Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da farklı bir bölüm okumak mümkün müdür?

aktif forumculuk : uyeler bulusuyor!
buse86

Almanya'da farklı bir bölüm okumak mümkün müdür?

Mesaj gönderen buse86 » Pzt Mar 25, 2024 6:51 am

Merhaba arkadaşlar, ben felsefe bölümü kazandım, Almanya'da fizik bölümünden kabul alma ihtimalim var mıdır? NC-frei bir bölüm sonuçta,bu ihtimal çok mu düşük acaba ?

meis35

Re: Almanya'da farklı bir bölüm okumak mümkün müdür?

Mesaj gönderen meis35 » Sal Mar 26, 2024 1:49 am

cevap buldun my kanka

nilulucan

Mesaj gönderen nilulucan » Sal Mar 26, 2024 3:08 pm

yani felsefe kazanıp sosyoloji okumak istesen yine yüksek bir ihtimal olurdu ama biri sözel biri sayısal zor olabilir, sen yine de başvurunu at bilemezsin çünkü ama çok mümkün değil gibi. direkt aynı bölüm olmasa da benzer olması lazım bölümün.

buse86

Mesaj gönderen buse86 » Sal Mar 26, 2024 6:21 pm

nilulucan yazdı: Sal Mar 26, 2024 3:08 pm yani felsefe kazanıp sosyoloji okumak istesen yine yüksek bir ihtimal olurdu ama biri sözel biri sayısal zor olabilir, sen yine de başvurunu at bilemezsin çünkü ama çok mümkün değil gibi. direkt aynı bölüm olmasa da benzer olması lazım bölümün.

birisi sözel birisi eşit ağırlık ama bence çok ayrı konular değil, aynı soruların peşinde koşuyorlar. Ve Almanya'da Birçok üniversitede fizik ve felsefe bölümünü bir arada okuyabiliyorsun

Mnrl89

Mesaj gönderen Mnrl89 » Sal Mar 26, 2024 7:21 pm

Eğer aynı fakültelere bağlıysa okuyabilirsin. Kendimden örnek veriyorum: endüstri mühendisliği kazanmış birisi Almanya'da meteoroloji okuyabilir mesela.

buse86

Mesaj gönderen buse86 » Çrş Mar 27, 2024 7:55 am

Mnrl89 yazdı: Sal Mar 26, 2024 7:21 pm Eğer aynı fakültelere bağlıysa okuyabilirsin. Kendimden örnek veriyorum: endüstri mühendisliği kazanmış birisi Almanya'da meteoroloji okuyabilir mesela.
Bende böyle biliyordum ama birisi arkadaşım hukuk kazandı ama informatikden kabul aldı, zor ama olabilir demişti, yine bir başka kişi de mümkün olabileceğini söyledi o yüzden kafam karıştı.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Çrş Mar 27, 2024 2:28 pm

buse86 yazdı: Çrş Mar 27, 2024 7:55 am Bende böyle biliyordum ama birisi arkadaşım hukuk kazandı ama informatikden kabul aldı, zor ama olabilir demişti, yine bir başka kişi de mümkün olabileceğini söyledi o yüzden kafam karıştı.
Forumun sahibi Gürkan bey bu konuya açıklık getirdi zaten. O kişinin kaydolduğu üniversitenin bir hatası olduğunu söyledi. Klasik olay “istisnalar kaideyi bozmaz” yani. Bence çok alakasız iki bölüm üzerinden gidip başvuru yapıp mental, para ve zaman kaybetmeye gerek yok. Bölümlerin alakaları zaten bölümlerin alanlarıyla ölçülmüyor. Bilgisayar mühendisliği okuyan birisi yine burada bilgisayar mühendisliğinden red alabilir. Önemli olan derslerin içerikleri. Derslerin isimleri de değil. Derslerin ne içerdiğine falan bakıyorlar.

buse86

Mesaj gönderen buse86 » Çrş Mar 27, 2024 8:31 pm

aozkan09 yazdı: Çrş Mar 27, 2024 2:28 pm Forumun sahibi Gürkan bey bu konuya açıklık getirdi zaten. O kişinin kaydolduğu üniversitenin bir hatası olduğunu söyledi. Klasik olay “istisnalar kaideyi bozmaz” yani. Bence çok alakasız iki bölüm üzerinden gidip başvuru yapıp mental, para ve zaman kaybetmeye gerek yok. Bölümlerin alakaları zaten bölümlerin alanlarıyla ölçülmüyor. Bilgisayar mühendisliği okuyan birisi yine burada bilgisayar mühendisliğinden red alabilir. Önemli olan derslerin içerikleri. Derslerin isimleri de değil. Derslerin ne içerdiğine falan bakıyorlar.
Ben yaşadığım tecrübelerden sonra sadece bir kişi açıklık getirdi diye onu doğru olarak kabul edemiyorum maalesef,çünkü bana bunun mümkün olduğunu söyleyen kişilerde Gürkan Bey gibi insanlardı, danışmanlık yapıyorlar, sadece tek bir örnek yok burada. Ben zaten kazandığım bölüme başvuracağım , onun yanında başvuracağım farklı bölüme o yüzden zaman kaybetmiyorum, anladığım kadarıyla düşük bir ihtimal ama yine de denemekten zarar gelmez.