Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans Bittikten Sonra İş Bulma

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
muris01

Yüksek Lisans Bittikten Sonra İş Bulma

Mesaj gönderen muris01 » Çrş Mar 01, 2017 1:44 am

Herkese merhaba. Makine mühendisliği alanında yüksek lisansımı tamamladım. Şimdi ilk olarak öğrenim vizesini iş arama vizesine çevireceğim. Bunun için bloke hesap zorunlu mu? Ailemden aylık olarak para aldığım için toplu para göstermek zorluyor; bloke hesap göstermeden vize uzatma gibi bir durum olabilir mi?

Bunun dışında Almanya'da master bitirip iş arayanlara neleri tavsiye edersiniz?

Birkaç not:
:arrow: Technische Universität Chemnitz'den mezun oldum.
:arrow: Major branşım "Print and Media Technology" (Özellikle 3D printing ile ilgili alanlar olabilir)
:arrow: AutoCAD, ArtiosCAD, 3Ds Max gibi bilgisayar programlarını iyi kullanabiliyorum ancak sahada çalışabileceğim bir iş tercih ederim.
:arrow: Almanca seviyem akıcı değil - B2 seviye. İstediğimi anlatabiliyorum ama karşımdakini her zaman anlayamıyorum. İngilizcem akıcı.

Başvuru yaparken nelere çok dikkat etmeliyim ve nerelere başvuru yapabilirim? Yabancı mezun öğrencilere öncelik tanıyan ve sık kabul eden firmalar var mıdır? Yorum yapan herkese şimdiden teşekkürler :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Yüksek Lisans Bittikten Sonra İş Bulma

Mesaj gönderen Physiker » Prş Mar 02, 2017 2:23 pm

Öncelikle tebrik ederim ve simdiden is hayatinda basarilar dilerim. Böyle basarili bir sekilde egitimi tamamlayan üyelerimizi görmek beni cok mutlu ediyor.

Is arama vizesinde genelde bloke hesap istenmiyor.

Genel olarak su firmalar yabanci mezunlari ise aliyor diye bir kistas yok.

Is ilanlarini takip edebilecegin sitelerin listesini asagida bulabilirsiniz:

http://www.deutschstudent.com/portfolio ... lioCats=16

Basvuru evraklarini(Bewerbungsmappe) profesyonel yardim alarak yaptir ve bir kac örnek ön yazi(Anschreiben) yazdir. Bununla ilgili 150 Euro civarinda ücret alip hazirlayan profesyonel firmalar var, internette bulabilirsin.

Mezuniyet sonrasi tavsiyem ek olarak bir almanca kursuna git. Is basvurusu yapildiginda cevap olumlu oluyorsa önce telefonla görüsme yapiyorlar yaklasik 30-40 dakika. Eger olumlu gecerse yüzyüze görüsme teklif ediyorlar. Is görüsmesine giderken koyu lacivert takim elbise giymen lazim.

Is görüsmesi icin randevu aldigin firmalarla ilgili daha önceki görüsme örneklerini asagidaki sitede bulabilirsin:

https://www.kununu.com/

Bunun disinda mutlaka bir almanca kursuna git en azindan B2 veya C1 ve almancani bu sürede ilerlet. Ingilizce yeterli olur ama almancan da olursa avantajin artar.

Yine sorularin olursa burdan yöneltebilirsin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş Mar 02, 2017 9:21 pm

Çok teşekkür ederim Physiker.

İngilizce çalışma ağırlıklı firmalara bakıyorum genellikle, o yüzden Linkedin kullanıyorum en çok. Ara sıra Xing'e de bakıyorum ama ücretsiz kullanımda fazla özgür yönetemiyorum hesabımı Xing'de. Her şeyi kısıtlamışlar.

