Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantor Belgesi ile ilgili bir soru

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
EcuH

Mesaj gönderen EcuH » Prş Eki 06, 2011 12:19 pm

Merhabalar, sitenizi uzunca bir suredir takip etmekteydim. Bir cok konuda yararli bilgiler edindigim icin oncelikle emegi gecen herkese tesekkur etmek istiyorum. Benim sorum ise biraz daha spesifik, ama belki benim durumum birilerinin basina gelmistir diye sorayim dedim.

Simdi benim almanya\'da cok yardimsever bir garantorum var sagolsun. Gecen donem bana garantor belgesi cikartti kendisi, cikarttiginda henuz bana daha kabul belgesi gelmemisti. Normalinde kabul olmadiginda cikartmak daha zormus sanirim. Ama kendisi biraz nufuzlu biri anladigim kadariyla, o yuzden 6 aylik da degil ogrenim hayatim boyunca gecerli olacak bir garantor belgesi cikartti. Yanliz belgeden kisa bir sure sonra okuldan kabul alamadigimi ogrendik.

SImdi ben bu donem tekrar basvurmak istiyorum, fakat bu sefer bizati giderek basvuracagim. Bunun icin de turist vizesi gerekecek haliyle. Simdi garantorum bana turist vizesi icin davet gondermek istiyor. Fakat ayni kisinin turist vizesi icin gonderecegi davet garantor belgemi herhangi bir sekilde gecersiz kilar mi?

Cevaplariniz ve yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eki 06, 2011 1:03 pm

garantor belgeleri zaten butun egitimi kapsayacak sekilde cikar, fakat vize icin kullanim suresi ilk 6 ay icin gecerlidir. Garantor belgesinin uzerinde tarihi yaziyordur ne zaman cikarildiysa. Turistik vize icin yollanan davetiye de ayni sekilde yine 6 ay gecerli olur ve diger garantor belgesiyle bir alakasi yoktur.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Prş Eki 06, 2011 3:43 pm

simdi her 6 ayda bir yenilemek mi gerekicek yoksa gittin 6 ay durdun yeniliceksin sonra bir daha yenilemicek misin yoksa her 6 ayda bir yenileme mi olucak

mirage

Mesaj gönderen mirage » Prş Eki 06, 2011 4:08 pm

Belgenin "egitim boyunca" olmasi onemli degil, oturum aldiginizda eger memur uygun gormezse garantorunuzu degistirin veya konto acin diyebilir.

Bu arada, garantorunuz size davetiye cikartabilir herhangi bir engel cikartmazlar.

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Cum Eki 07, 2011 3:03 am

Alinan garantor belgeleri normal sartlar altinda sadece 6 ay gecerlidir ve bu sureden sonra belge yenilenmelidir; ama :) bu sadece gorusmedeki memurun insafina kalmis bir sey. benim garantor belgesi cikali 1 sene oldu ve oturum uzatirlarken de yenisini istemediler.buyuk ihtimal ikinci uzatmada isteyeceklerdir.

EcuH

Mesaj gönderen EcuH » Cum Eki 07, 2011 12:46 pm

tesekkur ederim, yani garantor belgesinin gecersiz hale gelmesi gibi bir sorunla karsilasilmaz diyorsunuz anladigim kadariyla.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cum Eki 07, 2011 1:04 pm

bende bi soru sorabilirmiyim,suan garantor belgem elimde de bende ab 01.11.2011 zum studium yaziyor dogrumudur?

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Eki 07, 2011 1:06 pm

mehmet; 01.11 de ulkeye gireceksin sanirim evet belge dogru.

EcuH; sorun olmaz cikartabilir davetiye.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cum Eki 07, 2011 1:08 pm

yok davetiye istemiyorum:) vize basvurusuna gidicem zaten kasim 1 den once olmaz girisim,cikartilan garantor belgesi bu dogrumudur diye sitede teyit edeyim dedm

mirage

Mesaj gönderen mirage » Cum Eki 07, 2011 1:15 pm

zaten EcuH a dedim davetiye cikartabilir diye :)

Senin belge dogru sorun yok.

ekn_oky

Mesaj gönderen ekn_oky » Cum Eki 07, 2011 2:08 pm

heee pardon dostum hatlar karisti:)

EcuH

Mesaj gönderen EcuH » Prş Eki 13, 2011 2:46 pm

Tekrardan merhabalar, burada belki ayni duruma dusen, ya da dusecek arkadaslar olabilecegi icin, onlara da referans olmasi acisindan elcilikten aldigim cevabi yazayim istedim.

