Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ÖĞRENCİ VİZESİ İLE GELDİM OKULA KAYIT YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
berinsun

ÖĞRENCİ VİZESİ İLE GELDİM OKULA KAYIT YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Mesaj gönderen berinsun » Cum Ara 01, 2023 12:30 am

Merhaba. kabul aldığım okul 1 eylülde açılmıştı. ben vize gecikmesi dolayısıyla kasım sonu almayaya gelebildim. bir iki belge sıkıntısı sebebiyle hala okuluma kayıt yaptıramadım. bu arada kabul aldığım okul özel bir okul ve gelmediğim eylül-ekim-kasım ayları için de ücret ödememi istiyorlar. bu esnada başka bir devlet okulundan kabul aldım ama devlet okulu nisanda başlayacak. bu sürede özel okula kaydımı yaptırmayıp burada bir dil kursuna gidip nisanda diğer devlet okuluna başlmamam mümkün olur mu? benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?

Loselfida

Re: ÖĞRENCİ VİZESİ İLE GELDİM OKULA KAYIT YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Mesaj gönderen Loselfida » Cmt Ara 02, 2023 7:15 pm

berinsun yazdı: Cum Ara 01, 2023 12:30 am Merhaba. kabul aldığım okul 1 eylülde açılmıştı. ben vize gecikmesi dolayısıyla kasım sonu almayaya gelebildim. bir iki belge sıkıntısı sebebiyle hala okuluma kayıt yaptıramadım. bu arada kabul aldığım okul özel bir okul ve gelmediğim eylül-ekim-kasım ayları için de ücret ödememi istiyorlar. bu esnada başka bir devlet okulundan kabul aldım ama devlet okulu nisanda başlayacak. bu sürede özel okula kaydımı yaptırmayıp burada bir dil kursuna gidip nisanda diğer devlet okuluna başlmamam mümkün olur mu? benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?
up

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Pzr Ara 03, 2023 7:33 pm

berinsun yazdı: Cum Ara 01, 2023 12:30 am Merhaba. kabul aldığım okul 1 eylülde açılmıştı. ben vize gecikmesi dolayısıyla kasım sonu almayaya gelebildim. bir iki belge sıkıntısı sebebiyle hala okuluma kayıt yaptıramadım. bu arada kabul aldığım okul özel bir okul ve gelmediğim eylül-ekim-kasım ayları için de ücret ödememi istiyorlar. bu esnada başka bir devlet okulundan kabul aldım ama devlet okulu nisanda başlayacak. bu sürede özel okula kaydımı yaptırmayıp burada bir dil kursuna gidip nisanda diğer devlet okuluna başlmamam mümkün olur mu? benzer bir durum yaşamış olan var mıdır?
Merhaba soruna cevap bulabildin mi ? Ben de böyle bir durumdayım. Acaba geldiğim vizeyi oturuma çevirirken memur bunu sıkıntı yapar mı ?

berinsun

Mesaj gönderen berinsun » Pzr Ara 03, 2023 7:49 pm

yok maalesef. dönüş alamadım. yarın kazandığım devlet okulunun uluslararası ofisini arayıp bir onlara danışacağım. muhtemelen bilgileri yoktur ama şansımı deneyeceğim. :(

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Pzr Ara 03, 2023 8:43 pm

berinsun yazdı: Pzr Ara 03, 2023 7:49 pm yok maalesef. dönüş alamadım. yarın kazandığım devlet okulunun uluslararası ofisini arayıp bir onlara danışacağım. muhtemelen bilgileri yoktur ama şansımı deneyeceğim. :(
Merhaba net bir bilgi öğrendikten sonra burayı da günceller misiniz lütfen

