Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Politikwissenschaft LMU mu FU Berlin mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Pzr Ağu 14, 2011 9:18 am

arkadaslar LMU da girdigim siyasal bilimler yetenek sinavini gecmisim hic beklemiyordum acikcasi :) Simdi size sorum su. Ben Munih\'te yasiyorum 10 aydir yaklasik. Kira sorunum falan yok burada ekonomik acidan cok rahatim. Ama bir de FU-Berlin\'den kabul geldi. Simdi ikisi arasinda kaldim. Berlin siyasal olarak cok aktif bir sehir oldugu icin cok cazip geliyor ayrica FU Berlin\'in Politikwissenschaft bolumunu de herkes ove ove bitiremiyor. Sizce ne yapmaliyim?

LMU da mi yoksa FU Berlin\'de mi Politikwissenschaft okunmali? Berlin\'de ayrica harc parasi yok. Munih\'te 540€ donemlik.

reportr05

Mesaj gönderen reportr05 » Pzr Ağu 14, 2011 3:34 pm

senin yerinde olsam Berline giderdim. Munchen de harc parasi vericeksin kira sorunun olmasa da.
ikincisi Berlin dedigin gibi siyasal acidan hareketli bir sehir ve benim politikwissenschaft okuyan bi arkadasim surekli berline gidip geliyodu. ordaki seminerlere katilmak icin ya da bolumden dolayi sanirim. hem staj yapma olanagin da iyi. sonucta Berlin de Munchen de ayni oranda pahali sehirler ki Berlin in yine de daha uygun olacagini dusunuyorum. tabi karar senin

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Ağu 14, 2011 11:55 pm

Universiteleri kiyaslamaya gerek yok aslinda her iki universite iyidir tabi Berlin bas kent oldugu icin siyaset acisindan daha hareketli olacaktir.
Bu arada Munich\'de muhafazakar partiler hep bir adim once oluyorlar CDU gibi..Berlin de is SPD daha kuvvetli ve gene bu partinin genclik kollarida senin icin daha cazip gelebilir..

Kisaca egitimi dusunuyorsan ikiside aynidir ama hareketlilik istersen hem sehir hem bolumunle alakali ve daha ucuz bir sehir istersen o zaman pusula Berlin\'i gosteriyor.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzr Ağu 14, 2011 11:59 pm

Sanirim siyaset okumanin birinci kurali baskentler de okumak.. Turkiye de boyle en azindan ve anladigim kadariyla Almanyada da boyle.

Kamu yonetimi, Siyaset v.b konularda Berlin cok guclu olacaktir tabii ki ayni zamanda Finans, Ekonomi v.b konular da ise Frankfurt. Almanya da her dalin bir sehri/eyaleti var ve keske Turkiye dede boyle olsa Istanbul 14 milyon olmasaydi :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ağu 15, 2011 12:42 am

Hayir baskentte okumasina gerek yok ama iki universite ve sehir ismi var ortada ona gore degerlendirme yapildi.
Ona kalirsa Duisburg-Essen Uni\'sinden Siyaset okumak daha karli cunku Bruksele cok yakin Avrupa Parlementosu vs git gel kolay olur...

hehe

Istanbul 14 Milyonuyla guzel bir sehir.Yakisiyor... :)

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Pzt Ağu 15, 2011 1:06 am

cok verimli bilgiler paylasilmis...

mehmettar

Mesaj gönderen mehmettar » Pzt Ağu 15, 2011 1:45 am

+ Bu yetenk sinavindan biraz bahsedermisiniz ? Nerde nasil ve ne turlu sorular vardi ?

+ Birde bolye Sozel bir bolumu okumak icin almanca seviyesi ne olmasi gerekir.

Biraz bizleri aydinlatirsaniz sevinirim.

