Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Neden Kalkmiyor ?

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 20, 2011 3:51 am

Cok guzel bir video-haber ,herkesin izlemesini tavsiye ederim.

http://video.ntvmsnbc.com/patlama-ani-k ... miyor.html
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Oca 20, 2011 6:05 am

dusunuyorum da bizim ulkemiz kendine vize uygulayan devletlere neden vizeyi sart kosmamistir bunun net bir cevabi olmali..Biz surekli daha fazla yabanci turisti ulkemize cekmeye ugrastigimiz icin onlara vize gibi bir engel cikarmiyoruz.Uc kurus parayla ulkemizde tatil yapabildikleri icin,vize uygulamasi koydugumuzda "sanki ulkenize cok merakliydik" tavrina girerler ve vizeyle ugrasmamak icin ulkemize gelmekten vazgecerler..bazi cevreler ekonomik sebepler yuzunden gerceklesmesinin cok zor oldugunu soyluyor tek sorun turizmin azalacagi ise bence bu cok onemsenmemeli..arastirirken rastladigim bi yaziyi sizinle paylasmak istiyorum arkadaslar..

Vize uygulamalarina ekonomik yada siyasi acidan bakmanin yani sira, avrupa birligine aday olabilmek adina karsimiza cikartilan her bir kosula ve yaptirima maruz birakilmamizin otesinde, Turk Vatandaslarinin avrupa ulkelerinden vize almak icin yaptiklari basvurularda odedikleri ucretin 60 euroya cikartilmasi ve ayni zamanda AB\'ye uyelikte aday bile olamayan Ukrayna vatandaslarina bu ucretin 35 euro olarak belirlenmesi ve uygulanmasi bile bizim icin ne kadar onur kirici bir durumu ortaya cikarttigi tartisilmalidir.

Boylesine kritik bir cografyada bulunan ulkemiz, vize uygulama islemlerindeki kararsizliklar neticesinde basta avrupali devletler olmak uzere cogu ulke tarafindan uyusturucu ve silah kacakciliginin gecis guzergahi olarak isaret edilmektedir. Eger Turk vatandaslari yurtdisina cikislarinda gidecekleri ulkelerce vize iskencelerine maruz kaliyorsa iste bu olumsuz goruslerin bas rolu oynadigini da unutmamak gerekir. Genel bakis acisi olarak her ne kosulda olursa olsun ulke olarak dis politikalarimizi saglam temellere oturtmamiz ve bunun neticesinde de, vize uygulamasini ister ekonomik, ister siyasi her nam altinda olursa olsun sart kosmaliyiz. Bunu ulkeye gelecek yabancilardan elde edilecek bir gelir, yada vize uygulanmayacak ulkelere bir sirinlik gosterisi olarak dusunmenin otesinde, cok onemli bir tedbir ve itibar kaynagi olarak ele almaliyiz. Her ulkenin vatandasi once kendi kimliginde sonra tabiyeti altinda bulundugu ulkenin vatandasliginda sayginliga hak kazanmistir. O zaman bizim vatandaslarimiza yapilan muameleleri de bu bakis acisiyla degerlendirmek gerekir. "Nasil olsa Turkiye bize vize uygulamiyor" zihniyetiyle bizlere her turlu zorlugu cikartan, ulkelerine girislerimizde bize farkli gozlerle bakmaya calisan bu zihniyetteki ulkelere ve insanlarina kendi yaptiklarini yasatmanin, Turk\'un onuruyla oynanmamasi gerektigini hatirlatmanin en uygun araci vize uygulamasidir. Sunu unutmamak gerekir; ekonomik ve politik menfaatler, insan onur ve itibarindan daha degerli degildir.

ne diyorsunuz arkadaslar bunlar gerceklestirilebilinir mi yoksa fazla mi utopik dusunuyoruz...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Oca 20, 2011 5:15 pm

Turkiye Vize Kolayligi istemiyor 90 gunluk tum Schengen ulkelerini kapsayan vize muafiyeti istiyor ki boyle olmasida lazim.Bu yuzden 60 Euro\'yu 35\'e dusurmelerine ihtiyacimizin olmadigini dusunuyorum.