berinsun

Mesaj gönderen berinsun » Sal Ara 05, 2023 1:30 pm

Merhaba. Güncel bilgileri aktarmak istedim. Kabul aldığım devlet okulunda vize ile ilgili durumları konuşabileceğim bir kişi varmış. ona durumumu özetleyen bir mail attım. Aynı zamanda Almanya'da yaşayan bir arkadaşıma danıştım. O da şehrimdeki yabancılar bürosuna (Ausländeramt) gidip öğrenebileceğimi söyledi. Dün gittim ama kapıdan içeri alınmadım tabiki :D durumumu hızlıca özet geçtim kapıda. Orası bu tarz konulara dair doğru noktaymış en azından. Bana durumumu açıklayan bir mail atmamı ve randevu istememi söylediler. Ben de öyle yaptım. Ama dönüşlerin hızlı olacağından şüpheliyim. O yüzden bu durumda olan arkadaşlar varsa onların da kendi bölgelerindeki Ausländeramt'ın mail adresini bulup durumlarını mail atmalarını tavsiye ederim. Yeni bir bilgi geldiğinde tekrar paylaşacağım.

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Sal Ara 05, 2023 8:51 pm

berinsun yazdı: Sal Ara 05, 2023 1:30 pm Merhaba. Güncel bilgileri aktarmak istedim. Kabul aldığım devlet okulunda vize ile ilgili durumları konuşabileceğim bir kişi varmış. ona durumumu özetleyen bir mail attım. Aynı zamanda Almanya'da yaşayan bir arkadaşıma danıştım. O da şehrimdeki yabancılar bürosuna (Ausländeramt) gidip öğrenebileceğimi söyledi. Dün gittim ama kapıdan içeri alınmadım tabiki :D durumumu hızlıca özet geçtim kapıda. Orası bu tarz konulara dair doğru noktaymış en azından. Bana durumumu açıklayan bir mail atmamı ve randevu istememi söylediler. Ben de öyle yaptım. Ama dönüşlerin hızlı olacağından şüpheliyim. O yüzden bu durumda olan arkadaşlar varsa onların da kendi bölgelerindeki Ausländeramt'ın mail adresini bulup durumlarını mail atmalarını tavsiye ederim. Yeni bir bilgi geldiğinde tekrar paylaşacağım.
Bilgilendirme için teşekkürler :) yeni detayları da merakla bekliyorumm

Loselfida

Mesaj gönderen Loselfida » Sal Ara 05, 2023 9:22 pm

berinsun yazdı: Sal Ara 05, 2023 1:30 pm Merhaba. Güncel bilgileri aktarmak istedim. Kabul aldığım devlet okulunda vize ile ilgili durumları konuşabileceğim bir kişi varmış. ona durumumu özetleyen bir mail attım. Aynı zamanda Almanya'da yaşayan bir arkadaşıma danıştım. O da şehrimdeki yabancılar bürosuna (Ausländeramt) gidip öğrenebileceğimi söyledi. Dün gittim ama kapıdan içeri alınmadım tabiki :D durumumu hızlıca özet geçtim kapıda. Orası bu tarz konulara dair doğru noktaymış en azından. Bana durumumu açıklayan bir mail atmamı ve randevu istememi söylediler. Ben de öyle yaptım. Ama dönüşlerin hızlı olacağından şüpheliyim. O yüzden bu durumda olan arkadaşlar varsa onların da kendi bölgelerindeki Ausländeramt'ın mail adresini bulup durumlarını mail atmalarını tavsiye ederim. Yeni bir bilgi geldiğinde tekrar paylaşacağım.
Bilgilendirme için teşekkürler. Benim şehrimde ki Yabancılar bürosunun cevap vereceğini hiç sanmıyorum. 3 ay önce bir soru sormuştum hala cevap gelmedi. Siz cevap alırsanız lütfen bizi biligilendirin :D

berinsun

Mesaj gönderen berinsun » Pzt Ara 18, 2023 1:07 am

Merhabalar. Yabancılar bürosundan gelen cevabı yazıyorum:

for visa matters you have to contact the German embassy responsible for you.

