Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sozel Bolum alaninda tercih

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Deutsche-Gabbana

Mesaj gönderen Deutsche-Gabbana » Cmt Haz 18, 2011 9:07 pm

Selam Arkadaslar
Basliktan dolayi oncelikle ozurdilerim.Bazen ilgi cekmek icin boyle ufak tefek seylere her insan basvurur. O yuzden kusura bakmassiniz umarim.
Bir kac gundur forumunuzu takip ediyorum ve gercekten cok onemli cogu insanin hayatina yon vermesinde yardimci olucak bilgiler mevcut. Akebinde bu siteye emegi gecen herkese tesekkuru bir borc bilir saygilarimi bu sekilde ifade etmeye calisarak sozlerime baslamak isterim tabi izninizle ;
Turkiye´deki hayat sartlarinin zor olmasi meslek liselerine yapilan katsayi adaletsizligi gibi problemlerden dolayi yillar once dustuk gurbet ellere. Once oturum ile ilgili sorunlari asip bir ise basladik derken yillar yillari kovaladi.Tabi icindeki okuma arzusu hic eksilmemisti.Nasip bugunlereymis !
Aslinda sitenizde herturlu bilgi mevcut soru sormak yerine biraz arastirma yaparak istelinen bilgilere ulasilabilir, Ama olsun hem sizlerle sohbet ve dertlesme olarak ele alirsak, hic bir Turkun aman diyene kilic kaldirmayacagi, el acani bos cevirmeyecegi, derdini anlatani kulak ardi etmeyecegi malum. Kanimizda var yikilmayan ve hicbir zaman yikilmayacak olan kulturumuz bizi kendilerini cagdas zanneden ulkelerin erisemeyecegi noktada ilelebet kendini koruyacak muhafaza edecektir, Bundan hic bit turk evladini suphesi yoktur.
Konu dagildikca dagiliyor ya :)
Neyse isede gitmem lazim biraz hizlanayim.
Gel babam git babam Allah nasip ederse seneye oss sinavina girip devlet yada vakif universitelerinden bir tanesine yerlesmek ve egitim hayatimi Almanyada surdurmek gibi bir hayalim var,
Su anda oss sinavina hazirlaniyorum. onumuzdeki gunlerdede dil kursuna basliayacagim. Maalesef bir kac yildir Almanyada yasamama ragmen elimde sadece b1 zertifakasi var, O da benim kabahatimdir kabul.
Anladigim kadariyla daha dogrusu sitenizden edindigim o insanlara yol gesteren bilgilere gore izlenilecek yol su olsa gerek;
1- oss sinavi kazanlip 4 yillik vakif yada devlet universitesine yerlestirilmek
2-vize oturum ( beni kapsamiyor cok sukuroyle bir problem yok en azindan )
3-Dil kurslari
4- studienkolleg
5-uni basvurusu
izlenilmesi gereken yol boyle olsa gerek...
benim merak ettigim sey ise, kendi acimdan soyleyeyim., sozel tabanli birisi oldugum icin Almanya´da okunabilecek ve sonrasinda is bulmak konusunda yeterli istihdamin olacagi sektorleri iceren bolumler hangileri.
Daha acikcasi siz olsaniz hangi bolumu niye ne icin okurdunuz mutalak tecrubeleriniz vardir
Bu tecrubelerinizi paylasirsaniz inanin cok mutlu olurum.
Aslinda dahada yazmak sizlerle birseyler paylasmak isterdim ama malumunuz ise gidicem.
Emin olun sizi cok seviyorum. ve bunlari yazarken sanki sizlerle sohbet ediyormuscasina yazmaya calistim.
ve insAllah hepiniz calismalarinizin karsiligini alirsiniz...
SAYGILARLA.....

