Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada ADHD ilacına devam etmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Berogitmekistiyor

Almanyada ADHD ilacına devam etmek

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Prş Nis 18, 2024 9:47 am

Merhabalar. Bu yazacağım aslında Hamburg için, ama kalan şehirlerde de benzer işleyeceğini düşünüyorum.

Ben ingilizce yüksek lisans yapıyorum, ve o kadar Türk ve Türkçe konuşan insan var ki, 5 ayda hala ilerlemedi Almancam.

Senelerdir ADHD ilacı kullanıyorum, burada da devam etmek istedim. Gelmeden 3 aylık falan yazdırmıştım zaten. (Bir aylığı babama yazıldı, malum max 2 aylık yazabiliyorlar.)

Öncelikle randevu alma sırası 3-6 ay falan. Hamburg'ta her kliniğe yazdım..

Burada offene sprechstunde mantığı var. Sitelerinde diyor ki önceki günden sorun gitmek istediğiniz uzmanlıkta var mı bundan. (İngilizceye çevirince öyle en azından) bunu sorduğunuzda diyorlar ki "adhd randevularımız dolmuştur randevu veremiyoruz" , siz randevu sormamanıza rağmen... ben şahsen zaten Türkiyeye gidecektim, o yüzden başta çok şeyapmadım. Şansıma burada Amerikan bi arkadaş burdan yazdırmıştı, dedi ki "bunların mailine güvenme, offene sprechstunde zamanı git konuş" ben de öyle yaptım (ilk ofis saatlerinde gidip sordum gelebilir miyim diye) ve ilacımı aldım.

Bilmeniz gerekenler:

- doktorunuzdan notunuz olsun. Ben benimkiyle konuşmuştum, benden ingilizcesini yazmamı istedi (bi sonraki randevuma) onu inceledi kaşeleyip imzaladı.

- Türkiyedeki eczaneden son reçetenizin ilaç listesini isteyin (e devletten o zaman resmi olmayan hali bile inmiyordu, ama eczanenin verdiği resmi oluyor) ben onu çevirisini yaptırmamıştım bile, ilaç adına bakmak için istedi kullandı doktor.

- buradaki hausartz'tan psikiyatriye gitmek için yönlendirme istemiştim, onun kağıdı.

- NPZ'de (gittiğim klinik) offene sprechstunde 8'de başlıyor, o zaman açılıyor ofis. Bana ofistekiler 7.30 gibi gel ki sıra bulabil demişti. 7.10da gittim, önümde 4 kişi vardı. Hatta ilk gelen adam biliyor herhalde olayı, adam kamp matı alıp gelmiş yere koymuş kahvesini almıştı :D ofisi 8.10da açtıklarında arkamda 10-20 kişi birikmişti. (6sı da Türktü...)

- Size form doldurtuyorlar bekliyorsunuz, sırayı biraz bozuyorlar. En öndeki adamdan önce benim önümdeki diğerleri girdi, benden önce arkamdaki iki kişi girdi (hepsi randevusuzdu). Almanca bilmeseniz de doktorlar İngilizce konuşuyor. Hatta 1 tane de Türk doktor vardı da bana denk gelmedi.

- Burada sadece 1 aylık ilaç yazıyorlar. Doktor dedi ki yine randevu açılınca al çünkü bunda kota dolunca almıyorlar. Ben kamp matı kullanan abi gibi yapcam...

- Bende public health insurance var. İlaç 15.44€ ve sigorta onu ödemiyor. Ben yine de kendilerine faturamı yolladım bi umut....

Aklıma gelenler bunlar. Sorunuz varsa söyleyin lütfen. Aşırı zorlayan stresli bir olay çünkü...
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023

Mnrl89

Re: Almanyada ADHD ilacına devam etmek

Mesaj gönderen Mnrl89 » Cum Nis 19, 2024 9:36 pm

40 yıl düşünsem bu tarz bir başlığın burada açılabileceği aklıma gelmezdi :)

Neyse, kendine düzenli bir nörolog bulmanı kesinlikle tavsiye ederim. Ben zar zor Berlin'de aylarca aradıktan sonra şans eseri bir tane buldum. Ve daha da şans eseri kafamız uyuştu ve devam etme kararı aldım. Yaklaşık 2 yıldır düzenli gidiyorum, artık reçeteleri uzun süreli veriyor, son reçetem 4 aylık mesela. İlk başlarda deneme/yanılma amaçlı 1'er 1'er ay veriyordu.

fevzi

Mesaj gönderen fevzi » Cum Nis 19, 2024 10:34 pm

Mnrl89 yazdı: Cum Nis 19, 2024 9:36 pm 40 yıl düşünsem bu tarz bir başlığın burada açılabileceği aklıma gelmezdi :)

Neyse, kendine düzenli bir nörolog bulmanı kesinlikle tavsiye ederim. Ben zar zor Berlin'de aylarca aradıktan sonra şans eseri bir tane buldum. Ve daha da şans eseri kafamız uyuştu ve devam etme kararı aldım. Yaklaşık 2 yıldır düzenli gidiyorum, artık reçeteleri uzun süreli veriyor, son reçetem 4 aylık mesela. İlk başlarda deneme/yanılma amaçlı 1'er 1'er ay veriyordu.
Merhaba, doktorun bilgilerini paylaşabilir misiniz?

Berogitmekistiyor

Mesaj gönderen Berogitmekistiyor » Sal Nis 23, 2024 10:00 am

Mnrl89 yazdı: Cum Nis 19, 2024 9:36 pm 40 yıl düşünsem bu tarz bir başlığın burada açılabileceği aklıma gelmezdi :)

Hamburg'ta Kasımdan beri randevu alma sırasına irme sırası bulamadım ben maalesef... şu an gittiğim klinik temmuzda bu sırayı açacak tekrar... düzenli görüşebilince güncellerim bakalım:) benimki 54mg yaşım 27 diye bilmiyorum kaç aylık yazabilirler, Türkiyede 2 ay yazıp yanına ritalin ekliyordu. Düzenli olsun isterim ama şimdilik matımı kahvemi alıp sabahın köründe gitmek tek şansım gibi :") bende çok deneme yanılma olacağını sanmıyorum, net olmamakla beraber 2009-2012 arası başladım ilaca malum o zaman kağıttı reçeteler. Göreceğiz...

Başlık adına gelirse: ben çok aradım böyle bulamadım tam bir şey, keza redditte de öyle. Ondan arayan olursa aynı derdi çeksin istemedim :D
Vize türü: 41F
İzmir iData
Randevu talebi: 10.07.2023
Randevu atama: 11.08.2023
Randevu tarihi: 12.09.2023
Dijital iletim: 19.10.2023