Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bengin35

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen bengin35 » Sal Mar 05, 2024 12:33 pm

umutyoldaa yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:16 pm 3 aylık vermişler
Merhaba almanyada dil kursuna kayıt olmuş muydunuz? Kurs süresi kadar mı vize verildi?

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Sal Mar 05, 2024 12:44 pm

bengin35 yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:33 pm Merhaba almanyada dil kursuna kayıt olmuş muydunuz? Kurs süresi kadar mı vize verildi?
Merhaba, evet okulun kendi hazırlık programına kayıt olmuştum ama kayıt belgesi götürmedim . Kurs süresi şuan için belli değil çünkü halen hangi seviyeden başlatacaklarını bilmiyorum.

bengin35

Mesaj gönderen bengin35 » Sal Mar 05, 2024 12:49 pm

umutyoldaa yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:44 pm Merhaba, evet okulun kendi hazırlık programına kayıt olmuştum ama kayıt belgesi götürmedim . Kurs süresi şuan için belli değil çünkü halen hangi seviyeden başlatacaklarını bilmiyorum.
Anladım öncelikle hayırlı olsun umarım her şey gönlünüzce olur. Almanyada eğitim için oturum alma süreci birkaç ay sürüyor diye biliyorum. Oraya vardıktan sonra vize uzatmak veya oturum alma sürecinde vize süresinin bitmesi durumunda ne yapılması gerektiği hakkında bilginiz var mı

yecngnl

Mesaj gönderen yecngnl » Sal Mar 05, 2024 1:16 pm

Merhaba arkadaşlar, acil bilgiye ihtiyacım var bir konu hakkında. 8 mart'ta randevumuz var.

ben yüksek lisans kabulü aldım ve eşim de benimle birlikte seyahat edecek. benim bloke hesap açtığım servis benim seyahat sağlık sigortamı yaptırdı ancak eşim için türkiye'den bir sağlık sigortası yaptırmamız gerekiyordu.

eşim de bir seyahat sağlık sigortası yaptırdı ama başlığında education visa insurance yazıyor. kapsamı falan aynı, 30k euro. tek sorun şu ki eşim eğitim amacıyla gelmeyecek, sadece benimle birlikte almanya'da olacak. vize başvurusunda bu sigortayı sunsak herhangi bir sorun yaratır mı?

Canbey34

Mesaj gönderen Canbey34 » Sal Mar 05, 2024 1:41 pm

yecngnl yazdı: Sal Mar 05, 2024 1:16 pm Merhaba arkadaşlar, acil bilgiye ihtiyacım var bir konu hakkında. 8 mart'ta randevumuz var.

ben yüksek lisans kabulü aldım ve eşim de benimle birlikte seyahat edecek. benim bloke hesap açtığım servis benim seyahat sağlık sigortamı yaptırdı ancak eşim için türkiye'den bir sağlık sigortası yaptırmamız gerekiyordu.

eşim de bir seyahat sağlık sigortası yaptırdı ama başlığında education visa insurance yazıyor. kapsamı falan aynı, 30k euro. tek sorun şu ki eşim eğitim amacıyla gelmeyecek, sadece benimle birlikte almanya'da olacak. vize başvurusunda bu sigortayı sunsak herhangi bir sorun yaratır mı?
Normal 1 senelik seyehat sağlık sigortası yaptırın. Biz öyle yaptık

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Sal Mar 05, 2024 1:50 pm

bengin35 yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:49 pm Anladım öncelikle hayırlı olsun umarım her şey gönlünüzce olur. Almanyada eğitim için oturum alma süreci birkaç ay sürüyor diye biliyorum. Oraya vardıktan sonra vize uzatmak veya oturum alma sürecinde vize süresinin bitmesi durumunda ne yapılması gerektiği hakkında bilginiz var mı
Eğer siz vize süreciniz boyunca randevu alırsanız sanırım sorun olmuyor, bu süre zarfında geçici olarak belgede veriliyor.
Siz varışınızdan sonra yabancılar dairesi ile iletişime geçin onlar size kaç hafta kala başvuru yapacağınızı söylerler:
Bu süre zarfında vize süresi biterse sorun olmaz.