Son olarak lacivert konusuna kafam takıldı. Siyah takim elbise tercih ediyorum ben genellikle. Nedir laciverdin sırrı? Almanlar hep düzen disiplin arayışında olduklarından bunu da mı iş kültürüne uyarladılar acaba?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 03, 2017 4:45 pm

Benim de tercihim siyahti ama profesyonel destek aldigim yer siyahi tavsiye etmedi. Rajon böyle sanirim:)
www.deutschstudent.com

orcun.ozgur

Mesaj gönderen orcun.ozgur » Çrş Mar 08, 2017 7:22 pm

yüksek lisansını yaptığın süreç boyunca aylık ortalama giderin ne civardaydı paylaşabilir misin ? Okuduğun bölüm ne ağırlıklıydı, ben de bir makine mühendisliği mezunu olarak şu an Almanya'da yüksek lisans düşünüyorum. Son olarak bölümünü tavsiye eder miydin ? Bölümdeki öğrendiklerin iş hayatında işine yarayacak şeyler mi yoksa Türkiye'nin okulları gibi soyut kavramları mı öğrendiniz.

Teşekkürler.

burakaraarslan

Mesaj gönderen burakaraarslan » Cum Mar 10, 2017 10:04 am

Merhaba Arkadaşlar,

Haziran ayı itibari ile Türkiye'deki üniversiteden makina mühendisliği bölümünden mezun olacağım ve Almanya'da yüksek lisans eğitimi planlıyorum. Paderborn Universitesi'ni bu bağlamda uygun görmekteyim. Ancak eylül dönemi için başvuru süresini kaçırma konusunda şüpheye düştüm. Acaba son başvuru tarihini öğrenebilirmiyim. Bir de diploma notum 2.40 olacak gibi gözüküyor. Bu ortalama sizce ne kadar uygundur? Kocaeli Üniversitesi öğrencisiyim ve geçme notumuz 65 olduğu için bu ortalamanın ösym denklik sisteminde dahada yükseldiğini duymuştum. Ne kadar yükselir acaba?

Teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Mar 10, 2017 12:01 pm

burakaraarslan yazdı:Merhaba Arkadaşlar,

Haziran ayı itibari ile Türkiye'deki üniversiteden makina mühendisliği bölümünden mezun olacağım ve Almanya'da yüksek lisans eğitimi planlıyorum. Paderborn Universitesi'ni bu bağlamda uygun görmekteyim. Ancak eylül dönemi için başvuru süresini kaçırma konusunda şüpheye düştüm. Acaba son başvuru tarihini öğrenebilirmiyim. Bir de diploma notum 2.40 olacak gibi gözüküyor. Bu ortalama sizce ne kadar uygundur? Kocaeli Üniversitesi öğrencisiyim ve geçme notumuz 65 olduğu için bu ortalamanın ösym denklik sisteminde dahada yükseldiğini duymuştum. Ne kadar yükselir acaba?

Teşekkür ederim..
Bu soruyu neden bu baslik altinda sordunuz?
www.deutschstudent.com

John

Mesaj gönderen John » Cum Mar 10, 2017 1:55 pm

bu yazıyı yazarken ne düşündün de yazdın burakaraarslan kardeş
aynı şekilde orcun.ozgur kardeş keşke ayrı bir başlık açıp da genel olarak foruma yöneltseydin sorunu, ilk cevap veren ben olurdum.

Selametle

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Sal Mar 14, 2017 4:41 pm

orcun.ozgur yazdı:yüksek lisansını yaptığın süreç boyunca aylık ortalama giderin ne civardaydı paylaşabilir misin ? Okuduğun bölüm ne ağırlıklıydı, ben de bir makine mühendisliği mezunu olarak şu an Almanya'da yüksek lisans düşünüyorum. Son olarak bölümünü tavsiye eder miydin ? Bölümdeki öğrendiklerin iş hayatında işine yarayacak şeyler mi yoksa Türkiye'nin okulları gibi soyut kavramları mı öğrendiniz.

