Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vizemde çalışma izni var mı? Oturum belgesi alana kadar vize ile çalışılabilir mi (dil kursu sırasında)

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
isilwen

Vizemde çalışma izni var mı? Oturum belgesi alana kadar vize ile çalışılabilir mi (dil kursu sırasında)

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 27, 2023 1:23 am

Bu konuda çok fazla yazıldı çizildi ancak ilgili postları bir türlü bulamadım, bu yüzden yeni bir başlık açıyorum.

Bugün vizem geldi 6 aylık verilmiş. Bildiğim kadarıyla Almanya'ya gidince oturum kartı başvurusunda bulunuyoruz ve oturum kartı alırken de çalışma iznimizi alıyoruz (ikinci eğitim dönemi için). Ancak forumda okuduğum kadarıyla vizenin süresi uzunsa oturum kartı randevusu vizenin bitmesine bir iki ay kalacak zamana falan veriliyormuş, yani vize bitene kadar bu şekilde bir çalışma izni alamıyoruz.
Şimdi bilmediğim kısma geliyoruz. Vizede de çalışma izni verilmiş olabiliyormuş, bunu nasıl anlıyoruz? Bir arkadaş vizenin basılı olduğu sayfanın arkasında yazı yazar orada olması gerekir demiş ama benim pasaportumda öyle bir yazı vesaire yok, sadece bir sayfada fotoğrafımın, vize başlangıç ve bitiş tarihlerimin yazılı olduğu yapıştırma var. O sayfada da Sprachkurs § 16B (5) NR. 2 BESCH. NUR GEM. § 16B (5) S2 yazıyor, bu anladığım kadarıyla vize verilme sebebi.

Vizede sadece bunun yazıyor olması çalışma izninin verilmediği anlamına mı geliyor? Ne yazıyorsa çalışma izni verilmiş olduğunu anlıyoruz ve eğer vizede çalışma izni verilmiş ise Oturum kartı alana kadar geçen sürede ikinci takvim yılına geçmemiş olmamıza rağmen (eylülde Almanya'ya gittiğimizi varsayarsak) yasal olarak çalışabiliyor muyuz? Çünkü bu süreçte ülkede kalmamı sağlayan belge oturum izni değil vize ve vizemde de çalışma iznimin olduğu yazıyor. Yoksa tamamen alakasız mantık mı yürütüyorum?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, iyi forumlar.

geqege

Re: Vizemde çalışma izni var mı? Oturum belgesi alana kadar vize ile çalışılabilir mi (dil kursu sırasında)

Mesaj gönderen geqege » Prş Tem 27, 2023 10:50 am

Kusura bakmayın konudan bağımsız yaziyorum. Nasıl konu başlığı açabilirim benim de sorum var, yeniyim

isilwen

Re: Vizemde çalışma izni var mı? Oturum belgesi alana kadar vize ile çalışılabilir mi (dil kursu sırasında)

Mesaj gönderen isilwen » Prş Tem 27, 2023 2:38 pm

geqege yazdı: Prş Tem 27, 2023 10:50 am Kusura bakmayın konudan bağımsız yaziyorum. Nasıl konu başlığı açabilirim benim de sorum var, yeniyim
Yukarıdan "Forum ana sayfa" ya tıklayın, hangi konuda başlık açacaksanız ilgili sekmeyi bulun (aşağılarda Almanya'ya kadar ve Almanya'da yaşam var büyük ihtimalle bu konularda açacaksınızdır) ilgili sekmeye tıklayın daha sonra o konuda açılan tüm başlıklar çıkacak karşınıza. O başlıkların üstünde solda "yeni başlık" yazar. Yine Ana sayfa - Portal - Forum ana sayfa yazılarının altında başlıkların üstünde bulunur.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Pzr Tem 30, 2023 10:09 am

isilwen yazdı: Prş Tem 27, 2023 1:23 am Bu konuda çok fazla yazıldı çizildi ancak ilgili postları bir türlü bulamadım, bu yüzden yeni bir başlık açıyorum.

