Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize evrakları Noter Apostil sorunsalı

Forum kurallari ve site ile ilgili duyurular, yonetici alim ilanlari vs.
nevinn34

Vize evrakları Noter Apostil sorunsalı

Mesaj gönderen nevinn34 » Çrş Eyl 06, 2023 1:20 pm

Merhabalar, 2 hafta sonra vize görüşmem var ancak Lise diplomasının ve ÖSYM Yerleştirme belgesinin orijinali ve 2 fotokopisinin noter ve/veya apostil yapılmasının gerekli olup olmadığı hakkında bir sürü karşıt görüş var.

Şimdi Lise diplomasının da ÖSYM Yerleştirme belgelerinin orijinalleri var elimde, 2'şer tane fotokopi çektim türkçe olarak, bunlara noter ve/veya apostil yaptırıyor muyum?
Bir de bunları Almancaya çevirttim yeminli tercümandan, ve 2'şer fotokopilerini aldım, bunlara gerek var mı noter/apostil?
Gerçekten kafam çok karışık yani bu kadar kesin bir konunda nasıl bu kadar çelişki var anlamıyorum işin doğrusu nedir aydınlatabilir misiniz?

deutschequalitat

Re: Vize evrakları Noter Apostil sorunsalı

Mesaj gönderen deutschequalitat » Çrş Eyl 06, 2023 4:02 pm

nevinn34 yazdı: Çrş Eyl 06, 2023 1:20 pm Merhabalar, 2 hafta sonra vize görüşmem var ancak Lise diplomasının ve ÖSYM Yerleştirme belgesinin orijinali ve 2 fotokopisinin noter ve/veya apostil yapılmasının gerekli olup olmadığı hakkında bir sürü karşıt görüş var.

Şimdi Lise diplomasının da ÖSYM Yerleştirme belgelerinin orijinalleri var elimde, 2'şer tane fotokopi çektim türkçe olarak, bunlara noter ve/veya apostil yaptırıyor muyum?
Bir de bunları Almancaya çevirttim yeminli tercümandan, ve 2'şer fotokopilerini aldım, bunlara gerek var mı noter/apostil?
Gerçekten kafam çok karışık yani bu kadar kesin bir konunda nasıl bu kadar çelişki var anlamıyorum işin doğrusu nedir aydınlatabilir misiniz?
Up

AhmetBurakCakin

Mesaj gönderen AhmetBurakCakin » Çrş Eyl 06, 2023 11:36 pm

Resmi bir kaynaktan bununla alakali bir yazi görmedim gören varsa aydinlatsin ama benim belgelerimin arasinda sadece yeminli tercümandan cevrili bir belge vardi ve sorun olmadi ayrica baska bir vize alan arkadaşim da noter ya da apostil yaptirmamisti ve o da sorunsuz bir sekilde aldi. En kötü eksik belge bildirirler diye düsünmekle birlikte resmi bir kaynaktan bilgi olmadigi icin emin degilim.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Eyl 07, 2023 11:45 am

Araştırmadan noter onayı yapıp apostilleten arkadaşlar var ama onun dışında kimsenin yaptırılması lazım dediğini görmedim. Hatta bir arkadaş geçenlerde vize görüşmesinde evraklarla ilgilenen hanımefendinin tüm evraklarındaki apostilleri tek tek söktüğünü söylemişti. Islak imzalı orijinal belgeleriniz varsa gerekiyorsa sadece yeminli tercümandan çeviri yapmanız ve çevirmenin üstüne kaşesini vurması yeterli.

traum

Mesaj gönderen traum » Pzr Eyl 10, 2023 4:03 pm

Vize görüşmesine götüreceğin Türkiye ile alakalı tüm belgeleri Almanca'ya çevirip noter-apostil yapman daha sonra onların kopyalarını çıkarman gerek. Almancaya çevirmek için önce notere gidin ve belgelerinizi Almanca'ya çevirmek istediğinizi söyleyin, noter size kabul edebilecekleri-anlaşmalı Yeminli Tercümana yönlendirecektir.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Pzr Eyl 10, 2023 4:10 pm

traum yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 4:03 pm Vize görüşmesine götüreceğin Türkiye ile alakalı tüm belgeleri Almanca'ya çevirip noter-apostil yapman daha sonra onların kopyalarını çıkarman gerek. Almancaya çevirmek için önce notere gidin ve belgelerinizi Almanca'ya çevirmek istediğinizi söyleyin, noter size kabul edebilecekleri-anlaşmalı Yeminli Tercümana yönlendirecektir.
hocam iyi uydurdun ha, gerek falan da demişsin zorunluluk da bildirmişsin. Apostil ve çeviri yaptırıp götürmüştük, apostili bile zorunlu tutmuyorlar. Ayrıca, apostilde devlet, çeviride yemimli tercüman onaylıyor. Kimse üstüne notere sayfa başına 500 tl bayılmanızı zorunlu tutmuyo.

