Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk Ogrencisinin Almanya Anatomisi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
caglar_928

Mesaj gönderen caglar_928 » Cmt Oca 29, 2011 7:17 pm

almanya tabi zordur arkadaslar sayenizde daha genis bakiyoruz olaylara sahi bunlar bunlarda var diyoruz ama hayatta hic bisey cabalamadan olmuyor ne yazik ki turkiyede de durumlar farkli degil ben tekirdagda oturuyorum iyide bi lisede okuyorum lise hayatim surunmekle gecti her sabah okula affedersiniz kufur ederek girdim mudurun sakallari kes sac lari kes aileni cagir gibi laflariyla morel bozukluguyla gune baslayip gunde 8 dersten sonra daha yarim saat ara vermeden 3 ders te dershane iyice kafani sisirip bide eve gelip ders calismayi dene hergunun boyle tekrar etmesi hafta sonu dershane vs.... insani iyice derinden vuruyor hayyattan sogutuyor kac gece uykusuzluktan okulda bos bos duvarlara baktigim olurdu millet dalga gecerdi :D bu yuzden almanyadaki butun zorluklara gogus gererim gibi geliyor cunku oraya gezmeye degil okumaya gitmenin bilincinde olan insanlar basariya her zaman yakin turkiyedede universite farkli degil istanbulda yurt cikmayip ev kirasina 500-600 lira gibi rakamlar odeyip bide sefalet cekenler cokk hele bide muhendislik okuyanlar kafayi cizen cok gordum odtu elektronikte okuyodu kuzenim 2 sene okula ugramadi kendini toplamak icin yani durum heryerde kotu iki ucu b*klu degnek.... Sonumuz hayir olsun

sezen

Mesaj gönderen sezen » Cmt Oca 29, 2011 7:21 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
tesekurler oneriler icin:) ama ben bunun pek gercekci durdugunu dusunmuyorum o saydigin kurumlar ciddi bir kpss puaninin ardindan ayriyetten bir mulakat gibi torpilin cook dondugu on kosullardan geciyorsun.hadi diyelim insanlarin kalbi temiz torpil filan yok hukumet yandasi filan olmana gerek yok ama o kpss puanini almak icin benim 2 yil dersaneye gitmem gerek.Dedigim gibi bu sinavin gercekci olduguna hiic inanmiyorum samimiyetine inanmadigim bir sinavada calisamam gibime geliyor:) bu borsa olayini tam anlamadim cok severim borsayi:)[/quote]

Basligi cok mesgul etmek istemiyorum,cok da forumlara yazmak dogru degil,sadece degerlendirebilecegin firsatlardan bahsetmek istedim.Kendi ic tuzugu olan kamu kuruluslarinin hukumetlerle ilgisi yok,bakanliklarda torpil olayi vardir,ama saydigim kurumlar en guzide olanlari,buralarda kpss+yazili sinav+mulakat sureci var..Kpss olayi da kursa gitmene gerek yok eger calisma disiplini tutturabilirsen odemeler bilancosunun tanimini bilmeden 7-8 ayda gunde 7-8 saatlik intensif bi calismayla yapabilirsin..sinavlara samimiyetine inanmamiza gerek yok, sinavlarin kurallari vardir hazirlaniriz kazaniriz :) Kpss ye ask duymuyor kimse ;) surunmeden omur boyu is garantisi,2 sene calis Ingiltereye git London School of Economics e:), 2 sene diyorum cunku Ingilterede master icin 2 sene bir iste calismis olma sarti var:) Almanyaya girerken neden geldin? yerine Hosgeldiniz denmesini istemez misin:) o zaman bida dusun..,saka yapiyorum,her sey gonlunce olsun ;)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 29, 2011 9:59 pm

