Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
optima999

Re: AT-11 Belgesi ve Özel Sağlık Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Mar 10, 2024 6:12 am

AT-11'i almak için anne-babanıza bağlı olmanız gerekiyor. Bu koşulu sağlıyorsanız bile resmi olarak çalıştığınız yerden ayrıldıktan sonra 3 ay beklemeniz gerekiyor. Ama siz öğrenci olmadığınız için anne-babanızın genel sağlık sigortasından faydalanamıyorsunuz zaten, dolayısıyla AT 11 alma şansınız yok.

Yapmanız gereken vizeye başvururken 2-3 aylık seyahat sağlık sigortası yaptırtmak. Uygun bir fiyata yaptırılıyor bu. Almanya'ya gittiğinizde de private veya public sağlık sigortası yaptırtacaksınız. Bunun için şimdiden sağlık şirketlerinden bir ön onay belgesi alabilirsiniz (expatrio direkt veriyordu). Oraya gittiğinizde banka hesabı açma, sigortayı aktifleştirip sağlık kartınızı almak birkaç hafta sürebilir. Bu sırada da seyahat sağlık sigortası sizi güvencede tutuyor.
ezgiray yazdı: Pzr Mar 10, 2024 4:23 am Merhaba,
Erasmusla 1 yıllığına eylül ayından itibaren Almanyaya gideceğim. At/11 almam gerekiyor vize ve Almanyadaki okula kayıt için. 23 yaşındayım ama staj yapıyorum ve stajım sigortamı tam ödüyor ve temmuz ayında bitiyor. o yüzden anneme ya da babama bağlı değilim. Ne yapmam gerekiyor. Buradan vize için özel sağlık sigortası yapıp sonrasında oraya gidince okula kaydımı yaptırmadan AOK sigortası yaptırabilir miyim ve bu süreç ne kadar sürer? Açıkcası zaten at/11’i kullanmayı düşünmüyordum çünkü şeker hastasıyım ve almanyanın kendi sağlık sigortasının benim için çok artısı var ama üniversite kaydımı nasıl yapacağım, bu süreç beni çok geriyor. Lütfen yardım edin.
41F eşli başvuru - Stuttgart
Başvuru tarihi - 11.07.23
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 13.09.23
Ek evrak talebi - 16.02.24
Eş pasaport teslim - ?

ezgiray

Mesaj gönderen ezgiray » Pzr Mar 10, 2024 3:51 pm

optima999 yazdı: Pzr Mar 10, 2024 6:12 am AT-11'i almak için anne-babanıza bağlı olmanız gerekiyor. Bu koşulu sağlıyorsanız bile resmi olarak çalıştığınız yerden ayrıldıktan sonra 3 ay beklemeniz gerekiyor. Ama siz öğrenci olmadığınız için anne-babanızın genel sağlık sigortasından faydalanamıyorsunuz zaten, dolayısıyla AT 11 alma şansınız yok.

Yapmanız gereken vizeye başvururken 2-3 aylık seyahat sağlık sigortası yaptırtmak. Uygun bir fiyata yaptırılıyor bu. Almanya'ya gittiğinizde de private veya public sağlık sigortası yaptırtacaksınız. Bunun için şimdiden sağlık şirketlerinden bir ön onay belgesi alabilirsiniz (expatrio direkt veriyordu). Oraya gittiğinizde banka hesabı açma, sigortayı aktifleştirip sağlık kartınızı almak birkaç hafta sürebilir. Bu sırada da seyahat sağlık sigortası sizi güvencede tutuyor.

