Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yabancilar icin Yeni Kanunlar / Hazirlik Ögrencilerine Calisma Izni

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
MetinMS

Re: Yabancilar icin Yeni Kanunlar / Hazirlik Ögrencilerine Calisma Izni

Mesaj gönderen MetinMS » Cmt Şub 03, 2024 11:11 pm

millie yazdı: Cmt Şub 03, 2024 8:10 pm merhabalar, vizede 16b yazanlar (1-5 maddesi fark etmeksizin) çalışma iznine mart ayından itibaren sahip olacaklar diye anlıyorum doğru mudur?
Bende sadece 16b yazıyor yeni bir bilgi edindiniz mi acaba marttan itibaren dil kursundayken haftaiçi/haftaskonu çalışabilir miyim?

millie

Mesaj gönderen millie » Pzr Şub 04, 2024 9:02 pm

MetinMS yazdı: Cmt Şub 03, 2024 11:11 pm Bende sadece 16b yazıyor yeni bir bilgi edindiniz mi acaba marttan itibaren dil kursundayken haftaiçi/haftaskonu çalışabilir miyim?
merhabalar, ben de birkaç kişiyle konuşunca sadece 16b olanların izin aldığını vs duydum ve bu başlığın ilk sayfasında konuşulanlardan da onu anladım. @Physiker belki daha net bir bilgi verebilir 🙏🏻
36F Master Şartlı Kabul JLU Gießen
İstanbul Konsolosluk - Goethe A1 sertfikası
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024
Kargo Mesajı & Teslim: 29 Şubat 2024
6 aylık multi - Studium & Sprachkurs - 16b

Rojbin

Mesaj gönderen Rojbin » Pzt Şub 05, 2024 7:14 pm

millie yazdı: Cmt Şub 03, 2024 8:10 pm merhabalar, vizede 16b yazanlar (1-5 maddesi fark etmeksizin) çalışma iznine mart ayından itibaren sahip olacaklar diye anlıyorum doğru mudur?
Bunu bende merak ediyorum bilgisi olan var mı bu konuda? Şartlı kabul ile gelenlere izin olacak mı ?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Şub 05, 2024 9:54 pm

Evet hazirlik ögrencisi olan herkes yani sartli kabulle gelenler :) Mart ayindan sonra calisabilecek kanun gene degismezse :)
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

ozlemsevindik

Mesaj gönderen ozlemsevindik » Pzt Şub 19, 2024 8:08 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Şub 05, 2024 9:54 pm Evet hazirlik ögrencisi olan herkes yani sartli kabulle gelenler :) Mart ayindan sonra calisabilecek kanun gene degismezse :)
Peki biz elimizdeki vzieyle çalışabilecek miyiz direkt? Bunu biliyor musunuz acaba?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Şub 19, 2024 9:05 pm

Mart ayindan sonra bir sorun olmazsa evet yine de bulunduğunuz yerin Abh sina mail atıp çalışmak istediğinizi söyleyin ordan gelen cevabı da isverene gösterebilirsiniz böylece.

namıkkemal

Mesaj gönderen namıkkemal » Pzt Şub 26, 2024 6:16 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Şub 19, 2024 9:05 pm Mart ayindan sonra bir sorun olmazsa evet yine de bulunduğunuz yerin Abh sina mail atıp çalışmak istediğinizi söyleyin ordan gelen cevabı da isverene gösterebilirsiniz böylece.
Selamlar . Phiysikerin attığı linkte geldiği ilk sene sadece tatillerde çalışabilir yazıyor. Kanun 2 . Yılında olanların için mi geçerli yoksa bu madde mi değişecek

namıkkemal

Mesaj gönderen namıkkemal » Pzt Şub 26, 2024 6:32 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Şub 19, 2024 9:05 pm Mart ayindan sonra bir sorun olmazsa evet yine de bulunduğunuz yerin Abh sina mail atıp çalışmak istediğinizi söyleyin ordan gelen cevabı da isverene gösterebilirsiniz böylece.
Ayrıca 1 marttan sonra görüşmeye gittiğimizde görüşeceğimiz memur hala çalışma iznimiz olmadığında ısrarcı olursa ona gösterebileceğimiz bir resmi kaynak gönderebilir misiniz :)