traum

Mesaj gönderen traum » Pzr Eyl 10, 2023 4:44 pm

itsemin53 yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 4:10 pm hocam iyi uydurdun ha, gerek falan da demişsin zorunluluk da bildirmişsin. Apostil ve çeviri yaptırıp götürmüştük, apostili bile zorunlu tutmuyorlar. Ayrıca, apostilde devlet, çeviride yemimli tercüman onaylıyor. Kimse üstüne notere sayfa başına 500 tl bayılmanızı zorunlu tutmuyo.
Öncelikle belgelerin aslı ile yeminli tercümana gidilmesi ve tercümesi gerekli diye Almanca'ya tercüme edilmelidir. Ardından yeminli tercüme işleminin yapıldığı yerde bulunan Noter tarafından bu tercüme onaylatılmalıdır. Daha sonra apostil işlemleri için valilik veya kaymakamlıklara başvurmak gerekmektedir. Ayrıca yeminli tercümen tarafından çevrilen belgenin noter tasdik ücreti 254TL. Ben ve iki yakın arkadaşım vize sürecinden yakın dönemlerde geçtik, 2022-2023 yıllarının gerekli işlemlerine ve belgelerine fazlasıyla hakim olduk. Şahsen bu kadar maliyetli bir yolda 1-1.5K ücretten kaçınmak için vizemi riske atmazdım. Vize sürecinde sorun olmadığını söyleseniz bile Almanya'dayken belgelerin bir kısmını üniversite ve yabancılar polisine teslim etmeniz gerekebilir. Olumsuz bir durumda stres yapıp belge işleri ile uğraşmak istiyorsanız bilemem.

itsemin53

Mesaj gönderen itsemin53 » Pzr Eyl 10, 2023 5:08 pm

traum yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 4:44 pm Öncelikle belgelerin aslı ile yeminli tercümana gidilmesi ve tercümesi gerekli diye Almanca'ya tercüme edilmelidir. Ardından yeminli tercüme işleminin yapıldığı yerde bulunan Noter tarafından bu tercüme onaylatılmalıdır. Daha sonra apostil işlemleri için valilik veya kaymakamlıklara başvurmak gerekmektedir. Ayrıca yeminli tercümen tarafından çevrilen belgenin noter tasdik ücreti 254TL. Ben ve iki yakın arkadaşım vize sürecinden yakın dönemlerde geçtik, 2022-2023 yıllarının gerekli işlemlerine ve belgelerine fazlasıyla hakim olduk. Şahsen bu kadar maliyetli bir yolda 1-1.5K ücretten kaçınmak için vizemi riske atmazdım. Vize sürecinde sorun olmadığını söyleseniz bile Almanya'dayken belgelerin bir kısmını üniversite ve yabancılar polisine teslim etmeniz gerekebilir. Olumsuz bir durumda stres yapıp belge işleri ile uğraşmak istiyorsanız bilemem.
Almanyada yabancılar şubesinde vesaire senin ülkenin noterinden alınmış bir olay hiçbir işe yaramaz, apostil eyvallah ama noter gerekli değil. 5 seneden fazla Almanya tercübem var, vize de aynı şekilde. Kaç kişi notersiz hattı apostilsiz bile halletti. Ama siz haklısınız demek lazımmış 👍:)

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Pzr Eyl 10, 2023 6:27 pm

traum yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 4:03 pm Vize görüşmesine götüreceğin Türkiye ile alakalı tüm belgeleri Almanca'ya çevirip noter-apostil yapman daha sonra onların kopyalarını çıkarman gerek. Almancaya çevirmek için önce notere gidin ve belgelerinizi Almanca'ya çevirmek istediğinizi söyleyin, noter size kabul edebilecekleri-anlaşmalı Yeminli Tercümana yönlendirecektir.
Merhabalar, cevabınız için çok teşekkür ederim, doğru anlamak için soruyorum da, Türkçe olan belgeyi noter-apostil yaptıktan sonra kopyalarını çıkarmak gerekiyor demişsiniz, kopyalara da noter apostil yapacak mıyız? Örnek olsun diye 1 belge üzerinden konuşalım, benim lise diplomam Türkçe bunun 2 fotokopisini çıkartacağım, sonra Almancaya çevirip noter apostil yaptıracağım bir de diplomanın Almanca çevirisinin de 2 fotokopisini alacağım yani 6 tane belge olacak ( Türkçe Orijinal+ 2 fotokopi + Almanca Noter Apostilli olan + bunun da 2 fotokopisi = 6 ) doğru mu anlamışım acaba? Yoksa fotokopiler de mi noter Apostil?

