Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

MÜNİH'E GİTTİKTEN SONRASI HAKKINDA SORULAR

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
emreyilmazz

MÜNİH'E GİTTİKTEN SONRASI HAKKINDA SORULAR

Mesaj gönderen emreyilmazz » Cum Şub 23, 2024 4:45 am

1-Arkadaşlar 2 3 haftaya münih'e gidiyorum. Ilk etapta bir akrabamın yanında kalacağım. En kısa sürede kendime başka yer bulmam lazım. Evi gittiğimde nasıl bulabilirim? Oda olsa da olur.

2- 17 yıl sonra ilk defa Almanya'ya gideceğim. Pasaportum yok. Sadece Alman kimliği ile giriş yapacağım. Pasaportum olmaması hava yoluyla gidişte sıkıntı çıkarır mı? Almancam yok. Ucaktan indiğim gibi neler yaşayacağım.

3- Sağlık sigortam vs. hiç bir belgem yok. Sadece uçak biletim ve Alman kimliğim var. İlk gittiğim gibi hangi prosedürleri yerine getirmem gerekiyor?

4- Dil öğrenip üniversiteye başlamak için gidiyorum. Entegrasyon kursundan başlayacağım. Bu kursu ve ev kirasına devletin yardim ettiği söyleniyor. İlk başta çok ihtiyacım var. Bu yardımlara nasıl başvurabilirim?

Ev konusu çok mühim burdan çözülebilir gibi gelmedi gidince halletmeyi planlıyorum.

Almanya'da çömezliği atan arkadaşlar cevaplayabilirlerde cok memnun olurum.

emreyilmazz

Re: MÜNİH'E GİTTİKTEN SONRASI HAKKINDA SORULAR

Mesaj gönderen emreyilmazz » Cum Şub 23, 2024 10:35 pm

emreyilmazz yazdı: Cum Şub 23, 2024 4:45 am 1-Arkadaşlar 2 3 haftaya münih'e gidiyorum. Ilk etapta bir akrabamın yanında kalacağım. En kısa sürede kendime başka yer bulmam lazım. Evi gittiğimde nasıl bulabilirim? Oda olsa da olur.

2- 17 yıl sonra ilk defa Almanya'ya gideceğim. Pasaportum yok. Sadece Alman kimliği ile giriş yapacağım. Pasaportum olmaması hava yoluyla gidişte sıkıntı çıkarır mı? Almancam yok. Ucaktan indiğim gibi neler yaşayacağım.

3- Sağlık sigortam vs. hiç bir belgem yok. Sadece uçak biletim ve Alman kimliğim var. İlk gittiğim gibi hangi prosedürleri yerine getirmem gerekiyor?

4- Dil öğrenip üniversiteye başlamak için gidiyorum. Entegrasyon kursundan başlayacağım. Bu kursu ve ev kirasına devletin yardim ettiği söyleniyor. İlk başta çok ihtiyacım var. Bu yardımlara nasıl başvurabilirim?

Ev konusu çok mühim burdan çözülebilir gibi gelmedi gidince halletmeyi planlıyorum.

up

cagriakturk

Mesaj gönderen cagriakturk » Cmt Şub 24, 2024 1:14 am

emreyilmazz yazdı: Cum Şub 23, 2024 4:45 am 1-Arkadaşlar 2 3 haftaya münih'e gidiyorum. Ilk etapta bir akrabamın yanında kalacağım. En kısa sürede kendime başka yer bulmam lazım. Evi gittiğimde nasıl bulabilirim? Oda olsa da olur.

1-wg-gesucht.de, kleinanzeigen.de gibi sitelerde wg arayabilirsiniz, ayrica facebook gruplari oluyor, onada bakabilirsiniz. devlet yurtlarinda sira hemen gelmez, ozel yurtlarada bakabilirsiniz, Munih hakkinda bir bilgim yok.

3-Herkesin bir saglik sigortasina ihtiyaci var, normalde AT-11 veya seyahat saglik sigortasi yapiyoruz, ama Alman vatandasi oldugunuz icin prosedür farkli olabilir.

4-Galiba Bafög'den bahsediyorsunuz, forumda konulari vardi, onlara bakabilirsiniz.

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Cmt Şub 24, 2024 1:26 am

Hocam ben de Münih'e gideceğim, şu an vize sonucumu bekliyorum, ilk etapta halamlarda kalacağım ama sonsuza kadar kalma planım yok :D

Eğer şehir değiştirmeyecekseniz çömezliği attıktan sonra isterseniz WG işlerinde birbirimize destek olabiliriz
Duisburg-München

emreyilmazz

Mesaj gönderen emreyilmazz » Çrş Şub 28, 2024 12:01 am

yyeeii yazdı: Cmt Şub 24, 2024 1:26 am Hocam ben de Münih'e gideceğim, şu an vize sonucumu bekliyorum, ilk etapta halamlarda kalacağım ama sonsuza kadar kalma planım yok :D

Eğer şehir değiştirmeyecekseniz çömezliği attıktan sonra isterseniz WG işlerinde birbirimize destek olabiliriz
Arkadaşlık isteği attim ya da direkt arkadaş ekledi. 1 hafta sonra münih'teyim. Şuan da gittikten sonra ki planımı kestiremiyorum. Söz vermiş gibi olmak istemem. Geldiğinde haberleşiriz.

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Çrş Şub 28, 2024 12:52 am

emreyilmazz yazdı: Çrş Şub 28, 2024 12:01 am Arkadaşlık isteği attim ya da direkt arkadaş ekledi. 1 hafta sonra münih'teyim. Şuan da gittikten sonra ki planımı kestiremiyorum. Söz vermiş gibi olmak istemem. Geldiğinde haberleşiriz.
Tamamdır hocam haberleşiriz, en kötü bir şeyler içip sohbet ederiz :)
Duisburg-München