Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada okumaliyim ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Ağu 31, 2011 10:29 pm

Cok sert elestirmemek lazim arkadaslar \'\' oyle hikaye yani \'\' vs gibi.
Azimli olan C2 yi de alir TEST DAF\'i da. Tabi ki Almanya\'da pratigini ilerlettikce rayina girer hersey.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Ogun

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Ogun » Çrş Ağu 31, 2011 10:47 pm

Kesinlikle kotu niyetle bisey soylemedim. Hikaye yani derken Turkiye\'de cok zor oldugunu kastettim ki ole de. Benim demek istedigimde seninkiyle ayni anlama geliyo bi nevi FuNdeRSchatteN :D Ben biraz gelisiguzel soyledim sadece :) Ole yuzde yuzluk bi verim alamazsin yani burada aldigin C2 orada romeonunda dedigi gibi B1 e falan denk gelir. Bu kotu biseymi tabiki degil hic bilmeyen biri icin B1 cok iyi ama para ve zaman kaybi olur.
Arz ederim :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eyl 01, 2011 12:16 am

Zorluk basligi vardi bi ara bayagi bir tartisma olmustu. Bilhassa dil kursuna giden veya daha vizeye dahi basvuru yapmayan arkadaslar o kadar zorlanmayacaklarini soylemislerdi. Hatta almanyanin daha basit oldugunu bile iddia etmislerdi, burda hic okumamalarina ragmen. Fakat su anda o arkadaslarin bir kaciyla gorusuyorum ve acaba 1 yil Turkiye ye gidip de su dersleri orda verebilsem diye arastirmalar yapmaya baslamislar=) hatta iclerinde okulu bitiremeyip donenler bile oldu. Zaman iste herseyin gostergesi. Ama Turkiye de okumanin "cok zor" oldugunu soyleyen birisi buraya gelme fikrini bir kez daha gozden gecirsin.

O bahsettigim baslik:

http://www.deutschstudent.de/forum/view ... rowstart=0

berkk

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen berkk » Prş Eyl 01, 2011 3:15 am

Peki Physiker hocam siz bu konularda baya deneyimlsiniz tanidiklarinizda var.Yani Turkiye sisteminden gelen herkes mi geri donuyor ? Zorlanmayacagiz diye birsey yok zaten aci cekmeden basari kazanilmiyorda.Almanyada okumak isteyen birisi hata mi yapar ?

87romeo

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen 87romeo » Prş Eyl 01, 2011 3:56 am

Karamsar olsun diye degil ama,bende burdaki kendi arkadaslarimdan bahsetmek istiyorum.cogunun ikinci yada ucuncu okul degistirisi. adamlar girdikleri sinavi gecemeyip son kez sinava girme haklari kaldiginda,sinava girip okuldan atilacagimiza bari okul degistirelim,yada bulundugumuz okulda bolum degistirelim diyorlar . Okul degistirenlerin cogu eski okullarinda dorduncu semester olmalarina ragmen,gittikleri okulda ilk semesterden baslamak zorunda kaldilar.dusunun almanyada bile ogrenci,baska bir alman unisinde dorduncu semester olmasina ragmen ilk semesterden baslatti.bahsettigim arkadaslarda baska careleri olmadigi icin,kabul edip oraya gectiler.ve simdi baslari yabanci polisle dertte ,adamlar soruyormus dorduncu semesterden birinci semestere neden gectin,anliyacaginiz bu seferde oturum tehlikede. Bu bahsettigim kisiler FH Coburg dan FH Dortmunda gectiler.

Ayrica buludungum bolgede bitiren arkadaslarimin hepsi,erasmusla bir yil turkiyeye gitmis ve zor dersleri orada vermisler. Baska turlu bu okul bitmezdi diyorlar. Yani demek istedigim tabiki almanyada hic takilmadan okuyan ve bitiren arkadaslar var,hatta cokda. Ama onlar turkiyedeykende gercekten iyi puanlarla unilere yerlesen,temeli saglam kisiler. Yani isin kisasi,insanin idealist olmasi guzel,ama buraya temeli saglam olmadan, oss veya yeni adi neyse lysden kurtulmak icin gelmeyi dusunenler, almanyada Devil-LYS ile karsilacaklardir. Bu gruba bende dahilim, ozel uni kazanip geldim ve olan koskoca iki seneme mal oldu.Dil kurslarini falan saymiyorum. Master okumaya geleceklere sozum yok. ama bachelor icin gelen arkadaslar;kendinizi hazirlamanizi tavsiye ederim. benim gibi yillariniz bosa gitmesin ve en onemlisi hevesiniz kaybolmasin. efkarlandim yine ben ferdi dinlemeye gidiyorum :D

Seyyah23

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Seyyah23 » Prş Eyl 01, 2011 7:30 pm

aynen ben de efkarlandim ne dinlesem ki :)

bjk_oguz

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Eyl 01, 2011 7:34 pm

Ferdi Tayfur-Almanya Treni :D

Seyyah23

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Seyyah23 » Prş Eyl 01, 2011 7:36 pm

warum nicht :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eyl 01, 2011 7:50 pm

[quote]berkk tarafindan yazilan metin:

Peki Physiker hocam siz bu konularda baya deneyimlsiniz tanidiklarinizda var.Yani Turkiye sisteminden gelen herkes mi geri donuyor ? Zorlanmayacagiz diye birsey yok zaten aci cekmeden basari kazanilmiyorda.Almanyada okumak isteyen birisi hata mi yapar ?[/quote]

soyle diyim, Turkiye sistemine gore burda okumaya calisan geri donuyor. Sisteme uymayan, turkiyedeki gibi yan gelip yatmaya calisan birisi hata yapmis olur. Ama buranin sistemine uyup adapte olan birisi de hayatinda yapmis almis oldugu en dogru karari verir.

