Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da mı Avusturya'da mı Yüksek Lisans Daha Mantıklı

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Sabanci

Almanya'da mı Avusturya'da mı Yüksek Lisans Daha Mantıklı

Mesaj gönderen Sabanci » Cmt Şub 24, 2024 4:27 pm

Merhabalar,

Yüksek lisans için başvuru yapmayı uzun zamandır istiyordum ancak elimde sertifika yoktu. Üniversitede Almanca dersi aldığım için Viyana Üniversitesi elimde Almanca dil sertifikam olmadan başvuru yapabileceğimi belirtti ben de başvuru yaptım. O esnada hali hazırda biraz da Almanca bildiğim için A2 seviyesinde sınava girerek Almanca sertifikamı aldım. Hem Üni'ye kabulümü hem de Almanca sertifikasını aldığımı aynı gün öğrendim. Viyana'ya başvururken elimde sertifika olmadığı için de Almanya'da diğer üniversitelere başvuramadım.

Ancak şimdi etrafımda çok farklı şeyler söyleyen insanlar var ve ben çok kararsız kaldım. Almanya'da okuyan biri olarak -belki aramızda Viyana'da okuyanlar da vardır- sizce Avusturya mı yoksa Almanya'da mı okumak daha mantıklı? Açıkçası Viyana'ya daha önce de gittim ve orayı çok sevdim ama eğitim görmek bambaşka bir şey.

Fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız?

emirogan9

Re: Almanya'da mı Avusturya'da mı Yüksek Lisans Daha Mantıklı

Mesaj gönderen emirogan9 » Cmt Şub 24, 2024 4:51 pm

Sabanci yazdı: Cmt Şub 24, 2024 4:27 pm Merhabalar,

Yüksek lisans için başvuru yapmayı uzun zamandır istiyordum ancak elimde sertifika yoktu. Üniversitede Almanca dersi aldığım için Viyana Üniversitesi elimde Almanca dil sertifikam olmadan başvuru yapabileceğimi belirtti ben de başvuru yaptım. O esnada hali hazırda biraz da Almanca bildiğim için A2 seviyesinde sınava girerek Almanca sertifikamı aldım. Hem Üni'ye kabulümü hem de Almanca sertifikasını aldığımı aynı gün öğrendim. Viyana'ya başvururken elimde sertifika olmadığı için de Almanya'da diğer üniversitelere başvuramadım.

Ancak şimdi etrafımda çok farklı şeyler söyleyen insanlar var ve ben çok kararsız kaldım. Almanya'da okuyan biri olarak -belki aramızda Viyana'da okuyanlar da vardır- sizce Avusturya mı yoksa Almanya'da mı okumak daha mantıklı? Açıkçası Viyana'ya daha önce de gittim ve orayı çok sevdim ama eğitim görmek bambaşka bir şey.

Fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız?
Avusturya'da bildiğim kadarıyla çalışma izni, vize vb. süreçler birbirinden ayrı olarak işliyor. Çalışıp geçiminizi sağlamak isterseniz ayrıca birkaç bürokratik süreçle uğraşabilirsiniz. Yaşam maliyetleri büyük ve turistik bir şehir olması sebebiyle görece pahalı olacaktır. Aynı şekilde en son gördüğüm kadarıyla market maliyetleri Almanya'ya kıyasla biraz daha pahalıydı. Ben de sizin gibi düşünmüştüm ve sonuç olarak Almanya'yı seçtim. Viyanayı da görüp deneyimlemiş biri olarak seçimimden memnunum.
Stuttgart/Baden-Württemberg