Saygilar

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Ağu 15, 2011 1:51 am

Sozel bolum icin Almanca Seviyesi coooooooooooook iyi olmali yani boyle bir baya coooooooooook... ;)

Yetenek sinavi heryerde yok....Giren arkadas cevaplar onuda artik.

mirage

Mesaj gönderen mirage » Pzt Ağu 15, 2011 2:23 am

Benim bildigim DSH-3 istiyorlar ama her uni degil tabii ki..

Bol bol kitap, film, makale denemeleri ve en onemlisi bol bol pratik siyaset uzerine :)

Valla arkadaslar bunu yapabilmeyi goze almissaniz bilinki yapacaksiniz kimse sizi durduramaz ama "ya yaparim nolacak" derseniz yandiniz.

Film uzerine bir tavsiye, Almanca filmleri indirin birde Almanca altyazi ekleyin. Dogru sekilde anlatabilmek icin dogru soylemek gerekir bunun careside Almanca altyazili Almanca filmdir..

Simdiden kolay gelsin,

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Pzt Ağu 15, 2011 11:17 am

cevaplari yeni gordum arkadaslar kusura bakmayin. Mailime 1 mesaj geldi diye bir mail geldi bir baktim 10 tane mesaj yazilmis bile. Neyse.

-Yetenek sinavinda paragraf sorulari ve mantik sorulari var. Ya da dunyadan mantiga dayali sorular. Ayrica ingilizce uzun paragraflar var. Ingilizce de bilmek gerek :) Aslinda bilgiye dayali sorular fakat dunyadan haberdar birisi isen bu sorulari da yanitlarsin. Zaten sinava girmeden once sana kitaplar veriliyor okuman icin. Ben baya kitap okudum universite kutuphanesinden alip ama oralardan soru 10 tane gelmemistir :) Benim 45 soruda en fazla 6-7 yanlis yapmam gerekiyordu ki yapmisim demek ki gectigime gore. Bu siteden bakabilirsin ne tip sorular geldigine. Bazilari paylasmislar. Bu arada not ortalamanin 2.5 olmasi gerekiyor. yani sinavdan aldigin not ile burada hesapladiklari not ortalamanin 2.5 olmasi gerekiyor. Benim Almanya\'ya gore ortalamam 2.97 idi. Gecilmeyecek bir sinav degil siyasetle ilgilenen birisi icin:

http://www.studis-online.de/Fragen-Bret ... 71,1204956

veya burada gecen sene cikmis sorular var 20 soru koymuslar siteye ama bu sene bu sorular cok farkliydi. Mesela J.J. Rousseau veya Thomas Hobbes\'in falan adi gecmedi sinavda.:

http://www.gsi.uni-muenchen.de/studium/ ... en_efv.pdf

-Almanca seviyenin iyi olmasi lazim o da okumaktan geciyor. Yoksa ben burada bunlarin bayernce konustuklari almanca ile hicbir yol katedemezdim :)

Ben de FU Berlin\'e sicak bakiyorum acikcasi. Munih\'te CSU 1 adim degil 10 adim onde :) Sehir zaten insanlarin ekonomik durumu cok iyi oldugu icin inanilmaz apolitik. Insanlar bana abuk sabuk sorular soruyorlar. Gencler bile turklerin almanyada sorun olduguna ve bunun sorumlusunun turkler oldugu konusunda inanilmaz tatmin olmuslar. Bu bence cok buyuk bir hata ve cehalet. Zaten o yuzden olacak ki turkler koca Munih\'te 20bin civarinda nufus oranina sahip(Almanya\'daki diger buyuk sehirlere gore yeterince az)

Berlin ayrica ucuz bir sehir diye duymustum hep. Ev kiralari falan da ucuz gibi internetten baktigima gore. Icimden gecen tabii ki de Berlin. Hem sehir hareketli -Istanbul\'dan gelmis birisi olarak yasanabilir bir yer diye dusunuyorum- hem de siyasal olarak aktif bir sehir. Beni parlamento cok alakadar etmiyor acikcasi tabii gidilmek zorunda olunursa ne ala. Beni ilgilendiren sokaktaki insanlarin aktifligi.