yecngnl

Mesaj gönderen yecngnl » Sal Mar 05, 2024 2:19 pm

Canbey34 yazdı: Sal Mar 05, 2024 1:41 pm Normal 1 senelik seyehat sağlık sigortası yaptırın. Biz öyle yaptık
öncelikle çok teşekkür ederim hocam. benim sağlık sigortam, expatrio'dan, 01.04 - 03.10 arası. eşimin ise 01.04 ile 01.10 arasında. ancak bizim merak ettiğimiz şey sağlık sigortasının türü. Allianz ile konuşmaya gittiğimizde bize ya iş/turistk ya da eğitim seçebileceğimizi söylediler. biz de eğitim seçtik. poliçenin üzerinde "education visa insurance policy" yazıyor.

sigortanın kapsamı yine 30.000 euro. bu konuda problem yaratırlar mı sizce?

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Sal Mar 05, 2024 2:21 pm

yecngnl yazdı: Sal Mar 05, 2024 2:19 pm öncelikle çok teşekkür ederim hocam. benim sağlık sigortam, expatrio'dan, 01.04 - 03.10 arası. eşimin ise 01.04 ile 01.10 arasında. ancak bizim merak ettiğimiz şey sağlık sigortasının türü. Allianz ile konuşmaya gittiğimizde bize ya iş/turistk ya da eğitim seçebileceğimizi söylediler. biz de eğitim seçtik. poliçenin üzerinde "education visa insurance policy" yazıyor.

sigortanın kapsamı yine 30.000 euro. bu konuda problem yaratırlar mı sizce?
Konu hakkında pek bilgim yok ama seyahat sigortası olduğu sürece problem olmaz diye düşünüyorum. Çok aklınıza takılırsa hepiyi'den yaptırabilirsiniz uygun fiyata ben ordan yaptırmıştım.
TU Darmstadt - Mechanics Master
İzmir 41F
Başvuru Tarihi: 01.12.2023
Görüşme Tarihi: 10.01.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024
Eşin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

yecngnl

Mesaj gönderen yecngnl » Sal Mar 05, 2024 2:32 pm

admslv1 yazdı: Sal Mar 05, 2024 2:21 pm Konu hakkında pek bilgim yok ama seyahat sigortası olduğu sürece problem olmaz diye düşünüyorum. Çok aklınıza takılırsa hepiyi'den yaptırabilirsiniz uygun fiyata ben ordan yaptırmıştım.
hemen bakıyorum hocam çok sağolun. son bir sorum daha olacak siz sigortanızı vize randevusuna sunarken ıslak imzalı bir poliçe mi teslim ettiniz? yoksa internetten indirdiğimiz pdf'leri çıkarıp versek olur mu?

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Sal Mar 05, 2024 3:44 pm

yecngnl yazdı: Sal Mar 05, 2024 2:32 pm hemen bakıyorum hocam çok sağolun. son bir sorum daha olacak siz sigortanızı vize randevusuna sunarken ıslak imzalı bir poliçe mi teslim ettiniz? yoksa internetten indirdiğimiz pdf'leri çıkarıp versek olur mu?
Merhaba biz internetten çıktı alıp verdik sorun olmadı.
TU Darmstadt - Mechanics Master
İzmir 41F
Başvuru Tarihi: 01.12.2023
Görüşme Tarihi: 10.01.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024
Eşin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

ahmtzd

Mesaj gönderen ahmtzd » Sal Mar 05, 2024 6:33 pm

Merhaba, bugün Gayrettepe i-data ile 41-f vize türünde vize görüşmem vardı.

Eksiksiz tüm belgeler ile gittim fakat başvuru sırasında ikametimim İstanbul olmayışı ve Ankara bağlı başka bir il olduğu için görevli belgeleri kabul edemeyeceğini söyledi. Bir süre tartışmadan sonra benimle aynı durumu yaşayan bir arkadaşın da o sırada yanıma gelmesiyle dilekçe yazmaya ikna ettik. Dilekçede Türk-Alman konsolosluğuna ikamet dışından başvurduğumu ve kabul etmeleri yönünde ricada bulundum.