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Şub 27, 2024 2:44 pm

Selamlar öncelikle lütfen Physiker in yazdigini tekrar okuyun :) Sayet kanun cikarsa o atilan linkten direkt kanunu görebileceksiniz :) Atilan link te direkt sizi su anki kanuna götürüyor yani henüz degismedigi icin su an eski kanun gecerli hala Mart ayina da daha girmedik haliyle. Attigi link direkt kanunlari gösteren siteyi gösteriyor. Aktuel olan kanunda su an o sayet degisiklik olursa o linkten göreceksiniz demek oluyor. Umarim anlatabilmisimdir :)

millie

Mesaj gönderen millie » Prş Şub 29, 2024 10:17 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Şub 27, 2024 2:44 pm Selamlar öncelikle lütfen Physiker in yazdigini tekrar okuyun :) Sayet kanun cikarsa o atilan linkten direkt kanunu görebileceksiniz :) Atilan link te direkt sizi su anki kanuna götürüyor yani henüz degismedigi icin su an eski kanun gecerli hala Mart ayina da daha girmedik haliyle. Attigi link direkt kanunlari gösteren siteyi gösteriyor. Aktuel olan kanunda su an o sayet degisiklik olursa o linkten göreceksiniz demek oluyor. Umarim anlatabilmisimdir :)
berkay selamlar, bu yasa değişikliğinden bahseden resmi bir site var mı? ben biraz arattım ama tam olarak bulamadım. yabancılar dairesine sorarken referans göstermek adına soruyorum. eğer bildiğin bir yer varsa linklersen çok sevinirim
Vize başvuru: 6 Ekim 2023 | Randevu Atanma: 5 Ocak 2024 | Randevu Günü: 1 Şubat 2024

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Şub 29, 2024 10:46 pm

millie yazdı: Prş Şub 29, 2024 10:17 pm berkay selamlar, bu yasa değişikliğinden bahseden resmi bir site var mı? ben biraz arattım ama tam olarak bulamadım. yabancılar dairesine sorarken referans göstermek adına soruyorum. eğer bildiğin bir yer varsa linklersen çok sevinirim
Merhaba,

https://www.buzer.de/16b_AufenthG.htm bu linkte aşağıda değişiklikler kısmında 1 Mart 2024 Tarihli olan yeni yasayla ilgili. Ayrıca https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html bu linkten de yasayı kontrol edebilirsiniz.
Stuttgart/Baden-Württemberg

millie

Mesaj gönderen millie » Prş Şub 29, 2024 10:52 pm

emirogan9 yazdı: Prş Şub 29, 2024 10:46 pm Merhaba,

https://www.buzer.de/16b_AufenthG.htm bu linkte aşağıda değişiklikler kısmında 1 Mart 2024 Tarihli olan yeni yasayla ilgili. Ayrıca https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html bu linkten de yasayı kontrol edebilirsiniz.
çok teşekkür ederim, seni yoruyorum ama almancam iyi bir düzeyde olmadığı için yanlış yere atıfta bulunmak istemediğimden soruyorum..

attığın ilk linkin altındaki versiyonlardan en üsttekine tıkladım, yanında da 1 mart 2024 yazıyordu. orada aşağı indiğimde 16b ile ilgili şu paragraf vardı;

6.
§ 16b wird wie folgt geändert:

a)
Absatz 2 Satz 1 wird wie folgt gefasst:

„Die Geltungsdauer der Aufenthaltserlaubnis beträgt bei Ersterteilung und Verlängerung in der Regel zwei Jahre und soll eine Mindestdauer von einem Jahr nicht unterschreiten."

b)
Absatz 3 wird wie folgt gefasst:

