Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ogrenciyken Isci Oturumu Alma Rehberi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Prş Eyl 30, 2010 3:18 am

Bence cok guzel bir bilgi...Ama boyle bir hakkin suistimal etme olasiligi cookk yuksek degil mi? Yani turkiyeden ogrenci olarak gel ve bir sirkette yada ufak bir isletmede falan 1 yil calis sonra calismaya devam etmen durumunda adamlar isci vizesi versin...Bence cok kolay ve suistimal edilmeye acik bir konu...Acikcasi konuyu almanca olarak arastiracak kadar almanca bilgim yok...Soz konusu AET 1/80 Ortaklik Antlasmasi ile ilgili oezguer adli arkadasimizin paylasiminda okudum ve internettende turkce olarak arastirdigim kadari ile boyle bir hak var ama nasil ve ne sekilde uygulaniyor ve konunun detaylari hakkinda pek bir fikrim yok...

Mesela neden calisilmis surenin 1 yila yayilmasi gerekiyor ? Ve bu ifade soz konusu kanun maddesinde yer aliyor mu ?
Bir diger noktada Neden 2. yil icin alinan calisma izninde ayni sirkette devam etme zorunlulugu var ? Ayni sekilde bu ifadede soz konusu kanun maddesinde yer aliyor mu ? Hadi madem yer aliyor 2. yil icinde bir sozlesme yaptiniz ve isci vizesini aldiktan sonra o isten veya sehirden ayrilip baska bir isyerinde, baska bir sehirde calismaya baslamaniz durumunda ne olucak ? Isci vizenizi iptal mi edicekler ? Veya soyle dusunelim A sehrinde mc-donalsda calisiyorsunuz ve 2. yilinzda b sehrinde mc-donalds ta calismaya devam edemezmisiniz?...
Bence bu cok guzel bir konu tecrubeleri olan arkadaslar paylasirlarsa cok faydali olur...Malesef konuyu almanca arastiracak kadar almancam yok...Acaba almayada calisma haklari ve uygulamalari ile ilgili Turkce-Ingilizce web adresi, pdf kitap vs...paylasimi yapan olursa cok sevinirim...Ayrica bu konuyu acan ve bizi aydinlatan erhanlale ve "Isci Vizesi ve Sinirsiz Oturum Alma" konusunu acan Physiker da cok tesekkur ediyorum...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Eyl 30, 2010 8:12 pm

neden 1 yila yayilmasi gerekiyor bilmiyorum ama bu madde yer aliyor evet. ayni firmada farkli sehirlerde calisabilirsin sonucta is verenin ayni oldugu icin problem olmaz.

ossie

Mesaj gönderen ossie » Cum Eki 01, 2010 6:53 am

peki almanyada isci oturumunu aldiktan sonra okuldan ayrilmak soz konusu olursa veya okuldan atilirsan fln yine almanyada kalip isci oturumunla devam edebiliomusun??

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Eki 01, 2010 7:28 pm

Benim bu aciklamalardan anlagim kadariyla isten atilmadigin yada ayrilmadigin surece isci oturumu ile devam ediyorsun gibi gozukuyor...ama benim bir tecrubem yok konu hakkinda...yanlis bilgi vermis olmayayim...

adzeson

Mesaj gönderen adzeson » Pzt Eki 04, 2010 11:43 am

Calisma saati konusunda benimde anlamadigim kisim var. Ben suan \'\'auf basis 400\'\' olarak calisiyorum ve maasim aylik olarak belirlenmis, calisma saatine gore degil. haftada 15-20 saat arasinda calisiyorum. Bu durumu bir yila nasil yayabiliriz? isyeri calisma saatini bildiriyormu?
\'Abrechnung der Brutto / Netto Bezuge\' belgesinde calisma saatlerim yazmiyor sadece ayligim 400euro yaziyor.

birde \'Meldebescheinigung zur Sozialversicherung\' belgesinde
Renntenversicherung ve krankenversicherung kisminda \'pauschalbeitrag fuer geringfugig Beschaeftigte\' yaziyor.
Bu ne demek? isveri bu odemeyi yapmiyormu? Kendi saglik sigortam var o yuzden krankenversicherung odenmiyor olabilir. Renntenversicherung bu sekildeykende 1 yil sonra oturum uzatma icin basvurabilirmiyim? yoksa isverenle konusup bu odemenin bir sekilde yapilabilmesinimi talep etmeliyim?

