Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Farklı Alandan İnformatik'e geçiş

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Ahmet63540

Farklı Alandan İnformatik'e geçiş

Mesaj gönderen Ahmet63540 » Sal Oca 23, 2024 9:12 pm

Merhabalar,

20 yaşındayım, 3.5 yıl Anadolu Lisesi'nde okudum ve son dönemde açık liseye geçerek oradan mezun oldum. Mezun olduğum sene, Türkiye'de Almanca öğretmenliği bölümüne kayıt yaptırıp 1 sene sonra kaydımı sildim. Şu anki hedefim ise YKS'ye tekrar girip sayısal bir bölüm olan Bilgisayar Mühendisliği'ne yerleşmek. Burada lisansın ilk yılını tamamladıktan sonra Almanya'da herhangi bir FH'da İnformatik okumak istiyorum. Aklıma takılan bir soru var ve bu sorunun cevabını forumda bulamadığım için başlık açma kararı aldım:

Lisede Dil alanında eğitim görmüş olmam, İnformatik'e geçiş yaparken sıkıntı yaratır mı? Son senede açık liseye geçtiğim için lise diplomamda 'Alan Yok' yazıyor, ama lise not dökümüm incelendiğinde 11. sınıf ve 12. sınıfın ilk dönemi Fizik, Biyoloji, Coğrafya, Matematik gibi dersleri görmediğim anlaşıldığında bir sorun yaratır mı?

Zaman ayırıp cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Farklı Alandan İnformatik'e geçiş

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 24, 2024 12:05 pm

Merhaba, lisede dil ögrencisi olmanizin bir önemi yok. YKS de hangi bölümü kazandiginiz önemli. Fakat acik lise bitirdiginiz icin artik Almanya daki uni veya FH larin %90 i kabul etmiyor ve 1 yil Studienkolleg(STK) egitimi almanizi sart kosuyorlar. STK ile ilgili bilgileri asagidaki sayfada bulabilirsiniz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/

Ayrica kisisel tavsiye: Sayet teknik bir lise egitimi almadiysaniz ve Almanya da Informatik egitimi almak istiyorsaniz üniversite egitiminde cok zorlanmamak icin mutlaka Studienkolleg yapin.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Ahmet63540

Mesaj gönderen Ahmet63540 » Prş Oca 25, 2024 3:45 pm

Physiker yazdı: Çrş Oca 24, 2024 12:05 pm Merhaba, lisede dil ögrencisi olmanizin bir önemi yok. YKS de hangi bölümü kazandiginiz önemli. Fakat acik lise bitirdiginiz icin artik Almanya daki uni veya FH larin %90 i kabul etmiyor ve 1 yil Studienkolleg(STK) egitimi almanizi sart kosuyorlar. STK ile ilgili bilgileri asagidaki sayfada bulabilirsiniz:

https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ienkolleg/

Ayrica kisisel tavsiye: Sayet teknik bir lise egitimi almadiysaniz ve Almanya da Informatik egitimi almak istiyorsaniz üniversite egitiminde cok zorlanmamak icin mutlaka Studienkolleg yapin.
Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz.
Aklıma takılan son bir konu daha var sizi bulmuşken onu da sorayım :D

ÖSYM sınavında hangi dersten kaç net yaptığımız önemli mi? Atıyorum 400 Puan yaptım Ama Fizik soruları komple boş bırakılmış. Bu durumda sıkıntı çıkar mı?

Liebe Grüße :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Oca 25, 2024 4:43 pm

hayir önemli degil.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Ahmet63540

Mesaj gönderen Ahmet63540 » Prş Oca 25, 2024 4:47 pm

Physiker yazdı: Prş Oca 25, 2024 4:43 pm hayir önemli degil.
Teşekkür ederim