Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ozcanhalil

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen ozcanhalil » Sal Şub 06, 2024 5:20 pm

emreemre97 yazdı: Sal Şub 06, 2024 5:14 pm Ankara 36F
İdata Başvurusu: 29.10.2024
Vize Görüşmesi: 09.01.2024/Dijital Teslim 10.01.2024
Vize Gelişi: 06.02.2024 (1 yıllık multi)

Merhabalar, size yaşadığım ‘2 aşamalı’ olan tüm süreçten bahsedeceğim umarım yaşadıklarım bu yolda size yardımcı olabilir.
Duisburg Essen’den şartlı kabul aldım, hiçbir dil belgem yoktu. Şartlı kabul aldıktan sonra vize sürecini tam araştırmadığım için aceleci davranıp idatadan randevu alıp vize görüşmesine gittim. Çok fazla araştırma yapmadığım için Ankara’nın da diğer şehirler gibi dil belgesi istemediğini düşünüp dil belgesi olmadan vize görüşmesine gittim. Tüm evraklarımın eksiksiz olduğunu düşünüyordum fakat vize görüşmem esnasında dil sertifikam olup olmadığını sordu ve bir form verdi bu formu da ilk kez görmüştüm bu yüzden hazırlıksız olduğum için formda sadece 1-2 soru cevaplayabildim. Vize memuru bu şekilde büyük ihtimal olumsuz sonuç alırsın dedi fakat yapacak bir şey yoktu. Vize reddim 21.gün geldi oysa genelde vize reddinin ilk 1-2 haftada geldiğini duymuştum bu yüzden biraz da olsa umudum vardı fakat ilk aşamada ret yedim.
Ret mektubunda açıkça şunu demişlerdi; dil seviyenizi kanıtlayamadınız en azından Türkiye’de A1 yapabilecek kurslar ve imkanlar varken neden bunlardan yararlanmadınız, bize çabanızı ve gayretinizi göstermelisiniz, diyordu.
İkinci vize aşamasında ise Goethe A1 sertifikası aldım ve vizede çıkan 9 soruluk forma çalıştım. Vize görüşmem gayet olumlu geçmişti, tüm formu doldurdum. Memur yalnızca nerede kalacaksın ve akraban var mı diye Türkçe olarak soru sordu bunun dışında bir sorun yoktu ve eksik evrağımda yoktu.
Vize görüşmemden 1 gün sonra dijital teslim olduğunu öğrendim. Fakat 22.gündeyken ben tekrardan bva’ya mail atmak istedim çünkü ilk görüşmem 21.günde ret geldiği için acaba tekrar bu kadar beklentinin sonu yine bu şekilde mi olacak diye düşündüm. 22.günde bva’dan aldığım mail ise, yabancılar dairesinde işlemler tamamlandı sonuç konsolosluğunuza aktarıldı onlarla iletişime geçin. İnternette yazdığına göre 23 günlük sessizlik süresi yabancılar dairesinden bahsediyor bu yüzden olumsuz düşünmeye başlamıştım. Fakat sessizlik süresine tüm yabancılar dairesi uymayabilip sonucu erkenden konsolosluğa iletebiliyormuş. Bu yüzden strese girmemek için sadece dijital teslim gününü öğrenmek için mail atın.. Tüm süreç bu şekilde ilerledi. Ayrıca Ankara için en az A2 dil sertifikası gerekiyor diye olan kalıp durumun doğru olmadığına örnek oldum, benim görüşmemden 2 hafta önce de birisi A1 ile Ankara’dan almıştı. Yani Ankara’da formu doldurmak en önemlisi.
Size tavsiye olarak; hangi şehirde girecekseniz girin formda ki sorulara çalışın sözlü veya yazılı olarak bu sorular çoğu kişinin karşısına çıkıyor.
Belge olarak: Garantör belgem vardı, Goethe A1 sertifikası, sağlık sigortamı Allianz’dan 1 yıllık yaptırmıştım. Dil kursuna intensive değil normal bir kurs yerine kayıt olmuştum A2-B1 toplam 5 ay sürüyor. Dil kursu konusunda intensive kurslar en az 400 eurodan başlıyor ve vizede istenilen intensive kurs olarak yazıyor fakat ben normal bir kursa kayıt oldum haftada 20 saatti. Bir sorun olmadı kur başı 300 euroya ayarladım.
Hayırlı olsun hocam. Kargo mesaji ne zaman geldi?