„(3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt nach Maßgabe der folgenden Sätze nur zur Ausübung von Beschäftigungen, die insgesamt bis zu 140 Arbeitstage im Jahr nicht überschreiten dürfen (Arbeitstagekonto). Studentische Nebentätigkeiten werden nicht angerechnet. Teilzeitbeschäftigungen werden jeweils in der für den Ausländer günstigsten Weise wie folgt angerechnet:

1.
Die Beschäftigungen können für jeden Tag, an dem die Arbeitszeit bis zu vier Stunden beträgt, als halber Arbeitstag, ansonsten als voller Arbeitstag auf das Arbeitstagekonto angerechnet werden oder

2.
die Beschäftigungen können je Kalenderwoche

a)
während der Vorlesungszeit, wenn sie bis zu 20 Stunden je Kalenderwoche ausgeübt werden, und

b)
außerhalb der Vorlesungszeit

unabhängig von der Verteilung der Arbeitszeit als zweieinhalb Arbeitstage auf das Arbeitstagekonto angerechnet werden. Die Günstigkeitsprüfung nach Satz 3 erfolgt derart, dass einzeln für jede Kalenderwoche bestimmt wird, ob eine Anrechnung der ausgeübten Tätigkeit nach Satz 3 Nummer 1 oder Nummer 2 erfolgt."

c)
Absatz 4 Satz 1 wird wie folgt gefasst:

„Während des Aufenthalts nach Absatz 1 darf eine Aufenthaltserlaubnis nicht für Beschäftigungen nach § 19c Absatz 1 in Verbindung mit einer Regelung der Beschäftigungsverordnung für vorübergehende Beschäftigungen erteilt werden."

d)
Absatz 5 Satz 3 wird wie folgt gefasst:

„In den Fällen des Satzes 1 Nummer 2 und 3 sind die Absätze 2 bis 4 entsprechend anzuwenden; die Aufenthaltserlaubnis berechtigt darüber hinaus zur Ausübung des Praktikums nach Satz 1 Nummer 3."

e)
In Absatz 7 Satz 1 wird das Wort „kann" durch das Wort „soll" ersetzt.

acaba tam olarak dil kursu kısmını etkileyen değişiklik nerede ifade edilmiş?

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Prş Şub 29, 2024 11:00 pm

millie yazdı: Prş Şub 29, 2024 10:52 pm çok teşekkür ederim, seni yoruyorum ama almancam iyi bir düzeyde olmadığı için yanlış yere atıfta bulunmak istemediğimden soruyorum..

attığın ilk linkin altındaki versiyonlardan en üsttekine tıkladım, yanında da 1 mart 2024 yazıyordu. orada aşağı indiğimde 16b ile ilgili şu paragraf vardı;

6.
§ 16b wird wie folgt geändert:

a)
Absatz 2 Satz 1 wird wie folgt gefasst:

„Die Geltungsdauer der Aufenthaltserlaubnis beträgt bei Ersterteilung und Verlängerung in der Regel zwei Jahre und soll eine Mindestdauer von einem Jahr nicht unterschreiten."

b)
Absatz 3 wird wie folgt gefasst:

„(3) Die Aufenthaltserlaubnis berechtigt nach Maßgabe der folgenden Sätze nur zur Ausübung von Beschäftigungen, die insgesamt bis zu 140 Arbeitstage im Jahr nicht überschreiten dürfen (Arbeitstagekonto). Studentische Nebentätigkeiten werden nicht angerechnet. Teilzeitbeschäftigungen werden jeweils in der für den Ausländer günstigsten Weise wie folgt angerechnet:

1.
Die Beschäftigungen können für jeden Tag, an dem die Arbeitszeit bis zu vier Stunden beträgt, als halber Arbeitstag, ansonsten als voller Arbeitstag auf das Arbeitstagekonto angerechnet werden oder

