Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

İkinci lisans ve Ausbildung'da Askerlik tecili ikilemi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
cemildlklc

İkinci lisans ve Ausbildung'da Askerlik tecili ikilemi

Mesaj gönderen cemildlklc » Sal Nis 12, 2022 5:29 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Türkiye'de 2020 yılında lisans bitirdim. İlerleyen zamanda Almanya'da Zweitstudium veya Ausbildung yapmayı planlıyorum fakat araştırdığım her yerde bir lisans bitirdikten sonra ikinci lisans veya meslek eğitimi (Ausbildung) süresince askerlik tecilinin olmadığı ile ilgili yorumları gördüm. Bilgiyi tasdiklemek için Türk konsolosluğuna sormak istedim. Öncelikle yurtdışındaki öğrenci dosyalarına eğitim ataşelikleri baktığından dolayı NRW eyaletinde yaşamayı planladığımdan Münster eğitim ataşeliğine yazdım.

Ataşelik bana dosya açılabilmesi için asker alma kanununa uygun bir öğrenciliğin olması gerektiğini, Almanya'daki eğitimin bir üst seviye devamı niteliğinde olması gerektiğini, dolayısıyla öğrenci dosyamın Ataşelikte açılamadığını ve bu durumda askerlik işlemlerimin, sahip olduğunuz oturum türüne göre bağlı bulunduğunuz Başkonsolosluğun Askerlik bölümü tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Ben de bunun üzerine Düsseldorf başkonsolosluğuna yazdım. Konsolosluktan gelen mailde öncelikle ataşelikle iletişime geçmemi, işlemlerimin onlar tarafından yapılacağını söylediler. Daha önce Ataşelikle iletişime geçtiğimi ve onların işlemlerimi yapamayacağını söylediğini ilettim. Konsolosluk benden daha iyi iletişim için telefon numaramı iletmemi istedi. Telefon numaramı maille ilettikten sonra ertesi gün arayan konsolosluk çalışanı Askerlik tecil işlemlerimi YAPABİLECEĞİMİ, 35 yaşına kadar tecili devam ettirebileceğimi söylediler. Ben böyle bir cevap beklemiyordum, şaşırdım cidden çünkü daha önce yazılan yazılarda ikinci lisans veya ausbildung için tecil yapılmadığını okudum.

Yakın zamanda böyle bir durumunun içinde(ikinci lisans veya bir lisans sonrası Ausbildung) için askerlik tecili yapan var mı acaba?
(ilk forum yazım olduğundan yanlışlık yaptıysam şimdiden kusura bakmayın :) )

denizt

Re: İkinci lisans ve Ausbildung'da Askerlik tecili ikilemi

Mesaj gönderen denizt » Pzr Eyl 18, 2022 6:36 pm

Merhaba. Ben de bu konuyu merak ediyordum. Size verilen cevaba göre Ausbildung veya 2.lisansını yapan bir kişi 35 yaşına kadar tecile sahip oluyor. Doğru mu anladım? Ve siz bu sürede Ausbildung veya 2.lisansınıza başlayıp tecilinizi yaptırdınız mı?

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Pzr Eyl 18, 2022 7:43 pm

Henüz Almanyaya gitmedim daha, vize bekliyorum evet bana görüştüğüm adam bir sıkıntı olmayacağını belirtti

bar2an

Mesaj gönderen bar2an » Pzr Eyl 18, 2022 7:57 pm

bilgiler icin cok tesekkurler hocam. sizinle ayni durumdayiz tam olarak ve gayet cekiniyordum bu mevzudan. takipcisiyim konunun

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Pzr Eyl 18, 2022 8:10 pm

Doğrulamak için sizde Konsolosluğa bir mail atın veya arayın isterseniz daha iyi olur.

bar2an

Mesaj gönderen bar2an » Pzr Eyl 18, 2022 8:31 pm

cemildlklc yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 8:10 pm Doğrulamak için sizde Konsolosluğa bir mail atın veya arayın isterseniz daha iyi olur.
evet yapacagim pazartesi

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Pzt Eyl 19, 2022 3:22 pm

bar2an yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 8:31 pm evet yapacagim pazartesi
Görüştünüz mü konsoloslukla acaba?