[quote]sezen tarafindan yazilan metin:
[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
tesekurler oneriler icin:) ama ben bunun pek gercekci durdugunu dusunmuyorum o saydigin kurumlar ciddi bir kpss puaninin ardindan ayriyetten bir mulakat gibi torpilin cook dondugu on kosullardan geciyorsun.hadi diyelim insanlarin kalbi temiz torpil filan yok hukumet yandasi filan olmana gerek yok ama o kpss puanini almak icin benim 2 yil dersaneye gitmem gerek.Dedigim gibi bu sinavin gercekci olduguna hiic inanmiyorum samimiyetine inanmadigim bir sinavada calisamam gibime geliyor:) bu borsa olayini tam anlamadim cok severim borsayi:)[/quote]

Basligi cok mesgul etmek istemiyorum,cok da forumlara yazmak dogru degil,sadece degerlendirebilecegin firsatlardan bahsetmek istedim.Kendi ic tuzugu olan kamu kuruluslarinin hukumetlerle ilgisi yok,bakanliklarda torpil olayi vardir,ama saydigim kurumlar en guzide olanlari,buralarda kpss+yazili sinav+mulakat sureci var..Kpss olayi da kursa gitmene gerek yok eger calisma disiplini tutturabilirsen odemeler bilancosunun tanimini bilmeden 7-8 ayda gunde 7-8 saatlik intensif bi calismayla yapabilirsin..sinavlara samimiyetine inanmamiza gerek yok, sinavlarin kurallari vardir hazirlaniriz kazaniriz :) Kpss ye ask duymuyor kimse ;) surunmeden omur boyu is garantisi,2 sene calis Ingiltereye git London School of Economics e:), 2 sene diyorum cunku Ingilterede master icin 2 sene bir iste calismis olma sarti var:) Almanyaya girerken neden geldin? yerine Hosgeldiniz denmesini istemez misin:) o zaman bida dusun..,saka yapiyorum,her sey gonlunce olsun ;)[/quote]

tesekkurler siz boyle anlatinca kafamda bir kez daha muhasebesini yapacagim :) hepimizin her sey gonlunce olur insallah:)

aida

Mesaj gönderen aida » Pzr Oca 30, 2011 2:41 am

Ben almanyaya gelmeye 1 ay icinde karar verdim. 25 gun icinde vizem cikti ve kendimi bir anda Almanya da buldum. Geldikten hemen sonraki gun dil kursum basladi ve ben tek kelime almanca bilmiyordum cunku vizemin cikacagina ihmal verip bir sozluk acip bakmamistim. Dil kursu super olmasa da iyi gecti fakat surekli geldigime pismandim geri donsem acaba emekler bosa gitti diye ailem uzulur mu diye streslerdeydim. Acikcasi Almanyanin hicbirseyi beni cezbetmedi bir turlu sevemedim 1 sene gecmesine ragmen. Almanca bi kere cok zor , kendini istedigin gibi ifade edememek ozellikle. Bir de oturup ders calismiyordum adam gibi cunku hep bi geri donme fikri vardi kafamda , kendimi veremiyordum bi turlu. Burada cektigim en buyuk sikintilardan biri de vize sorunu :S Vizemi uzatmaya gittigimde surekli sorunlar yasadim. Dil kursunda herkes 1 sene vize alirken ben 6 aylik 3 aylik 1 aylik vizeler aldim her gorusmeye gidisimde adamin suratini gormek olum gibiydi :// Dsh yi 2. denememde aldim ve uniye basvurdum, kabul geldi. Herhangi bir aksilik cikmazsa Nisan da basliyorum. Herkesin soyledigi ortak birsey var ilk donem neredeyse hicbirsey anlamayacaksin cok zor gecicek. Eger oyle olursa hevesim kirilir . Daha okula baslamadan acaba Turkiye ye gecis yapabilir miyim diyorum kendi kendime.. Almanya\'nin ne havasina ne suyuna ne yemeklerine ne de insanina a-li-sa-ma-dim :(

GK

Mesaj gönderen GK » Pzr Oca 30, 2011 7:21 am

benimde 1 yil oldu okuldaki aralar falan derken zaten son zamanlar tam calismaya basladim ve ayni dusunceler bendede var sirf ailemi birkez daha rezil etmemek icin caba gosteriyorum burda kalmaya ,benim icin son sans sanirim burasi o yuzden psikolojik olarak cok degisik bi noktadayim olmassayi dusundugum zamanlar kafayi yicek dereceye geliyorum kac yilda biterse bitsin su sinavi halledip uniyi girip bitireyim gercekten durmucam ulkelerinde versinler diplomayi gidelim ya :D

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Oca 30, 2011 10:48 pm

Gurhan ve Aida bu konuda karamsar olan arkadaslari cok cok iyi anliyorum ve katiliyorumda.

