Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
utkuhimself

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen utkuhimself » Prş Şub 29, 2024 5:45 pm

Arkadaşlar selam. 18 Ocak 2023 tarihinde 41f ile yüksek lisans için başvuru yapmıştım. Maillerim sonucu dijital iletimin 5 Şubatta yapıldığını öğrendim. Bugünde gelen bir maille yabancılar dairesinde işlemlerin tamamlandığını konsolosluğun başvuruyu finalize edeceğini söylendi. Bu şartlar altında tecrübeli arkadaşlar konsolosluk tarafından sizce red gelme durumu olur mu?

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Prş Şub 29, 2024 5:54 pm

utkuhimself yazdı: Prş Şub 29, 2024 5:45 pm Arkadaşlar selam. 18 Ocak 2023 tarihinde 41f ile yüksek lisans için başvuru yapmıştım. Maillerim sonucu dijital iletimin 5 Şubatta yapıldığını öğrendim. Bugünde gelen bir maille yabancılar dairesinde işlemlerin tamamlandığını konsolosluğun başvuruyu finalize edeceğini söylendi. Bu şartlar altında tecrübeli arkadaşlar konsolosluk tarafından sizce red gelme durumu olur mu?
Bunu bende merak ediyorum. Bana sa 6 gün önce işlemlerim bittiğin dair mail attılar ama halen bekliyorum.

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Prş Şub 29, 2024 6:14 pm

Selamlar! Başvuru formunun PDF'ini çıktı alıp elle mi dolduruyoruz, yoksa PDF'i word'e çevirip klavye ile yazsam sorun olur mu? hangisini tavsiye edersiniz?

dugurugu

Mesaj gönderen dugurugu » Prş Şub 29, 2024 6:15 pm

nazooo yazdı: Prş Şub 29, 2024 6:14 pm Selamlar! Başvuru formunun PDF'ini çıktı alıp elle mi dolduruyoruz, yoksa PDF'i word'e çevirip klavye ile yazsam sorun olur mu? hangisini tavsiye edersiniz?
merhabalar, çıktı alıp kalemle doldurmanız gerekiyor🙏🏻

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Prş Şub 29, 2024 6:20 pm

dugurugu yazdı: Prş Şub 29, 2024 6:15 pm merhabalar, çıktı alıp kalemle doldurmanız gerekiyor🙏🏻
teşekkürler!

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Prş Şub 29, 2024 6:22 pm

41F Vize için E-devlet üzerinden çıkartacağımız belgeler randevu tarihinden en erken ne zaman alınmış olmalı? randevum 14 mart, bu belgeleri en erken ne zaman çıkartmalıyım?

Kagan0

Mesaj gönderen Kagan0 » Prş Şub 29, 2024 6:22 pm

umutyoldaa yazdı: Prş Şub 29, 2024 4:46 pm Peki kursunuz ve sigortanız ne zaman başlıyor?
Kurs Nisan başında, A/T 11 1 Mart ta başlıyor

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Prş Şub 29, 2024 6:37 pm

Kagan0 yazdı: Prş Şub 29, 2024 6:22 pm Kurs Nisan başında, A/T 11 1 Mart ta başlıyor
Teşekkür ederim yanıtınız için.

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Şub 29, 2024 6:47 pm

1saliimdemir yazdı: Çrş Şub 28, 2024 7:27 pm Hayır lisans yapmadım türkiyede. temmuz 2023yılında önlisanstan mezun oldum.
Tamamdır sağ olun, umarım en kısa zamanda vizenize kavuşursunuz.
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

pinkcalamari

Mesaj gönderen pinkcalamari » Prş Şub 29, 2024 7:45 pm

umutyoldaa yazdı: Prş Şub 29, 2024 5:54 pm Bunu bende merak ediyorum. Bana sa 6 gün önce işlemlerim bittiğin dair mail attılar ama halen bekliyorum.
Bana da Ausländerbehörde önümüzdeki pazartesi sürenin tamamlandığını, sonrasında sürecin konsoloslukta olduğunu söyledi. Sessizlik süresi dolunca genelde 4-5 güne pasaport geliyormuş. Salı günü Konsolosluğa mail atıp atmamakta kararsızım.
41F Yüksek Lisans - İstanbul İdata Gayrettepe
Başvuru Tarihi: 24.11.2023
Atama Tarihi: 05.01.2024
Randevu Tarihi: 30.01.2024
Vize Geliş Tarihi: 06.03.2024