Yardimci olursaniz sevinirim.

Tesekkurler

is yerin sadece bu adam bu ay su kadar saat calismistir diye bildirim yapar. 400 Euro luk job larda is veren senin adina sigorta odemez, zaten kendin privat olarak krankenversicherung yaptirmisin. bu sekilde de 1 yil surekli calisirsan isci vizesi alma sansin olur.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 06, 2010 1:50 pm

is yerin sadece bu adam bu ay su kadar saat calismistir diye bildirim yapar. 400 Euro luk job larda is veren senin adina sigorta odemez, zaten kendin privat olarak krankenversicherung yaptirmisin. bu sekilde de 1 yil surekli calisirsan isci vizesi alma sansin olur.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Prş Eki 07, 2010 12:10 am

Calisma suresini 1 yila yayma konusunda bir arkadasla konustim ancak O arkadas calismanin her ay olmasi gerekmedigini soyledi bilmiyorum artik...Eger varsa elinizde soz konusu surenin 1 yila yayilmasi gerektigini ifade eden bolumu paylasirsaniz iyi olur...

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Kas 03, 2010 1:23 pm

Basta erhan lale ve Physiker olmak uzere diger arkadaslara bir soru!

Isci Vizesi alana kadar 400 Euro Basis olarak (Aushilfe) calistik ve isci vizesi aldik diyelim. Vizeyi degistirdikten sonra isci oldugumuzdan dolayi 400 Euro olarak devam edebilir miyiz ya da daha fazla maas (dolaysiyla devlete de vergi kazandirmak) kazanmis olmamiz mi gerekiyor?

yani 3 sene Aushilfe olarak bu haktan faydalabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 05, 2010 8:06 pm

isci oldugun zaman digerlerine uygulanan prosedur neyse sana da o uygulanir tabi. 400 euro ya kadar vergi kesintisi yok 400 eurodan sonra vergi odeyeceksin tabiki

MaTroCk

Mesaj gönderen MaTroCk » Cmt Kas 06, 2010 3:27 am

merhabalar arkadaslar
bu konudaki 3.yildan sonraki kisim altinda bahsedilen durumla ilgili 1-2 sorum olacak bilgili arkadaslar yardimci olursa sevinirim..
01.01.2007 tarihinden beri x firmada als aushilfe calismaktayim yani ocak 2011 de belirtilen sureyi tamamliyorum, gecen yilda isci vizesini aldim(oturumda calistigim is yerinin ismi yaziyor ve oturum bu is yerinde calismaya bagli) maas olarakta ilk 2 yil 100€ sonraki 2 yil ise 200€ basis ile calisiyorum kisa bilgilendirmeden sonra soruma gececek olursamda suresiz calisma vizesi almak istiyorum fakat kafama takilan bi durum var ilk 2 sene 100€ basis ile calistigim icin auslaenderbehordenin miktar az diyerek bu haktan faydalanmami engellemesi soz konusu olabilirmi? herhangi belli bi sinir varmi maas konusunda? bu konuda bicok kisiyle gorusmeme ve arastirmama ragmen herkes farkli gorusler belirtti ve kafam karmakarisik

12345

Mesaj gönderen 12345 » Cmt Kas 06, 2010 4:33 am

[quote]MaTroCk tarafindan yazilan metin:
merhabalar arkadaslar
bu konudaki 3.yildan sonraki kisim altinda bahsedilen durumla ilgili 1-2 sorum olacak bilgili arkadaslar yardimci olursa sevinirim..
01.01.2007 tarihinden beri x firmada als aushilfe calismaktayim yani ocak 2011 de belirtilen sureyi tamamliyorum, gecen yilda isci vizesini aldim(oturumda calistigim is yerinin ismi yaziyor ve oturum bu is yerinde calismaya bagli) maas olarakta ilk 2 yil 100� sonraki 2 yil ise 200� basis ile calisiyorum kisa bilgilendirmeden sonra soruma gececek olursamda suresiz calisma vizesi almak istiyorum fakat kafama takilan bi durum var ilk 2 sene 100� basis ile calistigim icin auslaenderbehordenin miktar az diyerek bu haktan faydalanmami engellemesi soz konusu olabilirmi? herhangi belli bi sinir varmi maas konusunda? bu konuda bicok kisiyle gorusmeme ve arastirmama ragmen herkes farkli gorusler belirtti ve kafam karmakarisik[/quote]

