Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite Şartlı Kabul süreci - Dil Bölümü Mezunu Olup Almanya'da okumak

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
atakanata

Üniversite Şartlı Kabul süreci - Dil Bölümü Mezunu Olup Almanya'da okumak

Mesaj gönderen atakanata » Prş Haz 15, 2017 4:01 am

Gün itibariyle 15 Haziran 2017 . Aklıma takılan birçok şeyi bir başlık altında sorabilmek mümkün mü bilemiyorum fakat artık bir şekilde yazıcam . Öncelikle ben bir yabancı dil bölümü (ingilizce) mezunuyum, ek olarak almancam a1 seviye . Ayın 17 sinde sınava gireceğim (lys5). ingilizceye küçüklüğümden beri meraklıydım bu yüzden lisede dilbölümünü tercih ettim ve ingilizcem de olduğundan daha çok gelişti ve şimdi dile olan yatkınlığımı bu alanda görebileceğim bir eğitimle almanca da öğrenerek ilerletmek istiyorum fakat bunu Almanya'da (FRANKFURT) babamın yanında yapmaya karar verdim ancak seçeceğim bölümler kısıtlı olduğu için büyük ihtimal Mütercim Tercümanlık seçeceğim . Kafama takılan sorular var , benim gibi düşünen arkadaşların olduğunu da düşünerek soruyorum ;

1Almanya'da Wintersemester döneminde okumak istediğim için araştırmalarımı genel olarak bu dönem üzerine yaptım ama çoğu üniversitenin son kayıt tarihleri 15 temmuz ve türkiyede ösym sonuç belgelerinin çıkması ve üniversitelere kayıt işlemlerinin geçliği yüzünden bu tarihin dışında kalıyor . böyle olursa şartlı kabul alamayacak mıyım çünkü uni-assist eksik evrak kabul etmiyor sonuç belgelerim olmadan ?

2-Almanya'da Bir üniversiteye şartlı kabulle kabul edilince vize öğrenci vizesi mi oluyor dil eğitimi sürecinde , ya da sadece dil kursu için alınan vize öğrenci vizesi olmuyorsa şartlı kabulle vize almakla dil kursu için vize alabilmek arasında fark ne , almanyada dil öğrendikten sonra başvuru yapılsa olmuyor mu ?

3-Studienkolleg deki bölümleri araştırdığımda Dil bölümü öğrencilerinin sözel bölümleri de tercih edebildiği yazıyor bu türkiye'den benım gibi dil mezunu olan bir öğrenci için de geçerli mi , örneğin halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bir bölüm seçebilir miyim almanyada ?

4-Almanya'da İngilizce Tercümanlık okuyan birisi varsa eğer , almanca ana dil gibi oluyor mu sonuçta eğitim dili almanca ve en zor tercümeleri İngilizceden türkçeye değil almancaya çevirmiş oluyorsunuz bu çok zor mu çünkü ben bile ingilizceden ana dilim olan türkçeye çevirirken zorlanıyorum bu iş almancayla nasıl sürdürülür ?ve dil bölümü mezunu olup almanyada okunabilecek alternatif daha iyi bölümler var mı ?

5-Sizce bukadar çok soru kafamdayken bunları bir danışmanlık firmasıyla halletmem daha mı doğru olur?
Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim gerçekten bu konularda yardıma ihtiyacım var :( :roll:

nepharyl_

Re: Üniversite Şartlı Kabul süreci - Dil Bölümü Mezunu Olup Almanya'da okumak

Mesaj gönderen nepharyl_ » Prş Haz 15, 2017 11:11 am

Merhaba,

Ben de aynı senin sorularınla çıktım bu yola. İngilizce Öğretmenliği okuyordum. Her şekilde Almanca şartı var, bölüm fark etmiyor lisans ise. Ben şimdiki aklım olsa Deutschstudent ile çalışırdım çünkü çok stresli bir süreç ve çok fazla para harcadım şahsen. Sitedeki görevlilere ulaşmanı tavsiye ederim. Çok iyi insanlar ve asla maddi çıkar kaygıları yok.

