Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

elt ve kafa karisikligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
socrattt

elt ve kafa karisikligi

Mesaj gönderen socrattt » Prş Eyl 08, 2011 6:35 pm

ben 2007 de mezun oldugumu 2008de osymce yerlestirildigimi ve bir yil hazirliktan sonra iki sene gitmedigimi soylemistim.bir sonraki yil almanyada lisans icin gezinirken boyle bir sey gordum.

bu linkte osym belgesinin 2 yil gectigi ve liseden sonra 1-2 yil icinde basvurmak gerektigi yaziyor.

danismalik firmalarinin pek bir sey bilmedigini bu forumlarda okudum ancak adamlar cnn turk te filan tv ye cikinca gerceklik payi olabilecegi kafami karistirdi.

mirage

elt ve kafa karisikligi

Mesaj gönderen mirage » Prş Eyl 08, 2011 6:40 pm

Osym belgesi 10 yil geciyor fakat kabul alir iken. Vizeye gelirsek konsolosluk aslinda buna karismamasi lazim ama onlarinda "ogrencinin ciddiyeti" anlaminda bir sorumlulugu var yani karsisina gelenin gercekten okumak icin gidip gitmedigini sorgulamasi gerekiyor.

Onlarda kisa yolu bulmuslar OSYM belgesi eski ise ve bir sure iste calismis ise bu adam ogrenim icin gitmiyordur gibi bir damga vuruyorlar. Ne kadar haklilardir bilemeyiz ama bunu yapiyorlar.

socrattt

elt ve kafa karisikligi

Mesaj gönderen socrattt » Prş Eyl 08, 2011 8:01 pm

anladigim kadariyla sorun vize asamasinda.
1-yani bu geleneklesmis bir sey ve osym belgesi eski olana direk red mi veriyorlar yoksa vizede bir eksi yon olarak mi gozukuyor.
2-hazirlik disinda uniye devap etmedigim icin universite transkriptide olmayacak,bunun bir onemi var mi?
3-peki uniden kabul aldigimi farz edersek benim vizede sansim yuzde kac?

87romeo

elt ve kafa karisikligi

Mesaj gönderen 87romeo » Prş Eyl 08, 2011 8:48 pm

Osym belgesi yukarida mirage arkadasinda yazdigi gibi 10 yil gecerlidir. sinavi kazandiktan sonra 2 yada 3 yil gibi bir bosluk oldugunda bu esnada nelerle mesguldun gibi sorular yoneltebiliyor konsolosluk,yani dedigin gibi ilk sart konsoloslugu almanyada okumak istedigine dair ikna etmen.ayrica verdigin linkte lise diplomasini aldiktan en gec iki yil sonra basvuru yapiniz demis,ama boyle bir zorunluluk yok,bu sadece bir tavsiyedir. Yani konsolosluk sana hemen red verir diye birsey yok. Ama onlari suphede birakmamak icin o gitmedigin iki sene boyunca ne yaptigini belgelerle falan ispatlarasin olur biter.yani elinde osym yerlesti belgesi varsa basvurunu yaparsin ve vizedeki sansin herkesinki gibidir ne fazla ne eksik.

mirage

elt ve kafa karisikligi

Mesaj gönderen mirage » Prş Eyl 08, 2011 9:04 pm

Oyle bir yuzde veremeyiz :)

Soyle birsey, eksilerinizi artilarinizi bir kenara yaziyorlar. Sizin durumunuz ise bir eksi dir. Puan kaybedersiniz ama hemen red veriyorlar diye birsey yok panik yapmayin sakin..

Siz egitim almadan gecirdiginiz surede ne yaptiginizi durustce belgeler ile anlatin gerisini Allah\'a birakin. :)