Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2024

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
admslv1

Re: Vize Ani Defteri - 2024

Mesaj gönderen admslv1 » Pzt Oca 22, 2024 8:29 am

Cahitoz35 yazdı: Pzr Oca 21, 2024 2:00 pm beyfendi merhabalar öncelikle sorunsuz bir şekilde gitmenizi diliyorum. Eş durumu ve ev hariç başvurum birebir aynı olacak birkaç sorum vardı. Ben kış dönemine başvuracağım bekleme süreleri göze alındığında ve henüz okulların başvurularını açılmadı en erken kabul nisan ortası gelir gibi diye düşünüyorum sizce ne zaman başvurmalıyım birde vizede ekstra dikkat edin dediğiniz bir şey var mı tavsiyelerinizi merak ettim.
Selam teşekkür ederiz. Biz yaz dönemi için 10 ocakta başvurduk nisan 1 de açılıyor okul. Şuan başvurduğunuz zaman yaklaşık 2 hafta sonra tarihiniz belirleniyor ve yaklaşık 3 hafta sonraya atıyorlar. Yani örnek olarak biz 1 aralık civarında başvurduk ve 10 ocakta geldi bize randevu. Ama ileri tarihlerde durum nasıl olduğunu bilemem o yüzden yorum yapmam yanlış olur. Ama böyle devam ederse mayıs başında başvurursanız haziran ortası gibi görüşme tarihi verirler size. Vize kontrolü maksimum 3 ay sürüyor diye biliyorum o yüzden her türlü yetişmiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gerekenler olarak her türlü belgeyi alın yanınıza. İstemese de verin biz mesela öğrenci belgesini vermiştik almadı ve onu eksik belge olarak istediler. Bunun dışında talep ettiğiniz vize tarihini okulunuz 1 ekimde başlıyorsa 1 eylül falan yapın. Çünkü direkt başladığı gün gitmeyeceksiniz. Bizim zorla 1 Nisan yazdırdılar o hengamede değiştirtemedik. Siz bu konuya dikkat edin. Önceden gidip kalacak yer bulmam lazım falan diyebilirsiniz. Yine aklınıza gelen bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
TU Darmstadt - Mechanics Master
İzmir 41F
Başvuru Tarihi: 01.12.2023
Görüşme Tarihi: 10.01.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024
Eşin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

Cahitoz35

Mesaj gönderen Cahitoz35 » Pzt Oca 22, 2024 11:45 am

admslv1 yazdı: Pzt Oca 22, 2024 8:29 am Selam teşekkür ederiz. Biz yaz dönemi için 10 ocakta başvurduk nisan 1 de açılıyor okul. Şuan başvurduğunuz zaman yaklaşık 2 hafta sonra tarihiniz belirleniyor ve yaklaşık 3 hafta sonraya atıyorlar. Yani örnek olarak biz 1 aralık civarında başvurduk ve 10 ocakta geldi bize randevu. Ama ileri tarihlerde durum nasıl olduğunu bilemem o yüzden yorum yapmam yanlış olur. Ama böyle devam ederse mayıs başında başvurursanız haziran ortası gibi görüşme tarihi verirler size. Vize kontrolü maksimum 3 ay sürüyor diye biliyorum o yüzden her türlü yetişmiş olursunuz.

Dikkat etmeniz gerekenler olarak her türlü belgeyi alın yanınıza. İstemese de verin biz mesela öğrenci belgesini vermiştik almadı ve onu eksik belge olarak istediler. Bunun dışında talep ettiğiniz vize tarihini okulunuz 1 ekimde başlıyorsa 1 eylül falan yapın. Çünkü direkt başladığı gün gitmeyeceksiniz. Bizim zorla 1 Nisan yazdırdılar o hengamede değiştirtemedik. Siz bu konuya dikkat edin. Önceden gidip kalacak yer bulmam lazım falan diyebilirsiniz. Yine aklınıza gelen bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

nubi

Mesaj gönderen nubi » Pzt Oca 22, 2024 12:37 pm

astas yazdı: Pzt Oca 22, 2024 2:07 am Selamlar, Bilgisayar çıktısı yeterlidir. Özgeçmiş CV formatında olabilir ancak detaylı olmasına dikkat ediniz. Başarılar dilerim.
Anladım. Çok teşekkür ederim. İyi günler.

thefee

Mesaj gönderen thefee » Pzt Oca 22, 2024 1:25 pm

Arkadaşlar merhaba İzmir 36F Mart-Nisan-Mayıs ayında atamadı gelen veya bekleyenler var mı? Yazabilir misiniz?

eminedemir_123

Mesaj gönderen eminedemir_123 » Pzt Oca 22, 2024 2:44 pm

kaanozts yazdı: Pzr Oca 21, 2024 1:31 pm vize türünüz nedir acaba benimkisi 39f
36F benim ki yani öğrenci vizesi yakın birbirine sebepsiz yere bekletiyorlar anlayacağınız.

kaanozts

Mesaj gönderen kaanozts » Pzt Oca 22, 2024 4:08 pm

eminedemir_123 yazdı: Pzt Oca 22, 2024 2:44 pm 36F benim ki yani öğrenci vizesi yakın birbirine sebepsiz yere bekletiyorlar anlayacağınız.
bu semestera gecikeceğim bir hafta sonra sınavlarım var sizin de mi aynı şekilde yoksa, yaz dönemi mi başlıyor okulunuz?

kaanozts

Mesaj gönderen kaanozts » Pzt Oca 22, 2024 4:08 pm

cagriakturk yazdı: Pzr Oca 21, 2024 1:55 pm almanca yada ingilizce atabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Ortalama kaç gün içerisinde dönüş almıştınız siz?

eminedemir_123

Mesaj gönderen eminedemir_123 » Pzt Oca 22, 2024 7:34 pm

kaanozts yazdı: Pzt Oca 22, 2024 4:08 pm bu semestera gecikeceğim bir hafta sonra sınavlarım var sizin de mi aynı şekilde yoksa, yaz dönemi mi başlıyor okulunuz?
Benim önce dil kursu var o bitince tam kabule geçiyor.

xyreco

Mesaj gönderen xyreco » Pzt Oca 22, 2024 10:23 pm

Merhabalar. 13 Aralık 2023 tarihinde, iData Gayrettepe Ofisi'nde 41F vize görüşmesine gittim ve vize başvurusu yaptım. Vize başvurum henüz sonuçlanmadı. Okulum 26 Şubat 2024 tarihinde başlıyor. Eğer vizem çıkarsa Berlin School of Business and Innovation'da Data Analytics yüksek lisans programına başlayacağım. Fakat birkaç gün önce ağrılarım sonucu gittiğim hastanede doktorlar mesanemde tümör olabileceğinden şüphelendiler ve birkaç ay araştırılıp takip edilmesi gerektiğini söylediler. Bu sebeple size bir sorum olacak ve bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim gideceğim okulda kayıt olduğum ve ardından eğitim almak için 41F vize başvurusu yaptığım programın Mayıs ayında da intake tarihi var. Yani öğrenciler Mayıs ayında da programa kayıt olabiliyor. Eğer ben vizem çıktığı takdirde okul başlangıç tarihim olan 26 Şubat yerine, Mayıs ayında okula başlayabilir miyim? Böyle bir şey mümkün olabiliyor mu? Yabancılar dairesi ya da diğer yetkili kurumlar böyle bir şeye müsade edebiliyor mu? Dil eğitimi alacak olan öğrencilerde bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün olabiliyor. Fakat 41F vizesinde böyle bir şey olabiliyor mu? Yoksa illaki vize başvurusu yaparken belirttiğimiz tarihteki dönemde mi okula başlamak zorundayız? Süreç nasıl işliyor? Bilen arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim. 🙏🏻

