Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
Mnrl89

Re: Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Mesaj gönderen Mnrl89 » Çrş Mar 06, 2024 7:20 pm

dghn35 yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:24 am Sizden istenen belgeler nelerdi peki, bir de önceden yazdığım bana avukatın söylediği Fiktionsbescheinigung geçerli sayılmıyor demesi doğru muydu bir fikriniz var mı çünkü forumda bir başkasına aynı şeyi yabancı büro söylemiş ama onun tuttuğu avukat ise tam tersini söylemiş, o kağıt varsa elinizde orda yazan haklardan faydalanabilirsin demiş.
Bu sorunun cevabını detaylı olarak önceki sayfalarda paylaştım. Fiktionsbescheinigung ile ilgili soru hakkında bir bilgim yok.

buffy

Mesaj gönderen buffy » Cum Mar 08, 2024 5:27 pm

Baris2011 yazdı: Pzt Mar 04, 2024 2:38 pm Ben okuldan kovulunca yabancılar dairesi oturum ve çalışma iznini iptal edecek. 11 aydır çalışmıyorum. Ama 12. ay nasıl çalışacağım. Asıl mesele bu zaten.

Benim derdim emsal karar bulup 11 ay ile Ankara antlaşmasına başvurup işçi oturumuna geçmek. Berlin de bir üniversite öğrencisi avukat tutup emsal karar bulup okuldan konulduktan sonra 11 aylık sigorta dökümü ve maaş bordrosu ile Ankara antlaşmasına başvurup işçi oturumuna geçmiş. Ama mesele zaten bu emsal kararlarını bulup basvurabilmek. Yada bunu yapacak bir avukat bulmak. Teşekkür ederim.

nisathelinguist

Mesaj gönderen nisathelinguist » Prş Mar 14, 2024 1:25 am

ozcfati yazdı: Sal Oca 30, 2024 11:47 pm Arkadaşlar merhaba,

ben TU Berlin'de yüksek lisans yapıyorum ve 31 martta bitiyor. Şu anda sadece bitirme çalışmamı teslim edeceğim mart sonununa kadar.

bir şirketten teklif aldım 1 martta başlamak üzere. Yukarılarda gerçekten benzer bir durum bulamadığımdan soruyorum.

Mavi karta başvuru hakkım var mı? (parasal sınırı geçiyorum brüt olarak) halen okulum devam ediyor gözükmesine rağmen. bölüme sordum kağıt veririz bir tek bitirme çalışmasını teslim edecktir diye.

yada 16 b vizesinde olduğumdan çalışma vizesine yani 18 aylık job seeking vizesine başvurmak zorundamıyım. auslanderbehördeden randevu alarak.

Bilgi verebilirseniz sevinirm.

Tşk

Hocam merhaba bu konuda son gelismeniz ne oldu?

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Pzt Mar 18, 2024 7:28 pm

Merhaba
Ben şartlı kabulle geldim işçi oturumunu nasıl alabilirim? Birde kendi alanın dışında çalışabilir miyim yani iş sozlesmsini kendi alanım dışında alıp işçi oturumu için başvurabilir miyim ?

aalps

Mesaj gönderen aalps » Sal Mar 19, 2024 1:30 am

Ali3462 yazdı: Pzt Mar 04, 2024 5:58 pm Bu konuda tecrübesi olan var mıdır acaba?
Selamlar hocam. Bende aynı şekilde sizin gibi gelip bi firmadan tam zamanlı iş sözleşmesi alıp auslanderbehördeye zweckwechsel yapmak istiyorum diye başvuru yaptım. Çünkü öğrenci oturumunda böyle bir ibare var. Okurken oturum türünü değiştirebileceğimize dair. Fakat kabul etmediler. Git türkiyeden başvur dediler. Avukatla görüştüm. Brüt maaşı biraz yükselt. benim üzerimden başvur dedi. yaklaşık 2000 euro para istedi. ve kesin olur demedi. yüzde 60 olur dedi. tekrar hiç uğraşmadım pes ettim. Ama bu konuyu yaklaşık 6-7 ay araştırdım sordum soruşturdum vs. Edindiğim genel bilgi şu: Arkanızda duracak bi işveren varsa. Direk arbeitsamta gidip ben bu kişiyi istiyorum derse zorluk çıkarmıyorlamış. iş arbeitsamtta bitiyor. onayı onlar veriyor. (Şehir Essen).

aalps

Mesaj gönderen aalps » Sal Mar 19, 2024 1:40 am

Rojbin yazdı: Pzt Mar 18, 2024 7:28 pm Merhaba
Ben şartlı kabulle geldim işçi oturumunu nasıl alabilirim? Birde kendi alanın dışında çalışabilir miyim yani iş sozlesmsini kendi alanım dışında alıp işçi oturumu için başvurabilir miyim ?
Merhaba,öğrenci oturumunu işçi oturumuna çevirmek mümkün. öğrenci oturumunun Yasasında böyle bir ibare var. Yani tam zamanlı bir iş sözleşmesi alıp değiştirilebilir. burada arbeitsamtın onayı gerekiyor. git türkiyeden başvurda diyebilirler. tamam buradan olurda diyebilirler. bulunduğunuz şehirle ve memurla alakalı. kalifiye çalışan olmanız lazım. 2. yol blue card alabilirsiniz. veya buda olmazsa öğrenciyken 1 yıl çalıştıktan sonra oturum türü değiştirilebiliyormuş. bu forumu okursanız bütün bilgiler vardır.

