Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Uni Duisburg-Essen hakkinda bilgisi olanlardan yardim bekliyorum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Çrş Nis 06, 2011 7:21 pm

[quote]umut07 tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar International Studies in Engineering programinda egitim ucreti donemlik 480 Euro olarak yazilmis. NRW de harclar kalkti deniliyordu , acaba gelecek sene kalkacagi icin mi hala sitesinde yer aliyor universitenin? Yoksa bu ISE programina ozel bir durum mu?

Yasam maliyeti olarak da 585 Euro yazmislar , bu gayet uygun gibi :)

Bir de danismanlik icin bu siteye basvurmayi dusunuyorum acaba bu International Studies in Engineering programi icin kabul aliniyor mu danismanlik hizmeti kapsaminda?

Tesekkurler simdiden ...

Edit: Simdi makaleye baktim egitim danismanligi bolumunden, Bilgisayar Muhendisligi (B )(M) (E) yazmis, yani herhalde hem lisans hem de yuksek lisansi Ingilizce ? Oyleyse TestDAF falan istemiyordur herhalde, peki Almanca olmadigi icin sartli kabul olmamasi gibi bir durum olur mu acaba?[/quote]

Tabiki direkt kabul almak gibi bir sey soz konusu degil, cunku her ne kadar ISE Ingilizce de olsa, buyuk oranda Almanca ders almadan bolumu bitirmek mumkun degil (en az %30) . Baslarken B1 Almanca sarti var.
Harclar elbette ISE\'de de kalkiyor, bizzat ISE sekreterine sordum. Bu donem basladigin icin sanssizsin, gelecek donem harc odemeyeceksin dedi.

umut07

Mesaj gönderen umut07 » Çrş Nis 06, 2011 8:22 pm

[quote]Jeanne tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar International Studies in Engineering programinda egitim ucreti donemlik 480 Euro olarak yazilmis. NRW de harclar kalkti deniliyordu , acaba gelecek sene kalkacagi icin mi hala sitesinde yer aliyor universitenin? Yoksa bu ISE programina ozel bir durum mu?

Yasam maliyeti olarak da 585 Euro yazmislar , bu gayet uygun gibi :)

Bir de danismanlik icin bu siteye basvurmayi dusunuyorum acaba bu International Studies in Engineering programi icin kabul aliniyor mu danismanlik hizmeti kapsaminda?

Tesekkurler simdiden ...

Edit: Simdi makaleye baktim egitim danismanligi bolumunden, Bilgisayar Muhendisligi (B )(M) (E) yazmis, yani herhalde hem lisans hem de yuksek lisansi Ingilizce ? Oyleyse TestDAF falan istemiyordur herhalde, peki Almanca olmadigi icin sartli kabul olmamasi gibi bir durum olur mu acaba?[/quote]

Tabiki direkt kabul almak gibi bir sey soz konusu degil, cunku her ne kadar ISE Ingilizce de olsa, buyuk oranda Almanca ders almadan bolumu bitirmek mumkun degil (en az %30) . Baslarken B1 Almanca sarti var.
Harclar elbette ISE\'de de kalkiyor, bizzat ISE sekreterine sordum. Bu donem basladigin icin sanssizsin, gelecek donem harc odemeyeceksin dedi.[/quote]

Arkadasim cok tesekkur ederim cevabin icin. Sen su anda Duisburg-Essen\'de mi okuyorsun? Okuyorsan ISE programinda mi? Yabanci ogrenciler direk ISE programina yoneliyor yoksa tercih mi soz konusu?

Ingilizce icin TOEFL istiyor sanirim. Hani normalde sartli kabul alip Almanca kursuna gidiyorsun ya , bu ISE programi icin de sartli kabul olayi var degil mi? Sartli kabul veriyorsa 1 sene dil kursu ile Almanca + Ingilzce\'yi hallederim, zaten orta seviye Ingilizcem var.

Bilgisayar Muhendisliginin %100 Ingilizce olma olasiligi yok mu ? Hani belki bolumden bolume degisiyordur.

Bir de soyle bir bilgi buldum, dogru mudur acaba?