emreemre97

Mesaj gönderen emreemre97 » Sal Şub 06, 2024 5:21 pm

ozcanhalil yazdı: Sal Şub 06, 2024 5:20 pm Hayırlı olsun hocam. Kargo mesaji ne zaman geldi?
teşekkür ederim, bu sabah 8 gibi gelmişti kargo da 5gibi geldi

Kullanıcı avatarı
hashoshaf

Mesaj gönderen hashoshaf » Sal Şub 06, 2024 5:40 pm

Merhabalar, size yaşadığım ‘2 aşamalı’ olan tüm süreçten bahsedeceğim umarım yaşadıklarım bu yolda size yardımcı olabilir.
Duisburg Essen’den şartlı kabul aldım, hiçbir dil belgem yoktu. Şartlı kabul aldıktan sonra vize sürecini tam araştırmadığım için aceleci davranıp idatadan randevu alıp vize görüşmesine gittim. Çok fazla araştırma yapmadığım için Ankara’nın da diğer şehirler gibi dil belgesi istemediğini düşünüp dil belgesi olmadan vize görüşmesine gittim. Tüm evraklarımın eksiksiz olduğunu düşünüyordum fakat vize görüşmem esnasında dil sertifikam olup olmadığını sordu ve bir form verdi bu formu da ilk kez görmüştüm bu yüzden hazırlıksız olduğum için formda sadece 1-2 soru cevaplayabildim. Vize memuru bu şekilde büyük ihtimal olumsuz sonuç alırsın dedi fakat yapacak bir şey yoktu. Vize reddim 21.gün geldi oysa genelde vize reddinin ilk 1-2 haftada geldiğini duymuştum bu yüzden biraz da olsa umudum vardı fakat ilk aşamada ret yedim.
Ret mektubunda açıkça şunu demişlerdi; dil seviyenizi kanıtlayamadınız en azından Türkiye’de A1 yapabilecek kurslar ve imkanlar varken neden bunlardan yararlanmadınız, bize çabanızı ve gayretinizi göstermelisiniz, diyordu.
İkinci vize aşamasında ise Goethe A1 sertifikası aldım ve vizede çıkan 9 soruluk forma çalıştım. Vize görüşmem gayet olumlu geçmişti, tüm formu doldurdum. Memur yalnızca nerede kalacaksın ve akraban var mı diye Türkçe olarak soru sordu bunun dışında bir sorun yoktu ve eksik evrağımda yoktu.
Vize görüşmemden 1 gün sonra dijital teslim olduğunu öğrendim. Fakat 22.gündeyken ben tekrardan bva’ya mail atmak istedim çünkü ilk görüşmem 21.günde ret geldiği için acaba tekrar bu kadar beklentinin sonu yine bu şekilde mi olacak diye düşündüm. 22.günde bva’dan aldığım mail ise, yabancılar dairesinde işlemler tamamlandı sonuç konsolosluğunuza aktarıldı onlarla iletişime geçin. İnternette yazdığına göre 23 günlük sessizlik süresi yabancılar dairesinden bahsediyor bu yüzden olumsuz düşünmeye başlamıştım. Fakat sessizlik süresine tüm yabancılar dairesi uymayabilip sonucu erkenden konsolosluğa iletebiliyormuş. Bu yüzden strese girmemek için sadece dijital teslim gününü öğrenmek için mail atın.. Tüm süreç bu şekilde ilerledi. Ayrıca Ankara için en az A2 dil sertifikası gerekiyor diye olan kalıp durumun doğru olmadığına örnek oldum, benim görüşmemden 2 hafta önce de birisi A1 ile Ankara’dan almıştı. Yani Ankara’da formu doldurmak en önemlisi.
Size tavsiye olarak; hangi şehirde girecekseniz girin formda ki sorulara çalışın sözlü veya yazılı olarak bu sorular çoğu kişinin karşısına çıkıyor.
Belge olarak: Garantör belgem vardı, Goethe A1 sertifikası, sağlık sigortamı Allianz’dan 1 yıllık yaptırmıştım. Dil kursuna intensive değil normal bir kurs yerine kayıt olmuştum A2-B1 toplam 5 ay sürüyor. Dil kursu konusunda intensive kurslar en az 400 eurodan başlıyor ve vizede istenilen intensive kurs olarak yazıyor fakat ben normal bir kursa kayıt oldum haftada 20 saatti. Bir sorun olmadı kur başı 300 euroya ayarladım.
Vizeniz hayırlı olsun, birkaç sorum olacak cevaplayacak vaktiniz olursa.