reportr05

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen reportr05 » Prş Eyl 01, 2011 10:06 pm

ben de biseyler diyim bari :D ben de bundan 2-3 hafta once bunalima girmistim bu okul yuzunden. benim bolumde psikoloji yani kolay bi bolum degil. ama buraya gelirken hedeflerim vardi. bu hedeflerimin basinda da burda psikoloji okumak var tabi. okul bu donem basliyor. almanca kursu ve Bruckensemesterla almanyada 1.5 yilimi gecirdim. ama donup arkama baktigimda yine rahattim diyorum sonrasinda kendimi artik uni sistemine alistirmam gerektigini dusundum. sonrasinda tabi nasil calisacagim acaba butun dersleri bi gunde yetistirebilir miyim? ya bi sinavdan kalirsam telasi sarmisti beni ve bunun sonucunda da kendime olan guvenimi yitirmistim. simdilerde toparlanmis durumdayim. bu birazda basarisiz olma korkusundan kaynaklanan bi durum tabii.

cok fazla insanla konustum hatta buraya sacma konular bile actim ve stres ve panikten baya bi soru da sordum. sonrasinda ust bolumden kisilerle temasa gectim ve ders icerikleriyle ilgili baya bilgi aldim.

burda da soylendigi gibi biz turkiyede malesef yan gelip yatarak sinavlari gectik. bizde arkadaslik yardimlasma var iyi guzel ama malesef bu bizi tembellige itiyor. burda o yok ya da var da yok. herkes kendi ders notlarindan sorumlu ve birinden not almak cok zor bi durum.

ben okuyacagimin bolumun zorlugunu bilerek buraya geldim. neler yapmam gerektiginin de farkindaydim acikcasi. ama insan en ufak bi aninda caresizlige dustun mu ya da icine korku dustun mu o zaman bocalayabilir. allahtan bu durum benim basima okul baslamadan geldi. ben de simdi bunun bilincinde derslere onceden bakiniyorum. bilmedigim kelimeleri cikarip ezberliyorum. ve yine aklima geldiginde bu yapabilir miyim sorusu, o zaman kendime buraya ne icin geldigimi ve bu bolumu ne kadar cok okumak istedigimi soruyorum kendime

almanyada basarili olmanin sirri belli. zaten buraya takilan kisiler de az cok ogrenmislerdir durumu. her gun duzenli olarak ders calismak ve haftanin bi gununu genel tekrara ayirmak cok onemli sonrasinda basarili olunabilecegini dusunuyorum tabi disiplinli olunabilir ve de bu disiplin surdurulebilirse.

son olarak soylemek gerekirse herkes farkli deneyimler yasiyor birinin soyledigi seyi biz de yasiyacagiz diye bir durum yok ama o boyle seyler yasamis bana bisey olmaz dersek de ummadik tas bas yarar lafi gelir bizi bulur.

berkk

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen berkk » Cum Eyl 02, 2011 6:59 pm

Yani duzenli programli calisirsak basarilabilecek ? Almanya kafama yatti.Hayirlisi olur umarim.Tesekkurler yorumlariniz icin.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Almanyada okumaliyim ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eyl 03, 2011 5:13 am

[quote]87romeo tarafindan yazilan metin:

Karamsar olsun diye degil ama,bende burdaki kendi arkadaslarimdan bahsetmek istiyorum.cogunun ikinci yada ucuncu okul degistirisi. adamlar girdikleri sinavi gecemeyip son kez sinava girme haklari kaldiginda,sinava girip okuldan atilacagimiza bari okul degistirelim,yada bulundugumuz okulda bolum degistirelim diyorlar . Okul degistirenlerin cogu eski okullarinda dorduncu semester olmalarina ragmen,gittikleri okulda ilk semesterden baslamak zorunda kaldilar.dusunun almanyada bile ogrenci,baska bir alman unisinde dorduncu semester olmasina ragmen ilk semesterden baslatti.bahsettigim arkadaslarda baska careleri olmadigi icin,kabul edip oraya gectiler.ve simdi baslari yabanci polisle dertte ,adamlar soruyormus dorduncu semesterden birinci semestere neden gectin,anliyacaginiz bu seferde oturum tehlikede. Bu bahsettigim kisiler FH Coburg dan FH Dortmunda gectiler.

Ayrica buludungum bolgede bitiren arkadaslarimin hepsi,erasmusla bir yil turkiyeye gitmis ve zor dersleri orada vermisler. Baska turlu bu okul bitmezdi diyorlar. Yani demek istedigim tabiki almanyada hic takilmadan okuyan ve bitiren arkadaslar var,hatta cokda. Ama onlar turkiyedeykende gercekten iyi puanlarla unilere yerlesen,temeli saglam kisiler. Yani isin kisasi,insanin idealist olmasi guzel,ama buraya temeli saglam olmadan, oss veya yeni adi neyse lysden kurtulmak icin gelmeyi dusunenler, almanyada Devil-LYS ile karsilacaklardir. Bu gruba bende dahilim, ozel uni kazanip geldim ve olan koskoca iki seneme mal oldu.Dil kurslarini falan saymiyorum. Master okumaya geleceklere sozum yok. ama bachelor icin gelen arkadaslar;kendinizi hazirlamanizi tavsiye ederim. benim gibi yillariniz bosa gitmesin ve en onemlisi hevesiniz kaybolmasin. efkarlandim yine ben ferdi dinlemeye gidiyorum :D[/quote]

O Turkiye\'de erasmus yapmayi kafasina koyanlardan biride ben denizim hehe :P
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari