Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ddwad

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen ddwad » Çrş Şub 28, 2024 1:25 am

arkadaşlar, vizenin durumunu sormak için forumda 3 farklı mail söylüyorlar. Bunların hangisine sormak doğrudur onu anlayamadım?

1-
visa@bva.bund.de

2-
zzVISABVA@bva.bund.de

3-
visa-national@ista.auswaertiges-amt.de

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Çrş Şub 28, 2024 2:50 am

ddwad yazdı: Çrş Şub 28, 2024 1:25 am arkadaşlar, vizenin durumunu sormak için forumda 3 farklı mail söylüyorlar. Bunların hangisine sormak doğrudur onu anlayamadım?

1-
visa@bva.bund.de

2-
zzVISABVA@bva.bund.de

3-
visa-national@ista.auswaertiges-amt.de
3.mail istanbul konsolosluguna ait, anladigim kadariyla dijital/fiziksel iletisim tarihini soracaksiniz, 2.maile yazabilirsiniz.

otevren

Mesaj gönderen otevren » Çrş Şub 28, 2024 3:36 am

Bünyaminn yazdı: Sal Şub 27, 2024 10:20 pm Üyeliğim yoktu. Birkaç defa bilgi araştırırken başlıkları okumaya gelmiştim. Okurken herkesin heyecanını, merakını, bilgi açlığını gördüm. Buna karşılık yararlı bilgi kadar kafa karıştıracak yanlış bilgiler de olduğunu anladım. Belki bir katkım olur diye şimdi üye olup yazmak istedim.
44F-Dil okulu vizesine başvurdum. 13 Eylül'de Ankara'dan randevu talebinde bulundum. 28 Aralık'ta 15 Ocak için randevum atandı. Ankara Konsolosluğu-Vize Birimi'nde belgelerimi teslim ettim.
Vize memurları Türk zaten. Kendinizi Türkçe ifade ediyorsunuz. Bu sebeple Almanca'yı neredeyse hiç konuşamadığınız için çekinmeyin. Rahat olun. Sadece 8 soruluk Almanca bir form veriliyor. Neden gidiyorsunuz, döndükten sonra ne yapmayı planlıyorsunuz, orada geçimizini ne ile sağlayacaksınız, daha önce Almanya'da bulundunuz mu, bulunduysanız ne amaçla bulundunuz gibi sorular bulunuyor formda. Bu sorular daha önce burada yazılmıştı. Kim yazdı hatırlamıyorum ama eski mesajlara bakabilirsiniz.
Form üzerinde Almanca bilmiyorum gibi bir seçenek de var. Dilerseniz onu işaretleyip sorulara cevap da vermeyebilirsiniz. Ama tabi ki bu önerilmez. Çabanızı görmek isterler. Ki ben de elimden geldiğince bir şeyler yazmaya çalıştım. Mesela geçiminizi ne ile sağlayacaksınız kısmına cümleyi doğru kuramayacağımı düşündüğüm için sadece bloke hesap manasında sperrkonto yazdım. Bu kelimeyi de zaten süreç içerisinde işlemleri gerçekleştirince öğrenmiştim. Gerekli evrak listesinde de geçiyordu. Onun dışındaki sorulara 3-5 kelimeyle de cevap verebilirsiniz. Elinizden geldiğince bir şeyler yazmaya çalışın. Bana bunun dışında sözlü bir Almanca sorulmadı. Ama bazı kabinlerden Almanca konuşmaları duyuluyordu. Neden bilmiyorum ama sertifikasız gelen arkadaşların olduğunu düşünüyorum. Ya da sertifikasından daha iyi seviyede almancası olduğunu söyleyen arkadaşlar olabilir. Bana sadece bu formdaki soruların dili çok ağır çok zor dediğim için neden o kadar Almanca öğrenmedin diye soruldu. Ben de dilin yerinde öğrenilmesinin daha doğru olduğunu düşündüğümü söyledim.
Evraklarım da tamamdı. Görüşme 15 dakika civarı sürdü. Almanca A1-goethe sertifikam vardı. CV'mi europass üzerinden çok kolay şekilde ingilizce hazırladım ve çevirisini yapmadım. Niyet mektubumu kendimi en güzel şekilde ifade edebilmek için Türkçe yazıp Almanca'ya çevirttim. Çünkü gerçekten anladığım kadarıyla sizden dürüstlük bekliyorlar. Daha doğrusu neden Almanya'da okumak istediğinizi veya neden Almanca öğrenmek istediğinizi, buna gerçekten niyetiniz olup olmadığını vs öğrenmek istiyorlar. Sizi anlamak istiyorlar. Bu yüzden ucu açık ifadeler, çelişen ifadeler, planlarınız ile çelişki tarihler yazmamaya dikkat edin.
24 haftalık bir dil okulu kaydı yaptırdım. Gerekli evrak belgesi üzerinde bekleme sürecinin 8 hafta civarı süreceği yazılıydı. Bu sebeple dil okulu başlangıcını 9 hafta sonraya 18 Mart'a aldırdım. Vizemin başlangıcını da 16 Mart için istedim. 23 Şubat'ta mesaj geldi. Bugün pasaportum elime ulaştı. 6 aylık vermişler.
Herkese bol şans diliyorum. Dilerim herkes umut ettiği, hayal ettiği yerlere gelir. Başarılar.
Detaylı bilgiler için çok teşekkürler Bünyamin Bey. Kalacak yeri ne olarak belirttiniz bir de geri dönüp dönmeyeceğiniz konusunda bir bilgi verdiniz mi acaba? Çünkü geri dönmeyi düşünmeyenlere vize çıkmayacağı gibi söylentiler de çok var.

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Çrş Şub 28, 2024 10:05 am

hashoshaf yazdı: Pzt Şub 26, 2024 6:12 pm 1 yıllık yaptıranlar garanti olsun mantığıyla yaptırıyor herhalde ama vize bilgi formlarında açıkça “öğrenci sigortası başlayana kadar geçerli sağlık sigortası” yazıyor. Ben sizin yerinizde olsam 19 Ağustos-5 Eylül arası yaptırırdım ve dediğim gibi Barmer’in başlayacağını kanıtlayan belgeyi de koyardım. Böylece hem bilgi formundaki hem de internet sitelerindeki ibareye uygun sigorta sunmuş olursunuz.

1 yıllık yaptıran bir diğer kesim de eşiyle gidenler. Biz de öyle yaptırdık eşim için. Onda da biraz garip bir durum var zira bazı sigortalarda ikamet TR’den alındığı takdirde poliçenin geçersiz olacağı ve 92 güne kadar kapsadığı yazıyor, ki bu 2 madde de internet sitelerinde kabul edilmeyen poliçeler olarak tanımlanıyor. Ama buna rağmen allianz axa veya hepiyi’den yaptırıp vizesi onaylanan çok kişi var. İnceleyen kişiler sigorta içeriğine bakmıyorlar anladığım kadarıyla. İşleyiş-kanun farkı var biraz ortada yani. Bence kanuna uymak en garantisi.

Veya ben her şeyi yanlış anlıyorum, o da olabilir açıkçası :D En güvenlisi şu, Almanya Ulusal vize sağlık sigortası diye google’da bir aratırsanız söylediğim konsolosluk sayfalarını bulabilirsiniz ve kendiniz okuyabilirsiniz.
Merhabalar, çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Ben de konsolosluk sayfasından okudum. Barmer 26 ağustosta başlıyor ya, 5 eylüle kadar sürecek olan sağlık sigortam ve Barmer çakışmasın? Ya da çakışınca bir sorun oluyor mu acaba? (Biraz overthinking yaptım sanırım...)

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Çrş Şub 28, 2024 11:49 am

nazooo yazdı: Çrş Şub 28, 2024 10:05 am Merhabalar, çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Ben de konsolosluk sayfasından okudum. Barmer 26 ağustosta başlıyor ya, 5 eylüle kadar sürecek olan sağlık sigortam ve Barmer çakışmasın? Ya da çakışınca bir sorun oluyor mu acaba? (Biraz overthinking yaptım sanırım...)
Öyle bir olay oluyor mu bilmiyorum fakat herhangi bir kurumun bunu takacağını veya doğrulayabileceğini zannetmiyorum. Biri seyahat sigortası, diğeri devlet sigortası, birbirleriyle çok alakaları yok gibi.
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Çrş Şub 28, 2024 11:53 am

Arkadaşlar dünkü görüşmemde alınmayan belgeleri kontrol ederken lise diplomamın, lise transkriptinin ve çevirilerinin alınmadığını gördüm, fotokopilerinin bile. Dün orada bir ton belgeyi karıştırıp fark edip sorma imkanım olmadı.

2. lisans öğrenimim olacak. ÖSYM giriş belgemle üniversite öğrenci belgem ve transkriptim alınmış. İlk lisansım tamamlanacak bu dönem ve o şekilde gideceğim için de en yüksek diplomamı lise olarak girdi oradaki görevli hanımefendi.

Bir yanlışlık var mıdır, endişelenmeli miyim, yoksa 2. lisansım olacağı için mi bu şekilde alındı belgelerim? Tecrübesi olan yardımcı olabilirse çok sevinirim.

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Çrş Şub 28, 2024 1:16 pm

hashoshaf yazdı: Çrş Şub 28, 2024 11:49 am Öyle bir olay oluyor mu bilmiyorum fakat herhangi bir kurumun bunu takacağını veya doğrulayabileceğini zannetmiyorum. Biri seyahat sigortası, diğeri devlet sigortası, birbirleriyle çok alakaları yok gibi.
çok teşekkür ederim!!!

gabescoe

Mesaj gönderen gabescoe » Çrş Şub 28, 2024 1:24 pm

okul kabulunden sonra okul kaydi yaptirdiniz mi yada yaptirmak gerekir mi? vize için değil de genel olarak. benim okul kabulumun suresi dolmak uzere. bana yaptirmanin gerekli olmadigini soylediler ama yaptirilmali mi sizce?

ozcanhalil

Mesaj gönderen ozcanhalil » Çrş Şub 28, 2024 1:36 pm

Arkadaşlar iyi günler. Bir arkadaşım da benim gibi 36f ulusal vizeye başvurdu. 17 Ocak'ta görüşmesi vardı. 18 Ocak'ta dijital iletim 31 Ocak'ta da fiziksel iletim gerçekleşmişti. Bugün itibari ile 42. Günü. Sessizlik süresi de dolmuş görünüyor. Bugün yabancılar polisine mesaj attığında cevap olarak hala göçmenlik bürosunda işlemde olduğunu bildirmişler. Eksik belge vs. talep etmediler. Kurs başlangıcı da benimki gibi 26 Şubat'taydı ama onu kaçırdı. Benimki sessizlik süresi dolduktan hemen sonra gelmişti.

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Çrş Şub 28, 2024 1:41 pm

gabescoe yazdı: Çrş Şub 28, 2024 1:24 pm okul kabulunden sonra okul kaydi yaptirdiniz mi yada yaptirmak gerekir mi? vize için değil de genel olarak. benim okul kabulumun suresi dolmak uzere. bana yaptirmanin gerekli olmadigini soylediler ama yaptirilmali mi sizce?
Okulda okumak istiyorsanız niye yaptırmayasınız anlamadım.

gabescoe

Mesaj gönderen gabescoe » Çrş Şub 28, 2024 1:44 pm

umutyoldaa yazdı: Çrş Şub 28, 2024 1:41 pm Okulda okumak istiyorsanız niye yaptırmayasınız anlamadım.
okulun dil kursu yok. dışarıdan dil kursu yani. daha dil kursu sürecim olduğu için gerekli olmadığını söylediler. siz okul kaydı yaptırdınız mı?

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Çrş Şub 28, 2024 2:17 pm

gabescoe yazdı: Çrş Şub 28, 2024 1:44 pm okulun dil kursu yok. dışarıdan dil kursu yani. daha dil kursu sürecim olduğu için gerekli olmadığını söylediler. siz okul kaydı yaptırdınız mı?
Benimkisi direkt okula bağlı hazırlık kursu olduğu için ben direkt kayıt yaptırdım. Sizin durumu bilmiyorum. Ama bence en sağlıklı bilgiyi yine okuldan alırsınız.

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Çrş Şub 28, 2024 2:18 pm

ozcanhalil yazdı: Çrş Şub 28, 2024 1:36 pm Arkadaşlar iyi günler. Bir arkadaşım da benim gibi 36f ulusal vizeye başvurdu. 17 Ocak'ta görüşmesi vardı. 18 Ocak'ta dijital iletim 31 Ocak'ta da fiziksel iletim gerçekleşmişti. Bugün itibari ile 42. Günü. Sessizlik süresi de dolmuş görünüyor. Bugün yabancılar polisine mesaj attığında cevap olarak hala göçmenlik bürosunda işlemde olduğunu bildirmişler. Eksik belge vs. talep etmediler. Kurs başlangıcı da benimki gibi 26 Şubat'taydı ama onu kaçırdı. Benimki sessizlik süresi dolduktan hemen sonra gelmişti.
Ankara konsolosluğuna mail attığınızda Türkçe mi atmıştınız?

glnzshn

Mesaj gönderen glnzshn » Çrş Şub 28, 2024 2:26 pm

Arkadaşlar merhaba, ben 1 şubat tarihinde istanbul konsolosluğuna 36F vize başvurusunda bulundum, dil okulum 4 martta başlayacak, belgeleri verirken 1 martta gitmek istediğimi belirttim tabi ama vizeden vs. bir ses seda yok. Aramızda benimle aynı gün başvuru yapıp vizesi gelen var mı? Yazabilirseniz çok memnun olurum. Sevgiler.