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Pzt Oca 22, 2024 11:41 pm

xyreco yazdı: Pzt Oca 22, 2024 10:23 pm Merhabalar. 13 Aralık 2023 tarihinde, iData Gayrettepe Ofisi'nde 41F vize görüşmesine gittim ve vize başvurusu yaptım. Vize başvurum henüz sonuçlanmadı. Okulum 26 Şubat 2024 tarihinde başlıyor. Eğer vizem çıkarsa Berlin School of Business and Innovation'da Data Analytics yüksek lisans programına başlayacağım. Fakat birkaç gün önce ağrılarım sonucu gittiğim hastanede doktorlar mesanemde tümör olabileceğinden şüphelendiler ve birkaç ay araştırılıp takip edilmesi gerektiğini söylediler. Bu sebeple size bir sorum olacak ve bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim gideceğim okulda kayıt olduğum ve ardından eğitim almak için 41F vize başvurusu yaptığım programın Mayıs ayında da intake tarihi var. Yani öğrenciler Mayıs ayında da programa kayıt olabiliyor. Eğer ben vizem çıktığı takdirde okul başlangıç tarihim olan 26 Şubat yerine, Mayıs ayında okula başlayabilir miyim? Böyle bir şey mümkün olabiliyor mu? Yabancılar dairesi ya da diğer yetkili kurumlar böyle bir şeye müsade edebiliyor mu? Dil eğitimi alacak olan öğrencilerde bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün olabiliyor. Fakat 41F vizesinde böyle bir şey olabiliyor mu? Yoksa illaki vize başvurusu yaparken belirttiğimiz tarihteki dönemde mi okula başlamak zorundayız? Süreç nasıl işliyor? Bilen arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim. 🙏🏻
Hocam en güzeli okulla görüşmek olur sizin için ama anladığım kadarıyla vizenin gecikmesi, derslere zamanında katılamama gibi durumlarda kayıt dondurma konusunda vesaire yardımcı oluyor okul, aynı şekilde bir sağlık durumunda da yardımcı olacaklarını düşünüyorum. Derdinizi güzel açıklayan, derslere zamanında katılamayacağınızı belirttiğiniz bir mail atmak en güzeli olacaktır çünkü biz ne dersek farazi konuşmuş oluruz. Mailinize istinaden okul yapabileceğiniz işlemleri size anlatacaktır. Geçmiş olsun.

1saliimdemir

Mesaj gönderen 1saliimdemir » Sal Oca 23, 2024 2:02 am

firatturan yazdı: Cmt Oca 20, 2024 1:40 am Hocam teşekkür ederim ama benim görüşmem 15 şubatta, arkadaşım girmişti belirttiğim üzere. A2 sertifikam var ve sorulan soruları bilmiyorum. Geçmiş mesajlarda tecrübesini yazan çok arkadaşımız var. Ben girdiğimde kendi tecrübemi herkese yardımcı olması için paylaşacağım. Şimdiden bol şanslar.
merhaba kardesim o zaman :) benimde 15subatta istanbulda saat kacta senin?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Sal Oca 23, 2024 11:24 am

