Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Muhendislik okumak zor mudur? Muhendislik okuyanlar dusuncelerini yazabilir mi acaba?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
allein allein

Muhendislik okumak zor mudur? Muhendislik okuyanlar dusuncelerini yazabilir mi acaba?

Mesaj gönderen allein allein » Sal Tem 13, 2010 2:55 am

aslinda konuyu nereye acacagimi bilemedim. neyse soruma geleyim. Makina muhendisligi ya da benzeri muhendislikler ozellikle rwth, tu munchen, uni stuttgart vs. gibi universitelerde zor mudur? turkiye\'de ortalamanin biraz ustunde birisi zorlanirmi? (ortalamanin ustunde dedigim: mesela sayisal 2 de turkiye\'de ilk 50.000\'e fln girmis bir ogrenci) sizler zorlaniyor musunuz? deneyimlerinizi ve dusuncelerinizi paylasirsaniz cok memnun kalacagim.

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Tem 13, 2010 12:05 pm

oss bi basari gostergesi olmamakla birlikte Almanya\'da muhendislik okumak gercekten zor. Abim Stuttgart Makina mezunu ve cok yakin bir arkadasim Turkiye\'de Almanca egitim veren direk Almanya\'ya bagli bir okuldan iyi bir dereceyle mezun olup RWTH Aachen da muhendislik okuyor. Ikisi de burada okumanin gercekten cok zor oldugunu soyluyorlar. Konu muhendislik olunca bu zorluk katsayisi daha da artiyor. Hatta arkadasim RWTH Aachen i degistirmek istiyor. biraz ic karartici oldu farkindayim ama bazi seyleri onceden bilerek gelirsek cok daha iyi olacagini dusunuyorum. adam gibi oturup calisamayan insanlar icin Almanya bir cikis kapisi degil arkadaslar. Ki bu bahsettigim Almanca egitim veren okullardan mezun olup burada okuyamayip geri donen bir suru insan/arkadas var etrafimda.
Maniaturk\'un bir yazisi vardi forumda OSS kesinlikle bir basari kistasi ya da kesinlikle bir zeka gostergesi degil demisti kesinlikle katiliyorum ama lisede ya da oss icin ne kadar calistiginizdan, ne kadar ustune dustugunuzden pay cikarip Almanya\'da okumayi oyle planlamalisiniz. Biraz yanlis anlasilabilir ama Turkiye\'de hic bir yere giremeyip komsu ulkelerde sirf diploma icin okumaya gitmekle es deger degil burda okumak.
Kendi adima konusmam gerekirse Turkiye\'de iyi sayilabilecek bir universitede Endustri Muhendisligi\'ni onur belgesi alarak iyi bir dereceyle bitirdim ve RWTH Aachen da isletme masteri yapacagim. Onumuzdeki 2-2.5 yili universitenin kutuphanesinde gecirmeye hazirliyorum kendimi ve buna ragmen hedefim sadece ders gecmek, iyi bir not degil. Her gun gel-git ler yasiyorum iyi mi yaptim kotu mu yaptim buraya gelerek diyerek. Gercekten korkuyorum kendime bitiremedi de dondu dedirtmekten. cunku ne kadar zor oldugunun bilincindeyim. kesinlikle cesaretinizi kirmak niyetinde degilim hatta onceden bunlari arastirmanizi cok takdir ettim. ama bazi arkadaslar bir cok seyi kendileri arastirma zahmetine bile girmeden, sikintiya gelemeyeceklerini bildirip Almanya\'da en agir bolumlerden okumaktan bahsediyorlar ki bu ikisi cok ironik arkadaslar. burada okumak direkt kendi basina var olmak ve sikintiya girmek demek. hayal tuccarligi icin Almanya\'ya gelip en buyuk hayal kirikligiyla donmek de var. Bu is azim isi, bu is kisisel disiplin isi. Eger gercekten azminiz ve isteginiz varsa ben ugrasmam diger islerle oturup calisirim diyebiliyorsaniz gelin buraya.
allein allein arkadasim kesinlikle yazdiklarimi kisisel algilama ben genel olarak sitede gordugum yazilara bir cevap olarak yakinlarimin tecrubelerini ve kisisel goruslerimi aktardim. ayrica RWTH Aachen, Stuttgart ve TUM ile ilgili sorularina da seve seve cevap veririm. ;)

bmwozel

Mesaj gönderen bmwozel » Sal Tem 13, 2010 11:03 pm

peki okuldan atilma ne gibi durumlarda oluyor
mesela
turkiyede 2 yil ust uste kaldiginda uzaklastirilirsin alman unilerde nasil ?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Tem 14, 2010 12:08 am

i [quote]bmwozel tarafindan yazilan metin:
peki okuldan atilma ne gibi durumlarda oluyor
mesela
turkiyede 2 yil ust uste kaldiginda uzaklastirilirsin alman unilerde nasil ?[/quote]