-Lisans mıydı master mı? İsminizden yola çıkarak 97'li olduğunuzu düşündüm ve merak ettim. 2. lisansımı okuyacağım ve bu konuda tecrübesi olan insanların tecrübelerini merak ediyorum.
-Formda yazan sorular nelerdi?
Eşli 36F 2. Lisans - İstanbul - Bremen
iData başvuru: 10.11.23
Atama: 06.02.24
Randevu tarihi: 27.02.24
Eksik evrak (kira söz.): 28.03.24
Eksik evrak teslimi: 10.04.24
UPS mesajı: 04.05.24
Öğrenci ve eş vize gelişi: 06.05.24

denutel

Mesaj gönderen denutel » Sal Şub 06, 2024 6:14 pm

Merhaba vizeniz hayırlı olsun. Bende sizle aynı gün girmiştim vizeye umarım benim vizem de en kısa sürede gelir.
36 f Ankara Konsolosluğu
Bremen
Başvuru tarihi: 27 Ekim 2023
Atama tarihi: 22 Aralık 2023
Randevu tarihi: 09 Ocak 2024
Dijital iletim: 09 Ocak 2024
Kargo mesajı: 13 Şubat 2024
Vize geliş: 14 Şubat 2024

tarikcuci

Mesaj gönderen tarikcuci » Sal Şub 06, 2024 6:17 pm

Merhaba arkadaşlar İstanbuldan 21 Kasımda yapmış olduğum 36F Ulusal vize başvuruma bugün 04.03.2024 tarihinde olacak şekilde randevu günü atandı.
Vize Türü: 36F Yüksek Lisans / Siegen
İDATA Başvuru : 21.11.2023
Randevu Atama: 06.02.2024
Randevu Tarihi : 04.03.2024 (İstanbul Konsolosluğu)
Dijital İletim Tarihi : 05.03.2024
Vize Geliş Tarihi: 04.04.2024

Vize Başlangıç: 02.04.2024-01.10.2024 Multi

emreemre97

Mesaj gönderen emreemre97 » Sal Şub 06, 2024 6:33 pm

hashoshaf yazdı: Sal Şub 06, 2024 5:40 pm Vizeniz hayırlı olsun, birkaç sorum olacak cevaplayacak vaktiniz olursa.

-Lisans mıydı master mı? İsminizden yola çıkarak 97'li olduğunuzu düşündüm ve merak ettim. 2. lisansımı okuyacağım ve bu konuda tecrübesi olan insanların tecrübelerini merak ediyorum.
-Formda yazan sorular nelerdi?
merhaba, evet 2.lisans için kabul aldım o şekilde 36f vizesine başvurdum, yüksek lisans mezunuyum fakat şartlı kabul için basvurduğum yüksek lisans bölümleri ing yeterlilik istedi belgem olmadığı için ben de lisans bölümlerine başvurdum ve kabul almıştım.
formda yazan sorular burada vardı sanırsam su an elimde yok

Lykadrox

Mesaj gönderen Lykadrox » Sal Şub 06, 2024 7:54 pm

Almanya'ya geldikten sonra sıra sıra yapilmasi gerekenler listesi gibi bir liste var mı? Vize türüm 44F ve çalışma iznim yok
ANKARA 44F
Başvuru: 5 Eylül 2023
Atama tarihi: 5 Ocak 2024
Vize Geliş: 2 Şubat

selinva

Mesaj gönderen selinva » Sal Şub 06, 2024 8:11 pm

denutel yazdı: Sal Şub 06, 2024 6:14 pm Merhaba vizeniz hayırlı olsun. Bende sizle aynı gün girmiştim vizeye umarım benim vizem de en kısa sürede gelir.
sizin de mi ankara 36f?

denutel

Mesaj gönderen denutel » Sal Şub 06, 2024 8:30 pm

selinva yazdı: Sal Şub 06, 2024 8:11 pm sizin de mi ankara 36f?
Evet bende Ankara da girdim vizeye.
36 f Ankara Konsolosluğu
Bremen
Başvuru tarihi: 27 Ekim 2023
Atama tarihi: 22 Aralık 2023
Randevu tarihi: 09 Ocak 2024
Dijital iletim: 09 Ocak 2024
Kargo mesajı: 13 Şubat 2024
Vize geliş: 14 Şubat 2024