"Bu cercevede Alman universitelerinden mezun olmus yabanci ogrencilere de Almanya\'da calisma hakkinin taninmasi 1 Ocak 2005\'te yururluge giren yeni Goc Kanunu (Zuwanderungsgesetz) ile kabul edildi. Buna gore, Almanya\'da egitimini tamamlayan bir yabanci ogrenci, okulun bitiminden itibaren 1 yil sureyle is aramak amaciyla Almanya\'da kalma hakkina sahip. Eger bu 1 yillik surede is bulabilirse, otomatik olarak oturum da aliyor. Bir yil icinde is bulamama halinde Almanya\'yi terk etmek gerekiyor. "

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Prş Nis 07, 2011 4:44 pm

Arkadasim cok tesekkur ederim cevabin icin. Sen su anda Duisburg-Essen\'de mi okuyorsun? Okuyorsan ISE programinda mi? Yabanci ogrenciler direk ISE programina yoneliyor yoksa tercih mi soz konusu?

Ingilizce icin TOEFL istiyor sanirim. Hani normalde sartli kabul alip Almanca kursuna gidiyorsun ya , bu ISE programi icin de sartli kabul olayi var degil mi? Sartli kabul veriyorsa 1 sene dil kursu ile Almanca + Ingilzce\'yi hallederim, zaten orta seviye Ingilizcem var.

Bilgisayar Muhendisliginin %100 Ingilizce olma olasiligi yok mu ? Hani belki bolumden bolume degisiyordur.

Bir de soyle bir bilgi buldum, dogru mudur acaba?

"Bu cercevede Alman universitelerinden mezun olmus yabanci ogrencilere de Almanya\'da calisma hakkinin taninmasi 1 Ocak 2005\'te yururluge giren yeni Goc Kanunu (Zuwanderungsgesetz) ile kabul edildi. Buna gore, Almanya\'da egitimini tamamlayan bir yabanci ogrenci, okulun bitiminden itibaren 1 yil sureyle is aramak amaciyla Almanya\'da kalma hakkina sahip. Eger bu 1 yillik surede is bulabilirse, otomatik olarak oturum da aliyor. Bir yil icinde is bulamama halinde Almanya\'yi terk etmek gerekiyor. "
[/quote]

ISE web sayfasina soyle bir baktiysan, sorunun orada en az uc sayfada cevabi mevcut. Ben iyi ihtimalle %30 Almanca dedim ki sitede %50 diyor. Yani Almanca cok onemli. ISE Bilgisayar muh.\'de master yapiyorum. Baslamadan once B1 sertifikasi aldim, Toefl\'im var idi. B1\'i tamamlaman icin sartli kabul veriyorlar, universiteye basladiktan sonra tez alana kadar C1\'i tamamlamani bekliyorlar ki bence en mantiklisi DSH aldiktan sonra gelmek, cunku her ne kadar Ingilizce anlatilan cok ders olsa da Almanca dersler de var ve akici almanca konusmak buyuk avantaj. DSH\'en yoksa ayrica okuldaki Almanca kurslarina katilmak durumundasin. Kezâ Ingilizce\'ni yeterli bulmazsalar da ayni sey gecerli.

Yabanci ogrencilerden ISE yapan var, Almanca Informatik bolumunde de cok yabanci var, Elektrotechnik\'te de sayilari az degil. Dsh ve dil tercihine bagli, Almanca ders alanlarla ortak dersler oluyor, dili tabiki Almanca oluyor oyle. Tamamen kisisel tercih ve onceden ogrenimini Almanca gormus yabanci ogrencilerin oyle rahat etmesiyle ilgili. ISE\'de Alman ogrenciler de var, Ingilizce bilgilerini sicak tutmak istedikleri icin secmisler.

umut07

Mesaj gönderen umut07 » Cmt Nis 09, 2011 6:39 am

Turkiye\'de Elektrik Muh. Bolumune yerlesirsek (ITU - Yildiz Teknik ve Kocali Uni\'de var) Uni Duisburg-Essen\'in hangi bolumlerine basvurabiliriz?

Mesela "Computer Science and Communications Enginnering" bolumu var oraya basvurabilir miyiz? TR de tam karsiligi yok cunku . Hani "benzeri bir bolume yerlesmek" sarti var ya bunun sinirlari nedir tam olarak?

Tesekkurler.

bjk_oguz

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Nis 09, 2011 9:12 am

[quote][quote]umut07 tarafindan yazilan metin:
Turkiye\'de Elektrik Muh. Bolumune yerlesirsek (ITU - Yildiz Teknik ve Kocali Uni\'de var) Uni Duisburg-Essen\'in hangi bolumlerine basvurabiliriz?