Aslında öğrenciyim, itüde okuyorum aktif olarak :cry: :cry: . Sadece uzun dönem staj yapıyorum. Uzun dönem stajımda da hem engelli (şekerimden dolayı) olduğum için onların da kadroyu doldurma çabasıyla benim tam zamanlı sigortamı yatırıyorlar. Sgk’ya gidip şansımı denesem hiç oluru yok mu? Ayrıca kadınım, anladığım kadarıyla biraz daha esnek kuralları var. 170i arayınca bizim bilgimiz yok Beşiktaşa gidin diyorlar. Bir de eğer alamazsam, dediğiniz süreç için 1 2 hafta banka hesabı açtırma, sigortayı alma gibi durumlarda okul başlamadan da vize verirler mi? Çünkü okula kaydımı yaptıramayacağım anladığım kadarıyla. Ek olarak, okula kaydımı yaptıramayacağım için öğrenci olarak sigorta alabilecek miyim? AOK’un öğrenci tarifisenden yani. 123 euro gibi bir fiyatı var sanırım normalde daha pahalıdır diye düşünüyorum.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzr Mar 10, 2024 6:42 pm

Sgk’ya gidip şansımı denesem hiç oluru yok mu?
Anne babanıza bağlı olmadığınız için gerekli koşulları sağlamıyorsunuz, ama gidip bir sorun. İşten çıkınca direkt anne babama geçip AT 11 alabilir miyim gibi sorabilirsiniz. AT 11 pek yaygın bir belge değil ve memurlar da bazen bilmiyorlar.
Ayrıca kadınım, anladığım kadarıyla biraz daha esnek kuralları var.
Bildiğim kadarıyla kadınlar için yalnızca yaş sınırı yok.
Bir de eğer alamazsam, dediğiniz süreç için 1 2 hafta banka hesabı açtırma, sigortayı alma gibi durumlarda okul başlamadan da vize verirler mi?
Evet, herkes böyle yaptırıyor zaten. Ben de AT 11 alamıyordum ve böyle yaptım. Vize prosedürü böyle, önceki verdiğim yanıttaki gibi seyahat sağlık sigortası + ön onay formunu vize görüşmesinde teslim ediyorsunuz. Oraya gittiğinizde de ödemenizi yapıp public sağlık sigortanızı aktif ediyorsunuz.
okula kaydımı yaptıramayacağım için öğrenci olarak sigorta alabilecek miyim?
Okula kaydolmanız için gerekli koşullardan biri öğrenci sigortasına kayıt olmak zaten (dikkat, aktifleştirmek gerekli değil). Siz ön onayı aldıktan sonra public sağlık sigorta kuruluşuna kaydolmuş oluyorsunuz gibi düşünebilirsiniz. Bu kuruluş da okulunuzun kayıt bölümüne elektronik bildirim gönderiyor, bu öğrenci benim sisteminde kayıtlı diye. Sonrasında enroll işlemi gerçekleşiyor. AOK, TK, BARMER gibi kuruluşların okul kampüsünde çalışanları oluyor, onlara da detaylı bilgi için sorabilirsiniz. Hepsinin fiyatı aşağı yukarı aylık 125-130 euro.

ezgiray yazdı: Pzr Mar 10, 2024 3:51 pm Aslında öğrenciyim, itüde okuyorum aktif olarak :cry: :cry: . Sadece uzun dönem staj yapıyorum. Uzun dönem stajımda da hem engelli (şekerimden dolayı) olduğum için onların da kadroyu doldurma çabasıyla benim tam zamanlı sigortamı yatırıyorlar. Sgk’ya gidip şansımı denesem hiç oluru yok mu? Ayrıca kadınım, anladığım kadarıyla biraz daha esnek kuralları var. 170i arayınca bizim bilgimiz yok Beşiktaşa gidin diyorlar. Bir de eğer alamazsam, dediğiniz süreç için 1 2 hafta banka hesabı açtırma, sigortayı alma gibi durumlarda okul başlamadan da vize verirler mi? Çünkü okula kaydımı yaptıramayacağım anladığım kadarıyla. Ek olarak, okula kaydımı yaptıramayacağım için öğrenci olarak sigorta alabilecek miyim? AOK’un öğrenci tarifisenden yani. 123 euro gibi bir fiyatı var sanırım normalde daha pahalıdır diye düşünüyorum.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

deutschmelis

Mesaj gönderen deutschmelis » Pzt Mar 11, 2024 11:57 am

Merhaba benim At11 belgem var ve Almanyada değilim okıl da benden 15 Marta kadar belgeleri göndermemi istiyor ancak AOk, Barmer gibi alman sigortalarından olması gerekiyor. Nasıl ön kayıt yapabilirim acaba almanyada değilken 😭 Fiziksel kayıt gerektirmiyorsa nasıl kayıt olacağım?