Bugün vizem geldi 6 aylık verilmiş. Bildiğim kadarıyla Almanya'ya gidince oturum kartı başvurusunda bulunuyoruz ve oturum kartı alırken de çalışma iznimizi alıyoruz (ikinci eğitim dönemi için). Ancak forumda okuduğum kadarıyla vizenin süresi uzunsa oturum kartı randevusu vizenin bitmesine bir iki ay kalacak zamana falan veriliyormuş, yani vize bitene kadar bu şekilde bir çalışma izni alamıyoruz.
Şimdi bilmediğim kısma geliyoruz. Vizede de çalışma izni verilmiş olabiliyormuş, bunu nasıl anlıyoruz? Bir arkadaş vizenin basılı olduğu sayfanın arkasında yazı yazar orada olması gerekir demiş ama benim pasaportumda öyle bir yazı vesaire yok, sadece bir sayfada fotoğrafımın, vize başlangıç ve bitiş tarihlerimin yazılı olduğu yapıştırma var. O sayfada da Sprachkurs § 16B (5) NR. 2 BESCH. NUR GEM. § 16B (5) S2 yazıyor, bu anladığım kadarıyla vize verilme sebebi.

Vizede sadece bunun yazıyor olması çalışma izninin verilmediği anlamına mı geliyor? Ne yazıyorsa çalışma izni verilmiş olduğunu anlıyoruz ve eğer vizede çalışma izni verilmiş ise Oturum kartı alana kadar geçen sürede ikinci takvim yılına geçmemiş olmamıza rağmen (eylülde Almanya'ya gittiğimizi varsayarsak) yasal olarak çalışabiliyor muyuz? Çünkü bu süreçte ülkede kalmamı sağlayan belge oturum izni değil vize ve vizemde de çalışma iznimin olduğu yazıyor. Yoksa tamamen alakasız mantık mı yürütüyorum?

Çalışma izniniz yok oluyor şu durumda, bende vize gibi ayrı bir sayfa var orada 120 yarım gün veya 240 tam gün çalışabilir şeklinde ibare var. Oturum kartı alınca işler nasıl oluyor onu bilmiyorum

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr Tem 30, 2023 12:36 pm

Teacherrr yazdı: Pzr Tem 30, 2023 10:09 am Çalışma izniniz yok oluyor şu durumda, bende vize gibi ayrı bir sayfa var orada 120 yarım gün veya 240 tam gün çalışabilir şeklinde ibare var. Oturum kartı alınca işler nasıl oluyor onu bilmiyorum
Aaa anladım, demek çalışma izni verilmediği için başka sayfa yokmuş :D Teşekkür ederim.

Teacherrr

Mesaj gönderen Teacherrr » Pzr Tem 30, 2023 1:15 pm

isilwen yazdı: Pzr Tem 30, 2023 12:36 pm Aaa anladım, demek çalışma izni verilmediği için başka sayfa yokmuş :D Teşekkür ederim.
Umarım kısa zamanda sizin de olur çalışma izniniz kolaylıklar :)

canere.ztrk

Mesaj gönderen canere.ztrk » Pzr Tem 30, 2023 1:53 pm

banada 1 yıllık vermişler yani 10 ay boyunca falan çalışma izni alamayacakmıyım?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Çrş Eyl 13, 2023 9:10 pm

canere.ztrk yazdı: Pzr Tem 30, 2023 1:53 pm banada 1 yıllık vermişler yani 10 ay boyunca falan çalışma izni alamayacakmıyım?
merhaba dostum bu soruna bir cevap bulabildin mi? oturum almadan yeni gelecek yasa ile birlikte vize ile çalışabiliyor muyuz?

canere.ztrk

Mesaj gönderen canere.ztrk » Çrş Eyl 13, 2023 11:10 pm

muratkerem yazdı: Çrş Eyl 13, 2023 9:10 pm merhaba dostum bu soruna bir cevap bulabildin mi? oturum almadan yeni gelecek yasa ile birlikte vize ile çalışabiliyor muyuz?
yok hiçbişey bulamadım

senema

Mesaj gönderen senema » Cum Eyl 15, 2023 12:28 pm

Merhaba arkadaşlar
Benim vizem 1 yıllık verildi ve bölüm okumaya gidiyorum. Vizenin 1 yıl kadar süresi olduğu için oturum kartı randevusuna hemen başvurmamalıyım diye anladım bende forumdan. Fakat vizemde ayrı bir sayfada çalışma izni ile ilgili yazan bir şey yok. Tek sayfanın olduğu bölümde yazan şunlar:

STUDIUM TÄTIGKEIT NUR GEM. §16B III AUFENTHG AUFENTHALTSDAUER ENTSPRICHT GÜLTIGKEIT

16B 3'e göre çalışma iznim olduğunu anladım ben ayrı bir sayfa olmasa da.

Sizce doğru mu anladım gidince oturumu almam uzun sürsede çalışabilecek miyim vizem ile birlikte?

