Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya Yüksek Lisans için Oturum İzni en az kaç aylık veriliyor?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
hejabvb

Almanya Yüksek Lisans için Oturum İzni en az kaç aylık veriliyor?

Mesaj gönderen hejabvb » Cmt Oca 13, 2024 12:11 am

Merhaba arkadaşlar, Almanya'da yüksek lisans yapıyorum. Benim programım toplam iki dönem yani bir yıl sürecek. Normal şartlarda bitmesine 8 ay falan var. AufenthG (İkamet Yasası) madde 16c'ye göre bu oturum en az bir yıl, en fazla iki yıl için verilebiliyor ancak yasayı biraz karışık buldum. Çünkü ilerleyen paragraflarda "eğer eğitim süresi iki yıldan az ise kalan eğitim süresi kadar oturum verilir" gibi bir ifade var. Bu yüzden deneyimli arkadaşlara sormak istiyorum: Bir yıldan az oturum verilen var mı? Oturumlar hep en az bir yıl için mi veriliyor?

Bu arada bu ilk oturum izni başvurum olacak. Buraya vizeyle geldim ve vizem yakın zamanda bitiyor. Şimdiden aktardığınız tecrübeler için teşekkür ederim.