Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2 yillik mezunu, AOF ogrencisiyim. Duisburg- Essen Uni. Basvuru hakkinda birkac sorum var.

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Hero

2 yillik mezunu, AOF ogrencisiyim. Duisburg- Essen Uni. Basvuru hakkinda birkac sorum var.

Mesaj gönderen Hero » Çrş Oca 07, 2009 9:27 pm

Merhaba arkadaslar,

Forumdaki mesajlarin hemen hepsini okudum, genel olarak epeyce bilgilendim. Ancak yine de tam olarak anlayamadigim (daha dogrusu kafamin karistigi) hususlar var, yardimci olacak arkadaslara simdiden tesekkurler.

Duisburg-Essen Uni. Essen kampusune basvuru yapacagim.

1- 2 yillik MYO mezunuyum (3,57/4 ortalama), ve sinavsiz gecisle girdim. Yani OSYM kazandi belgem falan yok. Sadece 2 yillik okula yerlestigimi ifade eden bir belge vardi, aradim taradim onu da bulamadim.

2- Su anda yine dikey gecis hakkimi kullanarak Acikogretim Isletme bolumune 3. siniftan devam ediyorum.

Ustteki maddeler isiginda
a- Universite basvurusu icin gereken evraklar nelerdir? MYO diplomasi yeterli midir, ayrica AOF ogrenci belgemi de ekleyeyim mi? (Bildiginiz uzre AOF ogrenci belgesinin uzerinde acik ogretim ibaresi yok, Orgun ogretim ogrenci belgesiyle tamamen ayni.)
b- AOF 3. sinif isletme ogrenci belgesiyle basvursam daha iyi olur dusuncesindeyim, ne dersiniz?

c- 2 yillik diplomamla basvuru yapmam durumunda yine de transcript e ihtiyacim var mi? AOF ogrenci belgesiyle basvurursam transkript olayi nasil olacak? (Daha hic sinava girmedigim icin soruyorum)

3- Almanca bilgim sifir, yani kabul edilirsem oncelikle bir dil okulunu bitirmem gerekecek. Burada Universitenin dil kursuna gitmek istiyorum, dil kursu basvurusunu da okula basvuru yaparken mi yapacagim?
Burada bir de su konu takiliyor aklima; Simdi ben yaz somestre icin basvuruyorum ama, dil kursunun zamanlamasini nasil ayarlayacagim? Basvurdugum semestre’e yetisemezsem tekrar basvuru yapmali miyim? Yoksa bir kez kabul aldigim basvuru, otomatik olarak dil kursu bitene kadar uzar mi?

4- Ders saydirma islemi nasil ve nereden yaptirabilirim? (Almanya’da da isletme bolumu okumak istiyorum. ) Bir de isletme bolumunun karsiligi tam olarak nedir?

5- Vize basvurusu hemen mi, kabul geldikten sonra mi yapilmali? (Su garantor islemleri icin soruyorum. Zira okuldan kabul gelmezse hic kalkismayacagim)

6- Basvuru son tarihi 15 Ocak, bu son tarih belgelerin onlarin eline ulasacagi tarih mi, internetten basvuru son tarihi mi? Bildigim kadariyla bir yandan belgeleri kargoya verirken, diger yandan belgeleri kargoya verebiliyoruz.

Duzenleme sebebi: c maddesi eklendi.

Upuzun sorularim icin simdiden kusuruma bakmayin. Yardimci olacak arkadaslara tekrar tesekkur ediyorum.

Hero

Mesaj gönderen Hero » Prş Oca 08, 2009 2:39 pm

Cok mu zor sordum :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 08, 2009 5:32 pm

1- OSS siz giris yapanlara kabul verilmiyor..

2 - basvuru yaptigina gore belgeleri gondermis olman gerekmiyor mu ?

3 - okuldan kabul aldiktan sonra dil kursuna basvuru yapiyorsun.. essendeki kurslar nisan temmuz ekim ve ocakta basliyor.. kabul alacagini sanmiyorum ama alirsan nisan diye isaretlersin..

4- bolumun bu islerine bakan prof u vardir , onlar yapiyor ders tanitma islemini..

5 - kabul belgesi geldikten sonra..

6- son basvuru tarihi belgelerinin onlarin eline gectigi tarih..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Hero

Mesaj gönderen Hero » Prş Oca 08, 2009 6:00 pm

Yanit icin tesekkurler;

[quote]2 - basvuru yaptigina gore belgeleri gondermis olman gerekmiyor mu ?[/quote]
Henuz basvuru yapmadim. Gerci "Oss siz girenlere kabul verilmiyor" dediginde aslinda tum umutlar bitiyor ama ben yine de basladigimi bitireyim diyorum.