Teşekkürler.
Merhaba Orçun, kusura bakma yeni gördüm mesajını. Diğer arkadaşların da dediği gibi yeni bir başlık açarsan tecrübesi olan herkes yardımcı olur ve başlığı arayan herkes de faydalanmış olur. Şahsıma sorduğun soruya cevap:

Chemnitz'de yaşıyorum, 241,000 nüfuslu bir şehir. Banka hesabımdaki 1 yıllık gider tablosunu ekledim bu mesaja inceleyebilirsin:
gider.PNG
gider.PNG (5.14 KiB) 7657 kere görüntülendi
Aylık giderim ortalama 774€ imiş. Daha detaylandıracak olursam:
220€ ev kirası + 10€ sim + 10€ kulüp aidatı + 85€ sağlık sigortası + 10€ çamaşır yıkama kurutma + Yemek-Yol ve ıvır zıvır masraflarını da hesaba katarsan 700'leri buluyor. Tabii daha fazla ödeyeceğin aylar da olacak. Mesela ben Ağustos ayında 1248€ harcamışım, bunun içinde okula ödediğim 250€ dönemlik harç ödemesi ve 1 haftalık İspanya tatili de var. Bir sonraki ay kısmışım ve 544€ harcamışım. Ortalama durum bu şekilde. Kendi harcamalarına göre fikir edinebilirsin. Umarım faydalı olmuştur, başvurularında başarılar dilerim.

John

Mesaj gönderen John » Sal Mar 14, 2017 11:11 pm

muris01 yazdı:Merhaba Orçun, kusura bakma yeni gördüm mesajını. Diğer arkadaşların da dediği gibi yeni bir başlık açarsan tecrübesi olan herkes yardımcı olur ve başlığı arayan herkes de faydalanmış olur. Şahsıma sorduğun soruya cevap:

Chemnitz'de yaşıyorum, 241,000 nüfuslu bir şehir. Banka hesabımdaki 1 yıllık gider tablosunu ekledim bu mesaja inceleyebilirsin:
gider.PNG

Aylık giderim ortalama 774€ imiş. Daha detaylandıracak olursam:
220€ ev kirası + 10€ sim + 10€ kulüp aidatı + 85€ sağlık sigortası + 10€ çamaşır yıkama kurutma + Yemek-Yol ve ıvır zıvır masraflarını da hesaba katarsan 700'leri buluyor. Tabii daha fazla ödeyeceğin aylar da olacak. Mesela ben Ağustos ayında 1248€ harcamışım, bunun içinde okula ödediğim 250€ dönemlik harç ödemesi ve 1 haftalık İspanya tatili de var. Bir sonraki ay kısmışım ve 544€ harcamışım. Ortalama durum bu şekilde. Kendi harcamalarına göre fikir edinebilirsin. Umarım faydalı olmuştur, başvurularında başarılar dilerim.
Büyük bir ilgiyle yaptığın hesabı inceledim. Ellerine sağlık, ben de inşallah Almanca kursum bitince kendi yaptığım hesabı paylaşacağım.

orcun.ozgur

Mesaj gönderen orcun.ozgur » Pzr Mar 19, 2017 2:32 pm

Okuduğun bölüm hakkinda da biraz bilgi verebilir misin acaba? Bölüm neydi, yeterli mıydı, tavsiye edermisin?.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt Mar 20, 2017 12:35 am

orcun.ozgur yazdı:Okuduğun bölüm hakkinda da biraz bilgi verebilir misin acaba? Bölüm neydi, yeterli mıydı, tavsiye edermisin?.
Print and Media Technology: Baskı, elektronik ve imalat ağırlıklı bir bölüm. Makine müh. departmanına bağlı. Araştırma konularını linkten inceleyebilirsin:
https://www.tu-chemnitz.de/mb/PrintMedi ... kte_en.php

Çalışkan disiplinli biriysen tavsiye ederim. Her hafta raporlar hazırlaman ve sunum yapman gerekiyor. Teorik derslerin oluyor, bir de bazı derslerde de proje yapıyorsun. 2 senelik master eğitimi gereken tecrübeyi kazanman için yeterli.

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Pzt May 22, 2017 8:37 pm

UP UP

Almanya'da iş bulmak düşündüğümden çok daha zormuş. Türkiye'de Bachelor Elektrik Elektronik Müh. ve Almanya'da Master Druck- und Medientechnik (Maschinenbau) bitirdim. 5 aydır iş arıyorum ve düzenli olarak hergün bir yerlere başvurmama rağmen hala bulamadım. İş fuarlarına katıldım. Berlin'e gittim ve Connecticum fuarında 3 gün sabahtan akşama kadar iş kovaladım. Bu süre zarfında yaklaşık 500 farklı şirkete başvuruda bulundum fakat yok bulamıyorum.