Yukarida ki haberde de okuduk ,Avrupa\'nin samimi olmayan bir kurum ve politika yuruttugunu biliyoruz.
Avrupa Insan Haklari Mahkemesi\'nin verdigi kararlar ve Ankara Anlasmasi\'nca Turkler\'den 90 gunluk gecici sure icin vize zaten istenemez.
Avrupa Gumruk Birligi\'ne uyeyiz ki bu sadece AB ulkeleri arasinda gecerli.
Yani vizesiz gecislere bir neden daha..

Kaldi ki bir cogumuz bilmez ama bundan 30-40 yil once Turklerden Avrupa vize istemiyordu..
Vizeyi zamaninda Turkiye olarak kendimiz istedik ,bu sayede suclularin yurddisina kacislarina engel olabilmek icin.
Simdi ise olay bambaska bir hal aldi.

Bence bu siralar vize konusunda buyuk bir baski var.Gerekli anlasmalar ve puruzler giderildiginde de 90 gunluk Schengen ulkelerine vize muafiyetini alabiliriz.
Tahmini sure 5 yil.

Ama suc sadece AB\'de degil...Turkiye olarak Halk olarak da hatalarimiz var..
Imajimi duzeltmemiz ,insanlarimizi daha bilincli daha aydin daha bir saglikli dusunebilen birey ya da "bir birey" olarak yetistirmemiz ve degistirmemiz gerekir.
Ulke olarakda kacakcilik ile yogun bir mucadele lazim..Kacak gocmenler Turkiye\'de cok kotu sartlar altinda bekletiliyorlar.

mohsen

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen mohsen » Prş Oca 20, 2011 9:42 pm

[quote]FuNdeRSchatteN tarafindan yazilan metin:
Turkiye Vize Kolayligi istemiyor 90 gunluk tum Schengen ulkelerini kapsayan vize muafiyeti istiyor ki boyle olmasida lazim.Bu yuzden 60 Euro\'yu 35\'e dusurmelerine ihtiyacimizin olmadigini dusunuyorum.

Yukarida ki haberde de okuduk ,Avrupa\'nin samimi olmayan bir kurum ve politika yuruttugunu biliyoruz.
Avrupa Insan Haklari Mahkemesi\'nin verdigi kararlar ve Ankara Anlasmasi\'nca Turkler\'den 90 gunluk gecici sure icin vize zaten istenemez.
Avrupa Gumruk Birligi\'ne uyeyiz ki bu sadece AB ulkeleri arasinda gecerli.
Yani vizesiz gecislere bir neden daha..

Kaldi ki bir cogumuz bilmez ama bundan 30-40 yil once Turklerden Avrupa vize istemiyordu..
Vizeyi zamaninda Turkiye olarak kendimiz istedik ,bu sayede suclularin yurddisina kacislarina engel olabilmek icin.
Simdi ise olay bambaska bir hal aldi.

Bence bu siralar vize konusunda buyuk bir baski var.Gerekli anlasmalar ve puruzler giderildiginde de 90 gunluk Schengen ulkelerine vize muafiyetini alabiliriz.
Tahmini sure 5 yil.

Ama suc sadece AB\'de degil...Turkiye olarak Halk olarak da hatalarimiz var..
Imajimi duzeltmemiz ,insanlarimizi daha bilincli daha aydin daha bir saglikli dusunebilen birey ya da "bir birey" olarak yetistirmemiz ve degistirmemiz gerekir.
Ulke olarakda kacakcilik ile yogun bir mucadele lazim..Kacak gocmenler Turkiye\'de cok kotu sartlar altinda bekletiliyorlar.[/quote]

bizim koy var oldukca imaji biraz zor duzeltiriz :)

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Oca 20, 2011 10:02 pm

koylerden kasabalara kasabalardan ilcelere ilcelerden de illere kadar bilinclenmeliyiz.. kotu imaji degistirip sadece egitim icin gittigimizi iltica ci olmadigimizi herseye ragmen ulkemizi sevdigimizi kendi ulkemizde de yasayabilecegimizi anlamalari lazim..AB ye henuz aday adayi olan Sirbistan a bile avrupa vizeleri kaldirilmis arkadaslar biz adayken ugrasiyoruz daha FuNdeRSchatteN nin da dedigi gibi schengen olayi en dogal hakkimiz zaten onlarin yasalari da oyle diyormus..