Mesela "Computer Science and Communications Enginnering" bolumu var oraya basvurabilir miyiz? TR de tam karsiligi yok cunku . Hani "benzeri bir bolume yerlesmek" sarti var ya bunun sinirlari nedir tam olarak?

Tesekkurler.[/quote][/quote]

tek basina elektrik muhendisligi yok diye biliyorum fakat elektrotechnik bolumune basvurabilirsin ona yakin bi bolum sanirim..elk.elktronk muh. var, seceneklerin cok aslinda sonucta muhendislik bolumu kazanmissin bircok teknik bolumden kabul alma sansin olabilir diye dusunuyorum..

umut07

Mesaj gönderen umut07 » Cmt Nis 09, 2011 8:54 pm

[quote]bjk_oguz tarafindan yazilan metin:
[quote][quote]umut07 tarafindan yazilan metin:

Tesekkurler.[/quote][/quote]

tek basina elektrik muhendisligi yok diye biliyorum fakat elektrotechnik bolumune basvurabilirsin ona yakin bi bolum sanirim..elk.elktronk muh. var, seceneklerin cok aslinda sonucta muhendislik bolumu kazanmissin bircok teknik bolumden kabul alma sansin olabilir diye dusunuyorum..[/quote]

cevap icin tesekkurler. daha kesin bilgisi olan var mi acaba?

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Cmt Nis 09, 2011 11:41 pm

cevap icin tesekkurler. daha kesin bilgisi olan var mi acaba?[/quote]

Elektrik ya da elektronik muhendisligine yerlestikten sonra burada elektrik&elektronik muh., elektrotechnik, informatik gibi bolumleri okuyabilirsin. Bunun icin kriter fakulte icerisinde benzer kursuler icinde olmasi. Yani tutup kimya muhendisliginden devam edemezsin. Ayrica, harclarin kalkmasiyla talep daha yogun olacagi icin yeni duzenlemeler gelecegi soyleniyor. Basvuru yapilacaksa bence su siralar gercekten ideal.

umut07

Mesaj gönderen umut07 » Pzr Nis 10, 2011 12:22 am

[quote]Jeanne tarafindan yazilan metin:

cevap icin tesekkurler. daha kesin bilgisi olan var mi acaba?[/quote]

Elektrik ya da elektronik muhendisligine yerlestikten sonra burada elektrik&elektronik muh., elektrotechnik, informatik gibi bolumleri okuyabilirsin. Bunun icin kriter fakulte icerisinde benzer kursuler icinde olmasi. Yani tutup kimya muhendisliginden devam edemezsin. Ayrica, harclarin kalkmasiyla talep daha yogun olacagi icin yeni duzenlemeler gelecegi soyleniyor. Basvuru yapilacaksa bence su siralar gercekten ideal.[/quote]

tesekkurler

malesef agustostan once imkansiz basvurmam cunku OSYM yerlesti belgesi en erken o zaman gelecek. bir de sartli kabul alip dil sinavini verdikten sonra bir daha mi basvuru sureci oluyor? yani dil sinavini verene kadar 1 sene geciyor ya o 1 sene sonunda yeniden mi basvuru gerekiyor yoksa sartli kabul yeterli oluyor mu?

fatos86

Mesaj gönderen fatos86 » Pzr Nis 10, 2011 12:33 am

Seviyesi cok mu yuksektir bu okulun?

FarukDemir

Mesaj gönderen FarukDemir » Pzr Nis 10, 2011 12:35 am

Umut sartli kabulun gecerlilik suresi 6 ay, bu yuzden bir daha basvurman lazim..
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Nis 10, 2011 8:40 am

[quote]fatos86 tarafindan yazilan metin:
Seviyesi cok mu yuksektir bu okulun?[/quote]

Bir iki teknik bolum disinda orta sekerli..
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

EmRe67

Mesaj gönderen EmRe67 » Pzr Nis 10, 2011 1:08 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Bir iki teknik bolum disinda orta sekerli..[/quote]

Nedir bu teknik bolumler mesela benim diploma notum 76, matematik geometri notlarimin liseye kadarki not ortalamalari 5 uzerinden 3 - 3.5 falandir fen derslerinde ise fizigimin yil sonu not ortalmalari 4 tu yani not ortalmasi 4 ve makina muhendisligine basvuru yapacagimhmmm