Serhan_

Mesaj gönderen Serhan_ » Cmt Haz 18, 2011 10:04 pm

Oncelikle Sitemiz hakkindaki gorusleriniz icin cok tesekur ederiz.
Aramiza hosgeldiniz.
Elbette burada hersey sohbet havasinda geciyor. yeri geliyo tartisiyoruz, yeri geliyo her turlu soruna cozum ariyoruz birlikte.
Sitemizde genellikle Sayisal ve esit agirlik alanlarindan uyeler oldugu icin ugrastik acikcasi benim hicbir bilgim yok sozel alanlarda almanya icin. ama diger arkadaslar muhakkak yardimci olacaktir.
Tekrar hosgeldiniz. (ama konu basligi ile iceriginin iliskisini anlayamadim)
(bu arada Nickname guzelmis)

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Pzr Haz 19, 2011 4:19 pm

Merhaba arkadaslar,bende forumunuza yeni uye oldum.aslinda uzun zamandir takip ediyorum ama bugun lys sinavina girmem ile birlikte uye oldum,benim alanimda sozel ve sozelden basvurucam,bu yuzden konuya yazmak istedim:)

xwq

Mesaj gönderen xwq » Pzt Haz 20, 2011 1:10 am

bende sozelciyim konuya dahil olmak istiyorum alan disi tercih yapmayi dusunuyorum isletme veya iktisat secersem Almanya\'da ne okuyabilirim bunlara (isletme iktisat) yakin olarak vede uzaktan egitim kazananlarda herhangi bir sorun cikar mi?

Deutsche-Gabbana

Mesaj gönderen Deutsche-Gabbana » Pzt Haz 20, 2011 2:40 am

Konunun basligi degistirilmis. Buda buradaki ciddiyetin gostergesi olsa gerek,
Gerci benim yazimin baslarindaki konu basligiyla ilgili espiriyutel yaklasimim anlasilmicak ama, olsun.Kurallara uymak gerekir.
Aslinda bu bolumlerle ilgili konuyu genelleyebilirizde.sadece sozel bolum olmasindan ziyade esitagirlikli bolumlerle ilgili de tecrubeler ve fikirler paylasilabilir, Ama hukuk turu bir bolumu trde kazanip burda okunulabilme daha dogrusu basarili olma olasiligi bence cok dusuk olsa gerek.
Geisteswissenschaften yada Sozialwissenschaften´de olan bolumlerde ise mezuniyet sonrasi is sektorunde ne derece basarili olunacagi ise benim kanimca muamma.
Gonul isterdiki sayisal bolumleri iceren dallarda egitim alabilmek.Bir makina yada bilgisayar muhendisinin, Almanya gibi dunyaca unlu araba markalarinin cogu beyaz esyalarinin uretildigi bir ulke olarak ele alirsak, is sektorunde geleceklerinin parlak oldugunu soylemek hicte abartili olmaz.
Neyse ben sustum
Sira tecrubeleriyle bizleri aydinlatacak arkadaslarimizda...
Not:serhan45 nick icin yaptigin incelikten dolayi tesekkur ederim.
Baslamak Bitirmenin Yarisidir...

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzt Haz 20, 2011 2:36 pm

[quote]Deutsche-Gabbana tarafindan yazilan metin:
Konunun basligi degistirilmis. Buda buradaki ciddiyetin gostergesi olsa gerek,
Gerci benim yazimin baslarindaki konu basligiyla ilgili espiriyutel yaklasimim anlasilmicak ama, olsun.Kurallara uymak gerekir.
Aslinda bu bolumlerle ilgili konuyu genelleyebilirizde.sadece sozel bolum olmasindan ziyade esitagirlikli bolumlerle ilgili de tecrubeler ve fikirler paylasilabilir, Ama hukuk turu bir bolumu trde kazanip burda okunulabilme daha dogrusu basarili olma olasiligi bence cok dusuk olsa gerek.
Geisteswissenschaften yada Sozialwissenschaften´de olan bolumlerde ise mezuniyet sonrasi is sektorunde ne derece basarili olunacagi ise benim kanimca muamma.
Gonul isterdiki sayisal bolumleri iceren dallarda egitim alabilmek.Bir makina yada bilgisayar muhendisinin, Almanya gibi dunyaca unlu araba markalarinin cogu beyaz esyalarinin uretildigi bir ulke olarak ele alirsak, is sektorunde geleceklerinin parlak oldugunu soylemek hicte abartili olmaz.
Neyse ben sustum
Sira tecrubeleriyle bizleri aydinlatacak arkadaslarimizda...
Not:serhan45 nick icin yaptigin incelikten dolayi tesekkur ederim.[/quote]

Yanlis yonlendirme yapmis olmayayim ama turkiyede sozel okusan bile, burda vakif universitlerinde muhendisliklere yerlessen de basvuru yapabilirsin heralde bir danisman sirkete e maille sormustum ve problem cikmaz demisti.
Kendimden de ornek vereyim burda esit agirlik bolumunde okuyorum ve dusuk puanli bir vkifa veya devlet universitesinden yerlesti belgesi alip ALMANYADA UNIVERSITEYE BASVURU YAPACAÐIM.(DUI.ESSEN UNI.)