bekirberg

Mesaj gönderen bekirberg » Sal Şub 06, 2024 11:58 pm

eminedemir_123 yazdı: Prş Oca 18, 2024 12:34 am merhaba hocam evet ben de bekliyorum 18 eylül de görüşmem oldu essen hala belgelerin işlemlerini bitirmiyor 4 ayı geçti siz düşünün ne kadar beklediği mi evrağımın 1 yıllık süresinin dolmasını bekliyorlar galiba aklıma başka bir şey gelmiyor.
Merhaba, biz de Essen'e başvurduk bekliyoruz hala. Sizin vizeniz geldi mi?
İstanbul, 2023, 30F vizesi
Randevu başvuru 12 Temmuz
Randevu atama 20 Ekim
Randevu tarihi 16 Kasım
Eksik belge maili 20 Kasım
Eksik belge teslim 24 Kasım
Dijital iletim 28 Kasım
Fiziksel iletim 1 Aralık
Vize tarihi -----

bengin35

Mesaj gönderen bengin35 » Çrş Şub 07, 2024 10:03 am

kirpii yazdı: Cmt Şub 03, 2024 10:43 am sizi tebrik ederim hayırlı olsun. hangi dil belgesi ile başvurmuştunuz ?
Merhaba a2 ile başvurduğunuzu okudum. Yaş ile alakalı sorun oluyor diyenler var ve üniversite eğitiminiz ne durumdaydı acaba

kirpii

Mesaj gönderen kirpii » Çrş Şub 07, 2024 10:20 am

Merhaba, ben henüz görüşmeye girmedim. Yanlış mesajı alıntıladınız sanırım :)

bengin35

Mesaj gönderen bengin35 » Çrş Şub 07, 2024 10:26 am

ccucar yazdı: Pzt Şub 05, 2024 8:27 pm Merhaba, Ben 16 Ocak'ta İzmir IDATA üzerinden belgelerimi teslim ettim. Berlin'de bir okulda MBA yapacağım ve okulum 1 Nisan'da başlıyor. Geçen hafta Yabancılar Ofisi'nden şöyle bir mail aldım.

Kod: Tümünü seç

Sehr geehrte Frau ...,

um Ihren Visumantrag weiter bearbeiten zu können, benötigen wir von Ihnen einen Nachweis über die Zahlung der Studiengebühren für die ersten 12 Monate. Dieser Nachweis sollte von Ihrer Universität stammen.

Bitte senden Sie uns diesen Nachweis bis zum 20.02.2024 unter Beibehaltung des Betreffs dieser E-Mail zu.
Vielen Dank.

Mit freundlichen Grüßen
Im Auftrag
Yani benden okulun 12 aylık ücretini yatırıp dekontunu onlara göndermemi bekliyorlar. Ben de ben bir sonraki ay bursa basvuracağım ve okul ile anlasmam aylık ödeme seklinde idi diye cevap yazdım cevap bekliyorum.

Bu tarz bir durum ile karsılasan oldu mu hic? Ya da bundan sonra ne bekliyor beni bilen varsa yardımcı olabilirseiz çok sevinirim

Sevgiler
Merhabalar umarım vizeniz sorunsuz bir şekilde çıkar. İzmirden atama bekliyorum 36F için, sizin 41F miydi ? Ne kadar sürede atama oldu acaba ? Şimdiden teşekkürler

ozcanhalil

Mesaj gönderen ozcanhalil » Çrş Şub 07, 2024 10:47 am

iDATA randevu başvurusu: 23.10.2023
Randevu atama: 14.12.2023
Randevu tarihi: 03.01.2023
Dijital İletim: 11.01.2023
Sonucun konsolosluğa iletimi: 1.02.2023

Selam arkadaşlar. Bugün görüşmemin üzerinden geçen 35. Gün. Benimle beraber başvuranların ve benimle aynı süreçleri yaşayanların kabulleri bu hafta geldi. Ben konsolosluğa yazmama rağmen hala bekliyorum. 36f Ankara idi başvurum. Benden herhangi bir eksik belge talepleri de olmadı. Hala beklemekteyim. Bu hafta gelirse editleyeceğim. Bu tarz bir süreç yaşayan var mı? Ne önerirsiniz?

cayselenay

Mesaj gönderen cayselenay » Çrş Şub 07, 2024 1:03 pm

öncelikle tebrik ederim çok sevindim randevu alabilmenize. Vize başvuru formunu doldururken gideceğiniz ve döneceğiniz gün aralığı belirlerken neye dikkat ettiniz ve ikamet yeri olarak kesin bir yeriniz olduğu için oranın bilgilerini mi girdiniz ? Benim kalacağım yer henüz belli değil ama yurt adresi de girilebiliyormuş diye duydum doğru mudur?
meldemiral yazdı: Sal Oca 02, 2024 5:46 pm 36F, Ankara
Başvuru tarihi: 20.10.2023
Randevu atama: 14.12.2023
Randevu : 02.01.2024