3. sinif isletme ogrenci belgemi (AOF)
2 yillik MYO diplomami,
Lise diplomami,
MYO\'daki transkriptimi,
Bunlarin fotokopilerini hazirladim,

internet basvuru sayfasini bulamadim, yarin internetten basvuracagim ayrica hizli kargoyla belgeleri gonderecegim.
Ancak su konuyu kesinlikle acikliga kavusturmaliyim:
"Basvurdugum semestrer\'e yetisemezsem tekrar basvuru yapmali miyim? Yoksa bir kez kabul aldigim basvuru, otomatik olarak dil kursu bitene kadar uzar mi?"

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 08, 2009 6:48 pm

dedigin belgeler ok..

sen simdi basvurursan yaz semesteri icin basvuru yapacaksin.. kabul alacagini pek sanmiyorum ama aldin diyelim, kurs icin kayit yaptirirken ne zaman baslamak istiyorsunuz diye bi kisim var orda nisan i isaretlersin..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

kenoke

Mesaj gönderen kenoke » Prş Oca 08, 2009 7:19 pm

hero senin durumun benim dururumla ayni yazdiklarina baktim hersey cuk die oturmus :) ama bosuna masraf yapma ben birer yil ara ile iki kez basvuru yaptim kabul almadi 2. basvuruda sagolsun gurkan mail atti nedenini sordu 2 yilliga sinavsiz gecis yaptigim icin kabul vermemisler... yinede sen bilirsin ensallajh verirler ;)

Hero

Mesaj gönderen Hero » Prş Oca 08, 2009 7:28 pm

Ansadim kenoke, tesekkurler.
Normalde lisans ogrencileri de basvurabiliyor, AOF nin de lisanstan bir farki yok, o yuzden umutlanmistim. Ilginiz icin tesekkurler arkadaslar :(

ysfozkr

Mesaj gönderen ysfozkr » Prş Oca 08, 2009 9:56 pm

Simdi arkadaslar butun universiteler mi MYO ya sinavsiz gecildigi icin kabul vermiyo yoksa sadece Duisburg- Essen Universite mi

Hero

Mesaj gönderen Hero » Prş Oca 08, 2009 10:02 pm

[quote]ysfozkr yazdi:
Simdi arkadaslar butun universiteler mi MYO ya sinavsiz gecildigi icin kabul vermiyo yoksa sadece Duisburg- Essen Universite mi[/quote]

Bak, bunu sormak benim hic aklima gelmemisti...

Thehelys

Mesaj gönderen Thehelys » Sal Oca 20, 2009 8:49 pm

Butun universiteler vermez cunku onlarin onemsedigi nokta osym... tanidiklari tek kurum burasi. yani bi sinava tabi tutulmaya neden gosteriyorlar... aslinda alakasi yokta.. yani oss ile myo bitirende sinavsiz gecis yapanin ne farki warki ikiside ayni dersleri goruyor.. ve ayni sinavlara girior. ama iste osym den kazandigina dair belgen olmasi gerekiyor

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Çrş Oca 21, 2009 3:03 am

Sinavsiz gecisle Oss arasinda fark cok..Neden mi cunku Oss\'de basarisiz olup hicbiryeri kazanamayip sinavsiz gecisle bir MYO\'da okuyan cok arkadasim oldu..Yani bir nevi Oss\'ye giripte 2 yillik MYO\'da okuyan bir ogrenci teorik olarak digerinden daha zeki,basarili sayilabilir..
Bu sayede seviye belirleme olarak goruyor Alman Universiteleri..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cum Ara 04, 2009 3:13 am

Peki arkadaslara baska bir acidan bakalim. Kosullar ayni ve MEZUN. Master icin bavurulan okuldan kabul alinabilir mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Ara 04, 2009 4:55 am

Selam Gracia hosgeldin..2 yillik Mezunlar Master\'a basvuramaz.
MYO mezunu birisi 12 yillik lise mezunu ile esdeger seviyede ve islemlerinide buna gore yapmali.

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cum Ara 04, 2009 4:59 am

Hosbulduk. Sanirim bir yanlis anlama oldu.:)

Ben 2 yillik Turizm ve Otelcilik Egitimi ardindan AOF 3. siniftan basladim ve tek dersim kaldi ve okulu bu Haziran\'da bitiriyorum.

AOF 3. siniftan direkt ve sinavsiz baslamak bu noktada sorun yaratir mi on emin degilim ve tam da istedigim okul olan Bremen Uni\'ye mesaj yazarken mesajimi cevaplandirdigini gordum. Cok tesekkurler ilgine. Dilerim bir sorun olmaz..