Sevgiler.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Sal Ağu 15, 2017 5:35 am

nepharyl_ yazdı: Prş Haz 15, 2017 11:11 am Merhaba,

Ben de aynı senin sorularınla çıktım bu yola. İngilizce Öğretmenliği okuyordum. Her şekilde Almanca şartı var, bölüm fark etmiyor lisans ise. Ben şimdiki aklım olsa Deutschstudent ile çalışırdım çünkü çok stresli bir süreç ve çok fazla para harcadım şahsen. Sitedeki görevlilere ulaşmanı tavsiye ederim. Çok iyi insanlar ve asla maddi çıkar kaygıları yok.

Sevgiler.
Çok teşekkürler :) Peki şuanda öğretmenlik mi okuyorsunuz orda ve diğer branşınız nedir ?

yusuf özen

Mesaj gönderen yusuf özen » Cmt Tem 29, 2023 9:50 pm

atakanata yazdı: Prş Haz 15, 2017 4:01 am Gün itibariyle 15 Haziran 2017 . Aklıma takılan birçok şeyi bir başlık altında sorabilmek mümkün mü bilemiyorum fakat artık bir şekilde yazıcam . Öncelikle ben bir yabancı dil bölümü (ingilizce) mezunuyum, ek olarak almancam a1 seviye . Ayın 17 sinde sınava gireceğim (lys5). ingilizceye küçüklüğümden beri meraklıydım bu yüzden lisede dilbölümünü tercih ettim ve ingilizcem de olduğundan daha çok gelişti ve şimdi dile olan yatkınlığımı bu alanda görebileceğim bir eğitimle almanca da öğrenerek ilerletmek istiyorum fakat bunu Almanya'da (FRANKFURT) babamın yanında yapmaya karar verdim ancak seçeceğim bölümler kısıtlı olduğu için büyük ihtimal Mütercim Tercümanlık seçeceğim . Kafama takılan sorular var , benim gibi düşünen arkadaşların olduğunu da düşünerek soruyorum ;

1Almanya'da Wintersemester döneminde okumak istediğim için araştırmalarımı genel olarak bu dönem üzerine yaptım ama çoğu üniversitenin son kayıt tarihleri 15 temmuz ve türkiyede ösym sonuç belgelerinin çıkması ve üniversitelere kayıt işlemlerinin geçliği yüzünden bu tarihin dışında kalıyor . böyle olursa şartlı kabul alamayacak mıyım çünkü uni-assist eksik evrak kabul etmiyor sonuç belgelerim olmadan ?

2[size=150
-Almanya'da Bir üniversiteye şartlı kabulle kabul edilince vize öğrenci vizesi mi oluyor dil eğitimi sürecinde , ya da sadece dil kursu için alınan vize öğrenci vizesi olmuyorsa şartlı kabulle vize almakla dil kursu için vize alabilmek arasında fark ne , almanyada dil öğrendikten sonra başvuru yapılsa olmuyor mu ?

3-Studienkolleg deki bölümleri araştırdığımda Dil bölümü öğrencilerinin sözel bölümleri de tercih edebildiği yazıyor bu türkiye'den benım gibi dil mezunu olan bir öğrenci için de geçerli mi , örneğin halkla ilişkiler ve reklamcılık gibi bir bölüm seçebilir miyim almanyada ?

4-Almanya'da İngilizce Tercümanlık okuyan birisi varsa eğer , almanca ana dil gibi oluyor mu sonuçta eğitim dili almanca ve en zor tercümeleri İngilizceden türkçeye değil almancaya çevirmiş oluyorsunuz bu çok zor mu çünkü ben bile ingilizceden ana dilim olan türkçeye çevirirken zorlanıyorum bu iş almancayla nasıl sürdürülür ?ve dil bölümü mezunu olup almanyada okunabilecek alternatif daha iyi bölümler var mı ?