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Prş Şub 29, 2024 7:49 pm

pinkcalamari yazdı: Prş Şub 29, 2024 7:45 pm Bana da Ausländerbehörde önümüzdeki pazartesi sürenin tamamlandığını, sonrasında sürecin konsoloslukta olduğunu söyledi. Sessizlik süresi dolunca genelde 4-5 güne pasaport geliyormuş. Salı günü Konsolosluğa mail atıp atmamakta kararsızım.
Ben pazartesi göndereceğim

fromsumeyye

Mesaj gönderen fromsumeyye » Prş Şub 29, 2024 7:59 pm

Merhaba,
Bugün 36F için İstanbul konsoloslukta randevuya girdim, benim için oldukça stresli ve yorucu bir süreçti, buradan çok faydalandım, şimdi paylaşım yaparak ben de yardımcı olmak isterim.
Kısaca kendimden bahsedeyim,
Hukuk lisans, avukat, arabulucu, 5 yıli aşkın çalışma geçmişi, herhangi bir dil belgesi olmadan, 29 yaşında, bekar, bloke hesap ve Paderborn üniversitesinden Informatik lisans programı için şartlı kabul, üniversitenin dil kursuna gidicem, A2 ile başlıyor, başvuruda dil yeterliliği istemediler, Paderborn da ablam ailesiyle yaşıyor, gittiğimde onun yanında kalip yurt oda bakicam, 2021 de Schengen için 10.1 ile ret yedim, 2023 yılbaşında davet mektubu ile 6 aylık Multi vize alıp, bir aya yakın kaldim, tekrar gitmedim.

Mülakat tecrübemi aktarayim,
Evrak olayıni abartarak bir ton çıktı ile gittim, girişte sorun yok, köpek çantayı arıyor, güvenlikten geçip, çantayı bırakıp içeri girdim, girişte solda oturan öğrenci işleri modunda bir hanımefendi isimle çağırıp evrakları sıraya koyup gerekli görmediklerini bana verdi, üni Transkripleri almadı, bunlara gerek olmuyor genelde, sen isterse kendisine verirsin dedi, peki dedim, kalan bir tomar kağıda gerek yok dedi ve kargo formunu doldurup bekleyebilirsin dedi, kargo için form doldurup bekledim, bu sırada vermem için hazırladığı evraki inceledim ve okul belgelerimden mail yoluyla gönderileni koymadigini fark ettim, gidip durumu anlattım, evrakı getirip konusun lütfen dedi, ben de getirdim verdim, evet, tamam orjinal degil diye koymamistim, yok dimi dedi, evet yok ama mailde bu durumun nedeni yazıyor dedim, tamam iki kopyaya ekledim gidebilirsn dedi, eğer bakmasam eksik evrak olacaktı resmen..... neyse sonrasında banka vezne gişesi dekorlu, karşı taraf ile arada full cam olan mikrofondan konuşulan, cam altındaki çekmece ile evrak alıp verilen bir yerde, sırayla yaninizdakini duyacaginiz bir ortamda, müsait olan gelebilir anonsu ile giderek mülakata girdim.

