Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Siegen'da WG arıyorum

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
isilwen

Siegen'da WG arıyorum

Mesaj gönderen isilwen » Pzr Ağu 27, 2023 1:18 am

Merhaba arkadaşlar başlıkta yazdığı gibi Siegen'da WG arıyorum. Eylül sonunda Almanya'ya geleceğim. Odasını kiralamak isteyen ya da oda kiralamaya çalışan tanıdığı olan arkadaşlar iletişime geçebilirse çok memnun olurum, detayları özel olarak konuşuruz.

vomeroguz30

Re: Siegen'da WG arıyorum

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Prş Ağu 31, 2023 1:05 am

merhaba. bende siegen'dan kabul aldım 2 arkadaşım ile birlikte. vize atamam yapıldı. 22 eylül de randevuya gideceğim. bütün belgeler vs hazır. bir sorun çıkmaz ise 9 ekim'de dil kursum başlayacak umarım yetişir. iyi akşamlar

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 31, 2023 2:46 am

vomeroguz30 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 1:05 am merhaba. bende siegen'dan kabul aldım 2 arkadaşım ile birlikte. vize atamam yapıldı. 22 eylül de randevuya gideceğim. bütün belgeler vs hazır. bir sorun çıkmaz ise 9 ekim'de dil kursum başlayacak umarım yetişir. iyi akşamlar
Hayırlı olsun öncelikle, üniversite yurduna başvurunuzu çoktan yapmışsınızdır diye düşünüyorum. Şu aralar yurt odaları boşalmaya başladı mailinizi sık sık kontrol edin. Facebook sayfalarında fazla ev ilanı dönmüyor, en aktif site WG-gesucht.de . Ev aramayı sonraya bırakmayın şimdiden görüşmelere başlayın.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Prş Ağu 31, 2023 3:24 am

Teşekkür ederim. Yurt başvurusu yapmadim. 3 arkadas oldugumuz icin direkt ev tutalım diye dusunduk. Aramizdan biri haric ikimizin vize randveusu 22 eylulde. Evlere bakiyoruz fakat simdiden kiralamak pek mumkun degil. Oraya gittigimiz hafta kiralamak daha uygun olur diye dusunduk. Siz ev isinizi halledebildiniz mi? Bir de konudan bagimsiz 22 eylulde vize gorusmesinden sonra -vizemiz onaylanirsa- 9 ekime kadar her sey hazir olur mu sizce? Teşekkür ederim

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 31, 2023 11:09 am

vomeroguz30 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 3:24 am Teşekkür ederim. Yurt başvurusu yapmadim. 3 arkadas oldugumuz icin direkt ev tutalım diye dusunduk. Aramizdan biri haric ikimizin vize randveusu 22 eylulde. Evlere bakiyoruz fakat simdiden kiralamak pek mumkun degil. Oraya gittigimiz hafta kiralamak daha uygun olur diye dusunduk. Siz ev isinizi halledebildiniz mi? Bir de konudan bagimsiz 22 eylulde vize gorusmesinden sonra -vizemiz onaylanirsa- 9 ekime kadar her sey hazir olur mu sizce? Teşekkür ederim
Ev sahipleriyle anlaşıp sözleşmeyi ise şehre geldiğinizde yüz yüze imzalamak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Direkt tamamen boş bir ev kiralamak istiyorsanız facebook gruplarında WG odalarından çok tamamen boş evler paylaşılıyor kontrol edebilirsiniz.

Hayır ben bir aydır bütçeme uygun her odaya mesaj bırakıyorum ancak hala bir oda bulamadım.

Olumsuzluğa sürüklemek istemem ama bana vize randevusu almak için geç kalmışsınız gibi geldi, genelde bir sorun ya da şanssızlık çıkmazsa 1 ayda geliyordu vizeler ama belki kursunuz başlayacak diye sizin vizenize öncelik verirler yetişir. Yetişmezse de bir iki hafta geç kalmış olursunuz. Vize görüşmenizde ve niyet mektubunuzda dil kursunuzun 9 Ekimde başlayacağını üstüne bastıra bastıra söyleyin.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Prş Ağu 31, 2023 2:03 pm

anladım teşekkür ederim. konsolosluk kalacak yerimizin olmamasını sıkıntı etmez diye düşünüyorum. siz görüşmede bir adres sundunuz mu?

aslında 5 haziranda başvurdum agustos ayında gelir diye düşündüm. arkadaşım 18 mayısta başvurdu. o da 15 eylülde vize görüşmesine girecek. haklısınız bir tık geç kalmış gibi oldum. 9 ekimde başlayacağımı dediğiniz gibi belirteceğim. 1-2 hafta geç gitme durumunda bir sıkıntı yaşanır mı okul tarafından sizce?

tekrardan teşekkürler

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Ağu 31, 2023 7:47 pm

vomeroguz30 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 2:03 pm anladım teşekkür ederim. konsolosluk kalacak yerimizin olmamasını sıkıntı etmez diye düşünüyorum. siz görüşmede bir adres sundunuz mu?