Garavel

Mesaj gönderen Garavel » Cum Eyl 15, 2023 12:35 pm

senema yazdı: Cum Eyl 15, 2023 12:28 pm Merhaba arkadaşlar
Benim vizem 1 yıllık verildi ve bölüm okumaya gidiyorum. Vizenin 1 yıl kadar süresi olduğu için oturum kartı randevusuna hemen başvurmamalıyım diye anladım bende forumdan. Fakat vizemde ayrı bir sayfada çalışma izni ile ilgili yazan bir şey yok. Tek sayfanın olduğu bölümde yazan şunlar:

STUDIUM TÄTIGKEIT NUR GEM. §16B III AUFENTHG AUFENTHALTSDAUER ENTSPRICHT GÜLTIGKEIT

16B 3'e göre çalışma iznim olduğunu anladım ben ayrı bir sayfa olmasa da.

Sizce doğru mu anladım gidince oturumu almam uzun sürsede çalışabilecek miyim vizem ile birlikte?
Benim de sizinle aynı tamamen sadece §16b yazıyor bende tam anlamadım ama iznimiz var mı yok mu

quarky

Mesaj gönderen quarky » Cum Eyl 15, 2023 9:32 pm

isilwen yazdı: Prş Tem 27, 2023 1:23 am Bu konuda çok fazla yazıldı çizildi ancak ilgili postları bir türlü bulamadım, bu yüzden yeni bir başlık açıyorum.

Kursta çalışma izninin olacağını yeni yasadan yola çıkarak mı düşünüyorsun? Ben de aynı durumdayım bu çalışma izni olayları nasıl olacak hiç bilmiyorum fakat çalışma izni oturumdan bağımsız olarak gidip alınamıyor mu ben böyle bir şey duymadım biraz bunu açar mısın?

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt Eyl 16, 2023 12:27 am

quarky yazdı: Cum Eyl 15, 2023 9:32 pm Kursta çalışma izninin olacağını yeni yasadan yola çıkarak mı düşünüyorsun? Ben de aynı durumdayım bu çalışma izni olayları nasıl olacak hiç bilmiyorum fakat çalışma izni oturumdan bağımsız olarak gidip alınamıyor mu ben böyle bir şey duymadım biraz bunu açar mısın?
Hayır yeni kanundan bağımsız bazı arkadaşlara vize verilirken pasaportuna ayrıca bir kağıt daha yapıştırılıyormuş galiba (?), bu kağıtta çalışma izni olduğu yazıyormuş. Bende böyle bir ikinci kağıt yok bu yüzden bana vize ile çalışma izni verilmemiş olduğunu sonradan anladım. Oturum kartına başvurmadan çalışma izni için ayrıca bir başvuru yapılıp yapılamadığını bilmiyorum.

Kasımı bekliyorum bakalım yeni kanunun yürürlüğe girip girmediğini öğreniriz. Durumu göre yabancılar dairesine falan başvuruda bulunacağım yeni kanun yürürlüğe girerse.

szn33

Mesaj gönderen szn33 » Cum Ara 22, 2023 9:31 pm

isilwen yazdı: Cmt Eyl 16, 2023 12:27 am Hayır yeni kanundan bağımsız bazı arkadaşlara vize verilirken pasaportuna ayrıca bir kağıt daha yapıştırılıyormuş galiba (?), bu kağıtta çalışma izni olduğu yazıyormuş. Bende böyle bir ikinci kağıt yok bu yüzden bana vize ile çalışma izni verilmemiş olduğunu sonradan anladım. Oturum kartına başvurmadan çalışma izni için ayrıca bir başvuru yapılıp yapılamadığını bilmiyorum.

Kasımı bekliyorum bakalım yeni kanunun yürürlüğe girip girmediğini öğreniriz. Durumu göre yabancılar dairesine falan başvuruda bulunacağım yeni kanun yürürlüğe girerse.
bu konuda nasıl yol aldınız bir sonuç aldınız mı selamlar

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzt Oca 15, 2024 5:53 pm

szn33 yazdı: Cum Ara 22, 2023 9:31 pm bu konuda nasıl yol aldınız bir sonuç aldınız mı selamlar
calismadim hocam, kursum da yogundu zaten. calismak icin mart ayini bekliyorum

emirogan9

Mesaj gönderen emirogan9 » Pzt Oca 22, 2024 5:49 pm

Merhaba, bu durumla ilgili sonuç alabilen oldu mu? Bende de 1 yıllık vize var üstünde 16B maddesi ile ilgili bir şeyler yazıyor ancak başka bir baskı yok çalışma izniyle ilgili. Ona göre Mart ayında çalışabilmek için oturum kartı randevusuna başvuracağım
Stuttgart/Baden-Württemberg