Bu bolumde Nc de yok galiba...
@@EmRe@@

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Sal Nis 12, 2011 11:12 pm

[quote]EmRe67 tarafindan yazilan metin:
[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:

Bir iki teknik bolum disinda orta sekerli..[/quote]

Nedir bu teknik bolumler mesela benim diploma notum 76, matematik geometri notlarimin liseye kadarki not ortalamalari 5 uzerinden 3 - 3.5 falandir fen derslerinde ise fizigimin yil sonu not ortalmalari 4 tu yani not ortalmasi 4 ve makina muhendisligine basvuru yapacagimhmmm

Bu bolumde Nc de yok galiba...[/quote]

Teknik bolumlerden, elektrotechnik ve informatik veya technische informatik icin konusmam gerekirse turkiye\'de fena sayilmayacak bir universiteden mezunum, burdaki egitim cok daha zorlayici geldi bana, cok genis yelpazede egitim veriyorlar ve detaya inildikce zorluyor tabiki. Kendi adima ben 3\'un ustu ortalamayla basvurdum, tr\'de iyi bir egitim hayatim oldu, RWTH\'ye Ing. programin basvuru tarihini kacirdigim icin basvuramadim ve buraya geldim. Geldikten sonra orayi dusunecek vaktim bile olmadi. Eger belli bir calisma disiplinini edinmediyseniz, kabul alsaniz dahi zorlanabilirsiniz arkadaslar. Ozellikle teknik bolumlerde cok gecerli bu dedigim.

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş May 26, 2011 3:21 pm

Arkadaslar yazdigim baslik silinmis sorumu burda yineliyorum :

Ben Duisburg - Essen unv. e bu yil Ogrenci belgesi almak icin yani ilk yil Dil kursu ardindan Unv.\'e baslamak icin basvuru yapacagim.Simdi anlamadigim noktaya gelirsek ;

Sanirim 15 Temmuz a kadar okula bir basvuru yapmam gerekiyor. Fakat ilk yil Dil kursu ardindan Unv.\'e baslamak icin Duisburg- Essen in sitesindeki formu doldurup o tarihe kadar yollamak mi gerekiyor yoksa 15 temmuz a kadar asagidaki belgeleri tamamlayip yollamak mi ?
1. Lise diplomasinin onayli kopyasi +onayli tercumesi (Lise Diplomaniz universitenizdeyse universitenin ogrenci islerinden orjinalini alabilirsiniz)
2. OSYM SONUC BELGESI’NIN onayli kopyasi + onayli tercumesi (Bu belgeyi OSYM’den ve universitenizin ogrenci islerinden temin edebilirsiniz. Ogrenci isleri bu belgenin orijinalini vermiyor. Fotokopisini cektirip okulunuza aslinin aynidir diye muhurletin. Iciniz rahat olsun sorun cikmaz)
3. CV (Ozgecmis) (Almanca)
4. Pasaportun fotokopisi
5. Almanca sertifika (onayli kopyasi) (Varsa)
6. 1 x fotograf
7. Universite Transcript`i (Almanca Tercumesi.) (Okulundan Ingilizce Alabilirseniz Almanca Tercumesine Gerek Yok)
8. On Lisans ya da Lisans Diplomasinin onayli kopyasi + onayli tercumesi (eger varsa)
9. Universite kayit basvurusu.
-Universitelerle yazisarak formlari isteyebilirsiniz.
-Universitelerin internet sitelerinden de formlari temin edebilirsiniz.
10. Staj Belgesi onayli kopyasi + onayli tercumesi (Genelde Fachhochschule’ler istemektedir. Cogu universite bu belgeye ihtiyac duymuyor.)
11. Iyi Niyet Mektubu (Bazi Universiteler istiyor.Istemeseler bile Yazilmasinda Fayda var)

Hatirlatmak istiyorum ben ilk kez basvuracagim yani sartli kabul icin. :|
[center]Guzel Gunler Zorlu Duraklardan Gecer..[/center]

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş May 26, 2011 8:47 pm

[quote]mehmetcobanlar tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar yazdigim baslik silinmis sorumu burda yineliyorum :

Ben Duisburg - Essen unv. e bu yil Ogrenci belgesi almak icin yani ilk yil Dil kursu ardindan Unv.\'e baslamak icin basvuru yapacagim.Simdi anlamadigim noktaya gelirsek ;

