Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Hangi Vize Türüne Başvuracağımı Anlayamadım

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
gidecegizumarim

Hangi Vize Türüne Başvuracağımı Anlayamadım

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Cmt Ara 23, 2023 7:03 pm

Herkese selamlar saygılar. Öğrenim dili İngilizce olan bir master programına başvuracağım. Almanca bilgim hiç yok gibi, başvuracağım okulların da hiçbiri Almanca bilgisi istemiyor kabul esnasında, (bazıları master tezi süresine kadar B1 şartı koymuş sadece) kabul almam durumunda 40F mi almam gerekiyor? 40F Almanca öğrenme şartlı değil mi? Bu konuda beni aydınlatabilecek birileri var mı acaba?

Alanımın İngilizce olması sebebiyle, yeminli tercümanlık belgem var, kendi belgelerimi İngilizceye kendim çevirsem olumlu/olumsuz bir izlenim bırakır mı?

İzmir başkonsolosluğundan daha önce başvuru süreci geçirmiş olanların ekstra tavsiyesi/önerisi varsa öğrenmekten memnuniyet duyarım, herkese iyi forumlar.

admslv1

Re: Hangi Vize Türüne Başvuracağımı Anlayamadım

Mesaj gönderen admslv1 » Çrş Oca 03, 2024 8:31 am

Selam. Ben de İngilizce Master programından kabul aldım bu sene IELTS belgem ile. IDATA'ya başvuru yaptıktan sonra bana 41F gerekli belgeler listesini gönderdiler. Zaten IDATA'da sistemde birkaç soru sorup ona göre vize türünü belirliyor. Seninki de 41F'dir diye düşünüyorum.
TU Darmstadt - Mechanics Master
İzmir 41F
Başvuru Tarihi: 01.12.2023
Görüşme Tarihi: 10.01.2024
Başvuru Sahibinin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024
Eşin Vize Geliş Tarihi: 13.03.2024

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Çrş Oca 03, 2024 4:07 pm

41F kategorisinden gireceksiniz. Yeminli tercümanlık belgeniz olmanızın olumsuz bir izlenim bırakacağını sanmıyorum ancak ne olur ne olmaz bu detayı iDATAyı telefonla arayarak teyit etmenizi öneririm.

Vize görüşmeniz başkonsoloslukta değil, İzmir iDATA'da gerçekleşecek. Size dair tek tavsiyem, 41F listesindeki tüm belgeleri ve hatta fazlasını götürmenizdir (benim görüşme detaylarıma profilimdeki 7. sekmeden ulaşabilirsiniz).

Bunun haricinde İzmir, belgeleri Almanya'ya geç göndermesi ile meşhur. Ortalama 1 ay sonra gönderiyor, o nedenle süreçleriniz geç başlayabiliyor. Görüşmenize girdikten 1 ay kadar sonra bazı telefon görüşmeleri ile belgelerinizin Almanya'ya gönderilip gönderilmediğini sorarsınız, gerekirse konsolosluğa mail atarsınız. Vize anı defterinden bu detayları zamanla öğrenirsiniz. Önünüzde zorlu ama sabır gösterdiğinizde acısız geçmesini umduğum bir süreç var. Güç sizinle olsun.
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 8:28 am

admslv1 yazdı: Çrş Oca 03, 2024 8:31 am Selam. Ben de İngilizce Master programından kabul aldım bu sene IELTS belgem ile. IDATA'ya başvuru yaptıktan sonra bana 41F gerekli belgeler listesini gönderdiler. Zaten IDATA'da sistemde birkaç soru sorup ona göre vize türünü belirliyor. Seninki de 41F'dir diye düşünüyorum.
Selamlar, IDATA üzerinden vize türü öğrenmeyi sonradan öğrendim, haklısın 41F istiyor. Tebrik ederim, umarım Almanya'da istediğin gibi olur her şey :)

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 8:32 am

glowingkakao yazdı: Çrş Oca 03, 2024 4:07 pm 41F kategorisinden gireceksiniz. Yeminli tercümanlık belgeniz olmanızın olumsuz bir izlenim bırakacağını sanmıyorum ancak ne olur ne olmaz bu detayı iDATAyı telefonla arayarak teyit etmenizi öneririm.

Vize görüşmeniz başkonsoloslukta değil, İzmir iDATA'da gerçekleşecek. Size dair tek tavsiyem, 41F listesindeki tüm belgeleri ve hatta fazlasını götürmenizdir (benim görüşme detaylarıma profilimdeki 7. sekmeden ulaşabilirsiniz).