Merhabalar,

yasalarda gelirinizin miktari hususunda kisitlama yok. Isterseniz aylik maasiniz 100 euro olsun. 3 yil ayni is yerinde calistiysaniz, is yerinden bagimsiz -fakat ayni is kolunda- calisabilmenizi saglayan oturumu vermek zorundalar. Bu durumda aldiginiz oturma musadesinde herhangi bir firma ismi yazmayacaktir:
Der Aufenthaltstitel berechtigt zur Ausubung einer unselbstaendigen Erwerbstaetigkeit.

Sonraki sene alacaginiz oturumda ise:
Der Aufenthaltstitel berechtigt zur Ausubung einer Erwerbstaetigkeit. AZ:109748

Fakat "suresiz oturum" (unbefristet) yahut "vatandaslik" (einburgerung) basvurusu icin kisitlamalar var. Elinize gecen paranin alman yasalarina gore "geciminizi saglayabilecek kadar" olmasi gerekiyor. Bu durumda 400 euro maas yeterli olmuyor. Bu maas tahminimce eyaletlere gore farklilik gosteriyor fakat emin degilim. Yine tahminimce bu alt sinir sosyal yardim almak icin belirlenen alt sinir ile ayni. Kabaca soylersek bekar-Cocuksuz bir bireyin icin ele gecen paranin (net maas) "kira haric 700 euro" ise her halukarda yeterli olur, daha azinin yeterli olup olmayacagini ogrenmek icin arastirmaniz gerekiyor. unbefristet yahut einburgerung icin ilave sartlar da isteniyor. Bunlari da arastirmaniz gerekiyor, malesef cok bilgi sahibi degilim.

Sevgiler, Saygilar
Erhan Lale

MaTroCk

Mesaj gönderen MaTroCk » Cmt Kas 06, 2010 1:35 pm

ilgilenip zaman ayirdiginiz icin oncelikle tsk. ederim.

bi tanidik vasitasiyla avukata sordurmustum onunda verdigi cevap seninde belirttigin gibi yasada gelir miktari konusunda bi kisitlama olmadigi yonundeydi fakat 200 euro altindaki maas durumunda skinti cikarilabiliyormus basvuruyu yapip sonuclanmadan garanti veremeyecegini soylemis bu verilen cevap acikcasi bana celiskili geldi ve beni tam olarak aydinlatmadigi icinde arastirmaya dewam ediyorum sanirim net cevabida ancak basvuruyu yaptigimda alablecegim gibi gorunuyor:) insallah seninde soyledigin gibi gelir durumndan oturu skinti yasamam..
Kasim ayinin 3. haftasi vizem bitiyor fakat calistigim yerdeki 4.yilimda ocak ayinda doluyor yani arada yaklasik 2 aylik bifark mevcut suanki mevcut vizemde daha onceki mesajimdada belirttigim gibi calistigim is yerinin ismi yaziyor ve oturum bu is yerinde calismaya baglidir diye bi ibare mevcut.benim suanki mevcut sartlarimda kasim yada sure doldugunda ocak ayinda "Der Aufenthaltstitel berechtigt zur Ausubung einer Erwerbstaetigkeit. AZ:109748" seklinde oturum almam mumkunmudur sence su vakitten sonra ne yapmami tavsiye edersin?

aydn89

Mesaj gönderen aydn89 » Çrş Kas 24, 2010 11:05 pm

arkadaslar ausbildung yaparkende isci oturumu alinabilirmi?

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Pzt Ara 27, 2010 4:46 pm

Physiker sen aldin mi isci vizesini bu arada?