Su Munih\'te kalacak yer sorunum olmasa 1 dakika durmam :)

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Pzt Ağu 15, 2011 11:21 am

Bu arada DSH-3 istenmiyor. FU Berlin icin hatta DSH-1 ile 1 donemlik kayit yaptirilabiliyor ancak o somestrin icinde DSH-2 vermen sart. Donem bitmeden veremezsen kapiyi gosterirler.

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Pzt Ağu 15, 2011 11:23 am

[quote]mirage tarafindan yazilan metin:

Benim bildigim DSH-3 istiyorlar ama her uni degil tabii ki..

Bol bol kitap, film, makale denemeleri ve en onemlisi bol bol pratik siyaset uzerine :)

Valla arkadaslar bunu yapabilmeyi goze almissaniz bilinki yapacaksiniz kimse sizi durduramaz ama "ya yaparim nolacak" derseniz yandiniz.

Film uzerine bir tavsiye, Almanca filmleri indirin birde Almanca altyazi ekleyin. Dogru sekilde anlatabilmek icin dogru soylemek gerekir bunun careside Almanca altyazili Almanca filmdir..

Simdiden kolay gelsin,[/quote]

arkadas cok dogru soyluyor. yapamam demeyeceksiniz yaparim onlardan ne eksigim var diyeceksiniz. Aslina bakarsaniz onlardan fazlamiz bile var. Turkiye\'de yasayan bir insan Almanya\'da yasayan insandan daha politiktir her zaman. Bizdeki sorunlar kimsede yok cunku ve haliyle insan da siyasetin icine giriyor hele ki siyasetle ilgilenen birisiyseniz :) Almanca zaten o kitaplari okurken cok guzel gelisir. Tabi oncesinde de Almanca bilmeden okumaya baslamayin yoksa kafayi yersiniz :)

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Prş Kas 10, 2011 11:42 am

evet arkadaslar yaklasik 1 aydir LMU da siyasal okuyorum ve sunu soyleyebilirim ki inanilmaz sikici bir bolum. Kimseye tavsiye etmem. Ilk olarak Turkce olmadigi icin bazi kavramlar havada kaliyor ve bu cok rahatsiz edici. Ikinci neden ise almancayi 18 aydir falan konusuyorum ve bu zamanda ogrendim. O yuzden de bu bolum okumak cok mantikli degilmis onu anladim. Mesela bir hoca suralari okuyun diyor ben onlari okuyana kadar saatler geciyor alman adam onu 10 dakikada okuyor. 2 gun once 120 sayfa okuyun diyor hoca gel de oku 120 sayfa ve inanilmaz agir almanca metinler ve kitaplar. LMU agir geldi diyebilirim. Turkce olsa cok iyi olurdu da iste almanca olmasi zor gibi gorunuyor.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 10, 2011 11:52 am

iyide bu butun bolumlerde gecerli olan birsey. Politikwissenschaft la alakasi pek yok. Almanya ya universite okumak icin geldiysen bunlara hazirlikli olman gerekiyordu. Ama tavsiyem sabirli ol, su anda senin yasadigini ilk semester herkes yasiyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 10, 2011 1:38 pm

[quote]ylmzemrek tarafindan yazilan metin:

evet arkadaslar yaklasik 1 aydir LMU da siyasal okuyorum ve sunu soyleyebilirim ki inanilmaz sikici bir bolum. Kimseye tavsiye etmem. Ilk olarak Turkce olmadigi icin bazi kavramlar havada kaliyor ve bu cok rahatsiz edici. Ikinci neden ise almancayi 18 aydir falan konusuyorum ve bu zamanda ogrendim. O yuzden de bu bolum okumak cok mantikli degilmis onu anladim. Mesela bir hoca suralari okuyun diyor ben onlari okuyana kadar saatler geciyor alman adam onu 10 dakikada okuyor. 2 gun once 120 sayfa okuyun diyor hoca gel de oku 120 sayfa ve inanilmaz agir almanca metinler ve kitaplar. LMU agir geldi diyebilirim. Turkce olsa cok iyi olurdu da iste almanca olmasi zor gibi gorunuyor.[/quote]

Kac tane Vorlesung var ? Ve onun harici Wissenschaftliche Arbeit da aldin mi ? Kisaca bahseder misin derslerinden ?
Bende Duisburg\'da basladim ,sikici olan sadece Sosyoloji dersi.Diger derslerin konulari simdilik iyi.