Bunun haricinde İzmir, belgeleri Almanya'ya geç göndermesi ile meşhur. Ortalama 1 ay sonra gönderiyor, o nedenle süreçleriniz geç başlayabiliyor. Görüşmenize girdikten 1 ay kadar sonra bazı telefon görüşmeleri ile belgelerinizin Almanya'ya gönderilip gönderilmediğini sorarsınız, gerekirse konsolosluğa mail atarsınız. Vize anı defterinden bu detayları zamanla öğrenirsiniz. Önünüzde zorlu ama sabır gösterdiğinizde acısız geçmesini umduğum bir süreç var. Güç sizinle olsun.
Selamlar, çok teşekkür ederim cevabınız için. Başvuracağım programlar non-nc olduğu için vize görüşmeleri daha bir sancılı geçecek gerçekten, umarım gerekli azmi gösterebilirim zira daha başvuruların dahi başlamasına 4 ay varken süreç gözümde çok büyüdü :D

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 8:52 am

glowingkakao yazdı: Çrş Oca 03, 2024 4:07 pm 41F kategorisinden gireceksiniz. Yeminli tercümanlık belgeniz olmanızın olumsuz bir izlenim bırakacağını sanmıyorum ancak ne olur ne olmaz bu detayı iDATAyı telefonla arayarak teyit etmenizi öneririm.

Hazır sizi yakalamışken bir soru daha soracağım. Okuldan kabulümüzü aldık fakat vize zamanında çıkmadı, dönemi yakalayamadık diyelim. Böyle bir durumda genelde ne oluyor bilginiz var mı? Derslere başlayamadığımız için master programından düşüyor muyuz, yoksa kayıt dondurup bir sonraki sene kış sömestrinde başlama gibi bir hak tanınıyor mu acaba okul tarafından?

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Prş Oca 04, 2024 9:59 am

gidecegizumarim yazdı: Prş Oca 04, 2024 8:52 am Hazır sizi yakalamışken bir soru daha soracağım. Okuldan kabulümüzü aldık fakat vize zamanında çıkmadı, dönemi yakalayamadık diyelim. Böyle bir durumda genelde ne oluyor bilginiz var mı? Derslere başlayamadığımız için master programından düşüyor muyuz, yoksa kayıt dondurup bir sonraki sene kış sömestrinde başlama gibi bir hak tanınıyor mu acaba okul tarafından?
Selam aynı durumdayım. Ekimde başladı derslerim aslında ama vizem olmadığını belirttim okuldaki öğrenci işlerine. Sorun olmadığını belirttiler. Kayıt yaptırıp semester fee'yi ödedim. Şu anda aktif olarak öğrenciyim fakat herhangi bir ders almadım. En azından TU Darmstadt için durum bu şekilde.
İzmir 41F

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 3:32 pm

admslv1 yazdı: Prş Oca 04, 2024 9:59 am Selam aynı durumdayım. Ekimde başladı derslerim aslında ama vizem olmadığını belirttim okuldaki öğrenci işlerine. Sorun olmadığını belirttiler. Kayıt yaptırıp semester fee'yi ödedim. Şu anda aktif olarak öğrenciyim fakat herhangi bir ders almadım. En azından TU Darmstadt için durum bu şekilde.
Summer semester'da mı gitmeyi planlıyorsunuz yoksa bir sonraki winter'da mı artık? O da sıkıntıymış ama en azından "vizen yoksa, gelemiyorsan kabulün de iptal" gibi bir şey dememişler.

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Prş Oca 04, 2024 3:47 pm

gidecegizumarim yazdı: Prş Oca 04, 2024 3:32 pm Summer semester'da mı gitmeyi planlıyorsunuz yoksa bir sonraki winter'da mı artık? O da sıkıntıymış ama en azından "vizen yoksa, gelemiyorsan kabulün de iptal" gibi bir şey dememişler.
Summer için gideceğim 1 Nisanda başlamayı planlıyorum. Bölüm başkanından mail aldım çünkü bu dönemi idare ederiz de derslerine gelecek dönem başla tarzında. O yüzden bu dönem de başlayamazsam problem olabilir.
İzmir 41F

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 6:39 pm

admslv1 yazdı: Prş Oca 04, 2024 3:47 pm Summer için gideceğim 1 Nisanda başlamayı planlıyorum. Bölüm başkanından mail aldım çünkü bu dönemi idare ederiz de derslerine gelecek dönem başla tarzında. O yüzden bu dönem de başlayamazsam problem olabilir.
Gerçekten vize süreci başvuru sürecinden daha sancılı...