Bir de benim bir sorum var bilenler cevap verirse sevinirim. Normalde 1 sene sonunda vize basvurusu (kabul verilirse) dikkate aliniyor. Ve sadece bildirdigimiz isyerinde calisabiliyoruz. Cunku vizeye isyerinin ismi isleniyor. (3 sene boyunca bir nevi tutuklu gibi)

Mesela 2 veya 3 sene calistiktan sonra basvuru yapsak ne farki olur? (Ogrenci vizesi ile hem bir yere bagli kalmadan farkli bir yerdede calisma imkanimiz kaybolmuyor. Arti olarak zaten abrechnunglarimizi biriktiriyoruz) (Benim cevreden duyduguma gore praktikum sansimizda kayboluyormus isci vizesi aldigimizda)

Bence en oluru... Ilk 3 seneyi ogrenci vizesi ile gecistirip 3 sene sonunda basvuru yapmak daha mantikli gibi... Ama isin oluru var midir? Pek emin degilim. Yoksa illa 1 sene bitiminde kesinlikle basvurmali miyiz?

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Cmt Oca 08, 2011 6:39 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Bilgiler icin tesekkur ediyoruz.

Ogrenciyken isci vizesi aldiktan sonra 3 yil ayni iste devam etmeli kismini biraz acabiliriz aslinda. Bunu dil kursunu uzun sureli tutan arkadaslar icin dusunebiliriz. simdi kafalar su noktada karisabilir iyice. Universite okurken aldiniz bu isci oturumunu. 3 yil icinde bu vize tekrar kalkabilir diye bi durum var. Okul bittikten sonra normal sartlarda 1 yil icinde is bulma zorunlulugu da yok, isci vizesi varsa. universite bittikten sonra kendi alaninizda is bulursaniz zaten bu prosedurler tekrarlaniyor. bu kismi bayagi karisik.

Ayrica Erhan kardesim, sen bu ilk islemleri avukat araciligiylami yuruttun yoksa kendin mi ? bildigim kadariyla avukatsiz pek halledilmiyor bu olay. sayet tek basina basardiysan helal olsun:)

Bu arada konu sabitlenmistir.[/quote]

Fazla soru soruyorum ama kusura bakmayin;

Calismaya bagli olarak 3 yili doldurup ve bu suredede universite bittiginde kendi alanimizla ilgili is yapmak istedigimizde eski isi birakip mesela muzun oldugumuz bolumuzle ilgili ise girebilir miyiz aldigimiz isci oturumuyla sorunsuz yoksa bir takim islemler yapilmasi mi lazim, kendi alanimizla ilgili yaparsak asagida yazilan bilgide verilen gibi meslek arbabi diye mi oturum izni alacagiz yani degisik islemler vsvs??

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Cmt Oca 08, 2011 6:52 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Bilgiler icin tesekkur ediyoruz.

Ogrenciyken isci vizesi aldiktan sonra 3 yil ayni iste devam etmeli kismini biraz acabiliriz aslinda. Bunu dil kursunu uzun sureli tutan arkadaslar icin dusunebiliriz. simdi kafalar su noktada karisabilir iyice. Universite okurken aldiniz bu isci oturumunu. 3 yil icinde bu vize tekrar kalkabilir diye bi durum var. Okul bittikten sonra normal sartlarda 1 yil icinde is bulma zorunlulugu da yok, isci vizesi varsa. universite bittikten sonra kendi alaninizda is bulursaniz zaten bu prosedurler tekrarlaniyor. bu kismi bayagi karisik.

Ayrica Erhan kardesim, sen bu ilk islemleri avukat araciligiylami yuruttun yoksa kendin mi ? bildigim kadariyla avukatsiz pek halledilmiyor bu olay. sayet tek basina basardiysan helal olsun:)

Bu arada konu sabitlenmistir.[/quote]

Fazla soru soruyorum ama kusura bakmayin;

Isci oturumu alip calismaya bagli olarak 3 yili doldurup ve bu suredede universite bittiginde kendi alanimizla ilgili is yapmak istedigimizde eski isi birakip mesela muzun oldugumuz bolumuzle ilgili ise girebilirmiyiz aldigimiz isci oturumuyla sorunsuz sekilde ve 3 yil sonunda kendi alanimizla ilgili ise gireceksek prosodur tekrarlaniyormu bastan ???

Yoksa universite bitip 3 yil sonunda kendi alanimizla ilgili is yaparsak asagida yazilan bilgideki gibi meslek arbabi diye mi oturum izni alacagiz yani degisik islemler vsvs yoksa 3 yil sonunda kendi alanimizla ilgi is yerine gireceksek ayni ilk is koluna benzer bi is yerinde calisabilinir gibi sunulan sartlarla ayni islemler yapilacak ??