Sanirim 15 Temmuz a kadar okula bir basvuru yapmam gerekiyor. Fakat ilk yil Dil kursu ardindan Unv.\'e baslamak icin Duisburg- Essen in sitesindeki formu doldurup o tarihe kadar yollamak mi gerekiyor yoksa 15 temmuz a kadar asagidaki belgeleri tamamlayip yollamak mi ?
1. Lise diplomasinin onayli kopyasi +onayli tercumesi (Lise Diplomaniz universitenizdeyse universitenin ogrenci islerinden orjinalini alabilirsiniz)
2. OSYM SONUC BELGESI’NIN onayli kopyasi + onayli tercumesi (Bu belgeyi OSYM’den ve universitenizin ogrenci islerinden temin edebilirsiniz. Ogrenci isleri bu belgenin orijinalini vermiyor. Fotokopisini cektirip okulunuza aslinin aynidir diye muhurletin. Iciniz rahat olsun sorun cikmaz)
3. CV (Ozgecmis) (Almanca)
4. Pasaportun fotokopisi
5. Almanca sertifika (onayli kopyasi) (Varsa)
6. 1 x fotograf
7. Universite Transcript`i (Almanca Tercumesi.) (Okulundan Ingilizce Alabilirseniz Almanca Tercumesine Gerek Yok)
8. On Lisans ya da Lisans Diplomasinin onayli kopyasi + onayli tercumesi (eger varsa)
9. Universite kayit basvurusu.
-Universitelerle yazisarak formlari isteyebilirsiniz.
-Universitelerin internet sitelerinden de formlari temin edebilirsiniz.
10. Staj Belgesi onayli kopyasi + onayli tercumesi (Genelde Fachhochschule’ler istemektedir. Cogu universite bu belgeye ihtiyac duymuyor.)
11. Iyi Niyet Mektubu (Bazi Universiteler istiyor.Istemeseler bile Yazilmasinda Fayda var) ..

Hatirlatmak istiyorum ben ilk kez basvuracagim yani sartli kabul icin. :|[/quote]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 26, 2011 10:40 pm

hem formu dolduracaksin hem bu belgeleri yollayacaksin. ama bu kadar belge biraz fazla;)

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Prş May 26, 2011 11:19 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
hem formu dolduracaksin hem bu belgeleri yollayacaksin. ama bu kadar belge biraz fazla;)[/quote]

Ben Ates Gokdemir ve Fatih Atalay\'in adamiyim :D Fatih abi saolsun doldurmus her belge var gonderecekler beni insallah

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cum May 27, 2011 5:48 pm

hem formu dolduracaksin hem bu belgeleri yollayacaksin. ama bu kadar belge biraz fazla;)[/quote]

Ben Ates Gokdemir ve Fatih Atalay\'in adamiyim :D Fatih abi saolsun doldurmus her belge var gonderecekler beni insallah[/quote]

Arkadaslar Unv.basvuru kayitlarinda hep cikiyor C/O : yazan kisma biz ne dolduracagiz adresle ilgili birsey sanirim ?

ikinci sorum 15 temmuz basvuru suresi hic esnek olabiliyor mu ? yani 16-17-18 temmuz a kadar felan cunku mezuniyet belgem en erken 11 temmuz da elime gececek gibi gorunuyor gondermek 3-4 gun ( APS ile ) daha iyi bir fikri olan var mi Acele posta konusunda yada Duisburg-essen unv basvuru tarihi konusunda ? yardimlarnizi bekliyorm

mehmetcobanlar

Mesaj gönderen mehmetcobanlar » Cum May 27, 2011 7:15 pm

Ben Ates Gokdemir ve Fatih Atalay\'in adamiyim :D Fatih abi saolsun doldurmus her belge var gonderecekler beni insallah[/quote]

Arkadaslar Unv.basvuru kayitlarinda hep cikiyor C/O : yazan kisma biz ne dolduracagiz adresle ilgili birsey sanirim ?

ikinci sorum 15 temmuz basvuru suresi hic esnek olabiliyor mu ? yani 16-17-18 temmuz a kadar felan cunku mezuniyet belgem en erken 11 temmuz da elime gececek gibi gorunuyor gondermek 3-4 gun ( APS ile ) daha iyi bir fikri olan var mi Acele posta konusunda yada Duisburg-essen unv basvuru tarihi konusunda ? yardimlarnizi bekliyorm.[/quote]

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt May 28, 2011 1:14 am

c/O bos kalacak. Tarih konusunu kafana takma =)