Hanimefendi, oldukça samimi bir sekilde selam verip, evraki istedi ve konuşurken bir yandan evrak incelemeye başladı, hukuk, çalışma hayatı, neden Informatik, iyi bir kariyer neden merak ettim dedi, ben de kendimce açıkladım, şu an meslegimi yapmiyorim, yeniden kariyer planlıyorum, 30 yaşında bunu denemek istedim, bekar ve zamanım varken yeni bir alana geçmek istedim dedim, AA tabi tabi benim 40 yaşında arkadaşım da yeniden lisans okuyor şu an, yaşla ilgili değil bu dedi samimi bir şekilde ve hukuk alanında bir şeyler yapmayı düşünüyor musun dedi, ben de turkiyede yüksek lisans yapacaktım ya da yeni bölüm okuyacaktim, burada iyi bir bölüm için tekrar çalış sınava gir oldukça zaman kaybı olacaktı, ben de yüksek iicn calisirken, almanyadaki ablam buraya basvur dene dedi, ben de başvurdum kabul aldım, sonrasında benim için bir anda bu süreç başladı dedim, ne yapmayı dusunuyorsun, hukukla mi birleştireceksin dedi, ben de aslında alan çok genis ama kişisel veri ve veri bilimi gibi alanları düşünüyorum dedim, ya da yazılım yapay zeka gibi alanlara da yonelebilirim dedim, anladım dedi, sonra başvuru formu üzerinden detaylı kontrol etti, aynı zamanda PC ile notlarini alarak devam etti, okul kabul evrakina baktı, ders saatini karşılıyor mu dedi, evet yoğun kurs, 3 aylık kurlardan oluşuyor vs dedim, haftaici sabahtan akşama kadar dersleri var, hatırladığım kadarıyla 240 saat falan dedim ve burayı salladım agsjsha sonra ne zaman basliyor detayları göremedim dedi, ben de tarihleri söyledim, hem Nisan için, hem de temmuz için kayıt vardı, ben muhtemelen Nisana yetişmez diye temmuz için kayıt olmayi düşündüm dedim, bu nedenle sadece dönem ücretini ödedim, kurs ücretini ödemedim, duruma göre hareket edicem dedim, sonra motivasyonu okudu, iki sayfaydi, biraz üzerinde durup, göz ucuyla değil, ama tamamininda okumadan inceledi, sonra başvuru formundaki gitme istediğim tarihe tekrar bakıp, 1 Mayıs mi senin için uygun oluyor dedi, ben de Nisan için bir anlamı olmuyor, dersler başlamis oluyor, Nisan yetişmez diye temmuz için bu şekilde yazdım, hem öncesinde almancayi iyi öğrenmek istiyorum, daha iyi diye düşündüm dedim, ama bu tarih uygun olmaz dedi, en fazla iki hafta öncesinden vize veriyoruz dedi, sonra okul evrakina bakıp temmuz kursunun ne zaman başladığına baktı, bana bulamadigini ifade etti, ben de tam yerini gösterip şurada yazıyor, 16 temmuz dedim, evet gördüm dedi, (bu tip sorgulamalarla beni denedigini düşündüm hep agsjsj) sonra ben Schengen 6 ay bunun için de öyle düşündüm rahat olur diye o tarihi yazdım dedim, dilerseniz formu yeniden doldurabilirim o sekidle devam edebiliriz dedim, eğer senin için uygunsa ben senin adına düzeltirim dedi, sorun değil, Nisan benim için gerçekten zor olur, başlarsam gidip gelmem gerekir, kisa zaman var, buradaki işlerimi halletmek zor olur, zaten yeterli Almanca bilgim yok, temmuza kadar iki kur halledip daha ileriden dil kursuna gidebilirim daha iyi olur dedim, evet zaten çok pahalı olabiliyor, ne kadar çok halledersin burada o kadar iyi olur dedi, tarihi silip 1 temmuz olarak değiştirdi, sonra İngilizcen nasıl dedi, ben de B1 ama resmi bir belgem yok, speaking olarak da sürekli konuşma fırsatım olmadıgi için iyi değil dedim, ama devam etmeyi düşünüyorum, okulda yan dal vs yaparken ingilzice dersler var ve ogrenmeye devam etmeyi düşünüyorum k dedim, o da İngilizce evet gerekli zaten dedi, sonra