Ben de buradaki arkadaslar kadar inaniyordum, garantor belgesi cikarmis kisinin, ayni kisiye davetiye yollarsa, garantor belgesinin yanmayacagina ama elcilikteki bayan, aynen soyle dedi;

kesssinlikle olmaz. Aslinda aradaki s sayisi daha da cok olabilir. Cunku sebep, Almanyada yasayan bir kisinin, burada bir kisi uzerine etki eden bir daveti olabilirmis. Yani garantor belgesi varken turist vizesi daveti cikarirsa, garantor belgesi iptal oluyor, bunun yani sira turist vizesi davetinin uzerine cikarilan garantor belgesi de davetiye iptal ediyormus.

Tabii durum belirttigim gibi sadece iki kisilik durumlarda gecerli. Yani ahmet kisisinin ecuh kisisine hem garantor, hem de turist vizesi davetiyesi cikarmasi durumunda.

alp22

Mesaj gönderen alp22 » Prş Eki 13, 2011 3:58 pm

size garantor olan sahis ,her oturum uzattiginizda gidip bi garantor belgesi almio.yani en azindan benim cevremdekilerin hic biri oyle yapmio.sadece el yazisiyla ben buna garantor olmaya devam ediyorum dio.bi de son uc aylik maas bordrosunu ekliyor.
bu her oturum uzatmaya gidildiginde tekrarlaniyor.

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Çrş Eki 19, 2011 8:00 pm

almanyadan davetiye almak ayni zamanda o kisinin garantorunuz anlamina mi geliyor. dil kursu icin kayit yaptiracagim fakat bir arkadasim davetiyenin ayni zamanda garantorluk belgesi anlaminada geldigini soyledi. aydinlatirsaniz sevinirim.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Çrş Eki 19, 2011 8:19 pm

Garantor tek ise yarar oda garantorunun aylik 650 euro verecegini tahaatut eder. Bunu biliyorsun,

Davetiye ise senin sigortani, kalacak yerini her turlu yasal bir durumda yukumlulugu davet edene yukler. Soyle orneklendirirsek eger sen ulkeyi terk etmeyip kacak gezersen seni davet eden kisinin birdaha davetiye cikarmasi yasaklanir 5-10-15 sene bu degisir.

Sen dil kursuna gidecegin icin sana gereken sadece yasam masraflarini nasil karsilayacagini kanitlamaktir bunun iki yolu var birincisi bloke ikinciside garantor belgesidir. Yani sen masraflarini garantor yolu ile karsilayacagini konsolosluga beyan etmis oluyorsun eger garantor belgeni alirsan.

Davetiye alirsan hic bir sekilde masraflarini ne sekilde karsilayacagini kanitlayamazsin cunku o belgede sana her ay 650 euro yani bafog miktarini yollayacagini tahattut eden bir kisim yok.

Umarim aciklayici olmustur.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Çrş Eki 19, 2011 10:21 pm

Para falan kesilmiyor. Sadece verecegini soyluyor her ay. Yalniz bazi sehirlerde hesap ozeti isteniyordu, onu da elden aliyorum diyerek cozebiliyordunuz galiba..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Çrş Eki 19, 2011 10:37 pm

peki garantor belgesi nasil aliniyor nerelerden. icerik olarak bilgi verirseniz sevinirim.

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Çrş Eki 19, 2011 10:51 pm

[quote]cihan2345 tarafindan yazilan metin:

peki garantor belgesi nasil aliniyor nerelerden. icerik olarak bilgi verirseniz sevinirim.[/quote]

Sizi buraya alalim:

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... ad_id=2611
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

kilikyali

Mesaj gönderen kilikyali » Sal Eki 25, 2011 12:10 pm

Merhaba arkadaslar ben uni icin vize almayi dusunuyorum once dil kursuna kayit yaptirdim ancak garantorume 3 aylik garantorluk vermisler. sebebide benim 3 aylik dil kursu ucretimi kayit yaptirdigim icin 6 aylik vermemisler bu nedenle 6 aylik kayit belgesi istemisler. Vize almamda problem cikarirlarmi?

MERVE ASCI

Mesaj gönderen MERVE ASCI » Sal Eki 25, 2011 6:34 pm

3 aylik garantor belgesi sorun cikarabilir