Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Mühendislik öğrencisi olarak almanyada staj/iş bulmak konusundaki endişelerim ve sorularım

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
dabadee

Mühendislik öğrencisi olarak almanyada staj/iş bulmak konusundaki endişelerim ve sorularım

Mesaj gönderen dabadee » Pzr Şub 11, 2024 10:24 pm

21 yaşında bahçeşehir üniversitesi 2. Sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Alman vatandaşıyım ve akıcı almanca konuşsamda B2-C1 düzeylerinde almanca bilgisine sahibim. Alanımla ilgili bazı projeler yaptım, portföy oluşturdum. Mezun olduktan sonra almanyaya yerleşme kararı aldım. Fakat, bildiğiniz üzere bilgisayar mühendisliği alanında iş aramı süreci biraz uzun ve zorlu olabiliyor. Bundan ötürü, mezun olduğumda almanyada direk iş bulamama konusunda endişelerim var. Bu durumda, seçeneklerimi merak ediyorum. Master yapmak istemiyorum çünkü, akademiye değil beni iş hayatına sokacak kısıma yönelmek istiyorum. Peki, iş bulmada zorluk çekeceğimi varsayar isek, bilgisayar mühendisliği diploması ile kendime ne gibi kapılar açabilirim? Şirketlerin düzenlediği eğitimler olsun, veyahut üniversite mezunları için iş bulmalarını kolaylaştıran Ausbildung vari bir şey var mı?

Bir diğer sorum ise, haziran başından eylül sonuna kadar Almanya’da olacağım. Portföyümü güçlendirmek ve deneyim kazanmak adına bu süre içerisinde staj yapmak istiyorum. Gideceğim şehrin önemi yok, kalacak yer ayarlarım. Şirketlere cv’mi gönderdim fakat belki binlerce insanın başvurduğunu düşünür isek ve sadece belirttiğim tarihlerde staj yapmak istediğimi göz önünde bulundurursak biraz karamsarım. Jobcenterede mail attım. Bilmiyorum bu konuda yardımcı oluyorlarmı ama şansımı denemek istedim. Belirttiğim tarihlerde staj yeri bulmam adına tavsiyeleriniz ne olur? Eğer staj yeri bulamayacak isem, en azından ileride daha kolay iş bulabilmemde yardımcı olacak, bu belirttiğim süre içerisinde almanyada yapabileceğim ne vardır? Mesela, x şehrinde bildiğiniz bir eğitim programını bana önerebilirsiniz.

Beni daha iyi değerlendirip, daha iyi tavsiyeler vermeniz adına CV’mi sizlere iletmek istiyorum fakat gizlilik nedeniyle direk buraya atmak istemiyorum. Eğer, bana özelden yazar iseniz CV’mi iletirim.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Mühendislik öğrencisi olarak almanyada staj/iş bulmak konusundaki endişelerim ve sorularım

Mesaj gönderen Physiker » Sal Şub 13, 2024 11:07 am

2. sinif bilgisayar mühendisi ögrencisimizin yoksa mezun mu oldunuz ora tam anlasilmiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
dabadee

Re: Mühendislik öğrencisi olarak almanyada staj/iş bulmak konusundaki endişelerim ve sorularım

Mesaj gönderen dabadee » Sal Şub 13, 2024 12:38 pm

Physiker yazdı: Sal Şub 13, 2024 11:07 am 2. sinif bilgisayar mühendisi ögrencisimizin yoksa mezun mu oldunuz ora tam anlasilmiyor.
Merhaba, daha öğrenciyim hala mezun olmadım.