Daha önce bu durumu yaşayan var mı veya ek olarak ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz? (Görevli dilekçe ile başvurunun olumlu sonuçlanmayacağını söyledi fakat başka çarem de yoktu ne yazık ki)

Not: İkamet adresim ailemin yanında fakat ben İstanbul'da üniversite eğitimim sonrasında mezun sürecinde de burada kalmaya devam ettiğim için buraya başvuruda bulundum. Fakat bunu kanıtlayacak belge sunamıyorum.

glnzshn

Mesaj gönderen glnzshn » Sal Mar 05, 2024 7:26 pm

Merhaba,

1 şubat tarihinde istanbul konsolosluğunda başvurmuş olduğum 36F vizem 29 şubat tarihinde geldi. Bu süreçte buradan yazan arkadaşların tecrübelerinden çok faydalandım, o nedenle ben de kendi sürecim hakkında bişeyler paylaşmak istedim, umarım faydası olur.
6 Ekim 2023 te randevu talebinde bulundum ve 5 ocakta 1 şubat 2024 gününe randevum atandı. Bloke hesabım, Almanya'da dil okulu kaydım ve Goethe A1 dil sertifikam vardı. Şartlı kabul aldığım için öncelikle bir dil okuluna kayıt oldum, kurların ödemesini yaptım. Görüşmede türkçe soru olarak dil okulu haftada kaç saat, neden Almanya, neden A1 dil sertifikasıyla başvurduğumu, neden A2 ya da daha ileri bir dil seviyem olmadığını sordu görevli. Ben de A2 diline çalışmaya devam ettiğimi ve henüz A2 yi bitirmediğimi söyledim. Daha sonrasında almanca soru olarak okumak istediğim bölüme dair birkaç ders saymamı ve Almanya' da nerede ve hangi bölümü okumak istediğimi sordu. Çalışanlar çok güler yüzlüydü, görüşmede çok kasılmamaya çalışın, orada çalışanlar gerçekten yardımcı olmaya da çalışıyorlar. Ne ise onu anlatın, fazla detaya girmeden, sadece sorulan sorulara net ve kısa cevaplar vermeye çalıştım. Detaylandırdıkça başka başka sorular da soruyorlar, beklerken şahit oldum :) Başka sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.
Herkese bol şans diliyorum, umarım hepimizin gönlüne göre olur. Sevgiler.

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Mar 05, 2024 7:29 pm

glnzshn yazdı: Sal Mar 05, 2024 7:26 pm Merhaba,

1 şubat tarihinde istanbul konsolosluğunda başvurmuş olduğum 36F vizem 29 şubat tarihinde geldi. Bu süreçte buradan yazan arkadaşların tecrübelerinden çok faydalandım, o nedenle ben de kendi sürecim hakkında bişeyler paylaşmak istedim, umarım faydası olur.
6 Ekim 2023 te randevu talebinde bulundum ve 5 ocakta 1 şubat 2024 gününe randevum atandı. Bloke hesabım, Almanya'da dil okulu kaydım ve Goethe A1 dil sertifikam vardı. Şartlı kabul aldığım için öncelikle bir dil okuluna kayıt oldum, kurların ödemesini yaptım. Görüşmede türkçe soru olarak dil okulu haftada kaç saat, neden Almanya, neden A1 dil sertifikasıyla başvurduğumu, neden A2 ya da daha ileri bir dil seviyem olmadığını sordu görevli. Ben de A2 diline çalışmaya devam ettiğimi ve henüz A2 yi bitirmediğimi söyledim. Daha sonrasında almanca soru olarak okumak istediğim bölüme dair birkaç ders saymamı ve Almanya' da nerede ve hangi bölümü okumak istediğimi sordu. Çalışanlar çok güler yüzlüydü, görüşmede çok kasılmamaya çalışın, orada çalışanlar gerçekten yardımcı olmaya da çalışıyorlar. Ne ise onu anlatın, fazla detaya girmeden, sadece sorulan sorulara net ve kısa cevaplar vermeye çalıştım. Detaylandırdıkça başka başka sorular da soruyorlar, beklerken şahit oldum :) Başka sorularınız varsa yardımcı olmaya çalışırım.
Herkese bol şans diliyorum, umarım hepimizin gönlüne göre olur. Sevgiler.
Hayırlı olsun. Hangi şehirdi?
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