burada dil kursuna gittin mi, almancayi nasıl öğreniyorsun dedi, ben de Goethe için görüştüm, online istemedim, yüz yüze olan dakikalar içinde doldu, online için evime yakın olan TELC kursuna gitmek daha iyi olur diye düşündüm, ancak bu sürede kayit olmadım, daha oncesinden okul kabul ve vize süreci belli olmadığı için yüksek lisans için çalışıyordum, İngilizce sınavına girdim, ikisini birlikte, almancayi online olarak öğrenmeye çalıştım dedim, busu gibi uygulamalar kullandım, A1 Almanca, B1 İngilizce var, ancak ben yeterli olduğunu düşünmüyorum, Almanca için kursa gitmeyi düşünüyorum dedim, sonra sen şimdi yüksek lisansa mi hazırlıyorsun, Almanca mi öğreniyorsun anlamadım orayı dedi, ben de öncesinde boyledi ancak şu an tamamen Almanya sürecine odaklandım dedim, zaten yüksek için dil sınavına geçen hafta girdim dedim, sonra öyleyse o belgeyi de getirebilirsin görmüş oluruz dedi, ben de elbette ancak bildiğim kadariula bir geçerliliği yok dedim, sözleşme olarak denklik kriteleri var ama uygulamadı yeterli olmuyor dedim, sonra temmuza kadar burada B1 i bile halledebilirsin, burada kursa Almanca a2 den başlayabilirsin dedi, onun için A1 sertifikasına gerek olmadan başlarsın ben öyle biliyorum dedi, ben de A1 i oncesinde halletmek gerekiyor dedim, a2 herkes kaydolamiyuor dedim, nasıl yani sertifika mi istiyorlar dedi, ben de hayır ama öncesinde test yapılıyor ve ben bakmak için denemiştim, kolay değildi, kapsamlıydi dedim, evet orası öyle ama sertfikaya gerek olmuyor dedi, evet oyle ancak kursta sertifika olsa dahi okul için benim iicn yeterli olmaz diye düşünüyorum dedim, burada a2 sertifikası alıp, B1 kursundan başlayıp iki dönem tekrar etmek istemem, akademik olarak Almanca öğretildiği için zorlayici olacak, detaylarina öğrenmek istiyorum dedim, sonra okul 1. Sınıf dönem derslerini biliyor musun dedi, ben de evet diyip, birkaç tane saydım, birini Almanca söylemeye çalıştım, duzelti evet tamam gayet yeterli bunlar dedi, diğer evrakları inceledi, sonra parmak izim için cihazi kullanmamı istedi, o sırada notlar almaya vs hep devam etti, bu sürede ben Almanca soru sormasını vs bekledim, ama sormadı, tamamdır dosyanızı aldım dedi, temmuza kadar daha vakit var, bu bizim için daha rahat oldu dedi, bundan sonrasında size mail gelebilir, spam a da mutlaka bakın dedi, biri barkodlu biri bekleme sürelerini yazan bilgi kağıdi ve para üstünü cekmeceden uzatarak tamamdır dedi, haber bekleyin dedi, eğer mail atmanız gerekirse bir evrak göndermenizi istersek bu barkod uzerindeki sayıyı belirtin bizim için daha kolay oluyor oyle dedi, ben de o dosya numarası mi yani dedim evet dedi, sonra başarılı bir geçmişiniz var Almancayi da halledersiniz, tamamdır dedi, bu sırada ben yan masada kalacak yer ile ilgili konuşmayı duyduğum için bir şey sorabilir miyim dedim, evet tabi dedi, ben de kalacak yer için ablamın evini yazdım, istenebilir diye kendisinden muvafakat aldım, dilerseniz verebolirim dedim, yoo gerek yok, ablaniz olması zaten bizim için yeterli, bu kadar bilgi dedi, tesekkur ettim. Ve ayrıldım, bu görüşme süresince neyi ne şekilde dedi, nerde denedi, test etti, baya kafam allak bullak oldu, Almanca tek soru sormamasi oldukça şaşırttı, beklerken izlediğim görüşmelerde hep sordular, seviye A1 ise kendini tanit şeklinde soruldu, benim için detay sorular sorarak başvuruya hakimiyetimi ölçtu, sorularla neyi anlamaya çalıştı hiç anlayamadım.