Almancam B2 - İngilizcem akıcı. Başvuru belgelerimi (Lebenslauf, Anschreiben) Almanca olarak profesyonel kariyer merkezi ile hazırladım ve onlarla başvuru yaptım, ona rağmen olmuyor.

Can sıkıntısından foruma yazmak istedim. Her türlü fikre ve yardıma açığım. :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal May 23, 2017 2:47 pm

muris01 yazdı: Pzt May 22, 2017 8:37 pm UP UP

Almanya'da iş bulmak düşündüğümden çok daha zormuş. Türkiye'de Bachelor Elektrik Elektronik Müh. ve Almanya'da Master Druck- und Medientechnik (Maschinenbau) bitirdim. 5 aydır iş arıyorum ve düzenli olarak hergün bir yerlere başvurmama rağmen hala bulamadım. İş fuarlarına katıldım. Berlin'e gittim ve Connecticum fuarında 3 gün sabahtan akşama kadar iş kovaladım. Bu süre zarfında yaklaşık 500 farklı şirkete başvuruda bulundum fakat yok bulamıyorum.

Almancam B2 - İngilizcem akıcı. Başvuru belgelerimi (Lebenslauf, Anschreiben) Almanca olarak profesyonel kariyer merkezi ile hazırladım ve onlarla başvuru yaptım, ona rağmen olmuyor.

Can sıkıntısından foruma yazmak istedim. Her türlü fikre ve yardıma açığım. :(

Hic telefonla veya yüzyüze görüsmek icin davet aldinmi?

Biraz da sans isi. Benim doktorayi dereceyle bitirmis alman bir arkadasim 6 ay is aramisti:) Türk bir arkadas da 1 ayda is buldu.
www.deutschstudent.com

muris01

Mesaj gönderen muris01 » Prş May 25, 2017 1:31 pm

Physiker yazdı: Sal May 23, 2017 2:47 pm Hic telefonla veya yüzyüze görüsmek icin davet aldinmi?

Biraz da sans isi. Benim doktorayi dereceyle bitirmis alman bir arkadasim 6 ay is aramisti:) Türk bir arkadas da 1 ayda is buldu.
2 skype mülakatında elendim (Smurfit Kappa, DS Smith)
4 defa da "online assesment"ta elendim. (BMW, Lufthansa, Rolls Royce, Audi)

Aslında özellikle "Graduate Trainee" pozisyonlarında çalışmak istiyorum. 1,5 - 2 yıl boyunca bir firmanın farklı departmanlarında çalışıp 2-3 farklı iş (manufacturing, research&development, engineering gibi) öğrenip çalışmaya devam etmek... Çünkü "Direkteinstieg"de neye başvuracağımı tam bilemiyorum. Hiçbir iş tanımı tam uymuyor master yaptığım alana (Druck- und Medientechnik).

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 25, 2017 1:37 pm

Masteri keske farkli bir alanda yapsaydin. Is sansini artirmak icin tavsiyem almancani gelistir.
www.deutschstudent.com

Ugurcan1122

Mesaj gönderen Ugurcan1122 » Prş Nis 25, 2024 7:44 am

Arkadaşlar merhaba,

aslımda belki başka bir başlıkta açmam lazım ama karışım olduğu için bu başlıkta yazmayı daha doğru buldum.
Öncelikle
-Mainz’da JGU’da master yapıyorum ve tez dönemindeyim.
-Bu süreçte havalimanında iş başvurum kabul edildi (sadece full time istiyorlar)

Şimdi sorum şu, ben tez dönemindeyken Auslanderbehörde’ue gitsem. Bu durumda işçi oturumunu erkenden verirler mi? Yani tez yazım sürecinde.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlar ya da daha önce böyle bir şeyi yapmış arkadaşlar varsa, bilgilerinizi paylaşırsanız, çok makbule geçer.

İyi çalışmalar ve iyi günler