bar2an

Mesaj gönderen bar2an » Pzt Eyl 19, 2022 3:30 pm

cemildlklc yazdı: Pzt Eyl 19, 2022 3:22 pm Görüştünüz mü konsoloslukla acaba?
evet gorustum ancak telefonda net bir yanit alamadim. ay basinda egitim dosyasi actiracagim artik orada ogrenecegim ne yapilabilirmis

advicepicker01

Mesaj gönderen advicepicker01 » Prş Mar 14, 2024 10:47 am

Son durum nedir arkadaşlar, net bilgi alabildiniz mi

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Prş Mar 14, 2024 11:16 am

Ben de merak ediyorum bu konuyu. Bilgisi olan varsa yazsın lütfen, çok yardımı dokunur.
Eşli 36F Lisans - İstanbul
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
Öğrenci Vize Gelişi: :?:
Eş Vize Gelişi: :?:

advicepicker01

Mesaj gönderen advicepicker01 » Cum Mar 15, 2024 1:41 am

cemildlklc yazdı: Sal Nis 12, 2022 5:29 pm Merhaba Arkadaşlar,

Türkiye'de 2020 yılında lisans bitirdim. İlerleyen zamanda Almanya'da Zweitstudium veya Ausbildung yapmayı planlıyorum fakat araştırdığım her yerde bir lisans bitirdikten sonra ikinci lisans veya meslek eğitimi (Ausbildung) süresince askerlik tecilinin olmadığı ile ilgili yorumları gördüm. Bilgiyi tasdiklemek için Türk konsolosluğuna sormak istedim. Öncelikle yurtdışındaki öğrenci dosyalarına eğitim ataşelikleri baktığından dolayı NRW eyaletinde yaşamayı planladığımdan Münster eğitim ataşeliğine yazdım.

Ataşelik bana dosya açılabilmesi için asker alma kanununa uygun bir öğrenciliğin olması gerektiğini, Almanya'daki eğitimin bir üst seviye devamı niteliğinde olması gerektiğini, dolayısıyla öğrenci dosyamın Ataşelikte açılamadığını ve bu durumda askerlik işlemlerimin, sahip olduğunuz oturum türüne göre bağlı bulunduğunuz Başkonsolosluğun Askerlik bölümü tarafından değerlendirileceğini söyledi.

Ben de bunun üzerine Düsseldorf başkonsolosluğuna yazdım. Konsolosluktan gelen mailde öncelikle ataşelikle iletişime geçmemi, işlemlerimin onlar tarafından yapılacağını söylediler. Daha önce Ataşelikle iletişime geçtiğimi ve onların işlemlerimi yapamayacağını söylediğini ilettim. Konsolosluk benden daha iyi iletişim için telefon numaramı iletmemi istedi. Telefon numaramı maille ilettikten sonra ertesi gün arayan konsolosluk çalışanı Askerlik tecil işlemlerimi YAPABİLECEĞİMİ, 35 yaşına kadar tecili devam ettirebileceğimi söylediler. Ben böyle bir cevap beklemiyordum, şaşırdım cidden çünkü daha önce yazılan yazılarda ikinci lisans veya ausbildung için tecil yapılmadığını okudum.

Yakın zamanda böyle bir durumunun içinde(ikinci lisans veya bir lisans sonrası Ausbildung) için askerlik tecili yapan var mı acaba?
(ilk forum yazım olduğundan yanlışlık yaptıysam şimdiden kusura bakmayın :) )
Hocam son gelişme nedir? Bilgi verirseniz sevinirim

bangbangs

Mesaj gönderen bangbangs » Cum Mar 15, 2024 3:04 pm

oturum karti ve zusatzblatt ile gidip calisiyorum derseniz uzatiyorlar en azindan gecen sene Münih`te böyleydi ögrencilikten bahsetmeye gerek yok.

advicepicker01

Mesaj gönderen advicepicker01 » Cmt Mar 16, 2024 8:24 pm

bangbangs yazdı: Cum Mar 15, 2024 3:04 pm oturum karti ve zusatzblatt ile gidip calisiyorum derseniz uzatiyorlar en azindan gecen sene Münih`te böyleydi ögrencilikten bahsetmeye gerek yok.
Ne kadar süredir çalıştığına vb. bakıyolar mı hocam?, Anladığım kadarıyla oturum aldıktan sonra ve çalışıyorken vize türüne bakmıyorlar.