3 ama 2. sinavda kalinca 3\'ten once sozluye giriyorsun diye biliyorum.

isikender

Mesaj gönderen isikender » Çrş Tem 14, 2010 8:08 am

zeynepp
bir kac sorum olacak

ben lise 3 e gectim. muhendislik okumak istiyorum. istanbulda orta karar bir anadolu lisesindeyim. almanca bolumunde. ama butun derslerimiz almanca degil. okul bitincaya kadar c1 diplomasi alacagimi saniyorum. sinif birincisi degilim degilim ama sorumluluklarimi da bilirim.
burada teknik universite hedefim. elimden geleni yapacagim.hele de muhendislik zor bir bolum. almanya\'da da okumayi aslinda cok istiyorum. bana cok farkli seyler kazandiracagini dusunmekle beraber korkularim da var. beceremedi denilmesini hic istemem.
yazilanlar ise gozumu korkutuyor.
orada en iyi teknik universiteye giremeyebilirim. buradaki kocaeli universitesine karsilik gelen bir okul da olur. sonucta almancaya vakif bir muhendis olacagim.
1- bu durumda hangi universiteleri tercih edebilirim?

2- bunun geri donusu var mi?hic istemeyiz ama , burada kazandigim okula geri donus yapabilir miyim veya hangi okullar beni geri alir?

cevaplariniz icin tesekkurler

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Tem 14, 2010 11:18 pm

[quote]isikender tarafindan yazilan metin:
zeynepp
bir kac sorum olacak

ben lise 3 e gectim. muhendislik okumak istiyorum. istanbulda orta karar bir anadolu lisesindeyim. almanca bolumunde. ama butun derslerimiz almanca degil. okul bitincaya kadar c1 diplomasi alacagimi saniyorum. sinif birincisi degilim degilim ama sorumluluklarimi da bilirim.
burada teknik universite hedefim. elimden geleni yapacagim.hele de muhendislik zor bir bolum. almanya\'da da okumayi aslinda cok istiyorum. bana cok farkli seyler kazandiracagini dusunmekle beraber korkularim da var. beceremedi denilmesini hic istemem.
yazilanlar ise gozumu korkutuyor.
orada en iyi teknik universiteye giremeyebilirim. buradaki kocaeli universitesine karsilik gelen bir okul da olur. sonucta almancaya vakif bir muhendis olacagim.
1- bu durumda hangi universiteleri tercih edebilirim?

2- bunun geri donusu var mi?hic istemeyiz ama , burada kazandigim okula geri donus yapabilir miyim veya hangi okullar beni geri alir?

cevaplariniz icin tesekkurler[/quote]

merhaba arkadasim bildigim kadariyla sorularini cevaplamaya calisayim :)

simdi oncelikle bu is azim isi oturup calisacagim dersen tabi yaparsin. zor ama yapilamaz diye bir sey de yok, bir suru insan var sonucta bu okullardan mezun olan. sifir Almanca ile gelip 6 ayda TestDAF veren kisi tanidim burda ki kendisi su anda masterini bitirdi ve Almanya da cok iyi bir firmada muhendis olarak calisiyor. yani isteyince yapilmiyor degil.

\'geri donusu var mi?\' kismina gelecek olursak; benim bir arkadasim Istanbul da bir bolum kazanip oraya kayit yaptirmisti daha sonra Almanya\'da bir yil okuyup, ona gore olmadigina karar verip Istanbul da kayit yaptirdigi okula geri dondu. Kendi universitemde de 2005 yilinda bizim okulu kazanip bir donem okuyan ve daha sonra 2007 ye kadar Ingiltere\'de okuyup, donup tekrar bizim okulda kaldigi yerden devam eden bir arkadas vardi. Sanirim bu durum kazandigin okula kayit yaptirip onu dondurmakla oluyor. Ama dondurmanin bir suresi var midir onu bilmiyorum.

abimden duydugum kadariyla burada universiteler arasi siralama yapmak zor. burdakilerin hepsinin belli bir standartta kalitesi var. bu yuzden Kocaeli hangisine denk gelir bilemeyecegim :) ama bu konudaki nacizane fikrim sudur ki TU9 a dahil olan unilerin daha zor oldugu. gecen hafta TU Dortmund da master yapan ODTU Kimya Muh. mezunu bir arkadasla tanistim ODTU den sonra burada cok zorlanmadigini soyledi.

onun disinda bolum ile de cok alakali. Mesela Elektrotechnik und Informationstechnik ya da Maschinenbau okuyan biri diger bolumlere gore daha cok zorlanabilir. Bi de bu bolumleri TU9 a dahil unilerden birinde okursan bu zorluk katsayisi daha da artar tahminimce. ;)

ben daha RWTH Aachen a baslamadigim icin tecrubelerimi yazamayacagim. ama hali hazirda okuyan arkadaslar daha iyi bir kiyaslama yapabilirler.

