilecegi yerlere. Onu da bulamadimi gider bura dogumlu bir turk kizi bulur evlenir, universiteye kaydini yaptirir gitmez sonra da issizlik burosuna(arbeitsamt) kaydini yaptirir gelin tarafinin ailesinin baskilarina artik dayanamayip:)

GK

Mesaj gönderen GK » Sal Şub 07, 2012 1:45 am

yaram var gocunuyor gibi olmasinda abi bende o durumdayim niye bole yapiyorsun simdi :( gerci ben ne bir ogretmeni begenmemezlik yaptim ne de 5 6 kurs gezdim ben akraba yaninda kalip tembelligin dibine vurdum yine seni basta dinlemedik simdi kivraniyoruz :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 07, 2012 5:19 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:

yaram var gocunuyor gibi olmasinda abi bende o durumdayim niye bole yapiyorsun simdi :( gerci ben ne bir ogretmeni begenmemezlik yaptim ne de 5 6 kurs gezdim ben akraba yaninda kalip tembelligin dibine vurdum yine seni basta dinlemedik simdi kivraniyoruz :)[/quote]

senin durumun bambaska Gurhan, senle alakasi yok. Mecbur kaldin kurs degistirmeye ve elinden geleni yaptin ama akraba kurbani oldun biraz da. Benim bahsettigim tipler ayni, mutlaka da vardir cevrende gorursun 2-3 tane , ne demek istedigimi anlamisindir umarim.

Okyanus, sana direk polonya vizesi alalim ama bir sartla, bir daha soru sorma.:)

Ogun

Mesaj gönderen Ogun » Sal Şub 07, 2012 7:19 pm

Gurhan nasil akraba kurbani oldun biraz bahsetsene :)) Hani senden sonrakiler olmasin o acidan :)

Haha polonyalilar yogun olarak nerde yasiyor :D
Zihin neyi aliyor ve neye inaniyorsa, onu basarabilir. -Dr. Napoleon HILL-

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Şub 07, 2012 7:32 pm

Polonya siniri.. :P
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Sakura

Mesaj gönderen Sakura » Sal Şub 07, 2012 7:54 pm

[quote]mavisim tarafindan yazilan metin:

Almanya muhendislik egitiminde bana gore 1 numara.Tr\'e 2.5 saatte uculmasi,ucretsiz universiteler,tum dunyada gecerli diploma alabiliyor olmak da cabasi:)Durum boyleyken bence muhendislik konusunda yetenekli arkadaslarin mutlaka Almanya da egitim almasi gerekli..

Ben oradaki yasami da begeniyorum,sistem,temizlik,insanlarin birbirine saygisi cok guzel,insanlar bencil ama saldirgan degil,cizgi ince;kisisel haklariniza asla saldiri yok,selamsizlik durumu da yok ama hakkini asla yedirmez,sen ne sekilde gorunursen gorun seni asla goruntunle yargilamaz,belki de en kotu yonu hava berbat-kapali buna da katlanilir sanirim :)

Ben sahsen cocugumun mutlaka bu ulkede egitim almasini istiyorum.Hatta is bulup kalmasini da istiyorum,cunku gelismis ulkelerin sagladigi universitedeki egitim-arastirma olanaklarini Tr de bulmalari cok cok zor!

Alisamayacak (duygusallik harici) bir durum da yok bana gore,sistem kurulmus,herkesin yeri gorevi belli,hakka tecavuzler torpiller adam kayirmalar yok,isini iyi yapmak kaydi ile herkes emeginin kasiligini aliyor,daha ne olsun :)

Bir omur tr de olanaklari kisitli universitelerde koreleceklerine,gidip tum materyallerin saglandigi okullarda okuyup kendilerini gelistirsinler,hem kendi ayaklari uzerinde durmayi ogrensinler hem de dunyaya bakis acilari degissin,insan yasaminda egitim cok onemli,bu nedenle illa gelismis ulkeler :)

Bol sans..[/quote]

Biraz eskide olsa bu msj hortlatmak icimden geldi :P

Sahsen bu yazinin bir kismina katiliyorum.Teknik ve dogal bilimler okumak icin cok akillica burda egitim almak. Ozellikle yurtdisi okuma planiniz varsa...Duzen derseniz evet cok duzenli. Zaten Almanya yi Almanya yapan ana unsurlardan biridir duzen.

Gelelim katilmadigim kisim ise " hakka tecavuzler torpiller adam kayirmalar yok" . Yok boyle birsey hayal. Her yerde var adam kayirma direkt araci sayesinde ise girmek.. vs vs...Tabiki Turkiye kiyasaylayinca boyle bir idda kismen bulunabilirsiniz.

" selamsizlik durumu da yok " lol diyorum tabe tabe oyle ne demezsiniz :D

"sen ne sekilde gorunursen gorun seni asla goruntunle yargilamaz," Oyle zamanlar oluyorki deliyorursunuz.
Sirf esmer yani Turk gorunumlu olupta alisveris merkezinde onunuzdeki teyzelerin size acaba bunlar ne zaman birsey araklicak diye bakmalarimi vs vs...
Kac defa basima geldi Turk oldugunuzu fark etmiyor biriyle tanismisiniz konusuyorsunuz derken geliyor nereli oldugunuz surati bir karis sizle daha fazla konusmak istedigini sinyallerini vermeye basliyor az once guleryuzlu gozuken :D
Kartla Alisveriste kimlik isteyipte T.C Pass gorunceye kadar iyi davranan kisinin len nerden cikti bu dermis hallerine burunmesi. Yada odeme yapmak istersiniz bu kartin size ait oldugunu ispat edin al sana PASS ee imza nerde a burda ulen diyorsunuz :D

Almanya ile phantasialand i birbirine karistirmamak lazim B)

EDITHH: Tabikide heryerin vardir + / - . Ayritten sonucta dediklerimin yada baskasinin bir dedikleri yasa degildir. =)