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Prş Oca 04, 2024 10:15 pm

gidecegizumarim yazdı: Prş Oca 04, 2024 8:52 am Hazır sizi yakalamışken bir soru daha soracağım. Okuldan kabulümüzü aldık fakat vize zamanında çıkmadı, dönemi yakalayamadık diyelim. Böyle bir durumda genelde ne oluyor bilginiz var mı? Derslere başlayamadığımız için master programından düşüyor muyuz, yoksa kayıt dondurup bir sonraki sene kış sömestrinde başlama gibi bir hak tanınıyor mu acaba okul tarafından?
Vizenizin çıkmaması ve döneme yetişememeniz olasılığına her okul farklı tepki veriyor. Forumda admslv1 gibi okulu anlayışlı yaklaşan da gördüm, direkt "şu tarihten itibaren gelemiyorsanız hakkınız yanar" diyerek rest çekilen de. Benimki "ilk dönem komple online bile olabilirsiniz" demişti. Başkalarının okullarından referans almamanızı, başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerin international officelerine bizzat mail atmanızı ve yazılı bilgi almanızı öneririm.

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Prş Oca 04, 2024 10:42 pm

glowingkakao yazdı: Prş Oca 04, 2024 10:15 pm Vizenizin çıkmaması ve döneme yetişememeniz olasılığına her okul farklı tepki veriyor. Forumda admslv1 gibi okulu anlayışlı yaklaşan da gördüm, direkt "şu tarihten itibaren gelemiyorsanız hakkınız yanar" diyerek rest çekilen de. Benimki "ilk dönem komple online bile olabilirsiniz" demişti. Başkalarının okullarından referans almamanızı, başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerin international officelerine bizzat mail atmanızı ve yazılı bilgi almanızı öneririm.
Çok teşekkür ediyorum :)

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Cum Oca 05, 2024 8:21 am

gidecegizumarim yazdı: Prş Oca 04, 2024 6:39 pm Gerçekten vize süreci başvuru sürecinden daha sancılı...
Kesinlikle, okulu kazanmak bi ilerleme değilmiş onu anladım bu süreçte. Ne kadar başarılı olsanız da bu süreçler ile insanı canından bezdiriyorlar :cry:
İzmir 41F

gidecegizumarim

Mesaj gönderen gidecegizumarim » Cum Oca 05, 2024 4:34 pm

admslv1 yazdı: Cum Oca 05, 2024 8:21 am Kesinlikle, okulu kazanmak bi ilerleme değilmiş onu anladım bu süreçte. Ne kadar başarılı olsanız da bu süreçler ile insanı canından bezdiriyorlar :cry:
Çelikten daha sağlam bir irade gerek gerçekten. Ama sonuçda yaşayacağımız mutlulğa odaklanırsak yaparız biz bu işi be.

admslv1

Mesaj gönderen admslv1 » Cmt Oca 06, 2024 4:50 pm

gidecegizumarim yazdı: Cum Oca 05, 2024 4:34 pm Çelikten daha sağlam bir irade gerek gerçekten. Ama sonuçda yaşayacağımız mutlulğa odaklanırsak yaparız biz bu işi be.
Kesinlikle, umarım herkes için sorunsuz bir süreç olur.
İzmir 41F

outofblue

Mesaj gönderen outofblue » Çrş Oca 10, 2024 7:04 pm

Merhaba ben bir şey soracağım. İdata başvuru sorgulamada yazan durum güncel mi oluyor ? Mesela ben 1 aralıkta 41f başvurusu yaptım ama hala konsoloslukta olup işlem süreci başlamıştır yazıyor. 1 ay 10 gün oldu yani

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Cum Oca 12, 2024 5:39 am

Vizeniz basılana ve siz teslim alana kadar oradaki yazı aynen bu şekilde kalıyor. Vizenizin hangi değerlendirme aşamasında olduğunu öğrenmek için BVA Almanya Federal Göç ve Mülteci Daire'sine mail atmanızı veya direkt telefonla aramanızı tavsiye ederim. Sessizlik sürenizi veya vize değerlendirmenizi bozmuyor, olumsuz etkilemiyor (10-15 kere aramışımdır). Mail bedava, aramanın da ucuz bir ek ücreti oluyordu. İngilizce ve Almanca konuşabiliyorsunuz.

Spesifik olarak dosyalarınızın Almanya'ya ne zaman vardığını, sessizlik sürenizin bitip bitmediğini, vizenizin hala Almanya'da mı yoksa artık Türkiye'de mi değerlendirildiğini sorun.

+49 2289935850858
visa@bva.bund.de
outofblue yazdı: Çrş Oca 10, 2024 7:04 pm Merhaba ben bir şey soracağım. İdata başvuru sorgulamada yazan durum güncel mi oluyor ? Mesela ben 1 aralıkta 41f başvurusu yaptım ama hala konsoloslukta olup işlem süreci başlamıştır yazıyor. 1 ay 10 gün oldu yani