GK

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen GK » Prş Oca 20, 2011 10:06 pm

ulkeyi bilinclendirmek cok zor cok , turkiyeye gittigimizde almanyada kizlar nasil gece hayati nasil degilde egitimi nasil sorusunu ben bir turkten duycagimi sanmiyorum onumuzdeki yuzyilda.

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Prş Oca 20, 2011 10:15 pm

aynen kimse almanya sanayisi dunya da tekmis, elektrik elektronikte kalitesi tartisilmazmis anlatsana biraz demezler..

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Oca 21, 2011 3:23 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:
ulkeyi bilinclendirmek cok zor cok , turkiyeye gittigimizde almanyada kizlar nasil gece hayati nasil degilde egitimi nasil sorusunu ben bir turkten duycagimi sanmiyorum onumuzdeki yuzyilda.
[/quote]

Cumhuriyetin ilk kurulus yillarinda ulke sadece 5-10 yil icinde o kadar cok degisti insanlar o kadar cok bilinclendi ki...Istenildi mi hersey yapilir.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Oca 21, 2011 3:30 pm

[quote]serdargl tarafindan yazilan metin:
Arkadaslar, bende hayret ettim, bu da turkiye\'nin cikardigi vize sorunuymus. Bende haberlerin yalancisiyim.

"
Turkiye\'de ogrenim gormek isteyen Endonezyali ogrencilerin vize cilesi devam ediyor. Daha once Turkce ogrenmek icin ulkemize gelmek isteyen 20\'ye yakin ogrencinin aylarca bekletilmesinin ardindan yeni bir vize skandali daha ortaya cikti. Deprem bolgesi Ace\'de yasayan 14 ogrenciye 4 aydir vize verilmiyor. Ogrenci vizesi icin anlamsiz bir sekilde bekletilen ve sene kaybeden Aceli ogrenciler, Endonezya\'daki Turk buyukelciligi tarafindan maruz birakildiklari bu cileye anlam veremiyor. Magdurlar arasinda, oglunu ulkemizde okutmak isteyen Turkiye sevdalisi bir vali bile var.

Turkiye ve Endonezya arasinda yapilan vize ve ogrenci degisimi anlasmalari cercevesinde daha once imam hatip lisesi okumak icin Ace\'den iki kez ogrenci kafilesi gelirken, bu ogretim yilinda talebeler ekstra vize engeliyle karsilasti. 2008 ve 2009\'da Diyanet Isleri Baskanligi bursu ile Turkiye\'ye gelen Endonezyali ogrenciler Kayseri Imam Hatip Lisesi\'nde egitimlerine devam ediyor.

Bu yil Aceli ogrencilerin Turkiye\'de imam hatip okuma basvurusu Uskudar Imam Hatip Lisesi tarafindan kabul edilerek, davet mektubu gonderildi. 14 ogrenci, aldiklari aday ogrenci belgesiyle elcilige vize basvurusu yapti. Magdur ogrenciler, Turkiye\'de okuma umidiyle kendi ulkelerinde de herhangi bir liseye kayit yaptirmadilar.

"[/quote]

Hayret! Imam Hatip okuyacaklara jet vize verilmesi lazim halbu ki..Biri sayin iktidar liderine mesaj atsa hemen getittirik o Imam Hatip okuyacak cocuklari.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 22, 2011 6:13 pm

[quote]serdargl tarafindan yazilan metin:
Evet, imam hatip gibi hem dunya, hem ahiret icin muhim egitimler veren bir okulda okuyacak ogrencilere boyle zorluk cikartilmamasi gerekir.. [/quote]

yani ayricalik taninmasi gerekir hmmm

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Oca 22, 2011 6:39 pm

malesef bazen verilmiyor

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Oca 22, 2011 6:59 pm

bir insana sirf imam hatip e gittigi icin mukafat verilmez!!!

bjk_oguz

Vize Neden Kalkmiyor ?

Mesaj gönderen bjk_oguz » Cmt Oca 22, 2011 7:17 pm

tamam ama onlar ve otekiler diye karsilastirmayalim kardesim rica ediyorum senden:) ben imam hatip e gitmeden de dinimi cok iyi bi sekilde ogrenebilirim cok sukurde farkindayim cogu seyin ve baska bi lisede de iyi bir egitim alabilirim ama karsi oldugumu da soylemiyorum benimde bircok arkadasim var imam hatip li onemli olan dengeyi saglamak diye dusunuyorum:)