Tüm ama tüm detayları ile sürecimi anlattım, şimdi bekleme safhasındayim, Almanca çalışmak ile İngilizce çalışmak arasında kaldım, olumsuz bir dönüş olması büyük bir hayal kırıklığı olacağı için cesaret edip almancaya çalışıp, çalıştığıma da pişman olmak istemiyorum..... Neyse bende durum buydu, herkese bu süreçte başarılar dilerim ✨
Vize Türü: 36F / İstanbul Kons.
İDATA Başvuru : 08.12.2023
Randevu Atama: 06.02.2024
Randevu Tarihi : 29.02.2024
Dijital İletim Tarihi : 04.03.2024
UPS mail Tarihi : 02.04.2024 - 22:25
Vize Onay Tarihi : 02.02.2024
Vize Süresi : 01.07.2024 - 31.01.2025

hanzade

Mesaj gönderen hanzade » Cum Mar 01, 2024 12:03 am

pinkcalamari yazdı: Prş Şub 29, 2024 7:45 pm Bana da Ausländerbehörde önümüzdeki pazartesi sürenin tamamlandığını, sonrasında sürecin konsoloslukta olduğunu söyledi. Sessizlik süresi dolunca genelde 4-5 güne pasaport geliyormuş. Salı günü Konsolosluğa mail atıp atmamakta kararsızım.
Biz eşimle dil okuluna kaydolduk Essen’da. 3 hafta once ben zzbva’ya mail attigimda Essen il idaresinde işleme devam ediyor demislerdi. Bu hafta eşimden mail attik ona da Auslanderbehörde de oldugunu yazdilar. Gorusmemiz Ankarada 4 Ocakta oldu. Hala vizemizden haber yok..
Ankara 44F / Essen
Başvuru: 05.09.2023
Randevu Atama: 14.12.2023
Randevu: 04.01.2024
Vize geliş:

djdjdj

Mesaj gönderen djdjdj » Cum Mar 01, 2024 1:35 am

Merhaba,

07.02.2024 tarihinde Ankara İdata'da 41F vizesi başvurum gerçekleşti. Mail ile öğrendiğim kadarıyla dijital iletim 12.02.2024 tarihinde yapılmış olup şu an başvurumun Aachen Yabancılar Dairesinde olduğu belirtildi. Benim aklıma takılan iki soru var. İlk sorum, fiziksel iletim ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti acaba halen fiziksel iletim gerçekleşmedi mi, tekrar mail atsam da bununla ilgili dönüş yapılmadı.

Diğer sorum,başvuru esnasında tüm belgelerim tamdı sadece başvuru formunda doldurmadığım bir yer vardı o kısımda dönüş tarihiydi, idatada belgelerimi kontrol eden görevli bana Almanya'ya gidiş tarihimden 1 yıl sonraki tarihi dönüş tarihi olarak yazmamda bir problem olmadığını,hatta büyükelçiliğin bu tarihlere pek dikkat etmediğini söyledi, ben de normal şartlarda yüksek lisansımın en az 2 yıl (uzamaz ise) süreceğini söyledim o an bana bu durum biraz saçma geldi ama 1 yıl sonrasını yazmam için ısrar edince öyle yazdım.Başından böyle bir olay geçen oldu mu? (Başvuru formunda "Almanya`da on iki aydan fazla kalmayı düşünmüyorum ve kalmak istediğim sürenin tamamı için geçerli bir vize talep ediyorum." diye bir ibare var. Görevli, bu ibareyi işaretlemediğim için gidiş-dönüş tarihlerinin 1 yıl aralıkla yazılmasında bir sakınca yok ve bunun üzerine neredeyse hiç kimseye zaten 2 yıllık vize verilmiyor dedi)
41F - Ankara
Başvuru Tarihi: 29.12.2023
Randevu Atanma Tarihi: 24.01.2024
Randevu Tarihi: 07.02.2024
Dijital İletim Tarihi: 12.02.2024
Pasaport Kargo SMS Tarihi: 11.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

