Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Websitenizin veya Blogunuzun Trafigini Hizla Arttirmak Icin 10 Harika Yol

Biraz da eglenelim degil mi canim?...
nazlim

Mesaj gönderen nazlim » Cum Ara 26, 2008 2:48 am

Web Forumlarinda gordugum en cok sorulardan biridir: “Blogumun veya Websitemin trafigini nasil arttirabilirim?”. Internette bunun icin bir cok yol ve hile mevcuttur. Iste size “Internet Star” olmak icin gerekli, kanitlanmis 10 yol.

1. Bedava icerik ile ziyaretcilerinizi tesvik edin. Bu makaleler olur veya cesitli blog yazilari olur. Iceriginizi ziyaretci icin cekici hale getirin, bu paylasacaginiz seyin (yazi, program) son hali veya orjinali olabilir.

Ayrica ziyaretcinize iceriginiz degistirme yenileme ve kendi blogunda, sitesinde yayinlayabilme hakki verebilirsiniz. Fakat bu yontemi uygulayacaksaniz paylasacaginiz icerigin sonuna url adresinizi ekleyin ki ziyaretciler sizi rahatca bulabilsinler. Bu sayede sitenize fazlasi ile geri donusum yapabilirsiniz ve yazi degisik sitelerde yayinlandikca siteniz hem back-linkler hem de ziyaretciler kazanmis olacaktir…

2. Forumunuza veya haber grubunuza uyelikleri ucretsiz yapin. Aktivitasyonu kaldirin, sitenizi ziyaretcilere acin. Zaten bu gunlerde ortalik forum ve haber grubu doldu. Sizin onlardan bir farkiniz olmali. Cok aktif ve yararli uyelerinizi odullendirin. Bu sayede onlari tesvik etmis olursunuz ve digerlerini de hirslandirip aktif olmalarini saglamis olursunuz. (Bu madde orjinal metinde cok farkliydi ve baska bir konudan bahsediyordu yalniz Turk siteleri icin gerekli olmayan bir maddeyi yazmak yerine kendimin ve bir cok webmasterin uzerinde anlastigi bu maddeyi yazmak daha mantikli geldi.)

3. Bedava dizin hizmeti veya sunun veya iceriginizle ilgili ziyaretciye faydali olabilecek diger sitelerin linklerinin bulundugu bir sayfa hazilayin. Dedigim gibi eger hazirladiginiz kaynak dizin sitenizin icerigi ile ilgili diger kaynak sitelere ve ilginc sitelere link veriyorsa zaten sitenize icerigi icin giren bir ziyaretci o icerikli ilgili diger sitelere ulasmak isteyecektir. Sizin kaynak dizininiz ise o ziyaretciye bir kitabin fihristesi gibi yol gosterecegi icin butun o sitelere ulasmak istedigi her an sizin dizininizi ziyaret edecektir. Bu da size surekli bir ziyaretci demektir…

4. Ziyaretcilerinize ucretsiz e-book dagitin. Ben 15 blogumda da bu hizmeti sagliyorum. Bedavayi seviyorum! (Kim sevmezki ). Bazi e-book yazarlari kitaba sizin kendi reklam ve linklerinizi koymaniza izin verir ve sizden alinan icinde sizin reklaminizin bulundugu e-book bir cok yerde paylasima sunulacaktir. Bu size hem verdiginiz bedava e-book hizmetinden dolayi hem de yayinladiginiz reklamlardan dolayi ziyaretci getirecektir…

5. Bedava dersler verin ve ders alanlar icin ozel siniflar hazirlayin. Bu sizin web sitenizin chat odasinda olabilir mesela. Bilgiyi canli olarak ogrenme fikri kisiyi sizin sitenizi ziyaret konusunda kesinlikle ayartacaktir. Ayrica siz ders verdiginiz konuda bir uzman olarak bilineceksiniz. Bu dersleri ozel haber grublari duzunleyerek veya forumlarda da verebilirsiniz…

6. Duzenlediginiz yarismalara ziyaretcinize bedava giris hakki verin. Oduller ziyaretcinizin ilgisini cekecek ve dikkat uyandiracak olmalidir. Bu sayede yarismaniza kayit olan kisi sonuclari gormek icin tekrar sitenize ugrayacaktir. Odul illa para olacak diye bir kosul yok. Kaliteli bir kitap, cok kaliteli ve ilgi cekici uyeligi ucretli olan bir siteye ucretsiz uyelik vs. vs…

7. Ziyaretcinize bedava yazilimlari indirme olanagi taniyin. Bu yazilimlar freeware, shareware veya demolar olabilir. Ayrica sitenizin bir bolumunu bedava yazilim dizinine donusturebilirsiniz. Eger yazilimin yapimcisi siz iseniz icine reklaminizi yerlestirin ve insanlarin onu dagitmasina izin verin…

8. Sitenizden ziyaretcilerin faydalanabilecegi bedava online servisler sunun. Bu pr ogrenme servisi olabilir, sayac servisi olabilir yani cogtaltabiliriz bu ornekleri. Yalniz bu servislerinizin hedef kitleye yardimci olabilecek olmasina dikkat edilmelidir.