Diyecegim su ,yukarida da yazdim ; 4 yil insan hayati icin uzun bir sure degil..
En azindan okulu bitirip o sekilde ulkeye donmeye bakin.4 yil disimizi sikabiliriz.
Bu yuzden isin eglenceli yanini dusunmeliyiz.
Elinizde bulunmaz bir firsat var ve kimse egitiminiz sonrasi sizi Almanya\'da kalmaya zorlamayacak.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Oca 31, 2011 12:45 am

sagolasin oneriler icinde zaten bende boyle dusunuyorum suan 1 sene daha kaybettim oss kayit tarihi gecti 20 yasinda sinava gir 21 de basla ki orasida mechul ona caliscagima oturur almanca calisirim daha mantikli.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzt Oca 31, 2011 12:56 am

Ben 22 yim ve hala baslamadim uniye :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

GK

Mesaj gönderen GK » Pzt Oca 31, 2011 3:16 am

ben seni unide biliyorum abi ya :)

sezen

Mesaj gönderen sezen » Pzt Oca 31, 2011 11:29 am

Benim merak ettigim bisey var,Turkiyede cogu universitede sinavdan bi onceki gun hatta sinavdan 2 saat once otobuste bakilan notlarla ders gecilebiliyor (eger Turkce bi bolumdeyseniz ve oncesinde derslere duzenli gittiyseniz) Yani siz orda Almanca okuyosunuz bi de bu Almanlar baya inek oluyomus,ben Berlinde 1 ay kadar bi finansal denetim firmasinda bulundum gunaydin deyip direk ise basliyolardi:),hic oyle bizdeki gibi haftasonun nasil gecti biz de cocugu anaokuluna yazdirdik ay bizimkiler de hic yemek yemiyo napicaz bilmem..gibi muhabbetler yoktu :help okulda da cok caliskan oluyolarmis hirsli ve rekabetci ustelik..Soracagim soruyu unuttum,heh Almanca sinav gecmek nasil bi duygu,Turkcesini zor anladigin konulari Almanca anlayabilmek nasil bisey yahu nasil soracagimi da bilemedim :) Bi de sinavlarda hocalar Almancayi dogal olarak iyi kullanamadiginda sinav kagidina nasil yaklasiyolarhmmm Biz Ingilizcesini ezberleyip giriyoduk,3 sinifta ancak Ingilizceyi kendimize gore kullanmayi ogrenebildik:( Almanca bu isler nasil oluyor cidden cok merak ediyorum..

jorge

Mesaj gönderen jorge » Sal Şub 01, 2011 7:29 pm

valla Almanya\'da bir sene kaldim, bence Almanlar Turklerden caliskan degil. aksam 3-4de resmi makamlar kapaniyor, dukkanlar desen bir cogu 5\'te kapaniyor. hani belki daha verimli calisiyolardir, eyvallah. ama zamaninda burdan gidenlerin bir cogu isci olarak inanilmaz cok calistilar ve para biriktirdiler. daha oncesinde almanca kursunda bir yazi okumustuk, ispanyol ve yunanlar icin oncelik ozgurlukteyken Turkler icin oncelik calismadaydi. zaten ozel sektore girdiginizde resmen emeginizi somuruyorlar, getirsinler bakalim almanlari ayni pozisyona ayni paraya, kim daha fazla dayanacak :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 03, 2011 1:45 am

genel olarak erkek ogrencilerin profili cizildi fakat biraz da kizlarimizdan bir kac anektod :) ama darilmaca yok :