5-Sizce bukadar çok soru kafamdayken bunları bir danışmanlık firmasıyla halletmem daha mı doğru olur?
Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim gerçekten bu konularda yardıma ihtiyacım var :( :roll:

Hocam selamlar uzun bi zaman geçmiş yazınızın üstünden fakat belki denk gelirsiniz. Liseyi dilden ingilizce olarak bitirdim aynı sorunları şu an yaşıyorum tercümanlık öğretmenlik gibi bölümlerden hangisi daha yardımcı olur almanyadan bir üniversiteye geçiş için ya da önerdiğiniz bir bölüm ve üniversite var mı acaba.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Cmt Tem 29, 2023 10:07 pm

Merhaba Yusuf,

Gerçekten de çok uzun zaman olmuş ve ben de o zamandan sonra ilk defa senden bir mesaj aldım forum üzerinden.

Benim almanyaya geldikten sonraki süreçte akademik açıdan hedeflerim çok değişti. Dil’le ilgili birşey yapmadım bu sene eğitim bilimlerinden mezun oldum. Diyeceğim şu ki; eğer dil blümü çıkışlıydan çoğu sosyal ve kültür alanında olan bölümlerden kabul alabiliyorsun.

Önerim Hamburg Üniversitesi;) Şehir de çok güzel üniversite de. Şimdiden eğitim hayatında başarılar!

LG
Atakan

yusuf özen

Mesaj gönderen yusuf özen » Cmt Tem 29, 2023 10:15 pm

atakanata yazdı: Cmt Tem 29, 2023 10:07 pm Merhaba Yusuf,

Gerçekten de çok uzun zaman olmuş ve ben de o zamandan sonra ilk defa senden bir mesaj aldım forum üzerinden.

Benim almanyaya geldikten sonraki süreçte akademik açıdan hedeflerim çok değişti. Dil’le ilgili birşey yapmadım bu sene eğitim bilimlerinden mezun oldum. Diyeceğim şu ki; eğer dil blümü çıkışlıydan çoğu sosyal ve kültür alanında olan bölümlerden kabul alabiliyorsun.

Önerim Hamburg Üniversitesi;) Şehir de çok güzel üniversite de. Şimdiden eğitim hayatında başarılar!

LG
Atakan

Merhaba,

Ben de açıkçası yerleşebilirsem dilden çok farklı alanlara yönelmeyi düşünüyorum fakat şu an tercih dönemi ve bir bölüme yerleşmeliyim genel olarak dil bilim tercümanlık ing. öğretmenliği olarak bölümler. Ben mütercim tercümanlıktan yürümeyi düşünüyorum fakat almanyada araştırdığım üniversitelerde genel olarak göremedim bu bölümü. Burada tercümanlıktan bir üniversiteyi seçip dondurduktan sonra almanyada herhangi bir üniversitede dilden bir bölüme yerleşme şansım oluyor mu yoksa sadece tercümanlık mı bilginiz varsa dönebilirseniz sevinirim.

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Cmt Tem 29, 2023 11:05 pm

Mümkün. Ben de öyle yaptım. Mütercim tercümanlık kazandım türkiyede kayıt yapıp dondurdum. O ara şartlı kabul aldım bremen üniversitesinden Linguistik bölümüne. Sonra dil kursunu btiirip sertifikayı alınca hamburgta pedagoji okumaya başladım.

yusuf özen

Mesaj gönderen yusuf özen » Cmt Tem 29, 2023 11:26 pm

atakanata yazdı: Cmt Tem 29, 2023 11:05 pm Mümkün. Ben de öyle yaptım. Mütercim tercümanlık kazandım türkiyede kayıt yapıp dondurdum. O ara şartlı kabul aldım bremen üniversitesinden Linguistik bölümüne. Sonra dil kursunu btiirip sertifikayı alınca hamburgta pedagoji okumaya başladım.
Çok teşekkür ediyorum yönlendirmeleriniz için. Tanıdığım olmadığı için pek bilgim yok bu konularda rahatsız etmezsem zaman zaman bu forum üzerinden soru sorabilir miyim acaba

atakanata

Mesaj gönderen atakanata » Cmt Tem 29, 2023 11:31 pm

Mailime numaranı gönderirsen daha kolay yardımcı olabilriim sana. @windowslive.com