9. Sitenizden ziyaretciye bedava danisma hizmeti sunabilirsiniz. E-mail veya telefonla da olabilir bu yardim. Insanlar bunu benimseyeceklerdir cunku danisma fiyatlari genelde yuksektir. Bir konuda onlarin ihtiyaci olan bilgiyi onlara saglamaniz size o konuda internet capinda bir vasif kaznadiracak ve reklamnizi cok kolay yapmis olacaksiniz.

10. Eger online bir klubu sahipseniz. Insanlara bir yillik bedava uyelik hakki verin. Bu syaede insanlar sizin hizmetinizi kullanmalari durumunda neler kazanacaklarini gorurler ve uyeliklerini ucretli olarak devam ettirirler. Bu bir oyun klubu, video klubu, yazi klubu olabilir. Eger gercekten cok benzersiz ve kaliteli bir klubunuz varsa bu hizmeti en kotu ihtimalle bir ay vermeye calisabilirsiniz…

Bu 10 harika yol size ziyaretcilerinizi sitenizi surekli ziyaret etmeleri icin ikna eder. Bunun yaninda arama motorlari tarafindan da es gecilmeyeceginizi unutmayin…

Hayatta basarilar…

Yazar: Jim DeSantis
Cevirmen: Deniz Coskun (The Hawk)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Cum Ara 26, 2008 2:39 pm

froh sende webmasterlik varmi nereden buluyorsun yazilarimi :D Google\'dan mi aratiyorsun :) hehe

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Cum Ara 26, 2008 3:50 pm

....

nazlim

Mesaj gönderen nazlim » Sal Ara 30, 2008 12:30 am

[quote]Serhan yazdi:
....[/quote]

nie yasini deistirdin serhan :)
hayir deniz abi bu yaziyi sen mi yazdinki:o tesadufi buldum ve ekledim paylasmaya deger buldum icin

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Ara 30, 2008 12:31 am

yasimi mi degistirdim ?:o

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Ara 30, 2008 12:33 am

[quote]froh yazdi:
[quote]Serhan yazdi:
....[/quote]

nie yasini deistirdin serhan :)
hayir deniz abi bu yaziyi sen mi yazdinki:o tesadufi buldum ve ekledim paylasmaya deger buldum icin[/quote]

evet bu yazi bana ait. alttaki ismi okursan kendi kopyaladigin :D

bunun gibi cok var ;)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Ara 30, 2008 12:36 am

abi sen hangi sitelerde takiliyodun normal kullanici yada yonetici olarak ?

nazlim

Mesaj gönderen nazlim » Sal Ara 30, 2008 12:40 am

[quote]Serhan yazdi:
yasimi mi degistirdim ?:o[/quote]

yazi yani ... var ya ;)

ve deniz abi senin yazin oldugunu bilmiyordum yani her deniz karandenizmidir misali :)
bir daha izinsiz almam :(

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Ara 30, 2008 12:47 am

Arkadaslar meshur webmaster forumunu bilirsiniz belki r10 da cokca yazilarim cikti. Benim kendime ait bircok sitem vardi. Bizzat kendim kullandigim sitebir.org websitemi almanya ya gelirken sattim malum paraya ihtiyac vardi. :D

Neyse DMOZ.org u yine bilen bilir orada editorluk yapiyorum. SEO uzerine kitap yazdim ve bu kitap CHIP Bilgisayar dergisinde yayinlandi. Ayrica internette yer alan bir cok makalem ve cevirim yazim var. :)

Eger internette bir Deniz COSKUN varsa ve konu internet ise bu benimdir ;)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Ara 30, 2008 12:49 am

vaaaaaaaaaaaaaay beeee yani harbi harbi hem denizsin hem cosmussun bu konularda ben daha comezmisim yhaffff :S:p

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Ara 30, 2008 12:50 am

[quote]Serhan yazdi:
vaaaaaaaaaaaaaay beeee yani harbi harbi hem denizsin hem cosmussun bu konularda ben daha comezmisim yhaffff :S:p[/quote]

abartmaya da gerek yok ama yaptik iste bir seyler zamaninda.. :)

Serhan

Mesaj gönderen Serhan » Sal Ara 30, 2008 12:52 am

sitebiri biliyorum demek o senindi da bu dmoz.org u bilmiyodum alman sitesi mi bu acep :DB)

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Ara 30, 2008 12:59 am

Dmoz.org international dir arkadaslar her dilde mevcuttur kurtce bile :D

insan yapimi en buyuk dizindir ve Google algoritmasinda onemli bir yere sahiptir. Bir site Dmoz\'da ilgili kategoride yer aliyorsa Google\'da da ilk sayfada cikmamasi icten bile degildir....

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Ara 30, 2008 2:06 am

ben de alintinin altinda deniz coskun u gorunce bizim deniz mi bu demistim :D veya alinti yapan arkadasin bizim deniz oldugunu bildigini saniyordum :D guzel tesaduf olmus.. ortagimla gurur duyuyorum;)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

maniaturk

Mesaj gönderen maniaturk » Sal Ara 30, 2008 10:02 am

[quote]Physiker yazdi:
ben de alintinin altinda deniz coskun u gorunce bizim deniz mi bu demistim :D veya alinti yapan arkadasin bizim deniz oldugunu bildigini saniyordum :D guzel tesaduf olmus.. ortagimla gurur duyuyorum;)[/quote]

tesekkur ederim bende seninle calismaktan cok mutluyum.. ;)