120 sayfa agir bir Almanca metni sozluk yardimi olmadan %100 anlayamiyorum malesef...Bir cogu %100 anlamiyor ama Politika\'da sanirim %100 anlamak lazim.

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Prş Kas 10, 2011 4:43 pm

Evet Wissenschaftliches Arbeiten da var. Iste WA arti Politische Theorie ve Politische System Deutschlands. WA blok oldugu icin 1 semester da 4 defa gitmek gerekiyor. Gecen hafta sonu zaten tum gun cuma ve cumartesi oradaydim. Blok 1 bitti yani. Vorlesung iste PS ve PT icin var siyasalda ve sosyolojiden de 2 tane Vorlesunf ve Ubung var. sosyolojinin hepsi birbirinden sikici zaten :D

Konular iyi de bu konulari bilmek icin universitede egitim almak cok gerekli gibi gelmiyor bana. Bu bolumde her seyi cok iyi anlamak gerekiyor. Felsefe gibi bir bolum. Yani Alman\'i getirsen o da her seyi anlayamaz ki almancasi ana dili olugu halde.

Isletmede de dil ile alakali cok is vardir ama ekonomide oldugunu sanmam.

Bu linkten dersleri gorebilirsin.

http://www.uni-muenchen.de/studium/stud ... or_pdf.pdf

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Prş Kas 10, 2011 5:55 pm

ayrica anlatilanlari dinlerken bir zamandan sonra kayis kopuyor. Ben sikici buldum baya dersleri. Bilmiyorum ilk semester dan dolayi olabilir ama gecemeyenin kaydi siliniyor LMU da yani er ya da gec bir seyler yapmak lazim. Referati zaten nasil yaparim hic bir fikrim yok. O kadar almancayi sokaktan bir almani cevirsen konusamaz. :)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Kas 10, 2011 11:58 pm

- Politische Theorie 1
- Grundkurs Politische Theorie
- Wissenschaftliches Arbeiten fur Studierende der
Politikwissenschaft
- Das Politische System Deutschlands
- Grundkurs Politisches System

Konular ayni denebilir bende de hemen hemen ayni.Bu arada farkettiyesen 3. semesterdan itibaren isler daha bir corbaya donuyor :D
Anlamiyorum dersen haklisin hemen oyle 18 aylik bir Almanca ile %100 anlasilacak bir bolum degil.
Kaldi ki cok laf yapman gereken bir bolum.

Karar senin tabi , sen kendini daha iyi tanirsin.Benim simdilik bolum degistirme niyetim yok , cok zorlaniyorum ,bakalim nereye kadar :)

ylmzemrek

Mesaj gönderen ylmzemrek » Cum Kas 11, 2011 8:48 am

dersler direktoman ayni resmen :D

Evet 3. semesterdan sonra tam corba olacak. Bu donem en kolay donem aslinda.

Bilmiyorum kendimi taniyamiyorum su bolume girdigimden beri :D

LMU diye tutturmustum al sana LMU. Yani bilmiyorum baya almanca bilmek lazim. Almanca gelistirmek isteyenler icin harika bolum. 1 ayda baya bir yol kat ettim almanca adina :D

100% anlamak icin alman olmak lazim bir, ikincisi zaten hic yabanci yok ki burada siyasalda :D Ben ve 2 fransiz var baska da yok. Hepimiz ayni dertten muzdaribiz. Ayrica bir turk kizi vardi bir kere gordum kiz bir daha gelmedi :D

denizby61

Mesaj gönderen denizby61 » Pzr Kas 13, 2011 12:08 pm

bolum nasil degisiyor?