2.
die Beschäftigungen können je Kalenderwoche

a)
während der Vorlesungszeit, wenn sie bis zu 20 Stunden je Kalenderwoche ausgeübt werden, und

b)
außerhalb der Vorlesungszeit

unabhängig von der Verteilung der Arbeitszeit als zweieinhalb Arbeitstage auf das Arbeitstagekonto angerechnet werden. Die Günstigkeitsprüfung nach Satz 3 erfolgt derart, dass einzeln für jede Kalenderwoche bestimmt wird, ob eine Anrechnung der ausgeübten Tätigkeit nach Satz 3 Nummer 1 oder Nummer 2 erfolgt."

c)
Absatz 4 Satz 1 wird wie folgt gefasst:

„Während des Aufenthalts nach Absatz 1 darf eine Aufenthaltserlaubnis nicht für Beschäftigungen nach § 19c Absatz 1 in Verbindung mit einer Regelung der Beschäftigungsverordnung für vorübergehende Beschäftigungen erteilt werden."

d)
Absatz 5 Satz 3 wird wie folgt gefasst:

„In den Fällen des Satzes 1 Nummer 2 und 3 sind die Absätze 2 bis 4 entsprechend anzuwenden; die Aufenthaltserlaubnis berechtigt darüber hinaus zur Ausübung des Praktikums nach Satz 1 Nummer 3."

e)
In Absatz 7 Satz 1 wird das Wort „kann" durch das Wort „soll" ersetzt.

acaba tam olarak dil kursu kısmını etkileyen değişiklik nerede ifade edilmiş?
https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html#Abs3:S2 bu madde dil kursu öğrencilerini ilgilendirmekte. Muhtemelen bugün ya da yarın güncellenmiş olur diye tahmin ediyorum.

https://www.buzer.de/gesetz/4752/al0-194137.htm Burada da 3 numaralı maddeye bakarsanız değişimi görebilirsiniz. Bu sitede sanırım güncellenmiş madde bilginiz olsun

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Prş Şub 29, 2024 11:24 pm

emirogan9 yazdı: Prş Şub 29, 2024 11:00 pm https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html#Abs3:S2 bu madde dil kursu öğrencilerini ilgilendirmekte. Muhtemelen bugün ya da yarın güncellenmiş olur diye tahmin ediyorum.

https://www.buzer.de/gesetz/4752/al0-194137.htm Burada da 3 numaralı maddeye bakarsanız değişimi görebilirsiniz. Bu sitede sanırım güncellenmiş madde bilginiz olsun
Merhaba, bu yasa değiştiği zaman eyaletlerin onaylama süresi gibi bir şey var mı ?

millie

Mesaj gönderen millie » Prş Şub 29, 2024 11:29 pm

Loselfida yazdı: Prş Şub 29, 2024 11:24 pm Merhaba, bu yasa değiştiği zaman eyaletlerin onaylama süresi gibi bir şey var mı ?
ya bu başlıkta ya da başka bir başlıkta mart-haziran arasında uygulama yapılması gerektiği yazıyordu... doğru mu bilemiyorum.

millie

Mesaj gönderen millie » Prş Şub 29, 2024 11:30 pm

emirogan9 yazdı: Prş Şub 29, 2024 11:00 pm https://dejure.org/gesetze/AufenthG/16b.html#Abs3:S2 bu madde dil kursu öğrencilerini ilgilendirmekte. Muhtemelen bugün ya da yarın güncellenmiş olur diye tahmin ediyorum.

çok teşekkürler özellikle buzer.de linki çok yardımcı oldu farkı görmek adına 😌

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Cum Mar 01, 2024 12:08 am

Loselfida yazdı: Prş Şub 29, 2024 11:24 pm Merhaba, bu yasa değiştiği zaman eyaletlerin onaylama süresi gibi bir şey var mı ?
Eyaletlerin öyle bir şansı yok diye biliyorum. Gürkan beyin dediğine göre de eyaletten eyalete onaylama gibi bir durum olmuyor.

millie

Mesaj gönderen millie » Cum Mar 01, 2024 9:47 am

Selamlar herkese,

Burada da yasa güncellenmiş: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html