Melisa333

Mesaj gönderen Melisa333 » Cum Mar 01, 2024 1:49 am

MERHABALAR.
Vize görüşmemden bir gün sonra eksik evrak maili aldım ve aynı saat içerisinde eksik belgeyi maili yanıtlayarak gönderdim. Hemen gönderdiğim için süreç uzamaz değil mi?
Bir de bu gönderdiğim eksik evrakın onlara ulaşıp ulaşmadığı ile ilgili ekstra bir mail veya geri dönüş yapıyorlar mı?
bu konu hakkında bilgisi olan varsa cevaplarsa çok sevinirim. Çünkü bu konuyla ilgili birkaç kişinin mail ile yolladığı belgelerin ulaşmadığını okudum

tarikcuci

Mesaj gönderen tarikcuci » Cum Mar 01, 2024 2:10 am

arkadaşlar merhaba,

e devletten alınan ingilizce transkripti sorun yapıyor mu konsolosluk. belge ingilizce ve doğrulama kodu da var.
Vize Türü: 36F Yüksek Lisans / Siegen
İDATA Başvuru : 21.11.2023
Randevu Atama: 06.02.2024
Randevu Tarihi : 04.03.2024 (İstanbul Konsolosluğu)
Dijital İletim Tarihi : 05.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 04.04.2024

Vize Başlangıç: 02.04.2024-01.10.2024 Multi

kaan-zi

Mesaj gönderen kaan-zi » Cum Mar 01, 2024 2:20 am

arkadaşlar sonra uğraşmayın diye yazıyorum cunku ben ugrastim :I bremen uni sartli kabulle gelenler uniye kayit olurken noter belgesinde ingilizce veya almanca mühür görmedigi icin almanyada bir tercumana onaylatmanızı istiyor o yüzden noterden ingilizce veya almanca mühür varsa onu bastırın.