xyreco yazdı: Pzt Oca 22, 2024 10:23 pm Merhabalar. 13 Aralık 2023 tarihinde, iData Gayrettepe Ofisi'nde 41F vize görüşmesine gittim ve vize başvurusu yaptım. Vize başvurum henüz sonuçlanmadı. Okulum 26 Şubat 2024 tarihinde başlıyor. Eğer vizem çıkarsa Berlin School of Business and Innovation'da Data Analytics yüksek lisans programına başlayacağım. Fakat birkaç gün önce ağrılarım sonucu gittiğim hastanede doktorlar mesanemde tümör olabileceğinden şüphelendiler ve birkaç ay araştırılıp takip edilmesi gerektiğini söylediler. Bu sebeple size bir sorum olacak ve bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim gideceğim okulda kayıt olduğum ve ardından eğitim almak için 41F vize başvurusu yaptığım programın Mayıs ayında da intake tarihi var. Yani öğrenciler Mayıs ayında da programa kayıt olabiliyor. Eğer ben vizem çıktığı takdirde okul başlangıç tarihim olan 26 Şubat yerine, Mayıs ayında okula başlayabilir miyim? Böyle bir şey mümkün olabiliyor mu? Yabancılar dairesi ya da diğer yetkili kurumlar böyle bir şeye müsade edebiliyor mu? Dil eğitimi alacak olan öğrencilerde bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün olabiliyor. Fakat 41F vizesinde böyle bir şey olabiliyor mu? Yoksa illaki vize başvurusu yaparken belirttiğimiz tarihteki dönemde mi okula başlamak zorundayız? Süreç nasıl işliyor? Bilen arkadaşlar cevaplayabilirse çok sevinirim. 🙏🏻
Buna benzer bir şey yapan kişi tanıyorum. Okulun bir sonraki döneminde başlamıştı. Size Berlin’de muhtemelen 1 senelik bir vize verilecek(Berlin’de genelde 1 yıl verdiler sizin bölgenizde vizeleri) ve siz de o tarihte gidersiniz kayıt olduğunuz sürece problem de olmaz. Eğer vize 3 aylık verilse de siz gitmemiş olsanız problem olabilirdi ama vizeniz gelene kadar bekleyip sonraki döneme kayıt yapabilirsiniz. Yine de naçizane tavsiye hazır gelmemişken vizeniz kayıt tarihini değiştirdiğinizi konsolosluğa mail atın içiniz de rahat olur.

Cemcem16

Mesaj gönderen Cemcem16 » Sal Oca 23, 2024 12:01 pm

Mülakkata bir soruyu boş bıraktım sizce sorun olur mu

bekirberg

Mesaj gönderen bekirberg » Sal Oca 23, 2024 12:37 pm

Merhaba, eşimle beraber dil kursu vizesine başvurmuştuk (öğrenci değiliz). Eşim sağlıkçı olduğu için 30F’ye başvurdu, ben de 44F’ye.

İlk görüşmemiz 16 Kasımdaydı, yaklaşık 1 hafta sonrasında da eksik belge gönderdik. Fiziksel ve dijital iletim de Aralık’ın başında yapılmış.

O tarihten beri herhangi bir dönüş almadık. ABH maillerimize cevap vermedi, konsolosluk ise 2 hafta kadar önce attığımız maile “biz sizden bilgi talep etmedikçe lütfen bize yazmayın, işlem süreleriniz uzuyor” gibi bir cevap verdi.

Kursumuz ise normalde 9 Ocak’ta başlıyordu, o dönemi kaçırmış olduk. Kursumuzu Mart ayına aldırdık, ama doğal olarak konsolosluğun da ABH’nin de durumdan haberi yok, böyle bir belge istemedikleri için biz de göndermedik.

Aynı vize türüne başvuran, benzer durum yaşayıp kurs tarihinden sonra vizesi gelen oldu mu? Bu durumda konsolosluktan “kurs tarihinizi değiştirip bize gönderin” diye haber mi beklemek lazım?

İstanbul’dan Essen’e başvurmuştuk.
İstanbul, 2023, 30F vizesi
Randevu başvuru 12 Temmuz
Randevu atama 20 Ekim
Randevu tarihi 16 Kasım
Eksik belge maili 20 Kasım
Eksik belge teslim 24 Kasım
Dijital iletim 28 Kasım
Fiziksel iletim 1 Aralık
Vize tarihi -----

Tuna196

Mesaj gönderen Tuna196 » Sal Oca 23, 2024 12:59 pm

melt.sahin yazdı: Çrş Oca 17, 2024 4:52 pm Cevabınız için çok teşekkür ederim. O zaman randevu ertelemek mantıklı değil çünkü bana randevu atanması 1 ayı geçti, yine bu sürenin beklenilmesi durumunda geç kalabilirim. 1 nisanda dönem başlıyor çünkü. Ama diğer yandan kafama takılan şu; 30 ocaktaki görüşmeden sonra başka okuldan kabul alırsam, o okula gitmek istediğimde ne olacak? Yani sonradan kabul aldığım okula gitmek istediğimde benim vize belgeleri, önceki kabul aldığım okulun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesinden geçmiş olacak. Bu durumda Almanya'ya gittiğimde ileride sıkıntı yaşar mıyım? Ya da nasıl bu durumu sonrasında bildirebilme imkanım var mı , yoksa ek prosedür gerekir mi vs.
Bu konu hakkinda hicbir fikrim yok malesef ki.