Prichill98

Mesaj gönderen Prichill98 » Cum Nis 12, 2024 12:49 pm

dabadee yazdı: Pzr Şub 11, 2024 10:24 pm 21 yaşında bahçeşehir üniversitesi 2. Sınıf bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Alman vatandaşıyım ve akıcı almanca konuşsamda B2-C1 düzeylerinde almanca bilgisine sahibim. Alanımla ilgili bazı projeler yaptım, portföy oluşturdum. Mezun olduktan sonra almanyaya yerleşme kararı aldım. Fakat, bildiğiniz üzere bilgisayar mühendisliği alanında iş aramı süreci biraz uzun ve zorlu olabiliyor. Bundan ötürü, mezun olduğumda almanyada direk iş bulamama konusunda endişelerim var. Bu durumda, seçeneklerimi merak ediyorum. Master yapmak istemiyorum çünkü, akademiye değil beni iş hayatına sokacak kısıma yönelmek istiyorum. Peki, iş bulmada zorluk çekeceğimi varsayar isek, bilgisayar mühendisliği diploması ile kendime ne gibi kapılar açabilirim? Şirketlerin düzenlediği eğitimler olsun, veyahut üniversite mezunları için iş bulmalarını kolaylaştıran Ausbildung vari bir şey var mı?

Bir diğer sorum ise, haziran başından eylül sonuna kadar Almanya’da olacağım. Portföyümü güçlendirmek ve deneyim kazanmak adına bu süre içerisinde staj yapmak istiyorum. Gideceğim şehrin önemi yok, kalacak yer ayarlarım. Şirketlere cv’mi gönderdim fakat belki binlerce insanın başvurduğunu düşünür isek ve sadece belirttiğim tarihlerde staj yapmak istediğimi göz önünde bulundurursak biraz karamsarım. Jobcenterede mail attım. Bilmiyorum bu konuda yardımcı oluyorlarmı ama şansımı denemek istedim. Belirttiğim tarihlerde staj yeri bulmam adına tavsiyeleriniz ne olur? Eğer staj yeri bulamayacak isem, en azından ileride daha kolay iş bulabilmemde yardımcı olacak, bu belirttiğim süre içerisinde almanyada yapabileceğim ne vardır? Mesela, x şehrinde bildiğiniz bir eğitim programını bana önerebilirsiniz.

Şu anda sadece ilginç mini oyunlar oynayarak iyi miktarda para kazandığım 1Win'nın yardımıyla para kazanabiliyorum.

Beni daha iyi değerlendirip, daha iyi tavsiyeler vermeniz adına CV’mi sizlere iletmek istiyorum fakat gizlilik nedeniyle direk buraya atmak istemiyorum. Eğer, bana özelden yazar iseniz CV’mi iletirim.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Merhaba,

Bir bilgisayar bilimi öğrencisi olarak Almanya'ya yerleşmeye karar vermeniz ve iş ararken bazı endişelerinizin olması çok doğal. Ancak alanınızdaki potansiyeliniz ve Almanca bilginiz size birçok fırsat sunabilir.

Bilgisayar mühendisliği diploması size iş aramanızda önemli bir avantaj sağlar. Almanya'da iş arayan mezunlar için özellikle bilgisayar mühendisliği gibi teknik alanlarda pek çok fırsat bulunmaktadır. Firmaların düzenlediği eğitim programlarına başvurabilir veya “Ausbildung” (mesleki eğitim) programlarına katılabilirsiniz. Bu programlar iş deneyimi kazanmanıza ve iş dünyasına daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Staj yapmayı istemek de çok olumlu bir adım. Almanya'da haziran ayının başından eylül ayının sonuna kadar staj yapabileceğiniz birçok firma bulunmaktadır. Staj yeri bulma konusunda İş Merkezi ile iletişime geçmek iyi bir fikir olabilir ancak şirketlerle doğrudan iletişime geçerek de şansınızı denemelisiniz. Ayrıca kariyer merkezlerinden veya üniversitelerden destek alabilir, staj olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Staj bulamıyorsanız bu dönemde kendinizi geliştirmek için çeşitli eğitim programlarına katılabilirsiniz. Örneğin, bilgi teknolojisi veya yazılım alanında çevrimiçi eğitim kursları alabilir veya belirli bir teknolojide daha yetkin olmak için kendinizi eğitebilirsiniz.