millie

Mesaj gönderen millie » Pzr Eyl 10, 2023 8:50 pm

Gruplarda falan da çok sık soruluyor bu. Okul istiyor mu istemiyor mu okuldan öğrenmek gerekir. Ama konsolosluk için çevirilere noter yaptırmaya gerek yokmuş. Yeminli tercümana çevirttiğiniz belgeyi götürmek yeterliymiş, herkes böyle söylüyor danışmanlık firmaları dahil. Endişelenmeyin yani 🌸
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Pzr Eyl 10, 2023 11:22 pm

millie yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 8:50 pm Gruplarda falan da çok sık soruluyor bu. Okul istiyor mu istemiyor mu okuldan öğrenmek gerekir. Ama konsolosluk için çevirilere noter yaptırmaya gerek yokmuş. Yeminli tercümana çevirttiğiniz belgeyi götürmek yeterliymiş, herkes böyle söylüyor danışmanlık firmaları dahil. Endişelenmeyin yani 🌸
Peki ben belgeleri okulumdan ingilizce olarak alırsam hiçbir şey yapmama gerek kalmaz değil mi ekstradan? Direkt aldığım şekilde vermem yetiyor değil mi?

millie

Mesaj gönderen millie » Pzt Eyl 11, 2023 10:06 am

prost1 yazdı: Pzr Eyl 10, 2023 11:22 pm Peki ben belgeleri okulumdan ingilizce olarak alırsam hiçbir şey yapmama gerek kalmaz değil mi ekstradan? Direkt aldığım şekilde vermem yetiyor değil mi?
Evet evet, belge dili ingilizce veya almanca ise hiçbir şey yapmaya gerek yok. Eğer türkçe ise çeviri lazım.
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

minevra

Mesaj gönderen minevra » Cum Kas 03, 2023 11:18 pm

nevinn34 yazdı: Çrş Eyl 06, 2023 1:20 pm Merhabalar, 2 hafta sonra vize görüşmem var ancak Lise diplomasının ve ÖSYM Yerleştirme belgesinin orijinali ve 2 fotokopisinin noter ve/veya apostil yapılmasının gerekli olup olmadığı hakkında bir sürü karşıt görüş var.

merhaba vize görüşmesini yaptınız sanırım. Apostil ve noter onayı belgelerinize yaptınız mı? Benim de lise ve üniversite diplomam orjinal ıslak imzalı bunları yeminli tercümana çevirttim.

ugurcnoztrk

Mesaj gönderen ugurcnoztrk » Cmt Kas 04, 2023 1:00 am

minevra yazdı: Cum Kas 03, 2023 11:18 pm merhaba vize görüşmesini yaptınız sanırım. Apostil ve noter onayı belgelerinize yaptınız mı? Benim de lise ve üniversite diplomam orjinal ıslak imzalı bunları yeminli tercümana çevirttim.
ben vizemi aldim, turkce orijinal belgeler ve fotokopileri yeterli noter apostile gerek yok. Almanca cevirili belgelere de tercumanin kasesi olmasi yeterli.

demirciesma

Mesaj gönderen demirciesma » Sal Nis 16, 2024 5:21 pm

Merhaba ben lise diplomamı ve lisans diplomamı noterden onaylattırıp apostile yaptırdım. Lisans diplomamda ingilizcede yer aldığından onu tercümana çevirttirmedim ama lise diplomamın almanca çevirisi var ancak kafamın karıştığı nokta şu ki; lise ve lisans diplomasının almanca tercümeli hallerini mi notere gidip apostile yapıyoruz ? Çünkü ben orijinal türkçe lise ve lisans diplomamı noterden onaylatıp apostile ettim, çevirileri bu şekilde yapmadım çeviride tercümanın mührü bulunmakta. ( yani lise diplomamın noterden aldığım kopyasını mı apostile etmeliyim yoksa almanca tercümesini mi apostile etmeliyim ?)

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Sal Nis 16, 2024 7:07 pm

demirciesma yazdı: Sal Nis 16, 2024 5:21 pm Merhaba ben lise diplomamı ve lisans diplomamı noterden onaylattırıp apostile yaptırdım. Lisans diplomamda ingilizcede yer aldığından onu tercümana çevirttirmedim ama lise diplomamın almanca çevirisi var ancak kafamın karıştığı nokta şu ki; lise ve lisans diplomasının almanca tercümeli hallerini mi notere gidip apostile yapıyoruz ? Çünkü ben orijinal türkçe lise ve lisans diplomamı noterden onaylatıp apostile ettim, çevirileri bu şekilde yapmadım çeviride tercümanın mührü bulunmakta. ( yani lise diplomamın noterden aldığım kopyasını mı apostile etmeliyim yoksa almanca tercümesini mi apostile etmeliyim ?)
Hiçbir belgeyi apostil veya noter onayı yaptırmana gerek yok, sadece önemli olan Türkçe belgeleri yeminli bir tercümanda tercüme ettirmek ve mührünün bulunması, ben ve bütün tanıdıklarım bu şekilde yaptık hepimiz vizemizi aldık.
Duisburg-Essen-München

demirciesma

Mesaj gönderen demirciesma » Cum Nis 26, 2024 6:02 pm

çokk teşekkür ederim çok sağolun