- genelde biraz havali oluyorlar. bilhassa burdaki turk ogrencileri begenmiyorlar, heleki kendi gibi tr den gelenleri.. onlarla hep bir mesafe koymaya calisiyorlar.. hani yabanci olsun da nasil olursa olsun hesabi var.. onlerine cikan ilk yabanci erkege asik oluyorlar:) hatta onlardan biri oldugunu gosterebilmek icin onlarla domuz bile yiyorlar..

jorge

Mesaj gönderen jorge » Prş Şub 03, 2011 3:38 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
genel olarak erkek ogrencilerin profili cizildi fakat biraz da kizlarimizdan bir kac anektod :) ama darilmaca yok :

- genelde biraz havali oluyorlar. bilhassa burdaki turk ogrencileri begenmiyorlar, heleki kendi gibi tr den gelenleri.. onlarla hep bir mesafe koymaya calisiyorlar.. hani yabanci olsun da nasil olursa olsun hesabi var.. onlerine cikan ilk yabanci erkege asik oluyorlar:) hatta onlardan biri oldugunu gosterebilmek icin onlarla domuz bile yiyorlar..[/quote]

cok dogru tespitler :D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Şub 03, 2011 12:27 pm

hepsi degildir heralde:P

aida

Mesaj gönderen aida » Prş Şub 03, 2011 4:07 pm

- genelde biraz havali oluyorlar. bilhassa burdaki turk ogrencileri begenmiyorlar, heleki kendi gibi tr den gelenleri.. onlarla hep bir mesafe koymaya calisiyorlar.. hani yabanci olsun da nasil olursa olsun hesabi var.. onlerine cikan ilk yabanci erkege asik oluyorlar:) hatta onlardan biri oldugunu gosterebilmek icin onlarla domuz bile yiyorlar..[/quote]

Ben bu yoruma katilmiyorum ve bu tarz genellemeleri yanlis buluyorum. Ayrica burda biz de yorum yaptik sadece erkek profili cizilmedi yani :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 03, 2011 6:05 pm

Genel olarak erkeklerden ornek verdik, basliktaki yazidan sonra. Ama ip adresinizden anladigim kadariyla turkiyeden yaziyorsunuz. Yani burdaki ogrencilerle pek ic ice olmadiginiz asikar. Elbette hepsi ayni demiyorum ama %50 den fazlasi boyle diyorsam ve buna genelleme diyorsaniz o da sizin yorumunuz:)

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Prş Şub 03, 2011 7:06 pm

burada ki kizlar havalilar pas vermiyorlar belki almanyada buluruk bir tane dedik ama onlar daha beter cikti :) baskan diyorsa dogrudur.

ybrk

Mesaj gönderen ybrk » Prş Şub 03, 2011 7:28 pm

[quote]sezen tarafindan yazilan metin:
Benim merak ettigim bisey var,Turkiyede cogu universitede sinavdan bi onceki gun hatta sinavdan 2 saat once otobuste bakilan notlarla ders gecilebiliyor (eger Turkce bi bolumdeyseniz ve oncesinde derslere duzenli gittiyseniz) Yani siz orda Almanca okuyosunuz bi de bu Almanlar baya inek oluyomus,ben Berlinde 1 ay kadar bi finansal denetim firmasinda bulundum gunaydin deyip direk ise basliyolardi:),hic oyle bizdeki gibi haftasonun nasil gecti biz de cocugu anaokuluna yazdirdik ay bizimkiler de hic yemek yemiyo napicaz bilmem..gibi muhabbetler yoktu :help okulda da cok caliskan oluyolarmis hirsli ve rekabetci ustelik..Soracagim soruyu unuttum,heh Almanca sinav gecmek nasil bi duygu,Turkcesini zor anladigin konulari Almanca anlayabilmek nasil bisey yahu nasil soracagimi da bilemedim :) Bi de sinavlarda hocalar Almancayi dogal olarak iyi kullanamadiginda sinav kagidina nasil yaklasiyolarhmmm Biz Ingilizcesini ezberleyip giriyoduk,3 sinifta ancak Ingilizceyi kendimize gore kullanmayi ogrenebildik:( Almanca bu isler nasil oluyor cidden cok merak ediyorum..[/quote]