erennn

Mesaj gönderen erennn » Pzt Mar 11, 2024 3:31 pm

arkadaşlar selamlar nisan ayı içerisinde 36f vize randevum var fakat at-11 belgesi alamıyorum vize için gerekli evraklar kısmında öğrencilik başlayana kadar geçerli sağlık sigortası yazıyor bu seyahat sağlık sigortası mı ya da farklı bir sigortamı bilgisi olan var mı?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt Mar 11, 2024 5:22 pm

Hemen TK'ya AT 11 belgenizi email atıp durumun aciliyetini anlatın. TK genelde hızlı dönüş yapıyor. Okulunuzda TK ofisi varsa oraya da yazabilirsiniz. Yarına kadar dönüş olmazsa arayın bence.
deutschmelis yazdı: Pzt Mar 11, 2024 11:57 am Merhaba benim At11 belgem var ve Almanyada değilim okıl da benden 15 Marta kadar belgeleri göndermemi istiyor ancak AOk, Barmer gibi alman sigortalarından olması gerekiyor. Nasıl ön kayıt yapabilirim acaba almanyada değilken 😭 Fiziksel kayıt gerektirmiyorsa nasıl kayıt olacağım?
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt Mar 11, 2024 5:23 pm

Evet, seyahat sağlık sigortası.
erennn yazdı: Pzt Mar 11, 2024 3:31 pm arkadaşlar selamlar nisan ayı içerisinde 36f vize randevum var fakat at-11 belgesi alamıyorum vize için gerekli evraklar kısmında öğrencilik başlayana kadar geçerli sağlık sigortası yazıyor bu seyahat sağlık sigortası mı ya da farklı bir sigortamı bilgisi olan var mı?
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

erennn

Mesaj gönderen erennn » Pzt Mar 11, 2024 5:51 pm

optima999 yazdı: Pzt Mar 11, 2024 5:23 pm Evet, seyahat sağlık sigortası.
1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırmam yeterli olucak yani bilindik bir sağlık sigortasıyla (isim vermem yasak mı bilmiyorum o yüzden vermedim) görüştüğümde bana özel sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini söyledi .

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Pzt Mar 11, 2024 6:17 pm

1 yıllık fazla. 3 aylık yaptırın. "Öğrencilik başlayana kadar" geçerli olacak olan sağlık sigoratsı bu. Yani siz Almanya'ya gidip öğrenci sigortanızı aktife edene kadar gerekli olacak geçici sağlık sigortası.
erennn yazdı: Pzt Mar 11, 2024 5:51 pm 1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırmam yeterli olucak yani bilindik bir sağlık sigortasıyla (isim vermem yasak mı bilmiyorum o yüzden vermedim) görüştüğümde bana özel sağlık sigortası yaptırmam gerektiğini söyledi .
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

erennn

Mesaj gönderen erennn » Sal Mar 12, 2024 2:59 pm

optima999 yazdı: Pzt Mar 11, 2024 6:17 pm 1 yıllık fazla. 3 aylık yaptırın. "Öğrencilik başlayana kadar" geçerli olacak olan sağlık sigoratsı bu. Yani siz Almanya'ya gidip öğrenci sigortanızı aktife edene kadar gerekli olacak geçici sağlık sigortası.
bilgi için teşekkür ederim ama ilk başta da söylediğim gibi 36f vize yani şartlı kabul ile gidiyorum öğrenciliğim en az 1 yıl sonra başlayabilir bu durumda 1 yıl fazla olmaz diye düşünüyorum seyahat sağlık sigortası için.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Sal Mar 12, 2024 5:58 pm