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Sal Mar 19, 2024 2:18 pm

Teşekkür ederim cevabınız için. Benim merak ettiğim bir başka soruda alanım dışında çalışabilir miyim ? Garsonluk ve başka alanlar?

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Sal Mar 19, 2024 9:47 pm

Ve yasanın olduğu bir link var mıdır acil lazım arkadaşlar

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Mar 20, 2024 1:51 am

Rojbin yazdı: Sal Mar 19, 2024 2:18 pm Teşekkür ederim cevabınız için. Benim merak ettiğim bir başka soruda alanım dışında çalışabilir miyim ? Garsonluk ve başka alanlar?
Selam alaniniz disi olmasi farketmez 1 yil boyunca ayni is yerinde calismaniz olmaniz yeterli. Ankara anlaşması bu.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

colakbasri

Mesaj gönderen colakbasri » Çrş Mar 20, 2024 3:51 pm

aalps yazdı: Sal Mar 19, 2024 1:40 am Merhaba,öğrenci oturumunu işçi oturumuna çevirmek mümkün. öğrenci oturumunun Yasasında böyle bir ibare var. Yani tam zamanlı bir iş sözleşmesi alıp değiştirilebilir. burada arbeitsamtın onayı gerekiyor. git türkiyeden başvurda diyebilirler. tamam buradan olurda diyebilirler. bulunduğunuz şehirle ve memurla alakalı. kalifiye çalışan olmanız lazım. 2. yol blue card alabilirsiniz. veya buda olmazsa öğrenciyken 1 yıl çalıştıktan sonra oturum türü değiştirilebiliyormuş. bu forumu okursanız bütün bilgiler vardır.
Bu konuda benim de sorum olacak, 1 yıl aynı yerde çalışıp sonrasında ankara antlaşmasıyla işçi oturumuna geçişten ve mavi kart haricinde, kalifiye eleman olmadan sınırsız iş sözleşmesi ile direkt çalışma iznine geçiş mümkün mü ? Biraz daha detay verecek olursam, şartlı kabulle geldim şimdilik b2 sertifikamı aldım, düsseldorf havalimanından süresiz iş sözleşmeli teklif aldım ama herhangi bir kalifiye eğitimim yok, düz anadolu lisesi çıkışlıyım, bu iş sözleşmesiyle direkt işçi vizesine geçiş yapabiliyor muyum ? bir de iş sözleşmesinin yanında şirket bana 1 aylık weiterbildung verip sonrasında işe başlatacak, yani kalifiye olmamam sorunsalını şirketin vereceği weiterbildung ile aşabilir miyim ? Konu hakkında bilgisi olanların görüşlerine ve fikirlerine açığım.

Baris2011

Mesaj gönderen Baris2011 » Cum Mar 22, 2024 12:44 pm

Arkadaşlar Ankara antlaşmasına sadece minijob ile mi başvuruluyor? 1 sene Teilzeit yani haftada 20 saat çalıştiktan sonra da başvurulabilir mi? Teşekkür ederim

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Mar 22, 2024 3:56 pm

Tabii ki
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Baris2011

Mesaj gönderen Baris2011 » Cum Mar 22, 2024 10:55 pm

Peki Fiktionsbescheinigung ile Ankara antlaşmasına başvurup işçi oturumuna geçilir mi?

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Pzr Mar 24, 2024 11:29 pm

Baris2011 yazdı: Cum Mar 22, 2024 10:55 pm Peki Fiktionsbescheinigung ile Ankara antlaşmasına başvurup işçi oturumuna geçilir mi?
Gecilir.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

wtiawtiaw

Mesaj gönderen wtiawtiaw » Cmt Mar 30, 2024 6:29 pm

Merhaba arkadaslar,

Su anda bir sirkette midijob (haftalik 20 saat) olarak calisiyorum, okulu 1 dönem daha uzatmam gerekecek. son oturum uzatmamda, bu sefer mezun olmazsam tekrar oturumumu uzatma garantisi vermediklerine dair bir belge verdiler ve imzalattilar bana. simdi de is yerimde 1 senem dolunca isci vizesine cevirmeyi düsünüyorum cözüm olarak.

aklima takilanlar sunlar;
1- isci vizesinde full time calismak sart mi, part time devam edebilir miyim?
2- okuldan mezun olunca tekrar vize türümü almanyada yüksek lisans mezunu olarak is arama vizesine ya da mavi karta ceviremez miyim?

Tasarf

Mesaj gönderen Tasarf » Çrş Nis 17, 2024 5:20 pm

yaklasik bir yildir bir iste aushilfe olarak calisiyorum, kazancim minijobu gecmiyor. ortalama 400-500 euro arasi kazaniyorum, bu sekilde ben de basvuru yapabilir miyim isci oturumu icin?

Jumbo

Mesaj gönderen Jumbo » Çrş Nis 17, 2024 6:48 pm

Arkadaşlar aranızda daha önce Essen’de işçi oturumu başvurusu yapan biri var mı?