ozcanhalil

Mesaj gönderen ozcanhalil » Çrş Şub 28, 2024 2:31 pm

umutyoldaa yazdı: Çrş Şub 28, 2024 2:18 pm Ankara konsolosluğuna mail attığınızda Türkçe mi atmıştınız?
Ankara konsolosluğuna mail atmadık. Yabancılar polisine mail attık.

umutyoldaa

Mesaj gönderen umutyoldaa » Çrş Şub 28, 2024 2:46 pm

ozcanhalil yazdı: Çrş Şub 28, 2024 2:31 pm Ankara konsolosluğuna mail atmadık. Yabancılar polisine mail attık.
Sen kendin için atmıştın sanırım onu soruyorum.

nazooo

Mesaj gönderen nazooo » Çrş Şub 28, 2024 5:41 pm

Merhaba tekrar! 41F vize başvurum için şu talep ediliyor: "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair
belgeler". Bunun için e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü almak yeterli midir acaba? Eğer öyleyse bunun Almanca tercümesini yaptırmam gerekiyor mu? Çok teşekkürler şimdiden!

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Çrş Şub 28, 2024 5:43 pm

nazooo yazdı: Çrş Şub 28, 2024 5:41 pm Merhaba tekrar! 41F vize başvurum için şu talep ediliyor: "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair
belgeler". Bunun için e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümü almak yeterli midir acaba? Eğer öyleyse bunun Almanca tercümesini yaptırmam gerekiyor mu? Çok teşekkürler şimdiden!
Gerekmiyor bildiğim kadarıyla. Edevlet belgelerinin tercümesi gerekmiyor genel olarak barkodlu oldukları için.

Faaliyetleriniz o dökümle kanıtlanabilecek kadarsa yeterdir. Ne bulursanız koyun yollayın, zararı olmazdır fazla belgenin.

dugurugu

Mesaj gönderen dugurugu » Çrş Şub 28, 2024 6:07 pm

admslv1 yazdı: Cum Oca 19, 2024 2:43 pm Selam herkese. Bugün eksik belge talebi oldu konsolosluk tarafından. Okul kayıt belgemi ve orada kalacağımız yerin kontratı tarzı bir şey istemişler. Normalde biz ikisinin de kanıtını vermiştik ama idatadaki kadın almamıştı zaten birkaç sorun da yaşamıştık kendisiyle. Okul kayıt belgemi ve orada kalacağımız yerin belgesini gönderdim bugün. Biz eşimin ailesinde kalacağımız için onlar tarafından bir dilekçe ve onların kira sözleşmesini gönderdik. Umarım herhangi bir problem çıkmaz.

Talep edilen vize tarihine 1 Nisan yazdırmıştı idatadaki kadın bize zorla. Daha erken bir tarih istememize rağmen okul 1 nisanda başlıyor diyip o tarihi başvuru formuna geçirtti. O yüzden bugün eksik belge mailini atarken belirttim 1-10 mart arasında vizemizi istediğimizi. Umarım göz önüne alırlar. Herkese sorunsuz bir süreç diliyorum.
Merhabalar, ben de sizinle aynı durumdayım. 26 Şubatta idataya vize randevusuna gittim. Okulum 1 Nisan’da başlıyor ancak ben 26 mart’a uçak biletimi almıştım. Çıktısını da götürmüştüm. Verdikleri antrag formuna da gidiş tarihi için 26 mart yazmıştım. Ancak 1 Nisandan önce gidemeyeceğimi söylediler ve üstünü çizdirip 1 Nisan yazdırdılar. Attığınız mesaja geri döndüler mi acaba?
Ayrıca yeşil pasaportum var, Vizem 1 Nisan’dan başlasa bile öncesinde Almanya’ya gidebilir miyim acaba da diye düşünüyorum. Bilen birileri yazabilirse çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

gabescoe

Mesaj gönderen gabescoe » Çrş Şub 28, 2024 6:17 pm

dugurugu yazdı: Çrş Şub 28, 2024 6:07 pm Merhabalar, ben de sizinle aynı durumdayım. 26 Şubatta idataya vize randevusuna gittim. Okulum 1 Nisan’da başlıyor ancak ben 26 mart’a uçak biletimi almıştım. Çıktısını da götürmüştüm. Verdikleri antrag formuna da gidiş tarihi için 26 mart yazmıştım. Ancak 1 Nisandan önce gidemeyeceğimi söylediler ve üstünü çizdirip 1 Nisan yazdırdılar. Attığınız mesaja geri döndüler mi acaba?
Ayrıca yeşil pasaportum var, Vizem 1 Nisan’dan başlasa bile öncesinde Almanya’ya gidebilir miyim acaba da diye düşünüyorum. Bilen birileri yazabilirse çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
pasaportun zamanında gelirse gidersin. umarim uçak biletin yanmaz.