Siz Almanya'da 1 yıl "seyahat" etmeyeceksiniz, oturum ünvanınız olacak. Bundan dolayı bir Almanya sigortası yaptırmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Dil öğrencileri için nasıl bilmiyorum ama %99 böyledir.
erennn yazdı: Sal Mar 12, 2024 2:59 pm bilgi için teşekkür ederim ama ilk başta da söylediğim gibi 36f vize yani şartlı kabul ile gidiyorum öğrenciliğim en az 1 yıl sonra başlayabilir bu durumda 1 yıl fazla olmaz diye düşünüyorum seyahat sağlık sigortası için.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

alize_idil

Mesaj gönderen alize_idil » Pzt Mar 25, 2024 3:39 pm

Ekim 2023'de AT 11 belgemi de beraberimde alarak şartlı kabul ile Essen'e geldim ve o tarihten sonra hiç Türkiyeye gitmedim. Halen C1 kursuna devam ediyorum, üniversite semester harçlarını ödedim ve yurtta kalıyorum.
Yeni semesterde ailem Türkiyede SGK'dan AT11 belgesi almak istediler ancak şartlı kabulumün bulunması 6 ayda bir Türkiyeye giriş çıkış yapmamam nedeni ile verilemeyeceğini beyan etmişler.
Üniversiteye kesin kayıttan sonra giriş çıkış şartının aranmayacağını belirtmişler.
Arkaşlarımla konuştuğumda ailelerinin AT11 belgesini aldığını söylediler benim durumumda olan varmı . bu işlem SGK görevli memurun bilgisizliğimi?

Kaplan

Mesaj gönderen Kaplan » Sal Nis 16, 2024 5:38 pm

AT11 alamıyorum, Türkiye'den bir yerden özel sağlık sigortası yaptırdım 1 yıllık. Belgenin tamamı İngilizce değil, çoğu Türkçe. Konsolosluk ve okul kabul eder mi böyle?
optima999 yazdı: Sal Mar 12, 2024 5:58 pm Siz Almanya'da 1 yıl "seyahat" etmeyeceksiniz, oturum ünvanınız olacak. Bundan dolayı bir Almanya sigortası yaptırmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Dil öğrencileri için nasıl bilmiyorum ama %99 böyledir.
O nasıl oluyor Almanya sigortası yaptırmak? Buradan 3-6 ay kadar yaptırıp, oraya varınca da ayrı mı yaptırmamız gerekiyor? Yoksa Türkiye'deyken Almanya'dan sigorta yaptırmak mümkün mü?

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Nis 17, 2024 2:20 pm

Teminat, geçerli tarih aralığı gibi yerler İngilizce olmalı bence. Çoğu şirket zaten direkt İngilizce seyahat sağlık sigortası belgesi veriyor, siz nasıl bir sigorta yaptırdınız?

Evet, Türkiye'den yaptırmak mümkün değil. Vize başvurusunda 3 aylık gösterip oraya gittiğinizde yaptırmanız yeterli. Türkiye'den Alman sigorta şirketi tarafından hazırlanmış ön onay belgesi alıp görüşmede sunabilirsiniz. Zaten Alman sigortası yaptırmazsanız okula kaydolamıyorsunuz.
Kaplan yazdı: Sal Nis 16, 2024 5:38 pm AT11 alamıyorum, Türkiye'den bir yerden özel sağlık sigortası yaptırdım 1 yıllık. Belgenin tamamı İngilizce değil, çoğu Türkçe. Konsolosluk ve okul kabul eder mi böyle?

O nasıl oluyor Almanya sigortası yaptırmak? Buradan 3-6 ay kadar yaptırıp, oraya varınca da ayrı mı yaptırmamız gerekiyor? Yoksa Türkiye'deyken Almanya'dan sigorta yaptırmak mümkün mü?
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kaplan

Mesaj gönderen Kaplan » Çrş Nis 17, 2024 3:57 pm

optima999 yazdı: Çrş Nis 17, 2024 2:20 pm Teminat, geçerli tarih aralığı gibi yerler İngilizce olmalı bence. Çoğu şirket zaten direkt İngilizce seyahat sağlık sigortası belgesi veriyor, siz nasıl bir sigorta yaptırdınız?