Öncelikle forumdaki herkese teşekkür ederim. Baya bir yardım aldım burdan. Vize görüşmemi ben de insanlara belki yardımı olur diye anlatmak istiyorum. Biliyorum gerici ve stresli bir şey ama gerçekten hiç stres yapmaya gerek yok. Rahat olup kendiniz olup konuşursanız biraz da güler yüzlü olursanız görüşme yaptığınız kişi sizi rahatlatıyor. Evrak düzenlemeye girdim sıramı aldım ve sonra görüşmeye girdim. Görüşmede konuştuğum kadın inanılmaz tatlıydı. Hangi amaçla gitmek istediğimi sordu. Anlattım. Sonrasında eksik evrağın yok dosyan gayet iyi dedi. Türkiyede üniversite okuyor musun dedi üniversiteye kaydım var ama ders kaydı yapmadım şartlı kabul aldığım için bu sebeple pasif öğrenciyim dedim sorgulamadı bile. Kendinizden emin konuşmanız yeterli oluyor. Sonra Almanca seviyen A2 biraz konuşabiliriz bence dedi. Kendini tanıtır mısın almanca olarak dedi. Yaşımdan,ailemden,kedilerimden ve hobilerimden bahsettim. Kedilerini özlemeyecek misin diye sordu ve güldü. Gayet sohbet havasında geçti görüşmem. Almanca telaffuzun çok iyi şimdi bir form vericem bunu doldurmanı istiyorum dedi. Formda yazılan sorular şöyleydi
-Almanca ve İngilizce seviyen nedir? Nasıl öğrendin?
-Geçimini nasıl sağlayacaksın?
-Daha önce Almanyaya gittin mi?
-Neden bu üniversiteyi ve bu bölümü seçtin?
-Üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsun? (bunu sözlü olarak da sormuştu master olarak cevap verdim ve gayet iyi demişti)
-Akraban var mı?
-Öğrencilik hayatını anlatır mısın?
Görüşmede sorulan sorular böyleydi. Benim için olumlu geçti ama bakalım ne olacağı belli olmaz umarım vizem gelir.

janes

Mesaj gönderen janes » Çrş Şub 07, 2024 1:35 pm

Selamlar,
Ben Almanya’dan iş teklifi alıp 31F çalışma vizesi için 18.10.2023 tarihinde İzmir Idata’ya evraklarımı teslim ettim. 24.01.2024 te Bva dan işlemler tamamlandı maili aldım fakat hala pasaportumdan haber yok. 31F vizesine basvuranların süreci nasıl ve ne sürede ilerliyor acaba?

keremhan337

Mesaj gönderen keremhan337 » Çrş Şub 07, 2024 2:26 pm

zynp yazdı: Sal Şub 06, 2024 9:19 am Merhaba, benim de vize günü bloke hesabım yetişmedi. size mail mi attılar eksik evrakla ilgili, yoksa siz onlar mail atmadan mı gönderdiniz?
Benim yetişmeyen belge okul kabul belgesiydi , eksik evrağımız olduğunu belirten bir dilekçe vermiştik başvuru sırasında idataya.10 12 gün sonra da eksik evrağı tamamlayınca konsolosluğa mail yoluyla ilettik.Kendilerinin bir eksik evrak talebi olmadı yani ilk süreçte.Sonrasında bloke hesabınız yetersiz diye ulaşıldı sadece , hesabı güncelleyip tekrar yolladık.

alinasovrel

Mesaj gönderen alinasovrel » Çrş Şub 07, 2024 3:27 pm

Merhaba, hangi dil kursuna kaydoldunuz acaba ben aylık 500 euro altında olan hicbir kurs bulamadim

alinasovrel

Mesaj gönderen alinasovrel » Çrş Şub 07, 2024 3:39 pm

merhabalar ben bremenden ve duisburg essenden kabul aldim. 2 subatta idata,dan vize basvurusu yaptim bekliyorum. su anlik b1 goethe sertifikam var ama gidene kadar b2yi bitirmek istiyorum oradaki dil kursuna simdiden c1e kaydolmak gibi bi sansim var mi yoksa b2 sertifikasi mi istiyorlar? bilen var mi

kyuryi

Mesaj gönderen kyuryi » Çrş Şub 07, 2024 3:40 pm

noldu siteye ya dünden beri saldiri var sacma sapan hesaplar :?