umarim yardimci olabilmisimdir. B)

isikender

Mesaj gönderen isikender » Prş Tem 15, 2010 3:50 pm

coook tesekkurler
size de basarilar

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Prş Tem 15, 2010 4:25 pm

[quote]isikender tarafindan yazilan metin:
coook tesekkurler
size de basarilar[/quote]

rica ederim, ben de tesekkur ederim :)

caglar_928

Mesaj gönderen caglar_928 » Prş Oca 27, 2011 9:36 pm

zeynep cok aydinlaticiydi tesekkurler gercekten bende aachenda muhendislik okumak istiyorum tek korkum dil geri kalanini yapicagima inaniyorum cunku burda butun gece calismakla gecti lise hayati eminim orda da bunu devam ettirebilirim cok iyi bi dil kursuna yazilip bi miktar parayida gozden cikarsak ne kadar zamanda halledebiliriz ayrica Istanbul teknikte bir muhendisllik kazansak dahami avantajli oluruz aachena gitmek icin?

fatridvan

Mesaj gönderen fatridvan » Çrş Mar 02, 2011 6:55 pm

Zeynepp ..duisburg essen universitesi de TU9 a giriyomu?hmmm ben oraya Elektrik Elektronik muhendisligi bolumune yatay gec,is dusunuyorum bu okudugum bolum Turkiye dede cok zor .. bizi cok zorluyolar burada :)

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Prş Mar 03, 2011 12:12 am

bir muhendis olarak size en buyuk tavsiyem buraya geldiginiz de sadece derslere yogunlasin iyi notlara degil sadece gecemeyi hayal edin ve kendinize inanin basarmanin yarisi inanmaktir.

unutlmamalidir ki
okul bitirmekle muhendis olunmaz!

fatridvan

Mesaj gönderen fatridvan » Sal Mar 08, 2011 1:58 am

[quote]ywzslm tarafindan yazilan metin:
bir muhendis olarak size en buyuk tavsiyem buraya geldiginiz de sadece derslere yogunlasin iyi notlara degil sadece gecemeyi hayal edin ve kendinize inanin basarmanin yarisi inanmaktir.

unutlmamalidir ki
okul bitirmekle muhendis olunmaz![/quote]

Hocam siz hangi bolumu okuyosunuz veya okudunuz?

spinelesslaugh

Mesaj gönderen spinelesslaugh » Prş Mar 10, 2011 7:14 pm

zeynepp\'in yazdiklari cok dogru.

iyi bir arkadasim istanbul\'da almanca egitim veren cok iyi bir okuldan mezun ve karlsruhe\'de muhendislik okuyor. anladigim kadariyla yillarca zekasina guvenerek gecmeyi bilmis insanlarin da yeri degil, deli gibi calismak gerekiyormus.

hayati boyunca bi takim seyleri kolayca elde etmis insanlari afallatiyor bir de. ama eger emek vereceginizin bilincindeyseniz, korkmayin derim.

ywzslm

Mesaj gönderen ywzslm » Prş Mar 10, 2011 11:48 pm

[quote]fatridvan tarafindan yazilan metin:

unutlmamalidir ki

Hocam siz hangi bolumu okuyosunuz veya okudunuz?[/quote]

elektronik muhendisi mezunuyum su anda koln universtesinde otomasyon ve bilisim uzerine yuksek lisans yapiyorum siz?

fatridvan

Mesaj gönderen fatridvan » Cum Mar 11, 2011 2:25 am

unutlmamalidir ki

elektronik muhendisi mezunuyum su anda koln universtesinde otomasyon ve bilisim uzerine yuksek lisans yapiyorum siz?[/quote]

bende elektrik elektronik muhendisligi 2.sinif ogrencisyim Almanya ya yatay gecis icin islemlere basladik. hocam iyi bilirsiniz bizim bolumun zorlugunu . Gozlemlediginiz kadariyla bizim bolumuzun Almanya daki durumu nasil ve orda elektrik veye elektronik muhendisligi okuyacak olacak olan ben ve dusunen arkadaslar icin tavsiye ve dusuncelerinizi bizimle paylasabilirmisiniz...

yilmaz33

Mesaj gönderen yilmaz33 » Cum Mar 25, 2011 7:14 pm

unutlmamalidir ki

elektronik muhendisi mezunuyum su anda koln universtesinde otomasyon ve bilisim uzerine yuksek lisans yapiyorum siz?[/quote]

bende elektrik elektronik muhendisligi 2.sinif ogrencisyim Almanya ya yatay gecis icin islemlere basladik. hocam iyi bilirsiniz bizim bolumun zorlugunu . Gozlemlediginiz kadariyla bizim bolumuzun Almanya daki durumu nasil ve orda elektrik veye elektronik muhendisligi okuyacak olacak olan ben ve dusunen arkadaslar icin tavsiye ve dusuncelerinizi bizimle paylasabilirmisiniz...[/quote]

onebiliceginiz informatik unileri neler acaba en cok dersleri sayanlar ?? viyanadan gecis yapicam ben