Bu konuyu arastir derim madem sozelin onu acik degil diyorsun :)
@@EmRe@@

xwq

Mesaj gönderen xwq » Pzt Haz 20, 2011 2:47 pm

Emre iyi hos diyosunda kendi adima konusuyorum ben sozelci oldugum icin sayisal dersler gormedim son sene ilk donem gordum ama ne kadar yeterli soru isareti simdi buradan da sayisal tercih yaparim vakif universitelerine puanlari dusuk vakiflarin biliyorsun ama orada nasil yapacagim matematik fizik kimya biyoloji geometri vs... bunlari gormedim sonucta, hele ki gittigin yer yurtdisi (Almanya) anadilinin konusulmadigi bir yer iyice zorlasiyor durum : )

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzt Haz 20, 2011 3:53 pm

[quote]xwq tarafindan yazilan metin:
Emre iyi hos diyosunda kendi adima konusuyorum ben sozelci oldugum icin sayisal dersler gormedim son sene ilk donem gordum ama ne kadar yeterli soru isareti simdi buradan da sayisal tercih yaparim vakif universitelerine puanlari dusuk vakiflarin biliyorsun ama orada nasil yapacagim matematik fizik kimya biyoloji geometri vs... bunlari gormedim sonucta, hele ki gittigin yer yurtdisi (Almanya) anadilinin konusulmadigi bir yer iyice zorlasiyor durum : )[/quote]

Tabiki dedigin cok dogru insan once kendini tartmali ve ise oyle girmeli.Basligi acan arakadas anladigim kadariyla, sozelciyim sadece sozel bolumlere basvuru yapabilirim diye dusunuyor bende tavsiyede bulndum;)
@@EmRe@@

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Haz 21, 2011 2:41 am

[quote]Deutsche-Gabbana tarafindan yazilan metin:
Selam Arkadaslar
Basliktan dolayi oncelikle ozurdilerim.Bazen ilgi cekmek icin boyle ufak tefek seylere her insan basvurur. O yuzden kusura bakmassiniz umarim.
Bir kac gundur forumunuzu takip ediyorum ve gercekten cok onemli cogu insanin hayatina yon vermesinde yardimci olucak bilgiler mevcut. Akebinde bu siteye emegi gecen herkese tesekkuru bir borc bilir saygilarimi bu sekilde ifade etmeye calisarak sozlerime baslamak isterim tabi izninizle ;
Turkiye´deki hayat sartlarinin zor olmasi meslek liselerine yapilan katsayi adaletsizligi gibi problemlerden dolayi yillar once dustuk gurbet ellere. Once oturum ile ilgili sorunlari asip bir ise basladik derken yillar yillari kovaladi.Tabi icindeki okuma arzusu hic eksilmemisti.Nasip bugunlereymis !
Aslinda sitenizde herturlu bilgi mevcut soru sormak yerine biraz arastirma yaparak istelinen bilgilere ulasilabilir, Ama olsun hem sizlerle sohbet ve dertlesme olarak ele alirsak, hic bir Turkun aman diyene kilic kaldirmayacagi, el acani bos cevirmeyecegi, derdini anlatani kulak ardi etmeyecegi malum. Kanimizda var yikilmayan ve hicbir zaman yikilmayacak olan kulturumuz bizi kendilerini cagdas zanneden ulkelerin erisemeyecegi noktada ilelebet kendini koruyacak muhafaza edecektir, Bundan hic bit turk evladini suphesi yoktur.
Konu dagildikca dagiliyor ya :)
Neyse isede gitmem lazim biraz hizlanayim.
Gel babam git babam Allah nasip ederse seneye oss sinavina girip devlet yada vakif universitelerinden bir tanesine yerlesmek ve egitim hayatimi Almanyada surdurmek gibi bir hayalim var,
Su anda oss sinavina hazirlaniyorum. onumuzdeki gunlerdede dil kursuna basliayacagim. Maalesef bir kac yildir Almanyada yasamama ragmen elimde sadece b1 zertifakasi var, O da benim kabahatimdir kabul.
Anladigim kadariyla daha dogrusu sitenizden edindigim o insanlara yol gesteren bilgilere gore izlenilecek yol su olsa gerek;
1- oss sinavi kazanlip 4 yillik vakif yada devlet universitesine yerlestirilmek
2-vize oturum ( beni kapsamiyor cok sukuroyle bir problem yok en azindan )
3-Dil kurslari
4- studienkolleg
5-uni basvurusu
izlenilmesi gereken yol boyle olsa gerek...
benim merak ettigim sey ise, kendi acimdan soyleyeyim., sozel tabanli birisi oldugum icin Almanya´da okunabilecek ve sonrasinda is bulmak konusunda yeterli istihdamin olacagi sektorleri iceren bolumler hangileri.
Daha acikcasi siz olsaniz hangi bolumu niye ne icin okurdunuz mutalak tecrubeleriniz vardir
Bu tecrubelerinizi paylasirsaniz inanin cok mutlu olurum.
Aslinda dahada yazmak sizlerle birseyler paylasmak isterdim ama malumunuz ise gidicem.
Emin olun sizi cok seviyorum. ve bunlari yazarken sanki sizlerle sohbet ediyormuscasina yazmaya calistim.
ve insAllah hepiniz calismalarinizin karsiligini alirsiniz...
SAYGILARLA.....[/quote]