aslında 5 haziranda başvurdum agustos ayında gelir diye düşündüm. arkadaşım 18 mayısta başvurdu. o da 15 eylülde vize görüşmesine girecek. haklısınız bir tık geç kalmış gibi oldum. 9 ekimde başlayacağımı dediğiniz gibi belirteceğim. 1-2 hafta geç gitme durumunda bir sıkıntı yaşanır mı okul tarafından sizce?

tekrardan teşekkürler
Yurt başvurusu yapmıştım ona dair belgeyi ve 10 günlük booking.com dan oda kiraladığıma dair belgeyi gösterdim. Görüşmeden sonra booking.com revervasyonumu iptal ettim. Yurda başvurmadıysanız bile göstermek için bile olsa booking.com'dan bir yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Nerede kalacağınızı söylemezseniz sorun olur mu bilmiyorum ama ben riske atmak istememiştim.

Dil kursuna katılacaksanız şimdiye kadar kayıt sürecinizi halletmiş dönemlik ücretinizi yatırmışsınızdır diye tahmin ediyorum. Üniversitenin çok sorun yapacağını sanmıyorum dil kursunda biraz geri kalırsınız sadece ama yine de siz şimdiden üniversiteye bir mail atın durumu açıklayın derim.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Prş Ağu 31, 2023 8:11 pm

üniversiteyle konuştuğumda kendileri vize yetişmez ise istersen yaz dönemine aktarabiliriz demişlerdi. sizin dediğiniz gibi bookingden 10 günlük bir rezervasyon yaptrıayım. sonrasında iptal ederim. başvuru formunda kalacak yer kısmına sadece otelin adresini mi yazdınız?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Eyl 01, 2023 1:51 am

vomeroguz30 yazdı: Prş Ağu 31, 2023 8:11 pm üniversiteyle konuştuğumda kendileri vize yetişmez ise istersen yaz dönemine aktarabiliriz demişlerdi. sizin dediğiniz gibi bookingden 10 günlük bir rezervasyon yaptrıayım. sonrasında iptal ederim. başvuru formunda kalacak yer kısmına sadece otelin adresini mi yazdınız?
Boş bırakmıştım ne adres yazacağımı bilemediğim için, memur gerek yok boş kalabilir dedi başvuru yaptığıma dair evrakları aldı. Siz de boş bırakabilirsiniz görüşme sırasında belirtirsiniz yardımcı olurlar. Görüşmede gittiğinizde 10 gün içinde WG bulacağınızı bulamazsanız da bulana kadar burada kalmaya devam edeceğinizi söyleyebilirsiniz.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Cum Eyl 01, 2023 3:18 am

isilwen yazdı: Cum Eyl 01, 2023 1:51 am Boş bırakmıştım ne adres yazacağımı bilemediğim için, memur gerek yok boş kalabilir dedi başvuru yaptığıma dair evrakları aldı. Siz de boş bırakabilirsiniz görüşme sırasında belirtirsiniz yardımcı olurlar. Görüşmede gittiğinizde 10 gün içinde WG bulacağınızı bulamazsanız da bulana kadar burada kalmaya devam edeceğinizi söyleyebilirsiniz.
Anladim cok teşekkür ederim tekrardan. Bende dediginiz gibi yapayim. Sizin icin bir mahsuru yok ise yazdigim motivasyon mektubu uygun mu diye gostermek isterim.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Eyl 01, 2023 11:42 am

vomeroguz30 yazdı: Cum Eyl 01, 2023 3:18 am Anladim cok teşekkür ederim tekrardan. Bende dediginiz gibi yapayim. Sizin icin bir mahsuru yok ise yazdigim motivasyon mektubu uygun mu diye gostermek isterim.
Yani benim fikrimin ne kadar önemi vardır bilemiyorum ama paylaşabilirsiniz evet, isterseniz yeni konu açıp oradan da paylaşabilirsiniz daha çok arkadaş görmüş olsun. Ama Türkçesini paylaşın ne olur ne olmaz sizden önce görüşmesi olan birileri alıntı yapabilir almanca metninizden

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cum Eyl 01, 2023 11:42 am

Yurtlar gerçekten çok boğucu. Küçük bir şehir olduğundan, eve çıkılabilir. Fiyat çok farketmeyecektir. Siegen zor bir şehir. İş az, büyük şehirlere uzak, tepelik, ulaşım sıkıntılı, sosyal hayat yok. Kesin adımlar daha atılmadıysa, başka şehre gidilmesini tavsiye ederim. Kendim de şehirde bulundum, şehirden kaçmaya çalışan veya kesin dönüş yapan da tanıdım. Son çare olarak ucuz olduğu için düşünülebilir, başka şehirler için şans yoksa beklentileri düşük tutup sabırlı olunmalı, ucuz Almanca kursu sonrası başka şehre taşınılabilir. Başka sitelere link eklemek kurallara aykırı mı bilmiyorum ama ekşisözlük ve uludağsözlük sitelerinde siegen ve/veya siegen ünversitesi girdilerini okumanızı tavsiye ederim.