kirpii

Mesaj gönderen kirpii » Sal Mar 05, 2024 7:29 pm

ahmtzd yazdı: Sal Mar 05, 2024 6:33 pm Merhaba, bugün Gayrettepe i-data ile 41-f vize türünde vize görüşmem vardı.

Eksiksiz tüm belgeler ile gittim fakat başvuru sırasında ikametimim İstanbul olmayışı ve Ankara bağlı başka bir il olduğu için görevli belgeleri kabul edemeyeceğini söyledi. Bir süre tartışmadan sonra benimle aynı durumu yaşayan bir arkadaşın da o sırada yanıma gelmesiyle dilekçe yazmaya ikna ettik. Dilekçede Türk-Alman konsolosluğuna ikamet dışından başvurduğumu ve kabul etmeleri yönünde ricada bulundum.

Daha önce bu durumu yaşayan var mı veya ek olarak ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz? (Görevli dilekçe ile başvurunun olumlu sonuçlanmayacağını söyledi fakat başka çarem de yoktu ne yazık ki)

Not: İkamet adresim ailemin yanında fakat ben İstanbul'da üniversite eğitimim sonrasında mezun sürecinde de burada kalmaya devam ettiğim için buraya başvuruda bulundum. Fakat bunu kanıtlayacak belge sunamıyorum.
Bu konuda Idata'nın sitesindeki yönetmelik çok açık ve net, ikamet adresinizin bağlı oldu ile başvurmalısınız diyor. Zaten siteye girip randevu alırken ikamet adresinize göre kendisi otomatik atama yapıyor. Eğer İstanbul'da çalıştığınıza dair SGK girişiniz ya da işyerinden alabileceğiniz orada çalıştığınızı kanıtlayan bir belge ve herhangi bir kira sözleşmeniz varsa o bu belgeleri de dilekçeniz ekine eklemenizi tavsiye ederim. Zaruri bir durum olduğu için konsolosluğun bu durumu değerlendirme ihtimali doğabilir. İkamet konusu tam olarak nasıl açıldı ve nereden fark edildi? Diğer görüşme yapan arkadaşların görüşmelerinde ikamet ile alakalı hiçbir konu açılmıyor/du.

ahmtzd

Mesaj gönderen ahmtzd » Sal Mar 05, 2024 7:40 pm

kirpii yazdı: Sal Mar 05, 2024 7:29 pm Bu konuda Idata'nın sitesindeki yönetmelik çok açık ve net, ikamet adresinizin bağlı oldu ile başvurmalısınız diyor. Zaten siteye girip randevu alırken ikamet adresinize göre kendisi otomatik atama yapıyor. Eğer İstanbul'da çalıştığınıza dair SGK girişiniz ya da işyerinden alabileceğiniz orada çalıştığınızı kanıtlayan bir belge ve herhangi bir kira sözleşmeniz varsa o bu belgeleri de dilekçeniz ekine eklemenizi tavsiye ederim. Zaruri bir durum olduğu için konsolosluğun bu durumu değerlendirme ihtimali doğabilir. İkamet konusu tam olarak nasıl açıldı ve nereden fark edildi? Diğer görüşme yapan arkadaşların görüşmelerinde ikamet ile alakalı hiçbir konu açılmıyor/du.