sgunn

Mesaj gönderen sgunn » Cum Mar 01, 2024 8:49 am

Bünyaminn yazdı: Sal Şub 27, 2024 10:20 pm Üyeliğim yoktu. Birkaç defa bilgi araştırırken başlıkları okumaya gelmiştim. Okurken herkesin heyecanını, merakını, bilgi açlığını gördüm. Buna karşılık yararlı bilgi kadar kafa karıştıracak yanlış bilgiler de olduğunu anladım. Belki bir katkım olur diye şimdi üye olup yazmak istedim.
44F-Dil okulu vizesine başvurdum. 13 Eylül'de Ankara'dan randevu talebinde bulundum. 28 Aralık'ta 15 Ocak için randevum atandı. Ankara Konsolosluğu-Vize Birimi'nde belgelerimi teslim ettim.
Vize memurları Türk zaten. Kendinizi Türkçe ifade ediyorsunuz. Bu sebeple Almanca'yı neredeyse hiç konuşamadığınız için çekinmeyin. Rahat olun. Sadece 8 soruluk Almanca bir form veriliyor. Neden gidiyorsunuz, döndükten sonra ne yapmayı planlıyorsunuz, orada geçimizini ne ile sağlayacaksınız, daha önce Almanya'da bulundunuz mu, bulunduysanız ne amaçla bulundunuz gibi sorular bulunuyor formda. Bu sorular daha önce burada yazılmıştı. Kim yazdı hatırlamıyorum ama eski mesajlara bakabilirsiniz.
Form üzerinde Almanca bilmiyorum gibi bir seçenek de var. Dilerseniz onu işaretleyip sorulara cevap da vermeyebilirsiniz. Ama tabi ki bu önerilmez. Çabanızı görmek isterler. Ki ben de elimden geldiğince bir şeyler yazmaya çalıştım. Mesela geçiminizi ne ile sağlayacaksınız kısmına cümleyi doğru kuramayacağımı düşündüğüm için sadece bloke hesap manasında sperrkonto yazdım. Bu kelimeyi de zaten süreç içerisinde işlemleri gerçekleştirince öğrenmiştim. Gerekli evrak listesinde de geçiyordu. Onun dışındaki sorulara 3-5 kelimeyle de cevap verebilirsiniz. Elinizden geldiğince bir şeyler yazmaya çalışın. Bana bunun dışında sözlü bir Almanca sorulmadı. Ama bazı kabinlerden Almanca konuşmaları duyuluyordu. Neden bilmiyorum ama sertifikasız gelen arkadaşların olduğunu düşünüyorum. Ya da sertifikasından daha iyi seviyede almancası olduğunu söyleyen arkadaşlar olabilir. Bana sadece bu formdaki soruların dili çok ağır çok zor dediğim için neden o kadar Almanca öğrenmedin diye soruldu. Ben de dilin yerinde öğrenilmesinin daha doğru olduğunu düşündüğümü söyledim.
Evraklarım da tamamdı. Görüşme 15 dakika civarı sürdü. Almanca A1-goethe sertifikam vardı. CV'mi europass üzerinden çok kolay şekilde ingilizce hazırladım ve çevirisini yapmadım. Niyet mektubumu kendimi en güzel şekilde ifade edebilmek için Türkçe yazıp Almanca'ya çevirttim. Çünkü gerçekten anladığım kadarıyla sizden dürüstlük bekliyorlar. Daha doğrusu neden Almanya'da okumak istediğinizi veya neden Almanca öğrenmek istediğinizi, buna gerçekten niyetiniz olup olmadığını vs öğrenmek istiyorlar. Sizi anlamak istiyorlar. Bu yüzden ucu açık ifadeler, çelişen ifadeler, planlarınız ile çelişki tarihler yazmamaya dikkat edin.
24 haftalık bir dil okulu kaydı yaptırdım. Gerekli evrak belgesi üzerinde bekleme sürecinin 8 hafta civarı süreceği yazılıydı. Bu sebeple dil okulu başlangıcını 9 hafta sonraya 18 Mart'a aldırdım. Vizemin başlangıcını da 16 Mart için istedim. 23 Şubat'ta mesaj geldi. Bugün pasaportum elime ulaştı. 6 aylık vermişler.
Herkese bol şans diliyorum. Dilerim herkes umut ettiği, hayal ettiği yerlere gelir. Başarılar.
Merhaba, motivasyon mektubunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Örneğin geri döneceğinizden mi bahsettiniz?
İstanbul 44F
Başvuru: 04.10.2023
Atama tarihi:08.04.2024
Görüşme tarihi:29.04.2024

sgunn

Mesaj gönderen sgunn » Cum Mar 01, 2024 9:00 am

kyuryi yazdı: Prş Şub 29, 2024 3:49 pm 120 gün oldu hala 44F vizemden haber yok. Istanbul'a hizli deniyordu ama İzmir'den beter oldu gerçekten cok yorucu ya
İstanbul gerçekten çok uzun sürüyor, bu süreç çok yıpratıcı. Benimde atama tarihim bile henüz verilmedi. İnceleme süreci 8 hafta yazarken sizi beklettikleri süre çok fazla gerçekten hepimize sabır diliyorum :(
İstanbul 44F
Başvuru: 04.10.2023
Atama tarihi:08.04.2024
Görüşme tarihi:29.04.2024

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Cum Mar 01, 2024 2:45 pm

Belgeleri istediğimiz yeminli tercüme ofisine yaptırabilir miyiz? yoksa konsoloslugun sitesinin yönlendirdiği sitelerde yazan yeminli tercümanlarda biri mi olmalı? (https://tuerkei.diplo.de/tr-de/-/2620830)