Soyle soyleyeyim, ben Turkiye\'de lisansi bitirdim, su an Almanya\'da yuksek lisanstayim.
Turkiye\'de universitedeki bolumu birincilikle bitirdim, bana sorarsan rekabet hirs konusunda pek fark yok.
Burada da ucundan gecsem, otobuste baksam yeter diyen tipler var ama ayni sekilde "neden 100 almayayim" diyen de var.
Haa ama burada (tabii daha ilk somestr bitti, belki biraz erken yorum yapmis olacagim) rekabeti Almanlar iki yuzlulukle yapmiyor.
En azindan benim bolumumdekiler boyle. Turkiye\'de ise her turlu uc kagit, not saklama, yalan soyleme, bildigini paylasmama vs. her halti yasadim. Burada ise arkadaslar aralarinda ogrenme gruplari kurup sinavdan once bir araya gelip birbirlerine bildiklerini anlatiyorlardi. Herkes notlarini bilmemnesini getirip paylasiyordu. Hatta ben yabanciyim, bazi dersleri anlamak zor oluyor diye notlarini benimle paylasmayi kendinden teklif edenler dahi oldu. Sinav oncesi anlamadigim yer var mi diye gelip soran arkadaslar vardi.

Hatta baska ornekler de vereyim, Turkiye\'de biri is, staj bilmemne buldugunda digerinden saklardi. Burada bana gelip, bak bana soyle is teklifi geldi ama zamanim yok, sen bakmak ister misin diyenler dahi oldu.

Tabii insanina bagli, butun Almanlar boyle diyemem. Ama dedigim gibi Turkiye ile karsilastirdigimda buradaki ortam bana daha insancil geliyor su an.

Almanlarla Turklerin caliskanligi konusuna gelince, evet burada millet 4-5 gibi paydos ediyor olabilir, ancak calisma saatlerinde de herkes isini yapiyor. Bizdeki gibi yarisi laklak muhabbet yarisi yarim yamalak is degil.
Bir ikincisi de, Turkler isci bazinda caliskan olabilir ama zaten Almanlarin amaci bu degil. Adamlar endustri ulkesi, kisacasi kafasini calistirmasi cok daha onemli. Alman\'in 1 sene kafasini calistirmasi, bizim gibi gelismemis-gelismekte olan ulke insanlarinin omur boyu fabrikada isci olarak calismasina denk geliyor.

Son olarak da kizlar konusu. Yahu Almanya\'ya gelince Turk kizlari sizinle ilgilense ne oluuur ilgilenmese ne olur?
Cok da fifi :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Şub 03, 2011 11:08 pm

yani turkiyeden gelip de turk kizlarinin pesinde kosmak kadar da biraz mantiksizlik olamaz elbette. zaten mohsen guzel tii ye almis:)

aida

Mesaj gönderen aida » Cum Şub 04, 2011 12:15 am

Genel olarak erkeklerden ornek verdik, basliktaki yazidan sonra. Ama ip adresinizden anladigim kadariyla turkiyeden yaziyorsunuz. Yani burdaki ogrencilerle pek ic ice olmadiginiz asikar. Elbette hepsi ayni demiyorum ama %50 den fazlasi boyle diyorsam ve buna genelleme diyorsaniz o da sizin yorumunuz:)[/quote]

:) Ip adresim sana suan turkiyede tatilde oldugumu da soylesin o halde yani Ip adresime bakip burdaki ogrencilerle ic ice olmadiginiz asikar diyorsun bilip bilmeden :) 1 senedir almanyadaydim, ailemin yanina turkiyeye geldim Nisan da Almanya\'da uniye basliyorum.. Seni yanilttigim icin uzgunum :)