Başvuru belgesinde asıl ikamet adresimi yazdığım için görevli sordu, sitede başvuru sırasında ikamet adresine dair bir bilgi göremedim yaşadığım şehir de İstanbul olduğu için burayı işaretledim. Burada bulunduğuma dair de kanıt sunamıyorum çünkü öğrenci evinde kalıyorum ve bana ait internet hariç aboneliğim yok. Şuan çalışmadığım için de ek belge sunamıyorum.

firatturan

Mesaj gönderen firatturan » Sal Mar 05, 2024 7:57 pm

umutyoldaa yazdı: Sal Mar 05, 2024 12:16 pm 3 aylık vermişler
Pasaportunuzun süresi 1 yıldan az olduğu için mi 3 ay verdiler? Yoksa başka bir sebebi mi var? Bilgilendirir misiniz eğer biliyorsanız?
Istanbul 36F Şartlı Kabul
Idata Randevu Talep: 19.10.2023
Atamanın Yapıldığı Tarih: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 15.02.2024
Dijital İletim Tarihi: 22.02.2024
UPS sms/mail: 25.03.2024
Kargo Teslimi: 25.03.2024
Sonuç: Onay

ygb06

Mesaj gönderen ygb06 » Sal Mar 05, 2024 8:21 pm

Merhabalar,
Biz 22.01.2024 tarihinde Ankara'dan 41F yüksek lisans vizesine başvuru yaptık Berlin'e aile olarak 934+400+300 olarak bloke hesap yatırımı yaptık. 13.02.2024 tarihinde dijital iletim yapıldığını öğrendik. Bizim sorumuz şu bloke hesap artırımı istenir mi? Sessizlik süresi yarın doluyor sanırım. Konu hakkında tecrübe veya bilgisi olanların cevap verebilirse şimdiden teşekkür ederiz.

kirpii

Mesaj gönderen kirpii » Sal Mar 05, 2024 8:23 pm

ahmtzd yazdı: Sal Mar 05, 2024 7:40 pm Başvuru belgesinde asıl ikamet adresimi yazdığım için görevli sordu, sitede başvuru sırasında ikamet adresine dair bir bilgi göremedim yaşadığım şehir de İstanbul olduğu için burayı işaretledim. Burada bulunduğuma dair de kanıt sunamıyorum çünkü öğrenci evinde kalıyorum ve bana ait internet hariç aboneliğim yok. Şuan çalışmadığım için de ek belge sunamıyorum.
O zaman son birkaç aylık internet faturanızı adresinizin de açıkça görüleceği şekilde mutlaka dilekçe eki olarak ekleyip sunun. İstanbul'da yaşadığınızı kanıtlar nitelikte. Kolaylıklar dilerim.

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Sal Mar 05, 2024 8:56 pm

firatturan yazdı: Sal Mar 05, 2024 7:57 pm Pasaportunuzun süresi 1 yıldan az olduğu için mi 3 ay verdiler? Yoksa başka bir sebebi mi var? Bilgilendirir misiniz eğer biliyorsanız?
Pasaportumu geçen sene 10 yıllık olarak çıkarttım. Benimle beraber aynı okula başvuru yapan herkese 3 ay verilmiş.
Neden 3 ay hiçbir fikrim yok.
Belki büyükşehirler iş yükünü azaltmak için bir yıllık veriyorlardır daha küçük şehirlere daha erken ya da bununla alakası yoktur.

Paskalya95

Mesaj gönderen Paskalya95 » Sal Mar 05, 2024 9:08 pm

Merhaba arkadaslar ,

41 F eşli vizem eşsiz geldi :(
1 yıllık multi vermisler . Okulum 25 Mart 2024 de başlıyor vize başlangıç tarihi 6 Mart 2024

Vize bekleyen herkese kolaylıklar diliyorum.
Berlin Potsdam
İstanbul-Gayrettepe 41F Eşli
Atama için başvurma tarihi : 24.09.2023
Atama tarihi : 10.10.2023
Evrak Teslim Tarihi: 02.11.2023
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 05.03.2024 -1 yıllık multi
Eşin (ben) Vize Geliş Tarihi: -