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cum Ara 04, 2009 5:22 am

Ah bu arada MASTER yapmak istedigimi de belirteyim. Thread\'i acan arkadastan ayrildigimiz nokta bu sanirim, o Bachelor ile ilgileniyor, sayet yanlis anlamadiysam.

Fakat Master icin OSS Sonuc Belgesi falan diye birsey gormedim hicbir yerde, iste tek korktugum noktada ya kafalari basmayip, :) AOF\'e 3. siniftan direkt baslamamin Turkiye\'de normal oldugunu anlamamalari. Bir diger buyuk sorunum. Ben bazi yillar dondurmustum okulumu ve 4 yila uzadi. Bunu biryerlerden cakozlarlar mi diplomada yaza mi boyle birsey. BREMEN\'de MASTER YAPMAK ISTIYORUM! *Hungurt*

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Ara 05, 2009 12:22 am

direk olarak master a alacaklarni sanmam.. bazi universiteler buna ragmen sorun cikartabiliyorlar.. sana tavsiyem fachhochschulelere basvur bu konuda onlar daha esnek

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cmt Ara 05, 2009 3:21 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

direk olarak master a alacaklarni sanmam.. bazi universiteler buna ragmen sorun cikartabiliyorlar.. sana tavsiyem fachhochschulelere basvur bu konuda onlar daha esnek[/quote]

Fakat ben de sunu anlamiyorum. Burada onemli olan okulu bitirmis olmam degil mi? Sonucta, Anadolu Uni. Almanya\'da denkligi kabul edilen bir okul ve Master\'da mezun olunan okula OSS/OYS ile girmenin anlami nedir? Sonucta onlarin kafasini karistiracak olan 3. siniftan baslamis olmam. Yani komple AOF okusaydim sansim artar miydi? Ne Tuhaf! Cunku artik Turkiye\'de AOF\'e herkes girebilir gibi bir sey oldu. Kaldi ki, ben zamaninda 2 yillik okuluma AOF\'un fersah fersah ustunde bir puanla girmistim ve 3. siniiftan da, denkligi kabul edilmis bir uniden basladim ve devam ettim. Yani, ok, eger kalifiye olmazsam nbotlarimla, dil bilgimle ne ala ama boylesine teknik bir konu yuzunden sansim sifirlaniyorsa, bu buyuk haksizlik! Neyse bir Bremen\'e mail atayim en iyisi bakalim onlar ne diyecekler.:)

Hayir, evvel evvel bilsem, en azindan bosu bosuna olup dirilmem ve stres, sikinti yapmam; yani Yorgan gitti, Kavga bitti moduna gecis yaparim misler gibi. Hehe..

ozi86

Mesaj gönderen ozi86 » Cmt Ara 05, 2009 2:07 pm

Gracia;bende 2 yillik myo mezunuyum..turizm bitirdim ve bu yil 3. sinif isletmeden devam ediyorum..duisburg-essen unv. bas vuruda bulundum ve kabul ettiler..yani master degil ama 1 yillik dil kursundan sonra c1 i alip isletme bolumunden devam edebiliyoruz..

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cmt Ara 05, 2009 11:02 pm

[quote]ozi86 tarafindan yazilan metin:
Gracia;bende 2 yillik myo mezunuyum..turizm bitirdim ve bu yil 3. sinif isletmeden devam ediyorum..duisburg-essen unv. bas vuruda bulundum ve kabul ettiler..yani master degil ama 1 yillik dil kursundan sonra c1 i alip isletme bolumunden devam edebiliyoruz..[/quote]

@Ozi86

Ben zaten su anda C2 kuruna baslamak uzereyim Goethe\'de. Eger direkt olarak Duisburg seni ogrenci olarak almissa, en azindan bu benim basvurumun dikkate alinacagi ve istenilen sartlara uydugum takdirde secilebilecegim icin olumlu bir isaret!

Bu arada sen basvururken bu hususu belirttin mi? Ben Bremen\'e mail attim. Duisburg\'a da atacagim. Dilerim tas koymazlar onume, cok uzulurum zira.:ap

Gracia

Mesaj gönderen Gracia » Cmt Ara 05, 2009 11:06 pm

[quote]ozi86 tarafindan yazilan metin:
1 yillik dil kursundan sonra c1 i alip isletme bolumunden devam edebiliyoruz..[/quote]

Bu arada onu da sormak istiyorum. C1 duzeyinde olman dersleri takip etmende seni zorluyor mu? Hocanin anlattiklarini anlamanda ve dersleri akademik almanca duzeyinde takip etmende seni kasiyor mu?