firatturan

Mesaj gönderen firatturan » Sal Oca 23, 2024 1:57 pm

1saliimdemir yazdı: Sal Oca 23, 2024 2:02 am merhaba kardesim o zaman :) benimde 15subatta istanbulda saat kacta senin?
11:15 te. Senin?
Istanbul 36F Şartlı Kabul
Idata Randevu Talep: 19.10.2023
Atamanın Yapıldığı Tarih: 17.01.2024
Görüşme Tarihi: 15.02.2024
Dijital İletim Tarihi: 22.02.2024
UPS sms/mail: 25.03.2024
Kargo Teslimi: 25.03.2024
Sonuç: Onay

Deladrierith

Mesaj gönderen Deladrierith » Sal Oca 23, 2024 2:37 pm

Cahitoz35 yazdı: Pzr Oca 21, 2024 2:17 pm Hocam merhaba iyi günler öncelikle tarihler için teşekkür ederim ben de bonn’a başvurdum ve expatriodan yaptırmayı düşünüyorum ve sorun olmadığına dair birkaç yazı okudum. Hocam ben kış döneminde başlayacağım izmirden 41f için başvuracağım ben de herhangi bir tavsiyeniz olyr mu acaba ekimde başlayan okul için ne zaman randevu talep etmeliyiö veya vizede şuna dikkat et dediğiniz bir şey var mı çok teşekkür ediyorum.
Öncelikle hayırlı olsun, şuan için 41f başvurularında süreç 2 ay gibi görünüyor ama yaz döneminin bitişiyle başvurular artabilir. Bence en azıdan 3 ay öncesinden başvuru yapmalısınız vizeye. Expatriodan birileri ile konuştuğumda TK sigortası dahil olduğunu Almanya'ya yerleştiğiniz zaman aktif edip kullanabileceğimi söylediler. Şimdiden ödeme yapmama gerek yokmuş.
Hangi bölümdü acaba? Benimki Computer Science.
41F başvuru - Bonn
Başvuru tarihi - 20.12.23
Randevu atama - 07.02.24
Evrak teslimi - ?
Pasaport teslim - ?

Berkbbr

Mesaj gönderen Berkbbr » Sal Oca 23, 2024 3:48 pm

21 Kasımda İstanbul İdata da görüşmesini gerçekleştirdiğim Berlin 41F vizemi an itibariyle almış bulunmaktayım. Tam 2 ay sürdü vize süreci

ibrhmyldz

Mesaj gönderen ibrhmyldz » Sal Oca 23, 2024 4:29 pm

Berkbbr yazdı: Sal Oca 23, 2024 3:48 pm 21 Kasımda İstanbul İdata da görüşmesini gerçekleştirdiğim Berlin 41F vizemi an itibariyle almış bulunmaktayım. Tam 2 ay sürdü vize süreci
Tek mi başvuru yaptınız yoksa eşiniz ile birlikte mi? Ben de eşim ile birlikte başvuru yaptım 41f'e 13 Kasımda ama hala bir dönüş yok maalesef.
41F eşli başvuru - Berlin
Başvuru tarihi - 04.10.23
Randevu atama - 20.10.23
Evrak teslimi - 13.11.23
Başvuru sahibi pasaport teslim - 10.02.2024
Eş pasaport teslim - ?

Berkbbr

Mesaj gönderen Berkbbr » Sal Oca 23, 2024 4:36 pm

ibrhmyldz yazdı: Sal Oca 23, 2024 4:29 pm Tek mi başvuru yaptınız yoksa eşiniz ile birlikte mi? Ben de eşim ile birlikte başvuru yaptım 41f'e 13 Kasımda ama hala bir dönüş yok maalesef.
Tek olarak başvuru yaptım. Vizem dün basılmış. Sizinkide gelmek üzere olabilir diye tahmin ediyorum