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Cum Şub 04, 2011 11:21 pm

Bu bolumde yazan makaleyi ve bu konuyu diger sitelerde guzelce arastirdim... :D

1)Burda yazmayan diger birkac sitede yazan ufak bir yaziya deginmek istiyorum. \'\'4. yili doldurduktan sonra calisilan bransi degistirmek mumkun\'\' bu yaziyi ismini vermeyim bi kac Almanyadaki Turk Forumlarinda okudum. 4. yil olayi ile yazdigim kisim dogru mu? Birde size sorayim dedim.

2)Ogrenci oturumumuz varken;Almanyada Lisans egitimimizi bitirip, master yapmak istediimizde master egitimi icin Tekrar Turkiyeye donup vize mi almamiz gerekecek?
Lisans egitimi sirasinda isci oturumu aldiysak,master yapmak istedigimizde vize falan isi varsa isci oturumu oldugundan ugrasmaya gerek kalmaz heralde degil mi?

3)Ayrica ogrenci oturumlarini egitimleri boyunca degistirmeyip( isci oturumu almayanlar ) Universite egitimleri bittikten sonra 1 yil icinde alanlariyla is bulduklarinda; bu islemler onlar icin bastan tekrarlaniyor degil mi yani 3 yil boyunca o is yerinde calismali gibi...

4)Werkstudent ve staj ile ilgili yazan kisimlar cok guzel hazirlanmis detaylica bilgi sahibi oldum fakat werkstudent ile ilgili olarak mesela; calisarak 4. yilini dolduran master ogrencisi veya Lisans egitiminde son sommesterlerini dolduran bir ogrenci,eski isindeki bransini( garsonluk gibi alt tuzey branslar :D) birakabiliyorsa,kendi alaniyla ilgili werkstudent yaparak calismaya bagli oturum musadesini devam ettirebilir mi? Yani Yabancilar pol. izin verirmi werkstudent ile?
Eger werkstudent ile devam ettiremiyorsak, ayni sekilde 4.yildan sonra alanimizla staj yaparak oturumumuzu devam ettirebilir miyiz daimi bir is bulana kadar?

Sorularim uzun oldu ama kusura bakmayin soyle kisa cvplar verebilirsiniz; 1.soruma Dogru-Yanlis / 2. sorularima Evet-Hayir/3.sorumada Evet-Hayir/ 4. soruma yorum gerek varsa yapabilrsiniz ama Evet Hayir seklindede cevap verebilirsiniz.;););)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Şub 05, 2011 10:46 am

1 bilmiyorum. 2 - hayir donmene gerek yok. 3- hayir, ogrencilik basladiginda bambaska bir prosedur baslar. 2 yil calistiktan sonra sinirsiz oturum alma hakkin da olur. 4- hayir..

hakkaten tekerleme gibi sorularin:)

Vedatt

Mesaj gönderen Vedatt » Pzr Şub 06, 2011 12:02 am

Tesekkur ederim Physiker.:)

Sence hem universitede okuyan hemde isci oturumu dolayisiyla calisan birinin,werkstudent veya staj yapmaya vakti zmani hali olurmu sana gore,mesela hafta sonlari calissa?
Birde bir sorum daha var ogrenci alaniyla ilgili is buldugunda,yine isci oturumu statusu oliyor degil mi yani oturum sekli falan degismiyor ayni isci oturumu sekli devam ediyor...

Ayrica bi baslikta okumustum yanilmiyosam birine ;almanyada vergi dan. cok acigi var diye.Ayrica is ilanlanlarina goz gezdirdim isletme bitiren birisi icin baya is var yani potansiyeli yuksek gibi ozellikle Muhasebe ve Finans alanlarinda.
Vergi dan. isletme bolumunde Muhasebe ve finans alanina giriyor degil mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Şub 06, 2011 1:39 pm

hem calisan, hem okuyan biri bi de werkstudent isi girerse okul bayagi sekteye ugrar haliyle--- okul bittiginde is bulursan kendi bolumunle ilgili otomatikman oturumun 2 yil uzatiliyor. vergi danismanligi ( steuerberater ) alaninda is alani oldukca genis evet. bwl , finans gibi bolumlerde okuyarak vergi danismani olabilirsin.