Evet, Türkiye'den yaptırmak mümkün değil. Vize başvurusunda 3 aylık gösterip oraya gittiğinizde yaptırmanız yeterli. Türkiye'den Alman sigorta şirketi tarafından hazırlanmış ön onay belgesi alıp görüşmede sunabilirsiniz. Zaten Alman sigortası yaptırmazsanız okula kaydolamıyorsunuz.
Ben 1 yıllık yaptırdım, yurtdışı eğitim sigortası diye geçiyor. Ama okul benden "electronical letter" denilen bir şey istedi, sigortaya ilettim ama herhalde hallolmayacak. İptal ettirip başka bir sigorta yaptırabilirim.

Türkiye'deyim Almanya'dan sigorta yaptırmam gerekiyorsa ne yaptırayım? Care concept sigorta Türkiye'den olmuyor sanırım, çünkü hiçbir ülke Türkiye'yi tanımlamıyor.

https://www.care-concept.de/index_trk.html?navilang=trk

Bilen biri önerebilir mi? Çok uzadı bu iş halletmek istiyorum artık, kayıt yaptırmam lazım.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Nis 17, 2024 4:38 pm

TK, AOK, Barmer gibi public sağlık sigortası firmaları var. Oralara görüşebilirsiniz.
Kaplan yazdı: Çrş Nis 17, 2024 3:57 pm Ben 1 yıllık yaptırdım, yurtdışı eğitim sigortası diye geçiyor. Ama okul benden "electronical letter" denilen bir şey istedi, sigortaya ilettim ama herhalde hallolmayacak. İptal ettirip başka bir sigorta yaptırabilirim.

Türkiye'deyim Almanya'dan sigorta yaptırmam gerekiyorsa ne yaptırayım? Care concept sigorta Türkiye'den olmuyor sanırım, çünkü hiçbir ülke Türkiye'yi tanımlamıyor.

https://www.care-concept.de/index_trk.html?navilang=trk

Bilen biri önerebilir mi? Çok uzadı bu iş halletmek istiyorum artık, kayıt yaptırmam lazım.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

Kaplan

Mesaj gönderen Kaplan » Çrş Nis 17, 2024 4:46 pm

optima999 yazdı: Çrş Nis 17, 2024 4:38 pm TK, AOK, Barmer gibi public sağlık sigortası firmaları var. Oralara görüşebilirsiniz.
Bunlar Türkiye'deyken yaptırılır değil mi? Bir de 3 ay yaptırsam yeterli mi? Emin olmak için soruyorum.

optima999

Mesaj gönderen optima999 » Çrş Nis 17, 2024 10:24 pm

Dediğim gibi Türkiye'deyken sadece ön onay belgesi alabilirsiniz. O belgede Almanya'ya geldiğinizde sigortanızı aktifleştireceğiniz yazar.

Seyahat sağlık sigortasını allianz türkiye gibi şirketlerden yapabilirsiniz, 3 ay yeterli olur. Türkiye'den yaptırabilirsiniz.
Kaplan yazdı: Çrş Nis 17, 2024 4:46 pm Bunlar Türkiye'deyken yaptırılır değil mi? Bir de 3 ay yaptırsam yeterli mi? Emin olmak için soruyorum.
Randevu atama - 02.08.23
Evrak teslimi - 11.08.23
Eş pasaport teslim - ?

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Çrş Nis 17, 2024 10:41 pm

Busra666 yazdı: Cum Mar 01, 2024 4:13 pm Merhaba aynı şeyleri yaşıyorum nasıl çözüm buldunuz ?
merhaba çok geç olmuş yeni gördüm.
yeni at11 alıp aoka gittim onlar onay gönderdi öyle kabul oldu

Kaplan

Mesaj gönderen Kaplan » Pzt Nis 22, 2024 3:49 pm

optima999 yazdı: Çrş Nis 17, 2024 10:24 pm Dediğim gibi Türkiye'deyken sadece ön onay belgesi alabilirsiniz. O belgede Almanya'ya geldiğinizde sigortanızı aktifleştireceğiniz yazar.

Seyahat sağlık sigortasını allianz türkiye gibi şirketlerden yapabilirsiniz, 3 ay yeterli olur. Türkiye'den yaptırabilirsiniz.
Seyahat sigortası yaptırıyoruz ilk 3 ay için gitmeden, öğrenci değil. Kesin emin miyiz?