Mod Uyari: Kural ihlali madde 2 - 2 hafta gecici banlama:

viewtopic.php?f=3&t=16500

Kullanıcı avatarı
MockinJay

Mesaj gönderen MockinJay » Sal Ağu 08, 2023 12:05 am

atakanata yazdı: Cmt Tem 29, 2023 11:05 pm Mümkün. Ben de öyle yaptım. Mütercim tercümanlık kazandım türkiyede kayıt yapıp dondurdum. O ara şartlı kabul aldım bremen üniversitesinden Linguistik bölümüne. Sonra dil kursunu btiirip sertifikayı alınca hamburgta pedagoji okumaya başladım.
Merhabalar hocam 2 hafta ban yemissiniz gecmis olsun 1 haftaniz kalmis :)

Hocam Türkiye de mütercim tercümanlik kazanip Almanya da linguistic bölümünden kabul almissiniz bunu anladim fakat nasil pedagoji okuyorsunuz su an ?
Ankara 36 F
Idata basvuru 04.12.2023
Randevu atama 24.01.2024
Randevu tarihi 06.02.2024
Eksik evrak teslim tarihi 05.03.2024
vize gelis 16.04.2024

levents

Mesaj gönderen levents » Çrş Eyl 13, 2023 11:36 am

atakanata yazdı: Cmt Tem 29, 2023 10:07 pm Merhaba Yusuf,

LG
Atakan
Merhaba Atakan,

Oğlum da bu yıl Türkiye'de bir Mütercim Tercümanlık Bölümüne yerleşti. Hazırlığı geçti. Hedefi Almanya'da devam etmek. Bununla ilgili araştırmalar yaparken sizlerin bu portal üzerindeki yazışmalarınızı okudum. Bir büyüğünüz olarak sizleri kutlarım. Gösterdiğiniz çaba taktire değer doğrusu.

Ben fen bilimleri alanında öğretim üyesiyim. İstiyorum ki oğlum da arzu ettiği alanda ilerlesin. Ona destek olmak için bu tür araştırmalara girdim. Atakan siz epey yol almışsınız, sizinle doğrudan iletişim kurmak isterim. Eğer kabul ederseniz e-posta adresimi buraya (jesuislevent@gmail.com) bırakıyorum.

Önümüzdeki hafta Bremen, Hamburg, Köln, Nürnberg gibi şehirlerde bu amaçlı bulunacağız. Eğer uygun olan arkadaşlar olursa hem yüz yüze görüşmek hem de desteklerini almak, bilgilerinden yararlanmak isteriz.

Belki sonrasında burada deneyim paylaşımı yoluyla bu amaçla yeni yola çıkmış arkadaşlara da katkımız olur.

Hepinize başarı ve kolaylıklar diliyorum.

Levent Şık

Javuz

Mesaj gönderen Javuz » Cmt Nis 13, 2024 7:01 pm

Merhabalar...
Ben şu anda 12. sınıf dil öğrencisiyim bildiğiniz üzere 2 ay sonra üniversite sınavı var. Dilden tercih yapacağım. Kuzenimin önayak olması sayesinde Almanya'da Üniversite okumayı araştırmaya başladım. Anladığım kadarıyla buradaki bölüme yakın bir bölüme yerleşebiliyormuşuz. Benim hedefim; burada Almanya'da denkliği olan bir bölüm kazanıp, üniversiteyi dondurup Almanya'da okumak için süreci başlatmak.

Fakat, ne tür bölüm tercih edeceğimi bilmiyorum ve korkum denkliği olmayan bir bölüm tercihi yapıp 1 senemi kaybetmek. Biraz araştırdım fakat bununla ilgili bir bilgi bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.