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Cum Eyl 01, 2023 1:48 pm

isilwen yazdı: Cum Eyl 01, 2023 11:42 am Yani benim fikrimin ne kadar önemi vardır bilemiyorum ama paylaşabilirsiniz evet, isterseniz yeni konu açıp oradan da paylaşabilirsiniz daha çok arkadaş görmüş olsun. Ama Türkçesini paylaşın ne olur ne olmaz sizden önce görüşmesi olan birileri alıntı yapabilir almanca metninizden
Anladim. Tekrardan teşekkür ederim

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Eyl 01, 2023 2:16 pm

hanzas yazdı: Cum Eyl 01, 2023 11:42 am Yurtlar gerçekten çok boğucu. Küçük bir şehir olduğundan, eve çıkılabilir. Fiyat çok farketmeyecektir. Siegen zor bir şehir. İş az, büyük şehirlere uzak, tepelik, ulaşım sıkıntılı, sosyal hayat yok. Kesin adımlar daha atılmadıysa, başka şehre gidilmesini tavsiye ederim. Kendim de şehirde bulundum, şehirden kaçmaya çalışan veya kesin dönüş yapan da tanıdım. Son çare olarak ucuz olduğu için düşünülebilir, başka şehirler için şans yoksa beklentileri düşük tutup sabırlı olunmalı, ucuz Almanca kursu sonrası başka şehre taşınılabilir. Başka sitelere link eklemek kurallara aykırı mı bilmiyorum ama ekşisözlük ve uludağsözlük sitelerinde siegen ve/veya siegen ünversitesi girdilerini okumanızı tavsiye ederim.
Maalesef gidiş kesinleşti, gidince göreceğiz artık. Buddy programına katıldım, dil kursundan da arkadaş edinebileceğimi düşünüyorum. Güzel bir çevre ile şehir yetersiz olsa bile keyifli zaman geçirilebilir diye düşünüyorum. En kötü ihtimalle trenle diğer şehirlere gidip geleceğiz hafta sonu :D

Zülay

Re: Siegen'da kalacak yer

Mesaj gönderen Zülay » Cmt Şub 17, 2024 12:36 am

Arkadaşlar merhaba kızı m siegen üniversite sinden kabul aldı ama yurt konusunda hiç bir fikrimiz yok nasıl buluruz nasıl kayıt yapabiliriz bize yardımcı olursanız çok sevnrm

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Cmt Şub 17, 2024 4:50 am

Zülay yazdı: Cmt Şub 17, 2024 12:36 am Arkadaşlar merhaba kızı m siegen üniversite sinden kabul aldı ama yurt konusunda hiç bir fikrimiz yok nasıl buluruz nasıl kayıt yapabiliriz bize yardımcı olursanız çok sevnrm
Merhabalar. siegen studierendenwerk sitesinden kayit yapabilirsiniz.

Zülay

Mesaj gönderen Zülay » Cmt Şub 17, 2024 11:03 am

Burda bir danışmanlık firmasıyla çalışıyoru m ama yurt çıkmayabilir dedi biz ayrıcada yapmalımıyız

vomeroguz30

Mesaj gönderen vomeroguz30 » Pzr Şub 18, 2024 1:09 am

Zülay yazdı: Cmt Şub 17, 2024 11:03 am Burda bir danışmanlık firmasıyla çalışıyoru m ama yurt çıkmayabilir dedi biz ayrıcada yapmalımıyız
bir şey kaybetmezsiniz bence. 10€ gibi bir ücreti vardı sanırım. yurt çıkan insan sayısı da çok. en kötü özel yurtlar var. ilk zamanlar için değerlendirilebilir. fiyatı paylaşımlı evlerden ve yurtlardan kabul edilemeyecek kadar fazla değil.

Egemen.S

Mesaj gönderen Egemen.S » Cum Mar 08, 2024 9:11 pm

Zülay yazdı: Cmt Şub 17, 2024 12:36 am Arkadaşlar merhaba kızı m siegen üniversite sinden kabul aldı ama yurt konusunda hiç bir fikrimiz yok nasıl buluruz nasıl kayıt yapabiliriz bize yardımcı olursanız çok sevnrm
Merhaba, ben de Siegen üniversitesinde hazırlığa başlayacağım nisan ayında. Yurt konusunda yukarda söylenen siteye basvuru yapabilirsiniz. Ben aynı anda iki yurttan kabul aldım ve birini seçtim. Açıkta kalacağınızı düşünmüyorum. Tek kişilik odaya 340 Euro ödeyeceğim. Im Tiergarten 15 yurdunda kalacağım.
https://www.studierendenwerk-siegen.de/wohnen/ bu siteden bakabilirsiniz yurt seçeneklerine.