You can find our visa navigator on the website of the Federal Foreign Office. With it you can easily find the visa that suits you and see at a glance all the necessary documents and the further steps for the application. https://visa.diplo.de/en/index.html#/vib

In addition, if you have received an acceptance letter from the art college in Mainz, please also contact the immigration office in Mainz auslaenderbehoerde@stadt.mainz.de

--

kazandığım devlet okulunun vize ile ilgili biriminden gelen mail de şuydu:

From our perspective there should be no problem with taking a language class. However, it would be a good idea to register in Mainz as soon as possible, and then to inform Ausländerbehörde accordingly.

---

özetle çok da net bir cevap alamadım ve okula yazılmaya karar verdim vize konusunu riske atmamak için.

Beachandbeer

Mesaj gönderen Beachandbeer » Sal Ara 19, 2023 2:16 pm

Merhaba; peki kabul aldığınız özel okula mı kayıt yaptırmaya karar verdiniz? Kayıt yaptıktan sonra derslerinizin sınavlarına katılacak mısınız? Bende vizeyi riske atmamak adına okul kaydımı yaptırdım ancak neredeyse dönem bitti. Hiçbir verim almadım ve şuandan itibaren ne yapacağımı bilmiyorum

berinsun

Mesaj gönderen berinsun » Sal Ara 19, 2023 3:24 pm

evet. vizede kabul mektubunu kullandığım özel okula kayıt olmaya karar verdim. dönem eylülde başlamıştı ben de çok geç kaldım. okula gidip geliyorum ama dersleri pek anlamıyorum. zaten geçmem mümkün değil o yüzden sınavlara da girmiyorum. ama 2. dönem devlet üniversitesine kayıt yaptıracağım. o yüzden bu dönem dersleri geçip geçmemem pek önemli değil.

khszpa

Mesaj gönderen khszpa » Prş Oca 04, 2024 3:37 pm

berinsun yazdı: Sal Ara 19, 2023 3:24 pm evet. vizede kabul mektubunu kullandığım özel okula kayıt olmaya karar verdim. dönem eylülde başlamıştı ben de çok geç kaldım. okula gidip geliyorum ama dersleri pek anlamıyorum. zaten geçmem mümkün değil o yüzden sınavlara da girmiyorum. ama 2. dönem devlet üniversitesine kayıt yaptıracağım. o yüzden bu dönem dersleri geçip geçmemem pek önemli değil.
Merhaba,

Sanırım Mainz'da CBS, FOM yada IU'da okuyorsunuz. Eger vizenizden sonra gelseniz bile donemi kaydirabiliyorlar. Odeme yapmanizda gerekmiyor. Okulunuzla gorusup diger doneme kaydirmak istediginizi soyleyin. Bolumunuzu bilmedigim icin bir sey diyemiyorum fakat ozellikle JGU'ya kayit yaptiracaksaniz dil konusunda cok katilar sertifikaniz olsa dahi sizi tekrardan okul bunyesinde dil sinavina ve bilginizi test etmek icin bolum sinavina sokabilirler. Fransiz arkadasimi JGU'da Almanca sertifikasi ve Alman ortaokulu bitirmesine ragmen dil sinavina sokmuslardi. HS Mainz'da bildigim kadariyla boyle bir sey yok. Okul degistirme konusunu tekrar dusunmeni oneririm cunku CBS ve FOM bayagi iyi Mainz'da tabi eger bu okullarda okuyorsaniz.

berinsun

Mesaj gönderen berinsun » Prş Oca 04, 2024 4:11 pm

Güzel sanatlar okuyorum. Okulum şu anda Köln'de. 2. dönem Kunsthochschule Mainz'a geçeceğim. Problemim buraya 1. dönem gelmeme rağmen 1. dönem okula kayıt olmayıp direkt 2. dönem okula başlamaktı. yani öğrenci vizesi ile buraya gelip 3-4 ay okula kayıt olmadan yaşayabilir miyim bundan emin değildim. o yüzden kölndeki okula kayıt oldum ne olur ne olmaz diyerek. Bilgilendirme için çok teşekkürler. Dil şartı olayını kontrol edeceğim tekrar.