Eski yasada (sol) işaretlediğim kutudaki ikinci cümlede geçen, "Während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts berechtigt die Aufenthaltserlaubnis nur zur Beschäftigung in der Ferienzeit." (Eğitim hazırlık tedbirleri için kalış süresinin ilk yılında, oturma izni sahibine sadece tatil döneminde çalışma hakkı verir.) cümlesi yeni gelen düzenlemede tamamen kaldırılmış. Direkt olarak 140 tam/280 yarım gün çalışma izninin nasıl hesaplanıldığından bahsediyor.
1.jpeg
Almanca kursu tür olarak hazırlık yani studienvorbereitenden Deutschkurs olan öğrencilerin 1. paragrafın üçüncü cümlesine dahil olduklarını düşündüm ben ilk bakışta:
d3dd18a0-4612-4db9-843a-952bce611eb0.jpeg
Bu durumda da 16b'nin en sonunda yazan (5) nolu paragrafta, genel olarak kişileri grupladığını ve hangi grup için hangi yasaların uygulanacağından bahsettiğini düşünüyorum, bu durumda da yine 2 ve 3. paragraflar uygulanıyor. Çalışma izni de üçüncü paragrafta açıklanıyor ve dil kursu öğrencilerini ferienzeit gibi ayıran bir madde de artık bulunmuyor.
Screenshot_4.png
Yanlış yorumlamış olabilirim herkes bildiğini yazıp düzeltirse çok iyi olur, hepimiz anlamış oluruz. Wetzlar ABH'ye de sordum, cevap gelirse onu da yazarım.

millie

Mesaj gönderen millie » Cum Mar 01, 2024 10:00 am

millie yazdı: Cum Mar 01, 2024 9:47 am Selamlar herkese,

Burada da yasa güncellenmiş: https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html

Eski yasada (sol) işaretlediğim kutudaki ikinci cümlede geçen, "Während des Aufenthalts zu studienvorbereitenden Maßnahmen im ersten Jahr des Aufenthalts berechtigt die Aufenthaltserlaubnis nur zur Beschäftigung in der Ferienzeit." (Eğitim hazırlık tedbirleri için kalış süresinin ilk yılında, oturma izni sahibine sadece tatil döneminde çalışma hakkı verir.) cümlesi yeni gelen düzenlemede tamamen kaldırılmış. Direkt olarak 140 tam/280 yarım gün çalışma izninin nasıl hesaplanıldığından bahsediyor.

1.jpeg

Almanca kursu tür olarak hazırlık yani studienvorbereitenden Deutschkurs olan öğrencilerin 1. paragrafın üçüncü cümlesine dahil olduklarını düşündüm ben ilk bakışta:

d3dd18a0-4612-4db9-843a-952bce611eb0.jpeg

Bu durumda da 16b'nin en sonunda yazan (5) nolu paragrafta, genel olarak kişileri grupladığını ve hangi grup için hangi yasaların uygulanacağından bahsettiğini düşünüyorum, bu durumda da yine 2 ve 3. paragraflar uygulanıyor. Çalışma izni de üçüncü paragrafta açıklanıyor ve dil kursu öğrencilerini ferienzeit gibi ayıran bir madde de artık bulunmuyor.

Screenshot_4.png

Yanlış yorumlamış olabilirim herkes bildiğini yazıp düzeltirse çok iyi olur, hepimiz anlamış oluruz. Wetzlar ABH'ye de sordum, cevap gelirse onu da yazarım.
Ek olarak hazırlık öğrencisi olmayan dil kursu öğrencilerinin (44F) vizesinde 16F geldiğini hatırlıyorum ve 1 Mart 2024'te o yasada da değişiklik olmuş. Tam olarak çalışma izni verilmesini sağlıyor mu bilemiyorum. Bu linkten inceleyebilirsiniz: https://www.buzer.de/gesetz/4752/al194140-0.htm
Screenshot_5.png

elifxyil

Mesaj gönderen elifxyil » Cum Mar 01, 2024 10:18 am

Yani artık bugünden itibaren eğitime bağlı dil kursu ile gelen öğrenciler kesin olarak çalışma iznine sahip mi?

Kilitli