Bu konuda nacizane fikrimi belirtmek isterim.
Sadece para kazanma amacli bir bolume yerlesmeyi kesinlikle uygun bir baslangic olarak gormuyorum. Kimse su bolum cok iyidir su bolum cok para kazandirirda demez, diyemez. Cunku okurken ki sartlarin nasil gelisecegini ve bitiridikten sonra durumun ne olacagini kimse tahmin edemez. Bugun cok iyi olan bir bolum, ileride para kazandiramayabilir.

Ayrica diyelim bir bolum tavsiye edildi,o bolumde atiyorum istihdami iyi ve iyi gelir getiren bir is ve sen mezun olduktan sonrada populeritesini yitirmeyecek. Peki senin bu bolume olan ilgin ve kabileyetin yeterli gelecek mi acaba? Ilerde bu iste calisirken zevk duyacak misin ve en onemlisi verimli olabilecek misin?

O yuzden baslangic bu olmamali.Once hayellerinde hangi meslek var buna bakmalisin,sonrada bu meslegi yapmak icin yeterli alt yapinin olup olmadigina karar vermelisin ve daha sonra okulunu secip bunun icin caba harcamalisin.

Bana Annecigim "Ne Olursan Ol Ama En Iyisini Ol " derdi hep. Hayalleri ve hedefi olan herkes yaptigi her iste basarili olabilir. O yuzden ne okudugunun ya da ne olacaginin cokta bir onemi yok aslinda.

Kolayliklar ve Basarilar

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Sal Haz 21, 2011 3:07 pm

Arkadaslar bir sorum olucak,benim akrabalarim cogu munihte yasiyorlar o yuzden LMU yu istiyorum,ama sifir almancam var bunun icin sartli kabul alip,dil kursuna gitmem lazim,ve sorum su sartli kabul veren bir uniden kabul alsam,dil kursuna munihte gitsem vize de sorun cikarirlarmi? birde Almanca yeterlilik sinavini gecersem sartli kabul aldigim uniye degilde,LMU ya kayit olabilirmiyim?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Haz 21, 2011 3:34 pm

[quote]italian_stallion tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar bir sorum olucak,benim akrabalarim cogu munihte yasiyorlar o yuzden LMU yu istiyorum,ama sifir almancam var bunun icin sartli kabul alip,dil kursuna gitmem lazim,ve sorum su sartli kabul veren bir uniden kabul alsam,dil kursuna munihte gitsem vize de sorun cikarirlarmi? birde Almanca yeterlilik sinavini gecersem sartli kabul aldigim uniye degilde,LMU ya kayit olabilirmiyim?[/quote]
merhaba ilk once sordugun sorunun konuyla pek alakasi yok.Ben de senin gibi yapmayi dusunuyorum boyle yapip kabul alan bir suru kisi var ama vizede ne kadar dezavantaji olur bilmiyorum.Sinavi gectikten sonra istedigin uniye ve bolume basvurabilirsin.;)

italian_stallion

Mesaj gönderen italian_stallion » Prş Haz 23, 2011 4:35 pm

Umarim vize de problem cikmaz dostum:)sen de munihi mi istiyosun,almanca durumun nasil?